Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Όταν μία λειτουργία έχει γεμίσει με ενοχές, είναι πολύ δύσκολο να ξαναβρείς τον πραγματικό της σκοπό. Η απενοχοποίηση του σεξ και τον γεννητικών οργάνων, είναι ένα πρώτο βήμα στο να ξανααποκτήσουν και τα δύο την λειτουργία τους. Η σεξουαλική ενέργεια, όπως έχει συζητηθεί ήδη, αφορά και λειτουργίες του πνεύματος, λειτουργίες ένωσης, αγάπης, έμπνευσης. Όμως χρειάζεται πρώτα να "καθαριστεί" από πρότυπα, που την συνδέουν με την αμαρτία, και που μπλοκάρουν την ομαλή και ειλικρινή της έκφραση - είτε μέσα από την απόρριψη, είτε μέσα από την υπερβολή.
@};- @};- @};-
Agalitsas έγραψε:Κάντε Σεξ χωρίς ενοχές και προσδοκίες !!!
Και όταν γίνει, τότε όλα αλλάζουνε ροή...
Γίνεται αγάπη, δημιουργία, Θαύμα και ανοίγονται άλλοι ορίζοντες.
Είναι όμορφο δυο άνθρωποι να γίνονται ένα !!!
Απολαύστε το !!!
:-t :-t :-t
Στεφανάκο για μένα τουλάχιστον αυτό δεν είναι τόσο απλό.. δεν αρκεί να πω ή να μου πούνε (επειδή το λέει και ο σύντροφος μου κάτι παρόμοιο) απόλαυσε το.. υπήρξαν φορές απόλαυσης, εκτόνωσης κ φορές που δεν ήταν επιθυμητό.. τα πλοκάμια της ενοχοποίησης είναι πολύ βαθιά.. >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Stefanos »

Το να βρούμε τις ρίζες που δεν είναι δικές μας, να τις απομακρύνουμε και να αναπτυχθούμε με υγεία δεν είναι η εργασία μας;
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:Στεφανάκο για μένα τουλάχιστον αυτό δεν είναι τόσο απλό.. δεν αρκεί να πω ή να μου πούνε (επειδή το λέει και ο σύντροφος μου κάτι παρόμοιο) απόλαυσε το.. υπήρξαν φορές απόλαυσης, εκτόνωσης κ φορές που δεν ήταν επιθυμητό.. τα πλοκάμια της ενοχοποίησης είναι πολύ βαθιά.. >:d< >:d< >:d<

ούτε για εμένα ήταν τόσο απλό Μπεττούλα..
χρειάστηκε να περάσω από σκάψιμο βαθύ, όχι μόνο να βρω τις ρίζες που άρπαξα να διαιωνίσω αλλά και την ευθύνη μου να τις διαιωνίζω,
για να μπορέσω να μοιραστώ, να παραδοθώ στον έρωτα έστω και μια φορά χωρίς ενοχές και προσδοκίες,
έπεσε σκάψιμο στο οποίο συνάντησα, πολλές ηθικές, και πολλές εντολές που τις κολλούσα ακόμα και από συνήθεια πάνω σε άλλες, αλλά σαν τις φλούδες από το κρεμμύδι σταδιακά πετούσα, πετάω και ωριμάζω και έρχομαι όλο και πιο κοντά στο να είμαι αυθεντική, άνετη με τις ανάγκες μου

:x >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Φωτεινούλα.. :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν είναι εύκολο, σωστά το λέτε κορίτσια!

Δεν φεύγουν εύκολα οι προσδοκίες, οι φόβοι, ότι κρατά την επιθυμία σε χαμηλά επίπεδα ενέργειας, τόσο χαμηλά που γίνεται απωθημένη αγάπη...

η σεξουαλική συνεύρεση δεν σε κάνει ένα με τον άλλον...Και τα ζώα ενώνονται σε ένα, αλλά κανένα από ΄τα ζώα που συμμετέχουν στην πράξη δεν νιώθει μισό...Ούτε καν που του έχει περάσει από το μυαλό...

Από την στιγμή που σου περνάει από το μυαλό, σημαίνει ότι είσαι άνθρωπος!

Και από εκεί ξεκινούν όλα...

:x :x :x

Την πιο βαθιά ενότητα με έναν άλλον και την πιο βαθιά πληρότητα μέσα στον Εαυτό μου, την βίωσα μέσα σε μία αγκαλιά...χωρίς σεξ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Stefanos »

Τίποτα δεν είναι απλό σε αυτή τη ζωή, γιατί η εκπαίδευση μας ήταν να μάθουμε να τα κάνουμε πολύπλοκα.
Κάνουμε τη ζωή μας, Γόρδιο Δεσμό και μας φαντάζει, ότι για να τον λύσουμε πρέπει να γίνουμε αλεξάκηδες.¨
Κάνοντας το, άπιαστο καταφέρνουμε, ούτε καν να το σκεφτόμαστε ή να περνάει από δίπλα μας με μορφή ονειρική.
Το Σεξ για το οποίο μιλάω δεν είναι η σεξουαλική πράξη...
Είναι η αγκαλιά, η συνένωση των δυο ψυχών που γίνονται μια, αλλά ταυτόχρονα είναι δυο ελεύθερες ψυχές...
Μιλάω για τον ΈΡΩΤΑ, που λάμπει το ίδιο όμορφα ακόμα και με το πιο απλό άγγιγμα του χεριού.
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Vasoula »

Στεφανάκο, απλά θα σου το εντοπίσω

Είναι όμορφο να γνωρίζουμε την ιδεαλιστική πλευρά των πραγμάτων...
Το πως οφείλαμε να είμαστε, το ξέρει ο κάθε άνθρωπος...
Το θέμα κολλάει στην εφαρμογή...

