ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ααα μαλιστα :-D
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Το παθαίνω πολλές φορές ακόμη. Ειδικά στη δουλειά επειδή ήθελα να φανώ "υπεράνω προσδοκιών" έδωσα μεγάλα ποσά ενέργειας, εν μέρει συνειδητά βέβαια.. Τώρα με κουράζει να ανησυχώ για θέματα επιβίωσης. Υπάρχουν τόσες πολλές σκέψεις που μπορούν να σε καταρακώσουν. Πάντα κάποιος φόβος κρύβεται από πίσω. Πάντα κάποιο ένστικτο που έχει υποστεί βλάβη.

Αρχικά έκανα αυτό που λέει η Βάσω με την Φύση, έφευγα δηλαδή μόνος μου και πήγαινα και περπατούσα στο δάσος. Πραγματικά βοηθήθηκα από αυτό. Ασυνείδητα βέβαια..

Πάντα όμως όταν ένα συναίσθημα φόβου μας έχει κατακλύσει μπορούμε να ρωτάμε τον εαυτό μας "ποιο είναι το χειρότερο που θα πάθω;" εμένα με βοηθάει να ηρεμήσω.

Πολεμάμε και Οραματιζόμαστε! Είναι σκληρή εποχή.. αλλά και μεγάλη ευκαιρία! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Ξεκίνησαν πάλι οι κατσαρόλες στο κεφάλι .
:clap: :clap: :clap:

Ευχαριστώ...


Αγοραφοβία δεν το λένε οι ψυχολόγοι;
Το παθαίνω, όταν ψυχικά δεν είμαι καλά. Δηλαδή όταν είμαι στις μέρες που έχω την εσωτερομουρμουροκαταθλιψάρα μου και χρειαστεί, με αναγκάσω να βρεθώ σε κόσμο, ζαλίζομαι, ασφυκτιώ και έχω τάσεις φυγής.
Αντιθέτως όταν είμαι καλά δεν με ενοχλεί τίποτα.
Επίσης εδώ και λίγο καιρό, υπάρχουν άνθρωποι που χωρίς να τους γνωρίζω ή με διώχνουν ή με τραβάν κοντά τους.
Ότι και από τα δυο να συμβεί επειδή πειραματίζομαι, με τη διαίσθηση πάντα Αυτή έχει δίκιο...
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αγοραφοβία είναι μανία καταδίωξης...
Νομίζεις ότι όλοι θα σε ρουφήξουν και θα σε εξαφανίσουν...

συμβαίνει συνήθως όταν έχεις πολλαπλά επίπεδα ντροπής...

αλλά αυτά από τον Ιανουάριο...

μέχρι τότε μπορείς άφοβα να κυκλοφορείς με κράνος...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Madraoulas »

Απογοητευση και προσδοκια.....γ@@@@@ τα...οταν δεν το παρεις χαμπαρι σ εξαντλει χωρις να ξερεις το γιατι :violin:

Απογοητευεσαι απο κατι που δεν εγινε και ταυτοχρονα προσδοκας οτι θα γινει, ενω ξερεις οτι π@π@ρια θα γινει αφου τα δεδομενα ειναι γνωστα...τραγελαφος!!!

Οταν ομως το παρεις χαμπαρι, ε τοτε αρχιζει η 'ανοδος' σου απο τον συγκεκριμενο πηγαδι


Φιλακιααααααααααααα :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι Μαντράκο, έτσι ακριβώς! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Madraoulas έγραψε:Απογοητευση και προσδοκια.....γ@@@@@ τα...οταν δεν το παρεις χαμπαρι σ εξαντλει χωρις να ξερεις το γιατι :violin:

Απογοητευεσαι απο κατι που δεν εγινε και ταυτοχρονα προσδοκας οτι θα γινει, ενω ξερεις οτι π@π@ρια θα γινει αφου τα δεδομενα ειναι γνωστα...τραγελαφος!!!

