Οικονομία και κοινωνία

nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Οικονομία και κοινωνία

Δημοσίευση από nikos »

Παρατηρώ πια στην TV πως ολοένα και περισσότερα "παιχνίδια" ριάλιτι ξεφυτρώνουν. Βάζω σε εισαγωγικά τη λέξη παιχνίδια γιατί δεν πιστεύω πως είναι τέτοια. Παρατηρώ ανθρώπους να εξευτελίζουν τους εαυτούς τους, την προσωπική τους ζωή, να καταρακώνονται μπροστά στις κάμερες για να πάρουν χρήματα. Κάνουν πράξεις (πχ τρώνε ωμά εντόσθια αγελάδας :shock: :shock: :shock: :( ) που δεν θα έκαναν υπό άλλες συνθήκες. Διάβασα σε εφημερίδα πως ξεκινάει στο εξωτερικό το “survivor” με παιδάκια. (Ωραία διδάγματα τους δίνουμε: γίνε «χαφιές» από μικρός προκειμένου να πάρεις 150.000 Ευρώ). Κι όλα αυτά περνάνε στις νέες γενιές ως φυσιολογικά! Φυσιολογικό να ρουφιανεύεις, φυσιολογικό να σε παρακολουθεί μια κάμερα, φυσιολογικό να γελάς με τον διανοητικά «καθυστερημένο», φυσιολογικό να κάνεις τα πάντα για το χρήμα…

Βλέπουμε πως πλέον οι περισσότεροι πολίτες ζουν για να δουλεύουν. Το οκτάωρο, οι αργίες γίνονται παρελθόν σιγά σιγά και η ψαλίδα μεταξύ αυτών που έχουν και αυτών που δεν έχουν μεγαλώνει. Που χρόνος για το ζευγάρι, που χρόνος για προσωπική ανάπτυξη, που χρόνος γενικά… οπότε…

Επίσης διάβασα χαρακτηριστικά για την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα ( www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070703&n ... Α&spid=631 ) κάτι που φυσικά είναι παγκόσμιο αρνητικό φαινόμενο. Συσσώρευση του πλούτου στα χέρια των λίγων. Είναι μια κατάσταση που συνεχίζεται πέρα από την οποιαδήποτε κυβέρνηση ενισχύοντας ως συνέπεια τον εξευτελισμό της προσωπικότητας και το ταξικό έγκλημα.

Η άποψή μου είναι πως η οικονομία έχει το μερίδιό της στην ανάπτυξη της προσωπικότητας του ανθρώπου (ως κοινωνικό ον) και της κοινωνίας(γενικότερα). Πιστεύετε πως η ανθρωπότητα οδεύει προς την οικονομική ισότητα και ευημερία ή προς μια παγκόσμια οικονομική κρίση?(ή το πρώτο μέσα από το δεύτερο?)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ιστορικά, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω........, οικονομική ισότητα δεν υπήρξε ποτέ στον πλανήτη.
Δεν πιστεύω οτι μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο.

Η χειραγώγησή μας όμως, μέσω της δουλειάς, της κατανάλωσης και των χρεών, είναι σημάδι ανησυχητικό για την πορεία της ανθρωπότητας.

Ξεκινάμε τη δουλειά στις 7 κάθε πρωι, σε καθημερινή σχεδόν βάση, πρέπει να περάσουμε από μια τράπεζα ή ένα "Δημόσιο Κοινωφελές Ίδρυμα", να καταθέσουμε ότι μας έδωσαν ως αμοιβή εργασίας, για να ανακαλύψουμε στο τέλος του μήνα, ότι μας δίνουν την αμοιβή για να την πάρουν περίτεχνα πίσω......! Κάτι όμως, που εμείς τους το έχουμε επιτρέψει.....!

Κάνοντας λοιπόν και τον απολογισμό του μήνα σε επίπεδο προσωπικού χρόνου, ανακαλύπτεις ότι ο μοναδικός προσωπικός χρόνος.......... είναι εκείνες οι 5 ώρες που κοιμάσαι.....!