Αυτό που περιγράφεις σαν ιδανική μορφή της Αγάπης και του 'Ερωτα, ειναι απλό να το λες, δύσκολο όμως να το πράττεις...

Η επίγνωση είναι το πιο ευκολο πράγμα στον κόσμο...
Το δύσκολο είναι να γίνει Αυτο-επίγνωση...Να έρθει η Πνευματική Έμπνευση και να ενθουσιάσει τόσο το συναίσθημα, ώστε να γίνει αυθόρμητη πράξη...Χωρίς καν να το σκεφτείς, ότι έτσι πρέπει να γίνει...Γίνεται...Έγινε!

Να μην κολλήσει σε ασυνειδητες προσδοκίες...Αυτή είναι η εργασία μας στην αρχή και η καθημερινότητά μας στην συνέχεια...

Δεν ειναι ευκολο...όσο και να λέω ότι είναι απλό, κάπου στο ασυνείδητο υπάρχει μια "τρύπα" που ρουφάει την πνευματική ώθηση και αυτή χρειάζεται να κλείσουμε, έτσι ώστε να διατηρηθεί ακέραια μέσα στον Εαυτό μας και να γίνει Ουσία.

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Stefanos »

Για αυτό ακριβώς μιλάω Vasui !!!
Να τα έγραφα τόσο όμορφα (Ζήλια) αλλά με τρελό χαμόγελο(Θαυμασμός) !!!
Αλλά Εσύ είσαι Εσύ και Εγώ είμαι Εγώ και σε αγαπώ !!!
@};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Vasoula »

το ξέρω ότι γι' αυτό μιλάς καρδούλα μου...

και η Φωτεινούλα γι' αυτό μιλάει όμως...

Γιατί το έχει δοκιμάσει και έχει πειραματιστεί με αυτό΄που γνώριζε και με αυτό που με βάση αυτήν την γνώση, χρειαζόταν να εφαρμόσει...

εκεί κολλάει η "μαγιά"...και αντί για φραντζόλα φτιάχνεται ψωμί του τοστ...Το θέμα είναι να μην βολευτεί κανείς με το ψωμί του τοστ, αν θέλει φραντζόλα, αφράτη και φουσκωτή...Να επιμείνει ξανά και ξανά...΄Ετσι κατανοεί κανείς...
Από τις αλλεπάλληλες "αποτυχίες" του, αν δεν τις πάρει προσωπικά και αναζητήσει τι είναι αυτό το "υλικό" που δεν βάζει μέσα στην πρόθεσή του να φτιάξει ψωμί και εκείνο δεν φουσκώνει...

Οι αιτίες δεν είναι απλά πράγματα...Τα άλλα όλα είναι απλά!

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Stefanos »

Δεν υπάρχεις !!!
^:)^ ^:)^ ^:)^
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αμ, Υπάρχει... Υπάρχει!! :)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Vasoula »

καλέ υπάρχω...

βάζω και πλυντήριο συγχρόνως...:chores-laundry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Να μην κολλήσει σε ασυνειδητες προσδοκίες...Αυτή είναι η εργασία μας στην αρχή και η καθημερινότητά μας στην συνέχεια...

Δεν ειναι ευκολο...όσο και να λέω ότι είναι απλό, κάπου στο ασυνείδητο υπάρχει μια "τρύπα" που ρουφάει την πνευματική ώθηση και αυτή χρειάζεται να κλείσουμε, έτσι ώστε να διατηρηθεί ακέραια μέσα στον Εαυτό μας και να γίνει Ουσία.
Καθόλου εύκολο μάλιστα θα έλεγα και γω ,
το εύκολο είναι να σε καταπιεί η τρύπα
και συ να νομίζεις πως κολυμπάς :D

Στέφανέ μου ,από δική μου εμπειρία το λέω,
το δύσκολο είναι
να δεις τη δική σου μαύρη τρύπα , να πάρεις βαθειά αναπνοή
και να πάρεις την απόφαση
και με όλη την δύναμη της ψυχής σου,
να αρχίσεις με υπομονή και επιμονή να την κλείνεις σιγά -σιγά :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν ειναι ευκολο...όσο και να λέω ότι είναι απλό, κάπου στο ασυνείδητο υπάρχει μια "τρύπα" που ρουφάει την πνευματική ώθηση και αυτή χρειάζεται να κλείσουμε, έτσι ώστε να διατηρηθεί ακέραια μέσα στον Εαυτό μας και να γίνει Ουσία.
Πωπω... τι ειπες τωρα...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”