Οταν ομως το παρεις χαμπαρι, ε τοτε αρχιζει η 'ανοδος' σου απο τον συγκεκριμενο πηγαδι


Φιλακιααααααααααααα :x
^:)^
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Τον τελευταίο καιρό, λόγω προβλημάτων υγείας στην οικογένειά μου, ένιωσα να εξασθενώ σιγά σιγά.

Αν και έχω στο μυαλό μου πάντα τα λόγια σου Βασούλα μου "γεμίζω και δίνω" δεν υπολόγισα ότι
δεν αφορά μόνο τις πράξεις μας.... μας στραγγίζει ο πόνος, μας στραγγίζει ο φόβος, οι προσδοκίες και κυρίως
η έλλειψη εμπιστοσύνης, όταν έρχεται η ζωή και σου δείχνει ότι είναι αδύνατον να την ελέγξεις.

Με βοήθησε πολύ ότι δε σταμάτησα την αυτοθεραπεία μου, (ακόμα και όταν πίστευα οτι δεν είχα κουράγιο)
βρίσκω τις δυνάμεις μου και ψάχνω τον εαυτό μου .... μέσα σ' όλες τις καταστάσεις.

Μόνο για σήμερα δεν ανησυχώ @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26035
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Εσείς? έχετε νιώσει ποτέ εξάντληση χωρίς συγκεκριμένο λόγο?
Ναι πολλές φορές , αν και σιγά σιγά με την εσωτερική εργασία αρχίζει ο λόγος να παίρνει σαρκα και οστά..
συνήθως μου συμβαίνει όταν είμαι απροετοιμαστη για κάτι, όταν βρεθώ σε περιβάλλον που το εισπράττω επικριτικό και κλασσικά όταν αφορά οικογένεια. Το κύριο που έχω εντοπισει ειναι η τάση του " καλού και αποδεκτού παιδιού" που παλεύει με όλα τα υπολοιπα με τις σκέψεις , τα συναισθήματα, τα σενάρια του μυαλού και η μάχη αργει να τελειώσει...και η μάχη βγάζει και θυμο που οδηγει σε παραπέρα εξάντληση.. Μέχρι πριν λιγο καιρό η λύση για μένα ήταν να απομακρύνομαι.. αλλά δεν ήταν πολύ αποτελεσματική μακροπρόθεσμα , και λίγο λούμπα θα το περιέγραφα. Σιγά σιγά με την αυτοθεραπεια και το διαλογισμό και με τα μοιράσματά μας βλεπω ότι αφήνω εγώ τις τρύπες για να φύγει η ενέργεια και που το κάνω :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Γιατί το θέμα είναι να βρεις όχι ποιόν Εαυτό δεν αγαπάς, αλλά αντίθετα ποιόν αγαπάς...Από εκεί ξεκινάμε...Από τις αγάπες...
Μπλόκαρα Βασούλα μου :shifty: Δε βρίσκω τίποτα :-(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιόν εαυτό φροντιζουμε Τάρα μου, αυτό εννοώ με το "ποιόν εαυτό αγαπάμε"...

φροντίζεις περισσότερο αυτόν που προσδοκά, που επιμένει, που θέλει επιβεβαίωση και αποδοχή, που δεν πειθαρχεί, που συνεχώς σου τραβά την προσοχή, που θέλει διαρκώς κάτι, που φοβάται, που δεν τολμά, που ζηλεύει, που ανταγωνίζεται, που είναι ανώριμος και απαιτητικός...

αυτόν που φροντίζουμε περισσότερο, αυτόν αγαπάμε και περισσότερο...

τον άλλον που είναι αυτάρκης και πλήρης, ώριμος και αληθινός, ευαίσθητος και γεμάτος κατανόηση, δεν τον αγαπάμε, γιατί δεν τον φροντίζουμε...

φροντίζουμε το ανώριμο κομμάτι μας αφού ασχολούμαστε συνεχώς με αυτό, και το ώριμο κομμάτι μας ούτε που ξέρουμε πως υπάρχει...