Μιλάω ως γυναίκα, μητέρα (3 παιδιών), εργαζόμενη, με οικογενειακή ρίζα (διότι και η ρίζα έχει ανάγκες).
Και δε λέω βέβαια ότι δεν είναι "ζωή" να αφιερώνεις χρόνο στα παιδιά σου(να μαγειρέψεις, να τα ταϊσεις, να τα πας σχολείο, να τα πας Αγγλικά, να τα πας γυμναστήριο, να παίξεις μαζί τους, να διαβάσεις μαζί τους, να λύσεις τις απορίες τους, να πας να πληρώσεις για τα περισσότερα από αυτά),
και χρόνο στους συγγενείς σου, στο σύντροφό σου, στους φίλους σου, να πας να ψωνίσεις.....να φας, να πλύνεις, να σιδερώσεις, να ξεσκωνίσεις, να ποτίσεις τα λουλούδια σου, .......και άλλα πολλά καθημερινά........ΕΙΝΑΙ....! Σαφώς και είναι ΖΩΗ......δίνεις και παίρνεις.... όμως.....
Απλά λέω, ότι μέσα σε ΚΑΘΕ μέρα, χρειάζομαι και λίγα λεπτά σιωπής........!
Γιατί κι αν ακόμα βρω 5 λεπτά να μην έχω κάτι να κάνω (πράγμα δύσκολο)......έχω να προγραμματίσω την επόμενη μέρα......μήπως και προλάβω...........! Τι....? Δεν ξέρω.....!

Μήπως και προλάβω.......!

Όσο για τα ριάλιτι........ που χρόνος...? Αυτά προφανώς απευθύνονται στα παιδιά....... που τελικά χρειάζεται επιπρόσθετα να απασχολήσω.... ώστε να μην προλάβουν να ποτιστούν με τέτοια πράγματα....!


ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ........!
Είναι ο κόσμος που τους φτιάξαμε, τους τον παραδίδουμε και στον οποίο θα κληθούν να ζήσουν........!

:( :( :(

Μπήκαμε στο κανάλι .......και να δω πως θα βγούμε......!
Ε Λ Π Ι Ζ Ω ..........στο Φως..........!
Γιατί είμαι ενα μικρό μόριο του Σύμπαντος τούτου.....και δεν τα προλαβαίνω......!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Και γιατί όταν εγώ έχω χρόνο ..........δεν έχουν οι άλλοι........!
Γιατί όταν εγώ μπορώ........ δεν μπορούν οι άλλοι,......!

Γιατί όταν εγώ θέλω......... δεν θέλουν οι άλλοι......!

Γιατί εκεί στο χρόνο που φτιάξαμε, που μας έφτιαξαν (τι σημασία έχει?).... μέσα στις υποχρεώσεις, στα πρέπει και δεν πρέπει, κύριε χρωστάτε.......... δεν χωράει η ψυχή μου.......!

******************
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

σαν 4ετής πλέον οικονομολόγος μπορώ να σας πώ ότι ουτε υπήρξε ουτε θα υπάρξει ποτε οικονομική ισότητα.. δεν μπορεί να υπάρξει για παααααραααα πολλούς λόγους...

Οσο για την οικονομική κατασταση της χώρας Όλοι μας συμβάλουμε καθημερινά στο να γίνεται χειρότερη... ποιος αγοράζει ελληνικά προιόντα...;; και δέν εννοώ κρέας και ψάρια.. εννοώ έπιπλα ρούχα ηλεκτρικά είδη και γενικότερα... ακόμα και στα σουπερ μαρκετ αγοράζουμε το φτηνότερο ακόμα και δευτερης ποιότητας το οποίο όμως δεν είναι ελληνικό... ετσι δεν μπείνουν λεφτά πίσω στην οικονομία...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Αντε να κάνω και εγώ μια ερώτηση, παρόλο που με οικονομικά θέματα έχω πάρει "διαζύγιο"...

Ηλία μου ποιά προϊόντα είναι αμιγώς ελληνικά?

Τα ρούχα? Οι οικιακές συσκευές?

Τα περισσότερα εργοστάσια μετοίκησαν σε φθηνότερες αγορές και το μόνο που έμεινε ελληνικό είναι η "ταμπέλα"...

΄Ομως το ίδιο συμβαίνει και στην Γερμανία...
Αγοράζεις γερμανικές συσκευές made in Ρουμανία!!!

Φαντάζομαι και σε άλλες χώρες...

