Ο ΧΟΡΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88558
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μερικές στιγμές...

Όλη μας η Ζωή είναι χαραγμένη σε μερικές στιγμές...

άλλες φορές ευχάριστες, άλλες φορές δυσάρεστες και είναι αυτές που μας κάνουν να θυμόμαστε ότι είμαστε ζωντανοί.
Γιατί οι περισσότερες στιγμές της ζωής μας είναι "άτονες"...Δεν χαρακτηρίζονται παρά από μια απαθή συνήθεια...
Δεν έχουν χρώμα και ήχο, δεν έχουν μυρωδιές, εικόνες, φαντασία, ευγένεια…

Είναι απλά μια γραμμή ίσια, στην πορεία της ζωής, χωρίς διακυμάνσεις, χωρίς ενδιαφέρον…
Το κίνητρο για να νιώσουμε παρόντες μέσα στην ζωή μας, είναι να έρθουν κάποια δυσάρεστα ή κάποια ευχάριστα γεγονότα, για να κάνουν την γραμμή της καρδιάς να φύγει από την ισάδα της, να έχει ύψη και βάθη…Να «κουνηθεί» βρε αδερφέ…

Να ένας έρωτας, να μια επιτυχημένη εργασία, να ένα απόκτημα, να ένα ταξίδι, να ένας χωρισμός, να μια μικρή μάχη, μια μικρή νίκη…
Στιγμιότυπα ζωής…Είναι αυτά που της δίνουν κίνηση μέσα στην απάθειά μας…Είναι αυτά που δίνουν λίγο χρώμα στην ζωή μας, για να ξεφύγουμε από το άσπρο-μαύρο!

Όμως η αληθινή μας φύση είναι να είμαστε Ένα με τη Δύναμη που εκδηλώνεται μέσα από το ατέλειωτο φάσμα των δονήσεων και των νόμων, των χρωμάτων και των σχημάτων, των οσμών και των ήχων όλης της Δημιουργίας. Δεν υπάρχει τίποτα από το οποίο να είμαστε διαχωρισμένοι.

Η Δύναμη της Δημιουργίας δεν μπορεί να εκφράζεται μόνο σε στιγμιότυπα ζωής…
Απλά δεν έχουμε χρόνο να σηκώσουμε τα μάτια μας, από τον «θάνατο»…Εστιασμένοι εκεί, πάντα εκεί…περιμένουμε το «κάτι» που θα μας αποσπάσει την προσοχή μας από το «εκεί»…
Το κοιτάμε συνεχώς…έτσι μας έμαθαν...΄Όπως μας έμαθαν επίσης ότι όταν κοιτάς συνεχώς τον «θάνατο», θα καταφέρεις να ξεγελάσεις και να ελέγξεις την Ζωή…

Κοιτάω αυτό το ανθρώπινο μελίσσι…Και παίρνουν φωτιά τα πλήκτρα!

Τα ζώα δεν έχουν ανάγκη να υμνήσουν, με έναν τυπικό τρόπο, τον θεό, γιατί ποτέ δεν ξέφυγαν από την Φύση Του…Οι άνθρωποι το έχουν ανάγκη, γιατί έμαθαν να ζουν χωρίς Αυτόν…
Αυτή η απώλεια, αυτός ο διαχωρισμός, μας έχει αφήσει ένα τραγικό σημάδι φόβου…

Εμείς οι άνθρωποι…

Περιμένουμε μερικές στιγμές, για να νιώσουμε τον Θεό…

Και Εκείνος πεθαίνει κάθε στιγμή μέσα μας…και προσπαθούμε να τον ζωντανέψουμε ανάβοντας ένα κερί…να του θυμίσουμε ότι είμαστε εδώ, κοντά του, ενώ αντίθετα θα έπρεπε να θυμηθούμε ότι Εκείνος δεν έφυγε ποτέ από μέσα μας, από τον διπλανό μας, από την Ζωή ολάκερη…

Η Χαρά της Δημιουργίας δεν πρέπει να αναζητηθεί στην γέννηση, όπως και η Θλίψη της δεν βρίσκεται στον θάνατο…
Ο χρόνος που μάθαμε να υπολογίζουμε σαν μια απόσταση μεταξύ γέννησης και θανάτου, χρειάζεται να αποκτήσει την κανονική του σημασία…
΄Η να γίνει αιώνιος ή να μετριέται με τις ανάσες που μας κόβονται και όχι με το αν περνά γρήγορα ή αργά…

