ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχουν τόσα πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά, αλλά εμείς δεν τα ξέρουμε...
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτά δεν συμβαίνουν...

Το ότι έχουμε άγνοια του τι συμβαίνει μέσα στην Ψυχή μας,
αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό δεν συμβαίνει...

Το ότι δεν ξέρουμε τους Συμπαντικούς νόμους που διέπουν την Ζωή
αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την διέπουν...

Το ότι δεν ξέρουμε τι συμβαίνει σε ένα απόμακρο σημείο του πλανήτη, δεν το εμποδίζει να συμβεί,

...έτσι ακριβώς συμβαίνουν όλα, είτε το γνωρίζουμε, είτε όχι.

Η πληροφορία που παίρνουμε μέσω των αισθήσεων είναι αυτό που γνωρίζουμε ότι συμβαίνει ή έχει συμβεί στο σπίτι μας, στον κόσμο, σε ένα απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη...

Η πληροφορία όμως, μέσω της οποίας μπορούμε να γνωρίζουμε τι συμβαίνει μέσα στον Εαυτό μας, δυστυχώς δεν αφορά τις αισθήσεις...Και έτσι αγνοείται σαν πληροφορία...
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνουν μέσα στον Εαυτό μας, τα πιο όμορφα, μα και τα πιο δυσάρεστα "συμβάντα"...
Υπάρχουν ερεθίσματα που επιδρούν μέσα μας, που δεν τα γνωρίζουμε…Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν επιδρούν…


Μια ηλιόλουστη ημέρα έχει θετική επίδραση…΄Ετσι έχουμε μάθει…
Τι συμβαίνει όμως και τι επιδρά μέσα μας, όταν, παρ’ όλο που η ημέρα είναι ηλιόλουστη, και χωρίς κάτι φανερά ενοχλητικό, εμείς είμαστε δύσθυμοι και βαρείς?

Εμ εδώ σε θέλω…

Καλές είναι οι πληροφορίες, μέσω των αισθήσεων, δεν λέω...Να γνωρίζεις, να μαθαίνεις, να διακρίνεις, να διαχειρίζεσαι και να αξιολογείς τις πληροφορίες είναι μια άσκηση της διεύρυνσης του νου και της ποιότητας της Διάκρισης...

Παραπέρα όμως συμβαίνουν καθημερινά τόσα ανεπαίσθητα συμπτώματα μέσα μας, τόσες πληροφορίες για τον εσωτερικό μας κόσμο, τόσες επιδράσεις στην ψυχή μας, που ο νους έχει την ιδιότητα να τα προσπερνά σαν μη συμβάντα...

΄Οταν δεν βρίσκεις άκρη με την διάθεσή σου, είναι ακριβώς γιατί εμπόδισες την εσωτερική πληροφορία να γίνει συνειδητή, απασχολημένος με το τι γίνεται αλλού...

΄Ετσι, με αυτόν τον τρόπο, μπορεί ένας Άγγελος κάτι να μας ψιθυρίσει, και εμείς να ακούμε τον εκφωνητή να λέει ειδήσεις...

Μπορεί η Ψυχή μας κάτι να θέλει να μας κάνει φανερό, αλλά εμείς να είμαστε απασχολημένοι με την δουλειά μας, με το σπίτι που χρειάζεται βάψιμο, με τον σύντροφό μας που δεν είναι όπως θέλουμε, με το καλό σερβίτσιο που χάλασε το χρώμα του…

Υπάρχουν πολλά πράγματα να μας αποσπάσουν την προσοχή, από την πιο σημαντική ίσως πληροφορία που μπορεί να λάβει ποτέ ένας άνθρωπος…

Αυτή που θα τον κάνει να θυμηθεί ότι δεν είναι μηχανή διεκπεραίωσης, αλλά ΄Ανθρωπος!


@};-
Συνημμένα
Romantische-Liebe-Rosenbluete_jpg_595.jpg
Romantische-Liebe-Rosenbluete_jpg_595.jpg (18.38 KiB) Προβλήθηκε 5993 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από juliaL. »

Πόσες φορές, αναρωτιέμαι πόσες, έχω ξεκινήσει τον διαλογισμό μου και σκέφτομαι τα έξοδα, τους λογαριασμούς και λοιπά
"χαρούμενα". Τώρα που "ξέρω", ζητάω τη βοήθεια των αγγέλων μου για να ΗΣΥΧΑΣΩ. Φαντάσου πόσες φορές θα θέλανε να με βοηθήσουνε κάπου και εγώ απλά θα έλυνα σταυρόλεξο με τη ΔΕΗ. Συνειδητά δηλαδή πλέον γνωρίζεις ότι πρέπει να ανοίξεις την εσωτερική ακοή και ο νους ακόμα αντιστέκεται. Αλλά ως γνωστό μουλάρι εγώ εκεί.... και εκεί... και εκεί.... Δεν τον ακούω.
Κλάσματα του δευτερολέπτου κρατάει αυτό το άνοιγμα ψυχής και είναι τόση η αγαλλίαση που κάθε φορά προσπαθείς να το πιάσεις.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ο νους μας εκπαιδεύεται Τζούλια μου!