Η χώρα που κυριαρχεί στην φιλοξενία εργοστασίων, ξέρετε ποιά είναι? ...η Τουρκία!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Η χώρα που κυριαρχεί στην φιλοξενία εργοστασίων, ξέρετε ποιά είναι? ...η Τουρκία!!!
:shock:
ουτε υπήρξε ουτε θα υπάρξει ποτε οικονομική ισότητα.. δεν μπορεί να υπάρξει για παααααραααα πολλούς λόγους...
Για πες μας βρε Ηλία εν συντομία αν μπορείς για να δούμε και τι γίνεται εμείς οι άσχετοι. :roll:
There is a difference between knowing the path and walking the path
zio21
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 06 Αύγ 2007 3:52 pm

Δημοσίευση από zio21 »

Καλημερα
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η χώρα που κυριαρχεί στην φιλοξενία εργοστασίων, ξέρετε ποιά είναι? ...η Τουρκία!!!
Και όχι μόνο... Η Ινδία.. το Πακισταν , η Κινα, η Ιαπωνία η γνωστη σε όλους .. Ταιβαν

Αυτό το φαινόμενο συμβαίνει μονο και μόνο για να μειώσουν το κόστος παραγωγής τα εργοστασια.. ..Αυτό το φαινόμενο δεν έχει μόνο αρνητικά... βοηθάει την οικονομία των υποαναπτηκτων χωρών ή περιοχων.. δίνοντας δουλειές σε χιλιάδες άπορους..

Οσο για την ικονομική ισότητα δεν θα υπάρξει ποτέ λογω της διαφορετικότητας των ανθρωπων... απλά... άλλος μαζεύει λευτά.. και άλλος απλά τα σκορπάει.. οπότε και ανακατανομή των χρημάτων να γινόταν πάλι στο τελος θα καταλήγαμε να έχουμε πλούσιους και φτωχούς....
το γεγονός ότι η μεσσαία οικονομική τάξη άρχισε να μειωνεται είναι επειδή οι άνθρωποι περισσοτερο από ποτέ χρησιμοποιούν δάνεια και πιστωτικές κάρτες... με αποτέλεσμα να έχουν πολλά χρέη.. Στην σκωτία υποθηκεύουν τα σπίτια τους.. και μάλιστα πολλοί βάζουν και δευτερη καιτρίτη υποθήκη... αρρα κατατάσωνται στους φτωχούς απο τη στιγμή που χρωστάνε τόοοσα πολλά που δεν θα ξεχρεώσουν ποτε οι ίδιοι.. την υποθ΄ηκη θα την πληρωνουν και τα εγγόνια τους...
Η οικονομία δεν μένει σταθερή.. η πορία της μοιάζει με κυμματομορφη σε γράφημα.. πότε ανεβαίνει πότε κατεβαίνει.. απλά γίνεται με τέτοιο τρόπο που δεν το καταλαβαίνουμε...

Με το ευρω.. αυτό που έγινε ήταν να μην μπορούμε να υπολογίσουμε τα χρήματα που χαλάμε.. μπορούμε να αφήσουμε σε καφετέρια 1 ευρω μπουρμπουαρ.. πριν το ευρω θα αφηνατε ποτε 350 δρχ ;;;
οι ανθρωποι αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι με τον δικό τους τρόπο ορίζουν την τιμή αγοράς των πρωιόντων...
αν πάνε όλοι και αγοράσουν ένα προιόν μόλις βγεί που η τιμή του είναι ακριβη.. τοτε η εταιρία γιατί να την ρίξει;;;;
παλιότερα περιμέναμε κανένα μηνα ή 2 να πέσει η τιμή και έπεφτε., κατα πολύ... τωρα.. κάνουμε ντου... και έτσι η τιμή δεν πέφτει ή πέφτει λίγο...

Με το να αγοράζουμε κάτι το οποίο δεν μας είναι απολύτως απαραίτητο.. ή όπως το ονομάζουμε στα οικονομικα αναγκαιο αγαθο , συμφωνούμε κατα κάποιο τρόπο με την τιμή πώλησης...

με το να πηγαίνουμε στα μεγάλα εμπορικά που δεν ρίχνουν τις τιμές ή που τα πουλάνε πιο ακριβά τους ενθαρύνουμε..