Δεν υπάρχει άλλη σημασία γι’ αυτόν τον χρόνο…Δεν μετριέται στις στιγμές…δεν ορίζεται από στιγμιότυπα…
Η Ζωή δεν είναι ένα άλμπουμ φωτογραφιών…ένα σύνολο αναμνήσεων καλών, κακών, που το φυλάς για να μπορείς να το ξεφυλλίσεις και να θυμηθείς…
Η Ζωή βρίσκεται εδώ, μέσα στον Χορό της Δημιουργίας, που διαρκεί τόσο, όσο μπορείς εσύ και χορεύεις μέσα του…

Υπάρχει ο κόσμος που εξελίσσεται μέσα στην Δημιουργία, μέσα στα χρώματα, τους ήχους και τα αρώματα…Το ότι ο κόσμος δεν το ξέρει, δεν σημαίνει ότι αυτό δεν συμβαίνει…

Αρκεί να πάρουμε τα μάτια μας από τον φόβο…

Αρκεί να δώσουμε την προσοχή μας στον Εαυτό μας και όχι στο μικρό «εγώ»…Εκείνος χορεύει, το «εγώ» απλά ντρέπεται να χορέψει, θέλει να είναι «καθωσπρέπει»…Οι αρετές του Εαυτού μας, ο εγωισμός μας και τα στιγμιότυπά μας…κάπου ανάμεσα θα θυμηθούμε ότι ο Θεός μας προσκαλεί κάθε μέρα σε έναν «Χορό» που δεν έχει βήματα, αλλά Καρδιά…

Να έχεις Καρδιά για να Αγαπάς…Αυτή δεν είναι μία απλή στιγμή της ζωής…
Είναι η ίδια η Δημιουργία, ο ίδιος ο Θεός που χτυπάει αδιάκοπα μέσα μας, μέσα στον καθένα μας, σε έναν ρυθμό, του οποίου τον ΄Ηχο ξεχάσαμε να αφουγκραστούμε…

΄Ισως κάνουν πολύ θόρυβο οι άλλοι…Μα αυτό που αφουγκραζόμαστε χρειάζεται αφτιά μέσα στα αφτιά μας…Γιατί πρώτα το αφουγκραζόμαστε μέσα μας και μετά μπορούμε να το αφουγκραστούμε και στο κάθε τι!

Και λέει ο Ποιητής
«η λίγη γνώση που ενεργεί, αξίζει περισσότερο από την απλόχερη γνώση που αδρανεί»
Χαλίλ Γκιμπράν
Συνημμένα
162229-Moon.jpg
162229-Moon.jpg (17.91 KiB) Προβλήθηκε 3394 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27371
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Η Ζωή δεν είναι ένα άλμπουμ φωτογραφιών…ένα σύνολο αναμνήσεων καλών, κακών, που το φυλάς για να μπορείς να το ξεφυλλίσεις και να θυμηθείς…
Η Ζωή βρίσκεται εδώ, μέσα στον Χορό της Δημιουργίας, που διαρκεί τόσο, όσο μπορείς εσύ και χορεύεις μέσα του…
:romance-threesome: :romance-heartsfade:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Οι αρετές του Εαυτού μας, ο εγωισμός μας και τα στιγμιότυπά μας…κάπου ανάμεσα θα θυμηθούμε ότι ο Θεός μας προσκαλεί κάθε μέρα σε έναν «Χορό» που δεν έχει βήματα, αλλά Καρδιά…

Να έχεις Καρδιά για να Αγαπάς…Αυτή δεν είναι μία απλή στιγμή της ζωής…
Είναι η ίδια η Δημιουργία, ο ίδιος ο Θεός που χτυπάει αδιάκοπα μέσα μας, μέσα στον καθένα μας, σε έναν ρυθμό, του οποίου τον ΄Ηχο ξεχάσαμε να αφουγκραστούμε…
Μια Ευχή.... :cry: Ας είναι κάθε μας δάκρυ, νερό που ποτίζει κάθε Σπόρο που φυτεύεις μέσα μας... Ας γίνει ο Λόγος, φυτό με Καρπούς, Μέσα μας.... @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33573
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Να έχεις Καρδιά για να Αγαπάς…Αυτή δεν είναι μία απλή στιγμή της ζωής…
Είναι η ίδια η Δημιουργία, ο ίδιος ο Θεός που χτυπάει αδιάκοπα μέσα μας, μέσα στον καθένα μας, σε έναν ρυθμό, του οποίου τον ΄Ηχο ξεχάσαμε να αφουγκραστούμε…

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23527
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17546
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ας χορέψουμε με την Ψυχή μας με ανοιχτή καρδιά να "γεύεται" κάθε Στιγμή.
Ας γίνουμε ο ίδιος ο ρυθμός, ο ίδιος ο χορός.

