Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από elenaki »

όταν αρχίζεις να μαθαίνεις τον Εαυτό σου, στην αρχή έχεις τόσο μεγάλη έκπληξη, που σαστίζεις...
Αυτο πλεον εχει γινει ταμπελα μου..αμεσως μετα το σαστισμα μου ερχεται το σκιρτημα..σαν αυτο του Ερωτα!!Μονο που εδω δεν εχει τελος..οταν αρχιζεις να μαθαινεις τον Εαυτο σου δεν εχει τελος!!

Γι' αυτό και οι περισσότεροι άνθρωποι αναζητάνε τον πνευματικό τους δρόμο, όταν βρίσκονται στο βήμα πίσω...Εκεί στο ξάφνιασμα με δυσάρεστο τρόπο, ενώ στην ουσία δεν υπάρχει δυσάρεστο και ευχάριστο, υπάρχει μόνο η ερμηνειά που τους δίνουμε...
Ετσι ακριβως!! :x :x :x
Απογοήτευση είναι όταν όλα αυτά για τα οποία όριζες υπεύθυνους κάποιους άλλους, τα βρίσκεις μέσα σου...Είναι δυσάρεστη έκπληξη, μα σκέψου...Είναι η μόνη αληθινή, που σε κινητοποιεί να αδειάσεις από εκείνα τα περιεχόμενα που σου έχουν μάθει να ερμηνεύεις τα φαινόμενα...Να πάρεις την Δύναμή σου πίσω, δεν σημαίνει να απαρνηθείς τίποτα...Σημαίνει να ερμηνεύεις με τον ορθό τρόπο...
Ότι σε αφορά, αφορά και τους άλλους...συνήθως!

Ε η μεγαλύτερη Ελευθερία είναι να σε αφορά αυτό που είναι μοναδικά δικό σου...όπως πχ. η Ζωή Σου!
Η μονη Αληθινη εκπληξη και η πιο λυτρωτικη!!!
Βασουλα μου!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ε η μεγαλύτερη Ελευθερία είναι να σε αφορά αυτό που είναι μοναδικά δικό σου...όπως πχ. η Ζωή Σου!
Πολύ μου αρέσει αυτό :)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ο μοναχισμός δεν γίνεται από τέτοιες επιλογές πάντα, Θοδωράκο μου. Γίνεται και από μη αντοχή των προκλήσεων της ζωής και των πληγών της καρδιάς.

΄Οποιος έχει δυνατή καρδιά παραμένει στον Κόσμο του Θεού...Και αυτός πίστεψε με, δεν είναι ο κόσμος των παπαδων και των μοναχών...
Είναι ο Κόσμος των Ανθρώπων...

αυτό που αφήνεις δεν είναι από θυσία, αλλά από Αλήθεια...Αν δεν είναι η Αλήθεια σου, απλά δεν το αφήνεις, γιατί κανείς δεν σε υποχρεώνει να εγκαταλείψεις το οτιδήποτε, εκτός από τον Εαυτό σου...Κανείς δεν υπάρχει που να λέει απαγορεύεται αυτό ή εκείνο...
Αλήθειες μαζεύεις της Ψυχής και πορεύεσαι με αυτές...Συλλογή στο δισάκι της καρδιάς, για το ταξίδι σου...
Αυτό το απόσπασμα ,που θεωρώ σημαντικό , λέει την Αλήθεια ,
όμως για να την δει κάποιος πρέπει νάχει δυνατή και ανοικτή καρδιά και μεγάλο δισάκι
για να το γεμίσει . :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Valia »

elenimichael έγραψε: Στην ιδια κατασταση βρισκομαι κι εγω.."βλεπω" την αντισταση μου να ξεκολλησω απο την βαρια υλη..ονομαζω βαρια αυτη που μου ρουφαει ολη την ενεργεια..αυτη που επιτρεπω καθημερινα αγνοωντας τις αληθινες μου αναγκες..
φοβαμαι οτι θα χασω την αξια μου,την αναγνωριση,την αποδοχη..και την αντισταση μου τη βλεπω μεσα στο οτι θα χασω τη πεπατημενη..Ομως τι μου εχει προσφερει η πεπατημενη?μηπως την πληροτητα?μηπως την ασφαλεια?μηπως τη χαρα?μηπως την Αληθεια?Δεν νομιζω :naughty:
Και αν ξαφνικα παθω κατι?οπως λες κι εσυ..κι εγω το εχω πει..Μα τι χειροτερο μπορω να παθω που δεν το εχω παθει ηδη?Ε και αν υπαρχει κατι ας το δω βρε αδερφε!!Ξερετε..πολλες ειναι οι φορες που ξεχναμε απο τι πολεμους εχουμε βγει νικητες..απο τι καταστασεις εχουμε επιβιωσει.. @};-

Κι εμενα μ'αρεσει αυτο το μονοπατι Θοδωρη..Εγω και ο Θεος..και Ναι,το Θελω!!! :x
ουφ ουφ @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”