Παρέχοντας βοήθεια...

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23498
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας! @};-

Τον τελευταίο μήνα, κάθε μέρα έρχομαι στην εξής σύγκρουση: υπάρχει ένα "αξίωμα" μέσα μου που λέει να βοηθάω μόνο όσους μου ζητούν την βοήθειά μου, αλλιώς εάν την δώσω χωρίς να την ζητήσουν, παρεμβαίνω στην ζωή τους και τις επιλογές τους. Από την άλλη όμως, κάποιες φορές αισθάνομαι ότι αυτό είναι πολύ σκληρό, και ότι ίσως κάποιες φορές θα ήταν καλό και "ανθρώπινο" να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου, ακόμα και εάν αυτός δεν στο ζητήσει, ή τουλάχιστον να τον ρωτήσεις εάν θέλει την βοήθειά σου.

Γνωρίζω ότι υπάρχει το κοινωνικό/θρησκευτικό πρότυπο του "σωτήρα" και του ότι "αν είσαι καλός πρέπει να βοηθάς τον άλλον", πρότυπο το οποίο θεωρώ ότι έχω ως έναν βαθμό δουλέψει. Και είμαι σίγουρος ότι η σύγκρουση που αισθάνομαι, δεν έχει να κάνει με αυτό - κοινώς, δεν με απασχολεί το εάν θα φανώ "άκαρδος", ούτε σκοτίζομαι να φανώ "καλός" κάνοντας καλές πράξεις κλπ.

Όμως δεν μπορώ ακόμα να προσδιορίσω που τελειώνει η ουδετερότητα και που ξεκινά η αναισθησία.

Ίσως κάποιο μέρος μέσα μου να βολεύεται με αυτήν την θεωρία, το "εάν θέλει την βοήθειά μου, ας την ζητήσει, εγώ γιατί να ασχοληθώ;". Ίσως πάλι να αποτελεί μία άμυνα του εαυτού μου, γιατί ξέρω ότι άπαξ και μου ζητήσει κάποιος βοήθεια, θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ, με αποτέλεσμα να γίνομαι χίλια κομμάτια. Ίσως είναι κομμάτι του εγωισμού μου, ότι δηλαδή ακούγοντας τον άλλον να μου ζητά βοήθεια, αισθάνομαι σε πλεονεκτική, "καλύτερη" θέση από αυτόν. Ίσως να είναι κάτι άλλο, έχω σκεφτεί πολλά γενικώς...

Αλλά να. Βλέπεις ένα άτομο που θα μπορούσες να το βοηθήσεις. Το βοηθάς; Το ρωτάς εάν θέλει την βοήθειά σου; Ή απλά το παρατηρείς, περιμένοντας εάν στο ζητήσει από μόνο του, σεβόμενος την επιλογή του εάν δεν το κάνει;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο μου, το "περιμένεις" είναι σχετικό...
Η επέμβαση αφορά τον τρόπο που θέλεις να βοηθήσεις κάποιον και τον τρόπο που ζητά εκείνος.

Αν δω ότι κάποιος υποφέρει, δεν θα του κάνω ρέικι, θα τον πάρω αγκαλιά...Θα τον κάνω να νιώσει όμορφα και ελεύθερα και μετά αν θέλει κάτι να μου πει, θα τον Ακούσω...θα Ακούσω τις ανάγκες του και θα δω αν μπορώ να του δώσω την βοήθεια που θέλει...

Ξέρεις εκεί που γίνεται το λάθος είναι όταν θέλεις να δώσεις την βοήθεια που ξέρεις εσύ και δεν αφήνεις τον άλλον να σου πει τι ακριβώς χρειάζεται σαν βοήθεια...Και τότε, αν καταλάβεις ότι άλλη βοήθεια θέλει αυτός, και άλλη βοήθεια μπορείς να του δώσεις εσύ, χρειάζεται να είσαι ειλικρινής με τον Εαυτό σου και να πεις "όχι, αυτήν την βοήθεια που μου ζητάς, εγώ δεν μπορώ να στην παράσχω"...Εκεί γίνεται το μπέρδεμα...ιδιαίτερα αν γνωρίζεις πιο βαθιά τα θέματα και έχεις αντιληφθεί ότι η βοήθεια που ζητάει δεν θα είναι αποτελεσματική για την θεραπεία του...Εκεί χρειάζεται η ουδετερότητα, για να μην επιμείνεις σε κάτι που ξέρεις ότι θα τον βοηθήσει σίγουρα, αλλά εκείνος δεν θέλει καν να θεραπευτεί...