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30038
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Να έχεις Καρδιά για να Αγαπάς…Αυτή δεν είναι μία απλή στιγμή της ζωής…
Είναι η ίδια η Δημιουργία, ο ίδιος ο Θεός που χτυπάει αδιάκοπα μέσα μας, μέσα στον καθένα μας, σε έναν ρυθμό, του οποίου τον ΄Ηχο ξεχάσαμε να αφουγκραστούμε…
:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6438
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Μερικές στιγμές...

Όλη μας η Ζωή είναι χαραγμένη σε μερικές στιγμές...

άλλες φορές ευχάριστες, άλλες φορές δυσάρεστες και είναι αυτές που μας κάνουν να θυμόμαστε ότι είμαστε ζωντανοί.
Γιατί οι περισσότερες στιγμές της ζωής μας είναι "άτονες"...Δεν χαρακτηρίζονται παρά από μια απαθή συνήθεια...
Δεν έχουν χρώμα και ήχο, δεν έχουν μυρωδιές, εικόνες, φαντασία, ευγένεια…

Είναι απλά μια γραμμή ίσια, στην πορεία της ζωής, χωρίς διακυμάνσεις, χωρίς ενδιαφέρον…
Το κίνητρο για να νιώσουμε παρόντες μέσα στην ζωή μας, είναι να έρθουν κάποια δυσάρεστα ή κάποια ευχάριστα γεγονότα, για να κάνουν την γραμμή της καρδιάς να φύγει από την ισάδα της, να έχει ύψη και βάθη…Να «κουνηθεί» βρε αδερφέ…

Να ένας έρωτας, να μια επιτυχημένη εργασία, να ένα απόκτημα, να ένα ταξίδι, να ένας χωρισμός, να μια μικρή μάχη, μια μικρή νίκη…
Στιγμιότυπα ζωής…Είναι αυτά που της δίνουν κίνηση μέσα στην απάθειά μας…Είναι αυτά που δίνουν λίγο χρώμα στην ζωή μας, για να ξεφύγουμε από το άσπρο-μαύρο!

΄Η να γίνει αιώνιος ή να μετριέται με τις ανάσες που μας κόβονται και όχι με το αν περνά γρήγορα ή αργά…
Δεν υπάρχει άλλη σημασία γι’ αυτόν τον χρόνο…Δεν μετριέται στις στιγμές…δεν ορίζεται από στιγμιότυπα…
Η Ζωή δεν είναι ένα άλμπουμ φωτογραφιών…ένα σύνολο αναμνήσεων καλών, κακών, που το φυλάς για να μπορείς να το ξεφυλλίσεις και να θυμηθείς…
Η Ζωή βρίσκεται εδώ, μέσα στον Χορό της Δημιουργίας, που διαρκεί τόσο, όσο μπορείς εσύ και χορεύεις μέσα του…

Να έχεις Καρδιά για να Αγαπάς…Αυτή δεν είναι μία απλή στιγμή της ζωής…
Είναι η ίδια η Δημιουργία, ο ίδιος ο Θεός που χτυπάει αδιάκοπα μέσα μας, μέσα στον καθένα μας, σε έναν ρυθμό, του οποίου τον ΄Ηχο ξεχάσαμε να αφουγκραστούμε…
:-( :-( :-( θυμάμαι κάποτε ένας καλός φίλος μου είχε πει οτι δεν αντέχω να ζω χωρίς ένταση, χωρίς τα συναισθήματα μου να πιάνουν κόκκινο.. και οτι για αυτό θα βίωνα μεγάλα διαστήματα δυστυχίας και μικρά ευτυχίας.. γιατί δεν άντεχα την ίσια γραμμή.. δεν έπεσε έξω.. τουλάχιστον τώρα νιώθω οτι δεν θέλω να είναι άλλο έτσι... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Αχ ρε Βασούλα! Πάντα στον παλμό των γεγονότων είσαι, πάντα την κατάλληλη Στιγμή :x

Πριν μερικές μέρες η σκέψη του πόσο υποκριτής είμαι με βασάνιζε. Θυμάμαι τον Θεό τελικά μόνο όταν έχω πρόβλημα; Και πάνω σε αυτό διαλογιζόμενος έψαχνα τον "Κήπο του Προφήτη" γιατί για μένα είναι πάντα καταφύγιο αυτό το βιβλίο.. αλλά πέφτω πάνω στο βιβλίο σου! Σελίδα 35 για την Δικαιοσύνη..