Κάθε φορά που κυκλοφορεί κάτι στην αγορα με μία τιμή α η εταιρία μαθαίνει μέσα απο ποσοστα πωλήσεων κατα πόσο η τμήγ είχε πέραση στους καταναλωτές.. και αναλόγως προχωράει..

Μαζί με τις τιμές των προιόντων ανέβηκε και ο μισθός.. λιγο.. αλλα ανέβηκε.. αλλα ταυτόχρονα αφού ανέβηκαν οι τιμές και οι μισθοι πληρώνουμε περισσότερο φόρο.. έτσι νομίζουμε ότι όλα είναι πιο ακριβά και ότι οι μισθοι δεν μας φτάνουνε..

Ενας άλλος παράγοντας είναι η ΜΟΔΑ ποτέ άλλοτε δεν ασχολιόντουσαν οι άνθρωποι με την μοδα τόσο πολύ σε καθημερινή βάση.. όλοι φοράνε μάρκες.. μα όλοι.. ακόμα και τα μικρα παιδάκια.. και αν τους πάρεις κάτι που δεν είναι μάρκα γκρινιάζουν αν πας να τους ψωνίσεις θα απιτήσουν μάρκα.. και μάλιστα που να φωνάζει.. όχι απλά να φαίνεται..

θα ζητήσουν κινητό απο πολύ μικρή ηλικία.. αν δεν το ζητήσουν θα τους το πάρουν οι γονείς για να ξέρουν που είναι τα παιδιά τους ανα πάσα στιγμη...

Δείτε τις διαφημήσεις στην τηλεώραση πως έχουν αυξηθεί.. αυτό είναι ένα σημάδι για την οικονομία την κατανάλωση και την κοινωνία... όσες περισσότερες διαφημησεις υπάρχουν τοσο μεγαλύτερη καταναλωση προιόντων γίνεται στην αγορά... προσέξτε πόσες διαφημισεις υπάρχουν για αμάξια και πόσο συχνά... και δείτε γυρω σας πόσοι κυκλοφορούν με τα τελευταία μοντέλα αυτοκινητων.. δείτε πόσοι πάνε στα μπουζούκια.. και πόσο ακριβά πληρωνουν τα τραπέζια...
Οι περισσότεροι κοιτάνε την τιμή της βενζίνης και της ντομάτας.. ΄για συγκρινετε την με του εμφιαλωμένου νερού ή της πορτοκαλάδας.. να δείτε.. το εμφιαλομένο νερό το λιτρο κοστίζει πιο ακριβά απο την βενζίνη!!!! για να μην πω για τον απλό και λαχταριστο σε όλους καφέ ... 3 ευρω το frape... και πολλές φορές και 3.5 και 4 για ένα ποτήρι μισο με αφρό 1/4 με παγάκια και 1/4 καφέ νεροζούμι με κολημένη ζαχαρη στον πάτο.. αλλα συνεχίζουμε. και πηγφαίνουμε στις ίδιες μεγάλες καφετέριες... τα καφενία ξέρετε πόσο πουλάνε το φραπε 1 ευρω με 1.5
για να δείτε διαφορα...
Εμείς φτιάχνουμε την οικονομία.. μόλις σταματήσουμε να υπερκαταναλωνουμε τότε θα δούμε ότι μας περισσεύουν χρήματα και για αποταμίευση...
Το ξέρετε ότι η οικονομική ζώνη του ευρω είναι στα όρια να διαλυθεί λογω της υπερκατανάλωσης και των κομπινών που γίνονται ανάμεσα σε πολιτες διαφορετικών κρατων πάνε σε άλλες χώρες και αγοράζουν προιόντα πολύ πιο φτηνα απο ότι πουλιούνται στη χώρα τους και τα πουλάνε λίγο πιο κάτω απο την κανονική τιμη πώλησης.. με αποτέλεσμα η αγορά να μην έρχετε σε ισοροπία...

