Δέκα τρεις λόγοι για να ζεις.

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Επισκέπτης

Δέκα τρεις λόγοι για να ζεις.

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

GABRIEL GARCIA MARQUEZ

Σε αγαπώ, όχι για αυτό που είσαι.... αλλά για αυτό που είμαι εγώ, όταν είμαι κοντά σου.

Δεν αξίζει να κλαις για κανέναν, όσοι αξίζουν τα δάκρυα σου, δεν θα σε κάνουν να κλάψεις...

Επειδή πιστεύεις ότι κάποιος δεν σε αγαπάει όσο εσύ θα ήθελες..... δεν σημαίνει ότι δεν σε αγαπά με όλη την καρδιά του.

Αληθινός φίλος είναι αυτός που σου κρατάει το χέρι... και ταυτόχρονα αγγίζει την καρδία σου.

Ο χειρότερος τρόπος να χάσεις κάποιον που αγαπάς...είναι να είσαι δίπλα του, αλλά αυτός να μην είναι εκεί.

Μη σταματάς ποτέ να χαμογελάς, ακόμη και αν είσαι δυστυχισμένος.... κάποιος ίσως ερωτευθεί το χαμόγελο σου.

Μπορεί απλά να είσαι ένα άτομο σε όλο τον κόσμο....αλλά για κάποιο άτομο μπορεί να είσαι ο κόσμος όλος.

Μη ξοδεύεις τον χρόνο σου για κάποιον που δεν νοιάζεται να τον ξοδέψει μαζί σου.

Ίσως ο Θεός θέλει να γνωρίσεις πολλούς λάθος ανθρώπους, μέχρι να γνωρίσεις τον σωστό έτσι όταν συμβεί αυτό θα είμαι πραγματικά ευγνώμων.

Μην κλάψεις γιατί ήρθε το τέλος σε μια σχέση.... χαμογέλα για όλα αυτά που περάσατε μαζί.

Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα σε πληγώνουν, πρέπει να συνεχίζεις να έχεις εμπιστοσύνη... απλά, να είσαι πιο προσεκτικός.

Γίνε καλύτερος άνθρωπος μέρα με την μέρα.... όταν γνωρίσεις αυτόν που ψάχνεις θα είσαι σίγουρος ότι θα σε αγαπήσει για αυτό που είσαι.

Μην ανυπομονείς, τα καλύτερα έρχονται όταν δεν τα περιμένεις.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο χειρότερος τρόπος να χάσεις κάποιον που αγαπάς...είναι να είσαι δίπλα του, αλλά αυτός να μην είναι εκεί.

είναι το σημαντικότερο μήνυμα που έχω ακούσει ποτέ!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βάσω θα συμφωνήσω μαζί σου......

Είναι πολύ σημαντικό το timing σε μια σχέση..(ακόμα και φιλική).
Να είστε και οι δύο σε αυτήν....όχι μόνο ο ένας.....!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαι Εμμανουέλα, είναι το χειρότερο συναίσθημα που μπορεί να βιώσει ένας άνθρωπος...
Και η φράση που το αντιπροσωπεύει ...."δεν σε καταλαβαίνω!!!" :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και ακόμα χειρότερη η σιωπή......!
Εμένα μου τσακίζει το νευρικό σύστημα....γιατί δείχνει το τέλος και όταν δεν είναι κάποιος έτοιμος να το αντιμετωπίσει.....χάνει το παιχνίδι.....ή και τη μπάλα!!! :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κι όμως Εμμανουέλα...η σιωπή είναι ευεργετική, όταν δεν θέλεις να δώσεις ιδιαίτερες προεκτάσεις στο "δεν σε καταλαβαίνω"...

Σιωπή...λοιπόν επιλέγω εγώ!
Αυτή με αντιπροσωπεύει στην απουσία του άλλου!!!
Και είναι για μένα ή πιο "ευεργετική" διαδρομή!!!

Για σκέψου το λίγο!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σιωπή....επιλέγεις εσύ...σιωπή και ο άλλος....το τέλος είναι προδιαγεγραμμένο!
Όταν όμως υπάρχει σιωπή μόνο απο τον έναν...υπάρχει η άλλη μεριά που θέλει να μιλήσει και η φωνή δεν βγαίνει....φοβάται να εκφράστει στη σιωπή του άλλου....τότε όμως πρέπει να δει ξεκάθαρα....και να μιλήσει....απο τη στιγμή που το τέλος πλησιάζει, μπορεί τουλάχιστον να βγάλει απο την καρδιά του οτι φυλάει..

Ακόμη και να υπάρξει το τέλος...δεν θα υπάρχει η αμφιβολία οτι δεν προσπάθησες αφου αγάπησες.....!

8)
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Επειδή πιστεύεις ότι κάποιος δεν σε αγαπάει όσο εσύ θα ήθελες..... δεν σημαίνει ότι δεν σε αγαπά με όλη την καρδιά του.

ή ό π ω ς εσύ θα ήθελες..... δε σημαίνει ότι δεν ξέρει να αγαπάει.......!
Απλά είναι ο δικός του τρόπος και κάποιος άλλος ίσως μπορεί να τον αντιληφθεί, γι αυτό άστον να ανοίξει τα φτερά του, άστον να βρει αυτόν, που κάπου, σε κάποιαν άκρη της Γης, είναι προορισμένος γι αυτόν. Μη τον βασανίζεις προσπαθώντας να τον αλλάξεις και να τον κάνεις στα μέτρα σου..... Δεν θα τα καταφέρεις.....!
Μη γίνεσαι η κοίτη που περιορίζει τον ποταμό....! Γίνε ποταμός και ταξίδεψε..........!

:oops: :oops:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Απλά είναι ο δικός του τρόπος και κάποιος άλλος ίσως μπορεί να τον αντιληφθεί, γι αυτό άστον να ανοίξει τα φτερά του,
Α, Πέννη μου, αυτό ακριβώς θέλω να πω με την σιωπή!!!

Αν δεν μπορώ να καταλάβω...κάποιος άλλος θα καταλάβει καλύτερα! Γιατί να μιλήσω? Σιωπή λοιπόν...

Είναι ακριβώς αυτό που εννούσα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Α, Πέννη μου, αυτό ακριβώς θέλω να πω με την σιωπή!!!
:) :) :) :) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”