Και μην το θεωρείς εύκολο αυτό...Είναι το πιο δύσκολο σημείο, όταν νιώθεις την ανάγκη να βοηθήσεις κάποιον...Χρειάζεται πολύ μεγάλη ακεραιότητα για να τον αφήσεις "ήσυχο", ενώ παράλληλα σου έχει ζητήσει βοήθεια, πόσο μάλλον να μην σου έχει ζητήσει...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23498
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Και τι συμβαινει στην περιπτωση που ο συνανθρωπος μας ειναι αρρωστος; Τον βοηθαμε, προσπαθωντας να απαληνουμε τον πονο του και να κανουμε την καθημερινοτητα του πιο ευκολη, ή περιμενουμε μονο οταν μας το ζητησει, επιτρεποντας του ετσι να βιωσει την κατασταση της ασθενειας του στην πιο "καθαρη" της μορφη;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Vasoula »

εννοείς όταν είναι άρρωστος σωματικά? και δεν μας έχει ζητήσει ρέικι ή δεν έχει ιδέα γι' αυτό?

τον φροντίζουμε όσο μπορούμε, να παίρνει τα φάρμακά του, να απαλυνθεί ο πόνος του με την παρουσία μας, του κρατάμε το χέρι...Θοδωράκο δεν είναι ανάγκη πάντα να αγγίζεις τον άλλον με πρόθεση να του κάνεις ρέικι. Εγώ έχω παρατηρήσει ότι κάποιος αναρρώνει γρηγορότερα και μόνο από την ουσία της καρδιάς μου...

Αν μπορούμε του μιλάμε για το ρέικι...Δεν του μιλάμε για θεραπεία, αλλά για χαλάρωση, για να νιώσει καλύτερα...΄Ομως πολλές φορές, δεν μπορούμε να μιλήσουμε γι'αυτό τον τρόπο ενεργειακής αποκατάστασης. Δεν ξέρουν οι άνθρωποι καν τι είναι ενέργεια...

Στο νοσοκομείο που καθόμουν ώρες πολλές για την μητέρα μου, η διπλανή κυρία που ήταν δύο εβδομάδες και δεν ήξερε πότε θα βγει, βγήκε την επόμενη...Το ίδιο και μια άλλη...Εγώ δεν έκανα τίποτα...μόνο ρέικι στην μητέρα μου...

Θοδωράκο μου...αγάπα τους ανθρώπους...αυτό είναι η καλύτερη ανάρρωση...

γιατί για θεραπεία δεν μπορούμε να μιλάμε...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23498
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βασω μου :x :x

Δεν αναφερομαι στο ρεικι ειδικα, αλλα γενικα για την βοηθεια.

Για το ρεικι που το ανεφερες, εχω την εξις απορια: το εχω αναφερει π.χ. το ρεικι, του εχω κανει, ξερει και εχει βιωσει τα οφελη του, του λεω οποτε θελει να το ζητησει, και μετα το ξεχναει. Και μου λεει π.χ. οτι αυριο θελει ρεικι, και μετα το ξεχναει. Εκει τι κανεις; Το υπενθημιζεις, λες με την πρωρη ευκαιρια "θες ρεικι;" κλπ; Ή περιμενεις ποτε θα το θυμηθει και γενικα ποτε ια το θελησει;
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Vasoula »

Έγώ, Θοδωράκο μου, δεν το υπενθυμίζω ποτέ! Είμαι πάντα εκεί...όποιος θέλει με βρίσκει (αν και λίγο δύσκολο :)) )

Ξέρεις, στην αρχή είχα κι εγώ αυτόν τον ενθουσιασμό να αγγίξω όλους τους ανθρώπους...Μα δεν πάει έτσι...Στο λέω με μεγάλη βεβαιότητα, ότι κανέναν δεν ωφελεί το ρέικι, που δεν νιώθει έτοιμος να ωφεληθεί...

Και, ένα μυστικό...
Δεν το ξεχνάει ποτέ κανείς, που το θέλει...
΄Οποιος το ξεχνάει, απλά δεν το θέλει...