Εμείς έχουμε την δύναμη στα χέρια μας... εμείς δώσαμε τον πλούτο στα χέρια των λίγων... έχετε ακούσει πόσο πληρωνονται οι τραγουδιστες;; οι ηθοποιοι;; οι ποδοσφαιριστες και οι μπασκετμπολίστες;;; και όλα αυτά με τα τραπέζια στα μπουζούκια με τα εισητήρια στα γήπεδα και την δημοσιότηατα...
Στο χέρι μας είναι... απλά πριν αγοράσετε κάτι σκεφτήτε το λίγο...
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Διαβάζω κάθε τρεις και μία πράγματα που με στενοχωρούν. Για παράδειγμα να μειώνεται από τη μία η φορολογία στις Α.Ε από 35% σε 25% (με ενδεχόμενη περαιτέρω μείωση) και να υπάρχει ταυτόχρονα ενδεχόμενο μείωσης των συντάξεων. Αντί να συμβαίνει το ανάποδο! Δηλαδή ο άνθρωπος μόλις σταματήσει να παράγει του λένε εμμέσως "είσαι άχρηστος, τράβα πέθανε", ενώ οι πλούσιοι να γίνονται πλουσιότεροι. Αυτό είναι αδικία! :(
Σίγουρα δεν θα υπάρχει οικονομική ισότητα αλλά μπορεί να υπάρξει δικαιότερη κατανομή του πλούτου, ε?
Πως μιλάμε για κράτος όταν υπάρχουν φτωχοί μέσα σε αυτό? δεν νομίζω πως είναι μόνο ατομικό θέμα. Η πολιτεία είναι ίση σε ευθύνη για το πως διαχειρίζεται την οικονομία και φροντίζει τους πολίτες της.
Κάθε λίγο ακούμε πως την πληρώνουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι. Διαβάζω πως τα επιτόκια κατάθεσης είναι μικρότερα από την Ευρώπη ενώ τα επιτόκια δανεισμού(αν είναι οι σωστοί όροι) πολύ μεγαλύτερα. Μα είναι δυνατόν? :evil: Ποιος οφελείται από τέτοιες καταστάσεις αν όχι αυτοί που έχουν τον πλούτο?

Μια δήλωση του Σουηδού πρώην πρωθυπουργού Γ.Πέρσον μου έχει μείνει και μου έδινε ένα στίγμα κοινωνικής σκέψης.
Αναφερόμενος στη συζήτηση για το κατώτατο εισόδημα και αν υπάρχει κάτι ανάλογο στη Σουηδία, εξήγησε πως δεν υπάρχει ανάλογη νομοθεσία. «Όταν νομοθετείς κατώτατο εισόδημα, θα γίνει το ταβάνι και όχι το πάτωμα για τους φτωχότερους»
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι και τα όνειρά μας για ένα σπιτάκι (όχι λιγότερο από 100 τμ,) για ένα αυτοκινητάκι (όχι μικρότερο από 1400 κβ), για μια τηλεορασίτσα (πλάσμα φυσικά), για...για...για...

Δεν λέω ότι δεν τα "δικαιούμαστε", όμως πως τα αγοράζουμε?
Η δική μας ευθύνη που είναι?
Εμείς δεν είμαστε το κράτος?
΄Η κάνω λάθος?

Τα παιδιά στο ιδιωτικό (γιατί άραγε?)
Τα παιδιά ιδιαίτερα (γιατί άραγε?)

Θύμάμαι όταν ήμουν μικρή, είχα οτι όλα τα παιδιά, παρ' όλο που οι γονείς μου ήταν σε καλή οικονομική κατάσταση...

Τίποτα παραπάνω από ότι είχαν τα άλλα παιδιά...Ούτε καν ένα παραπάνω τετράδιο...
Και με αυτήν την λογική μεγάλωσα...

Και με αυτήν την λογική πορεύομαι...ότι χρειάζομαι το έχω!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Στην Οικονομία σαν επιστήμη υπάρχουν κάποιοι κανόνες οι οποίοι είναι θεμελιωδεις..
Για παράδειγμα.. τα χρήματα που κυκλοφορούν στην αγορά πρεπει να έχουν ίση αξία σαν συνολο με το χρυσαφι το οποίο εχει το κράτος δεν μπορούν να εκδόσουν λοίπόν άλλα χρήματα παρα μόνο αν υποβαθμήσουν την αξία των χρημάτων που κυκλοφορούν..

