ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ξέρω γιατί έπρεπε να γίνουν έτσι τα πράγματα με τον Άνθρωπο...
Μάλλον δεν έπρεπε να γίνουν έτσι ακριβώς, αλλά έγιναν...
Εχει δημιουργικές Δυνάμεις που ούτε μπορεί να φανταστεί...
Όμως έπρεπε να τις χρησιμοποιήσει προς χάρη της εξέλιξης και της εμπειρίας, κάτι που ξέχασε!
Χρησιμοποιεί καθημερινά ένα μέρος αυτών των δημιουργικών Δυνάμεων με μη ορθό τρόπο, κάτι που κάνει τις Δυνάμεις αυτές να στρέφονται εναντίον του.
Η Θέληση του Ανθρώπου δημιουργεί τα βουνά, τους ωκεανούς, την Ζωή, εδώ στον φυσικό κόσμο...
Μα αυτήν την Δύναμη την έστρεψε εναντίον του...Δεν την σεβάστηκε...
Την διαμέλισε σε πολλά πολλά "θέλω" και επιθυμίες που ήταν ασύμβατες με την Δημιουργία...ασύμβατες με τον Θεό μέσα του.
Φοβήθηκε την Δύναμή του, γιατί αντιλήφθηκε πόσο καταστροφική γίνεται, όταν δεν επωάζεται μέσα στην Αγάπη του.

Με κάθε τρόπο στρέφει αυτές τις Δημιουργικές Δυνάμεις εναντίον του και καταστρέφει τον κόσμο του, αντί να τον εξελίσσει με Σοφία.
Κάθε τι που ανακαλύπτει, σ' αυτόν εδώ τον φυσικό κόσμο, το χρησιμοποιεί εναντίον του Εαυτού του, εναντίον των άλλων, αντί να αφήσει την ανακάλυψη να ευεργετήσει τον Κόσμο του.

Αντί να υψώσει τον Κόσμο του στον Θεό, τον εγκατέλειψε στην τύχη του...

Ετσι το φυσικό πεδίο, έγινε πεδίο μαχών, πολέμων και αντίπαλων Δυνάμεων, μα και αυτός ο διαμελισμός των Δυνάμεων σε αρνητικές και θετικές, δικό του δημιούργημα είναι…
Οι δημιουργικές Δυνάμεις δεν αλλάζουν υφή…ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τον διαχωρισμό τους.

Μπορεί την Δύναμή του να την χρησιμοποιήσει με Αγάπη, αλλά μπορεί να την χρησιμοποιήσει και με φόβο…Με Σοφία, αλλά και με μισαλλοδοξία. Με Ευγνωμοσύνη, αλλά και με αχαριστία…Με Φιλία, αλλά και με μίσος…
Με Ταπεινότητα, αλλά και με αλαζονεία…

Και στις δύο καταστάσεις την ίδια Δύναμη χρησιμοποιεί…

Αυτή η Δύναμη τον κάνει να δίνει το χέρι του σε κάποιον που έπεσε, μα η ίδια ακριβώς τον κάνει και να τον σπρώχνει να πέσει…

Αυτή η Δύναμη τον κάνει να «χτίζει», μα και να «γκρεμίζει» τον κόσμο του…

Είναι η ίδια Δύναμη…Η Δύναμη του Σύμπαντος που διαπερνά την Ζωή κάθε στιγμή, κάθε λεπτό…

Όταν ο άνθρωπος σταματήσει την ανόητη δεισιδαιμονία ότι το «κακό» βρίσκεται έξω από αυτόν, όταν σταματήσει να πιστεύει a priori τις αυθεντίες του «κακού», τότε θα έχει έρθει η Στιγμή που θα μπορέσει να δώσει στον Κόσμο του την πιο μεγάλη Ευλογία και Χάρη, να γίνει Ειρηνικός και Αγαπημένος…

Όταν μπορέσει να κατανοήσει ότι ο φυσικός Κόσμος δεν είναι πλατφόρμα διαιώνισης, αλλά Ανάπτυξης και Εξέλιξης, τότε ο φυσικός Κόσμος θα γίνει ο ίδιος ο Παράδεισός του και δεν θα τον ονειρεύεται αλλού…Θα τον πνευματοποιεί με κάθε ανάσα του, που δεν θα κόβεται…