πιο κατανοητό τώρα? :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από nondas »

Τι γίνεται όμως αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι φεύγει ενέργεια από πάνω σου;

Είμαι σε διαρκή κίνηση όλη την μέρα και το βράδυ και δεν αφήνω τον εαυτό μου σε ηρεμία. Έτσι όταν φυσιολογικά έρχεται και η νύστα δεν διακρίνω αν μέσα στην ημέρα έχω χάσει ή μου έχουν ρουφήξει ενέργεια.

Κάθε βράδυ ανατρεχοντας στα γεγονότα της ημέρας βρίσκω στιγμές αδυναμίας αλλά ο τρόπος αντιμετωπισης ήταν την στιγμή εκείνη να βρω κάτι άλλο να αχοληθώ. Να εξακολουθήσω δηλαδή να βρίσκομαι σε κίνηση.

Είναι άμυνα αυτό;
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

αλλά αυτά από τον Ιανουάριο...
Δηλαδη ειναι επισημο? ;;)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:
αλλά αυτά από τον Ιανουάριο...
Δηλαδη ειναι επισημο? ;;)

εντελώς!!! ;;)
όμως θα το ξαναδώ μέσα μου και θα σας το επικοινωνήσω με πμ
Υπάρχουν και κάποιοι "όροι", που αφορούν την ομαλή διαχείριση της ομάδας, η οποία έχει κλείσει!
Δηλαδή οι συμμετοχές είναι πλέον οριστικές και δεν υπάρχει περιθώριο για άλλες...τουλάχιστον μέσα μου!

Γιατί δεν φτάνει μόνο να θέλει κανείς...Χρειάζεται να δουλέψει και με αφοσίωση για το "μπορώ"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

nondas έγραψε:Τι γίνεται όμως αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι φεύγει ενέργεια από πάνω σου;

Είμαι σε διαρκή κίνηση όλη την μέρα και το βράδυ και δεν αφήνω τον εαυτό μου σε ηρεμία. Έτσι όταν φυσιολογικά έρχεται και η νύστα δεν διακρίνω αν μέσα στην ημέρα έχω χάσει ή μου έχουν ρουφήξει ενέργεια.

Κάθε βράδυ ανατρεχοντας στα γεγονότα της ημέρας βρίσκω στιγμές αδυναμίας αλλά ο τρόπος αντιμετωπισης ήταν την στιγμή εκείνη να βρω κάτι άλλο να αχοληθώ. Να εξακολουθήσω δηλαδή να βρίσκομαι σε κίνηση.

Είναι άμυνα αυτό;

Νωντάκο, η ανάγκη της διαρκούς κίνησης είναι πλεόνασμα της ενέργειας που χρειάζεται να εκτονωθεί...Οι υπερδραστήριοι είναι ακριβώς το ίδιο με τον υποτονικό.
Όταν μπλοκάρεται η ενέργεια μπορεί να εκδηλώνεται με υπερ-ροή ή με λίγη ροή...Σαν μια βρύση που όταν χαλάει μπορεί να τρέχει συνέχεια ή αντίθετα μπορεί να στάζει...ώστε να μην μπορείς να ρυθμίσεις την ροή της στα φυσιολογικά επίπεδα...

Η ανάπαυση είναι αναγκαία και δεν εννοώ μόνο τον ύπνο...Οι δραστηριότητες του φυσικού ανθρώπου δεν τον αφήνουν ούτε μία στιγμή να έρθει σε επαφή με τον Εαυτό του, η προσοχή του είναι στραμμένη προς τα έξω διαρκώς, έτσι ώστε να μην γνωρίζει την εσωτερική του κατάσταση, να μην έρχεται σε επαφή με τα συναισθήματά του, να αγνοεί τις ανάγκες του.
Ανάγκες δεν είναι μόνο το φαγητό και ο ύπνος και οι φυσικές λειτουργίες του οργανισμού...
Υπάρχουν και ανάγκες που δεν πρόλαβες να νιώσεις, όντας τόσο "απασχολημένος"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”