Καμιά φορά, μικρούλη μου, χρειάζεται να σεβαστούμε τις προτεραιότητες των άλλων, ακόμα κι αν βλέπουμε πως υποφέρουν. Η Αγάπη δεν προσφέρεται μόνο, είναι και ακέραια...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Stefanos »

Πράξε με γνώμονα την αγάπη, και όλα θα πάνε τέλεια και για εσένα αλλά και για τον φίλο σου.
Νομίζω ότι αυτό το ονομάζουμε συμπόνοια και ξεκάθαρα δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό του εγωκεντρισμού.
Έχεις αναλογιστεί μήπως, ότι πολύ απλά παίζει θεατράκι του και του αρέσει να είναι ασθενής γιατί κάτι κερδίζει από αυτό;
Τώρα θα μου πεις πως πράττω με αγάπη. Φαντάζομαι πως λέγοντας όλη την αλήθεια στον εαυτό σου χωρίς να φοράς παρωπίδες. Ακόμα πιο δύσκολο !!!
Όταν θα πράξεις με αγάπη, να είσαι σίγουρος ότι το βίωμα της, θα σου δώσει τη σιγουριά της επιλογής σου!!!
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Vasoula »

Περί Αγάπης και Σοφίας…

Είναι πολύ φυσιολογικό να θέλουμε να ευεργετηθεί ο φίλος μας, ο σύντροφός μας, ένας αγαπημένος άνθρωπος, από την ίδια Πηγή που ευεργετηθήκαμε κι εμείς...

Είναι πολύ φυσιολογικό να θέλουμε να γνωρίσει τον Εαυτό του, αν βρισκόμαστε κι εμείς σε δρόμο αυτογνωσίας...
να θέλουμε να θεραπεύσει τον εαυτό του, αν βρισκόμαστε κι εμείς σε δρόμο θεραπείας...

΄Ομως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα προς τους άλλους, εκτός από το να δίνουμε εμείς το παράδειγμα του δρόμου της αυτογνωσίας και της θεραπείας μας.

Στους ανθρώπους λείπουν τα παραδείγματα...Παραδείγματα που ο δρόμος της αυτογνωσίας και της θεραπείας κάνει εμφανή μέσα μας, όχι από γνώση, αλλά από Αγάπη.

Η γνώση, βλέπεις, μεταφέρεται εύκολα…
Εύκολα λέμε…δύσκολα Είμαστε…

Το να προσφέρεις με ανοιχτή καρδιά δεν αφορά το χάρισμα ενός ανθρώπου, αλλά την ακεραιτότητα του…
Η προσφορά δεν σε στενοχωρεί, αν ο άλλος αρνείται να την λάβει…
Γιατί τότε δεν είναι προσφορά, αλλά κρύβει μέσα της την διττή σημασία της απαίτησης.

Το να δρας συμπονετικά προς τον κόσμο, σημαίνει ότι έχεις «θυσιάσει» αυτήν την φυσιολογική απαίτηση που υπάρχει στον φυσικό άνθρωπο, να θέλει οι άλλοι να είναι ίδιοι με εκείνον…Το πρώτο που «θυσιάζεις» όταν ανοίγει η Καρδιά, είναι η διττότητα…Αυτή η διπλή φύση της Αγάπης που είναι υπεύθυνη και για τον διαχωρισμό μας…
Δίνω, μα ο άλλος είναι αρνητικός στο να λάβει…
Ή κι αν λάβει, μου το γυρνάει πίσω με αχαριστία…
Η λέξη «αχαριστία» δεν βρίσκει έδαφος μέσα στην ανοιχτή Καρδιά, για να φωλιάσει…
Αν ο κόσμος φαίνεται αχάριστος, οφείλεται σ’ αυτήν την διπλή φύση της Αγάπης…
Αυτή η διπλή φύση του δίνω για να λάβω, είναι και η αιτία όλων των πληγών της καρδιάς…γιατί για να μπορέσω να λάβω, χρειάζομαι μια ανοιχτή Καρδιά…

Ότι προσφέρω το προσφέρω στον Θεό, ότι λαμβάνω, το λαμβάνω από τον Θεό…

Αυτό λέει η ανοιχτή Καρδιά…Γιατί μέσα της έχουν γίνει όλα ΄Ένα και η Αγάπη έχει μόνο την Αληθινή της Φύση…Και επωάζεται μέσα στην Αυτό-επίγνωσή μας.

Τα επίπεδα πνευματικής εξέλιξης δεν μετρώνται με το πόσο συμπονετικός είσαι με τους άλλους, αλλά με το πόσο Ακέραιος είσαι μέσα στον Εαυτό σου…

Αν μας θλίβει το γεγονός ότι οι άλλοι δεν θέλουν να διανύσουν τον δρόμο της αυτογνωσίας κα της θεραπείας τους, σημαίνει ότι μας υπολείπονται κομμάτια της καρδιάς…
Η ανοιχτή Καρδιά δεν εξετάζει πως είναι ό άλλος, ούτε αν είναι θεραπευμένος…

Δίνει με απλότητα…


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23498
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Χωρίς λόγια.. :cry: @};- @};- >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33552
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ολα τα ειπες Βασω, αλλα αυτο
Τα επίπεδα πνευματικής εξέλιξης δεν μετρώνται με το πόσο συμπονετικός είσαι με τους άλλους, αλλά με το πόσο Ακέραιος είσαι μέσα στον Εαυτό σου…
τι να πω γιαυτο......