Ασκήσεις θάρρους και σιωπής...
Να επιμένεις, όταν σου δημιουργεί συμπτώματα μηχανοποίησης...Και πάντα το κάνει στην αρχή!
Εκεί που πας να κάνεις τον διαλογισμό, τσουπ γίνεται σεισμός...Κάτι, το οτιδήποτε, για να βγει πάλι νικητής της Ψυχής!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από juliaL. »

Στην κατάσταση που είμαι εγώ τώρα και σεισμός να γίνει εγώ θα επιμένω ότι δεν γίνεται. :lol:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Υπάρχουν πολλά πράγματα να μας αποσπάσουν την προσοχή, από την πιο σημαντική ίσως πληροφορία που μπορεί να λάβει ποτέ ένας άνθρωπος…

Αυτή που θα τον κάνει να θυμηθεί ότι δεν είναι μηχανή διεκπεραίωσης, αλλά ΄Ανθρωπος!
@};-

Εχω παρατηρήσει, ότι αντί να νιώσω τις εσωτερικές πληροφορίες και να δω τι έχουν να μου πουν,
τις περισσότερες φορές σπεύδω να δικαιολογήσω καταστάσεις προκειμένου να ανακουφιστώ, πρόσκαιρα βεβαίως,
γιατί επανέρχονται δυναμικά.
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Παραπέρα όμως συμβαίνουν καθημερινά τόσα ανεπαίσθητα συμπτώματα μέσα μας, τόσες πληροφορίες για τον εσωτερικό μας κόσμο, τόσες επιδράσεις στην ψυχή μας, που ο νους έχει την ιδιότητα να τα προσπερνά σαν μη συμβάντα...

΄Οταν δεν βρίσκεις άκρη με την διάθεσή σου, είναι ακριβώς γιατί εμπόδισες την εσωτερική πληροφορία να γίνει συνειδητή, απασχολημένος με το τι γίνεται αλλού...

΄Ετσι, με αυτόν τον τρόπο, μπορεί ένας Άγγελος κάτι να μας ψιθυρίσει, και εμείς να ακούμε τον εκφωνητή να λέει ειδήσεις...

Μπορεί η Ψυχή μας κάτι να θέλει να μας κάνει φανερό, αλλά εμείς να είμαστε απασχολημένοι με την δουλειά μας, με το σπίτι που χρειάζεται βάψιμο, με τον σύντροφό μας που δεν είναι όπως θέλουμε, με το καλό σερβίτσιο που χάλασε το χρώμα του…
πόσες φορές δεν έχω νιώσει οτι δεν είμαι καλά αλλά δεν ξέρω τι μου φταίει.. υπάρχουν στιγμές που κάνει πολύ φασαρία το μυαλό και δεν ακούω την Ψυχή @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:ο νους μας εκπαιδεύεται Τζούλια μου!

Ασκήσεις θάρρους και σιωπής...
Να επιμένεις, όταν σου δημιουργεί συμπτώματα μηχανοποίησης...Και πάντα το κάνει στην αρχή!
Εκεί που πας να κάνεις τον διαλογισμό, τσουπ γίνεται σεισμός...Κάτι, το οτιδήποτε, για να βγει πάλι νικητής της Ψυχής!

:x :x :x
Ενας απο τους αγωνες μου... @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από juliaL. »

Σε νιώθω!!! >:d<
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Παιδάκια >:d< >:d< >:d<
΄Ετσι, με αυτόν τον τρόπο, μπορεί ένας Άγγελος κάτι να μας ψιθυρίσει, και εμείς να ακούμε τον εκφωνητή να λέει ειδήσεις...

Μπορεί η Ψυχή μας κάτι να θέλει να μας κάνει φανερό, αλλά εμείς να είμαστε απασχολημένοι με την δουλειά μας, με το σπίτι που χρειάζεται βάψιμο, με τον σύντροφό μας που δεν είναι όπως θέλουμε, με το καλό σερβίτσιο που χάλασε το χρώμα του…

Υπάρχουν πολλά πράγματα να μας αποσπάσουν την προσοχή, από την πιο σημαντική ίσως πληροφορία που μπορεί να λάβει ποτέ ένας άνθρωπος…

Αυτή που θα τον κάνει να θυμηθεί ότι δεν είναι μηχανή διεκπεραίωσης, αλλά ΄Ανθρωπος!
Χαμόγελο, μανίκια ψηλά και ασκήσεις Θάρρους, Απόφασης, Σιωπής και ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ! :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από blue velvet »

:x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:΄Ετσι, με αυτόν τον τρόπο, μπορεί ένας Άγγελος κάτι να μας ψιθυρίσει, και εμείς να ακούμε τον εκφωνητή να λέει ειδήσεις...
Vaso έγραψε:Αυτή που θα τον κάνει να θυμηθεί ότι δεν είναι μηχανή διεκπεραίωσης, αλλά ΄Ανθρωπος!
Ακούω την ψυχή μου.. :x :x :x @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Υπάρχουν πολλά πράγματα να μας αποσπάσουν την προσοχή, από την πιο σημαντική ίσως πληροφορία που μπορεί να λάβει ποτέ ένας άνθρωπος…

Αυτή που θα τον κάνει να θυμηθεί ότι δεν είναι μηχανή διεκπεραίωσης, αλλά ΄Ανθρωπος!
:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”