Δεν έχει ακριβώς σχέση με το τόπικ αυτό.. αλλά ήθελα να σου πω Ευχαριστώ γιατί πάντα μέσα από το Λόγο σου λαμβάνω βοήθεια στο να μπορώ να διαβάσω το βαθύτερο Νόημα των γεγονότων.. :* :x
Ο χρόνος που μάθαμε να υπολογίζουμε σαν μια απόσταση μεταξύ γέννησης και θανάτου, χρειάζεται να αποκτήσει την κανονική του σημασία…
΄Η να γίνει αιώνιος ή να μετριέται με τις ανάσες που μας κόβονται και όχι με το αν περνά γρήγορα ή αργά…

Δεν υπάρχει άλλη σημασία γι’ αυτόν τον χρόνο…Δεν μετριέται στις στιγμές…δεν ορίζεται από στιγμιότυπα…
Η Ζωή δεν είναι ένα άλμπουμ φωτογραφιών…ένα σύνολο αναμνήσεων καλών, κακών, που το φυλάς για να μπορείς να το ξεφυλλίσεις και να θυμηθείς…
Η Ζωή βρίσκεται εδώ, μέσα στον Χορό της Δημιουργίας, που διαρκεί τόσο, όσο μπορείς εσύ και χορεύεις μέσα του…

Υπάρχει ο κόσμος που εξελίσσεται μέσα στην Δημιουργία, μέσα στα χρώματα, τους ήχους και τα αρώματα…Το ότι ο κόσμος δεν το ξέρει, δεν σημαίνει ότι αυτό δεν συμβαίνει…

Αρκεί να πάρουμε τα μάτια μας από τον φόβο…
Και τώρα θέλω να φωνάξω στο εγώ μου... ΞΕΚΟΛΛΑ ΠΙΑ!!!! ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88558
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Aχ βρε Διδυμάκι μου >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Να έχεις Καρδιά για να Αγαπάς…Αυτή δεν είναι μία απλή στιγμή της ζωής…

Πόσο απλό ακούγεται και πόσο δύσκολο είναι.
Πάλι καλά η σωστή καθοδήγηση κάθε φορά, με πλησιάζει όλο και πιο πολύ.
Αλαζονεία να είναι αυτό, ή καθοδήγηση της ανάγκη μου;
Πως θα δω καθαρά;
Πως θα αφεθώ στην αλήθεια για να κατανοήσω τι γίνεται;
Πως θα μάθω να μου λέω την αλήθεια που είναι καλά κρυμμένη;
Πως θα βιώσω τα συναισθήματα μου;


Φωνάζω για χύτρες, το ξέρω!!!!
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

:-( :-( :-( θυμάμαι κάποτε ένας καλός φίλος μου είχε πει οτι δεν αντέχω να ζω χωρίς ένταση.[/quote]


Μπέττυ τι σου προκαλεί η ένταση ή γιατί την ήθελες;
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6438
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΧΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Στεφανάκο ήταν σαν προκειμένου να νιώθω ουδέτερα, να μην νιώθω δηλαδή ούτε καλά αλλά ούτε άσχημα, επέλεγα καταστάσεις που θα μου προκαλούσαν έντονα συναισθήματα ακόμα και δυσάρεστα αρκεί να νιώθω.. πολλές φορές δεν χρειαζόταν καν ο άλλος απλά το προκαλούσα εγώ στον εαυτό μου.. δεν άντεχα την μετριότητα, έπρεπε διαρκώς να έχω κάτι να απασχολεί, να ερεθίζει το συναίσθημα μου για να νιώθω ζωντανή.. δεν άντεχα να ζω συναισθηματικά στη μέση και πήγαινα στα άκρα.. δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.. και μου αρέσει που βάζω παρελθοντικό χρόνο , παρόλο που αν και έχει συγκαληφθεί δεν έχει αλλάξει κατά βάθος.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”