Οταν λοιπον.. όταν μειώνουν τους φόρους σε κάτι.. απο κάπου αλλού πρέπει να πάρουν τα χρήματα από κάπου αλλού..
αν μειωθούν όμως οι φόροι στις Α.Ε. με την σειρά τους αυτές εν καιρο θα μειώσουν τις κρατήσεις από μισθούς ή θα δώσουν μεγαλύτερα μπονους.. σε κάποιες περιπτωσεις.. τα χρήματα αυτά θα ξανα μπούν με κάποιο τρόπο στην κοινωνία.. μειωνοντας τις συνταξεις ναι δυστυχως θα ταλαιπωρηθούν άνθρωποι που είναι μεγάλης ηλικίας ή ανθρωποι που εχουν ήδη πάρει συνταξη..
Αυτό που δεν λέγεται στις ειδήσεις είναι ποιες κατηγορίες συντάξεων θα μειωθούν.. και συνήθως είναι οι υψηλές.. αυτό όμως δεν το αναφέρει κανείς στις ειδήσεις.. γιατί;; γιατί αυτό δεν προκαλεί τηλεθέαση!
από την άλλη αυξήθηκαν τα όρια συνταξιοδότησης.. άρα ο εργαζόμενος μπορεί να μείνει παραπάνω χρόνια στην δουλειά με το κανονικό του εισόδημα...
Επίσης μειώνουν τις συνταξεις αυτών οι οποίοι αποφασισαν να παρουν συνταξη χωρίς να έχουν τα ανάλογα χρόνια εργασίας ή ενσημα.. (όχι αυτων που συνταξιοδοτηθηκαν νωρίς για λόγους υγείας..) αυτών που απλά θέλουν να κάθονται.. και ξέρω μερικούς ακόμα και στην γειτονιά μου.. 50 χρονων άνθρωπος και εχει να δουλέψει από τα 30 του.. γιατί;; γιατί δεν μπορεί να σηκωνεται νωρίς και του την σπάει η δουλειά...

Το εθνικο κατώτατο εισόδημα είναι μια κίνηση που θα κάνει τους εργοδότες της χώρας να αντιδράσουν.. σε πρωτη φάση ναι τα όρια είναι χαμηλά... αλλα μην ξεχνάτε το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποί στη χωρα μας που δουλεύουν για λιγότερα..!! Οσο κι αν σας φαίνεται παράξενο.. σιγά σιγα το όριο θα ανέβει..

Στην Χωρα μας κυριαρχεί η παραοικονομία.. πληρωνουμε για υπηρεσίες χωρίς αποδείξεις...
Ποιος φωναξε κυπουρό να του φτιάξει τον κήπο και πήρε απόδειξη;;; ή μια κοπέλα για τις δουλειές του σπιτιού και πηρε απόδειξη;;;; όλοι αυτοί.. δηλωνουν άνεργοι.. και κανένα εισόδημα .. και έτσι δεν φορολογούντε... το κράτος χάνει χρηματα..
Αυτά τα χρήματα προσπαθούν να μήν τα ξοδεύουν.. και όταν μαζέψουν αρκετα γυρίζουν στην πατρίδα τους και ζούν μια χαρα..

Ενα παράδειγμα..
είχαμε εμείς ένα κηπουρο που ερχόταν κάθε τόσο.. για τα συνηθησμένα κλαδεμα ξεχορταριασμα.. δεν θυμάμαι πόσα έπαιρνε.. λοιπόν 2 χρόνια τον είχαμε και εμείς και άλλοι 3 στην γειτονια μετα τα 2 χρόνια έφυγε για λίγο στην Αλβανία.. όπου αγόρασε ένα μεγάλο σπίτι .. για τους συγγενείς του εκεί.. κατι αδέρφια που εχει.. και 4 πολυκατοικίες!!!!
ναι 4 πολκατοικίες! γυρισε στην Ελλάδα όπου συνεχίζει να δουλέυει σαν κηπουρός νοικιασε καινούριο σπίτι σε πολυκατοικία και μάλιστα σε καλυτερη τιμή αφου ανέλαβε να φροντίζει τον κήπο..
δηλωνει ανεργος στην ελλάδα αλλα με εισοδείματα στην Αλβανία και τους φόρους Από την αλβανία τους πληρωνει άνετα αφού δουλεύει εδω!!
σε λίγα χρόνια.. θα είναι πλούσιος... και αν γίνει πιο ισχυρο το νόμισμα της αλβανίας ακόμη πλουσιότερος!!!
Το κράτος όπως καταλαβαίνεται χάνει χρήματα από παντου .. γιατί δεν είναι μόνο ο συγκεκριμένος κηπουρός.. είναι χιλιάδες.. οι τέτοιου είδους άνεργοι...
αυτά τα λεφτά από κάπου πρέπει να τα βρεί... αν όλοι φορολογούμασταν σωστά.. δεν θα υπήρχαν τοσα προβλήματα... αλλα έξυπνοι λογιστες για τους κατέχωντες και άλλοι εξυπνοι.. ανθρωποι που καταφέρνουν με τον ένα ή τον άλλο τροπο να κρύψουν εισοδήματα στερούν εκατομύρια από το κράτος..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω Ηλία μου και πόσο συμφωνώ...