Μονάδα της Θείας Τάξης…Πολίτης του Κόσμου…Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Και είπε ο Ποιητής
<<Αυτός που ζει από τη μάχη με έναν εχθρό, έχει προσωπικό συμφέρον να διατηρήσει τον εχθρό του ζωντανό.
Αν κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο, στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα >>
Friedrich Nietzsche



Ας κοιτάξουμε με μια πιο τρυφερή ματιά στον Κόσμο μας…να μπορέσουμε να διακρίνουμε μέσα σ’ Αυτόν το Ρόδο του Θεού…
Συνημμένα
rodo.jpg
rodo.jpg (43.6 KiB) Προβλήθηκε 3363 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ας κοιτάξουμε με μια πιο τρυφερή ματιά στον Κόσμο μας…να μπορέσουμε να διακρίνουμε μέσα σ’ Αυτόν το Ρόδο του Θεού…
@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Stefanos »

Ας τοποθετήσουμε την τύχη στα χέρια τα δικά μας !!!
8-}
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Όταν μπορέσει να κατανοήσει ότι ο φυσικός Κόσμος δεν είναι πλατφόρμα διαιώνισης, αλλά Ανάπτυξης και Εξέλιξης, τότε ο φυσικός Κόσμος θα γίνει ο ίδιος ο Παράδεισός του και δεν θα τον ονειρεύεται αλλού…Θα τον πνευματοποιεί με κάθε ανάσα του, που δεν θα κόβεται…
@};- @};- @};- @};- :x :x
Vaso έγραψε:Και είπε ο Ποιητής
<<Αυτός που ζει από τη μάχη με έναν εχθρό, έχει προσωπικό συμφέρον να διατηρήσει τον εχθρό του ζωντανό.
Αν κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο, στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα >>
Friedrich Nietzsche
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Επιλέγω @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Φοβήθηκε την Δύναμή του, γιατί αντιλήφθηκε πόσο καταστροφική γίνεται, όταν δεν επωάζεται μέσα στην Αγάπη του.
ω πω πω!!!!! 8-} 8-}
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αυτή η Δύναμη τον κάνει να δίνει το χέρι του σε κάποιον που έπεσε, μα η ίδια ακριβώς τον κάνει και να τον σπρώχνει να πέσει…
:-( @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από elenaki »

:cry: @};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9938
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από nondas »

Vaso έγραψε: Ας κοιτάξουμε με μια πιο τρυφερή ματιά στον Κόσμο μας…να μπορέσουμε να διακρίνουμε μέσα σ’ Αυτόν το Ρόδο του Θεού…
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Elen75 »

@};- @};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Έπρεπε σήμερα να το διαβάσω ξανά, μάλλον το χρειαζόμουν...
Ας κοιτάξουμε με μια πιο τρυφερή ματιά στον Κόσμο μας…να μπορέσουμε να διακρίνουμε μέσα σ’ Αυτόν το Ρόδο του Θεού…
@};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

Δημοσίευση από margaritarenia »

Είναι η ίδια Δύναμη…Η Δύναμη του Σύμπαντος που διαπερνά την Ζωή κάθε στιγμή, κάθε λεπτό…

Όταν ο άνθρωπος σταματήσει την ανόητη δεισιδαιμονία ότι το «κακό» βρίσκεται έξω από αυτόν, όταν σταματήσει να πιστεύει a priori τις αυθεντίες του «κακού», τότε θα έχει έρθει η Στιγμή που θα μπορέσει να δώσει στον Κόσμο του την πιο μεγάλη Ευλογία και Χάρη, να γίνει Ειρηνικός και Αγαπημένος…

Όταν μπορέσει να κατανοήσει ότι ο φυσικός Κόσμος δεν είναι πλατφόρμα διαιώνισης, αλλά Ανάπτυξης και Εξέλιξης, τότε ο φυσικός Κόσμος θα γίνει ο ίδιος ο Παράδεισός του και δεν θα τον ονειρεύεται αλλού…Θα τον πνευματοποιεί με κάθε ανάσα του, που δεν θα κόβεται…

Μονάδα της Θείας Τάξης…Πολίτης του Κόσμου…Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
@};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”