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Stefanos »

Ξεκίνησε μάλλον και το σεμινάριο για τους άντρες!!!
Είναι δυνατόν να αγαπήσει κάποιος χωρίς να είναι ακέραιος με τον εαυτό του;
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26048
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- @};- @};- :x :x
Vaso έγραψε:Ότι προσφέρω το προσφέρω στον Θεό, ότι λαμβάνω, το λαμβάνω από τον Θεό…

Αυτό λέει η ανοιχτή Καρδιά…Γιατί μέσα της έχουν γίνει όλα ΄Ένα και η Αγάπη έχει μόνο την Αληθινή της Φύση…Και επωάζεται μέσα στην Αυτό-επίγνωσή μας.

Τα επίπεδα πνευματικής εξέλιξης δεν μετρώνται με το πόσο συμπονετικός είσαι με τους άλλους, αλλά με το πόσο Ακέραιος είσαι μέσα στον Εαυτό σου…

Αν μας θλίβει το γεγονός ότι οι άλλοι δεν θέλουν να διανύσουν τον δρόμο της αυτογνωσίας κα της θεραπείας τους, σημαίνει ότι μας υπολείπονται κομμάτια της καρδιάς…
Η ανοιχτή Καρδιά δεν εξετάζει πως είναι ό άλλος, ούτε αν είναι θεραπευμένος…

Δίνει με απλότητα…
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6430
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
Η γνώση, βλέπεις, μεταφέρεται εύκολα…
Εύκολα λέμε…δύσκολα Είμαστε…

:x :x :x
@};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Παρέχοντας βοήθεια...

Δημοσίευση από Vasoula »

Agalitsas έγραψε:Ξεκίνησε μάλλον και το σεμινάριο για τους άντρες!!!
Είναι δυνατόν να αγαπήσει κάποιος χωρίς να είναι ακέραιος με τον εαυτό του;
Αυτό δεν μπορει να απαντηθεί με ένα "ναι" ή ένα "όχι", Στεφανάκο...

Το κάθε τι εδώ στον φυσικό κόσμο περιέχει επίπεδα κατανόησης...

και η αρχική κατανόηση της Αγάπης ξεκινά από το πιο ανώριμο μέρος μέσα μας, που θέλει οπωσδήποτε να αγαπηθεί και γι' αυτό δίνει τα πάντα...ή αντίθετα, κρατά τα πάντα!

Βλέπεις η διττή μας Φύση βλέπει τα πράγματα από όποια οπτική την συμφέρει...

Η ακεραιότητα που βιώνεις μέσα στον Εαυτό σου, έχει κι αυτή επίπεδα...

δεν γίνεσαι ακέραιος μια κι έξω, ούτε αποκτάς αυτοπεποίθηση μια και έξω...

όλα έχουν σκαλιά που χρειάζεται να ανέβεις...
Σε κάθε σκαλί μορφοποιείς τον στόχο σου...Δεν μπορείς να τον θέσεις από την αρχή που ξεκινάς, γιατί για να ανέβεις χρειάζεται να ξέρεις ότι θα βρεθείς σε σκάλα, που την σταθερότητά της δεν την φροντίζουν οι άγγελοι, ή όποιες άλλες πνευματικές οντότητες, αλλά Εσύ και ο Εαυτός σου.

΄Ομως ο κίνδυνος παραμονεύει...Να ανεβαίνεις τα σκαλιά και ο στόχος να μην διαφοροποιείται...Αυτό είναι επικίνδυνο και στην γλώσσα του εσωτερισμού, λέγεται πλανη και θυμαπάτη...

΄Ετσι η Αγάπη που μπορείς να δώσεις να φτάνει μέχρι το στομάχι σου...και η Αγάπη που μπορείς να λάβεις να επιδρά στο στομάχι σου...

Το 3ο μας κέντρο είναι Σηματοδότης του Εαυτού μας και της Αγάπης αν δεν τροποποιήσουμε εντωμεταξύ τους στόχους μας.

Καμιά φορά οι πνευματικοί στόχοι είναι τόσο βαρείς για το στομάχι, όσο να φας 20 πιάτα φασολάδα...


΄Οσο για το αν ξεκίνησε το Αγάπη-Σοφία και για εσάς, είπα θα το σκεφτώ :teasing-binkybaby:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”