Αλλά άντε να ζητήσεις απόδειξη από τον αλλοδαπό, που πολλές φορές είναι στην χώρα μας χωρίς χαρτιά...

Τι κάνεις εκεί?

Ξέρω ότι ορισμένοι ζουν εις βάρος μας...αλλά αυτό λύνεται άραγε?

Χώρια που άμα ζητήσεις απόδειξη ανεβαίνει αυτομάτως η τιμή...

Πήγα σε γιατρό και μου είπε στα ίσια...150 με απόδειξη, 100 χωρίς...
50 Ευρώ κάτω...ε δεν είναι και λίγα ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βάσω μου δυστυχώς έτσι είναι... παντού όχι μόνο στην ελλάδα...

Δυστυχώς η τιμή ανεβαίνει για πάνω απο έναν λόγους...
Πρώτον στην νέα τιμή υπολογίστε ότι ανάλογα με το είδος για το οποίο πληρωνετε υπάρχει μία αντιστοιχη τιμή του ΦΠΑ η οποία δεν είναι ίδια για όλα τα προιόντα...
Υπάρχουν πολλοί άλλοι φόροι που επιβαρυνουν την τιμή.. όπως για παραδειγμα ο φόρος πολυτελείας... και ας μην ξεχνάμε την εφορία... κάθε απόδειξη που κόβει ένας μαγαζάτορας ή ένας γιατρός όποιοσδίποτε πουλάει ένα αγαθο ή μια υπηρεσία δηλωνεται σαν εισόδημα... και όπως γνωρίζετε με βάση αυτό φορολογούμαστε... άρα.. όσο πιο πολλές αποδείξεις κόψει τόσο περισσότερα θα πληρωσει στην εφορία.. απο την άλλη όσο λιγότερες κόψει τόσο μεγαλύτερο το κέρδος του... οπότε ίσως σας πει με αποδειξη μεγαλύτερη τιμή για να σας πεισει να του πειτε χωρις αποδειξη...

Γνωστο..μυστικό... σε περίπτωση που πάτε σε κάποιο μαγαζί και σας πει χωρίς απόδειξη και σας κοψει λίγο απο την τιμή... κόψτε του /της κι άλλο... παζαρέψτε το... συνηθως το δεχονται.. αν επιμείνετε κι όλας λιγο.. χεχεχε

Τωρα πλεον που με το νεο νόμο περι φορολογίας μπορείτε να περνατε όλες τις αποδείξεις σχεδον στην φορολογική σας δήλωση.. και να πληρωσετε το παραπάνω θα σας γλιτωσει αργοτερα φόρο απο το εκκαθαρστικό που θα σας έρθει!!! :D :D

Οπότε.. μαζεύετε αποδείξεις.. να σας τις σφραγίζει το κατάστημα και να γραφει το επωνυμο σας στο πισω μέρος της απόδειξης... :D :D
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Η δική μας ευθύνη που είναι?
Εμείς δεν είμαστε το κράτος?
΄Η κάνω λάθος?
Εν μέρει! Βασικά δεν υπάρχει κοινωνική συνείδηση κι αυτό είναι για μένα το πρόβλημα στη ρίζα.
Συμπέρασμα? Κατεβαίνει το reiki center σε εκλογές! :shock: :lol:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Χεχεχεχχεχε
όποιος και να κατέβει.. αυτό δεν αλλάζει την νοοτροπία του κόσμου.. απο τη μια μέρα στην άλλη... θέλει πολύ καιρο να γίνει αυτό και περισσότερο καιρο για όσους νιώθουν "Βολεμένοι.."

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”