ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάνω παράθεση την πρόταση αυτή της Σοφίας, για να την ερευνήσουμε λίγο περισσότερο...
Μπορεί να μας έμαθαν ότι είμαστε πολύ λίγοι, πολύ ασήμαντοι, πολύ ανάξιοι για να γίνουμε Άνθρωποι, για να δημιουργήσουμε τον κόσμο μας. Όμως δεν είμαστε.

Ο κόσμος φαίνεται διαχωρισμένος
Στους αφυπνισμένους και σ’ αυτούς που ζουν στην κοσμάρα τους…
Αυτό βέβαια εξαρτάται από την οπτική που βλέπεις τα πράγματα και τα κρίνεις.
Γιατί οι μεν λένε για τους δε, ότι ζουν στην κοσμάρα τους…
Αυτό τελικά είναι το μήνυμα…

΄Οτι ο ένας κόσμος κρίνει τον άλλον, σαν ανεδαφικό…
Και ο καθένας έχει δίκιο από την μεριά του…

΄Ομως ας δούμε την ουσία των πραγμάτων…

Ο αφυπνισμένος άνθρωπος, έχει ανοίξει την κατανόησή του στα φυσικά πράγματα και στα πνευματικά πράγματα…Τα ενώνει ή προσπαθεί να τα ενώσει, μέσα του, ανακαλύπτοντας την μυητική διαδικασία της Ζωής. Η αφύπνιση έχει επίπεδα, δεν είναι μια και έξω...

Ο μη αφυπνισμένος άνθρωπος ζει μέσα στην φυσική πραγματικότητα και δεν μπορεί να ξεπεράσει το μυστήριο της Ζωής. Τα δέχεται όλα σαν επιθέσεις και αμύνεται συνεχώς. Η φυσικη ζωή έχει επίπεδα εμπειρίας, δεν είναι μια και έξω...

Μια πιο παρατηρητική ματιά θα μας δώσει τα επιχειρήματα ότι ο ένας δεν μπορεί να ισορροπήσει χωρίς τον άλλον…
Εσύ, πχ είσαι αφυπνισμένος, αλλά σε στενοχωρεί και σε πληγώνει ο άλλος που είναι στην κοσμάρα του
Το ίδιο όμως νιώθει και εκείνος για σένα...΄Οτι είσαι αλλού γι' αλλού και δεν τον καταλαβαίνεις...

Ο ΄Ανθρωπος ενώνει τους κόσμους που ο άνθρωπος διαχωρίζει...

Αυτός είναι ο Στόχος μας...

Από την στιγμή που καταλαβαίνεις μια εσωτερική διαφορετικότητα από τον υπόλοιπο κόσμο, η αφύπνιση έχει ξεκινήσει...
Από την στιγμή που κατανοείς, μα έχεις αντιληφθεί κιόλας, ότι όσα έμαθες σαν φυσιολογικά, δεν είναι ανθρώπινα, και ψάχνεις τον ΄Ανθρωπο μέσα σου, το βαθύ επίπεδο του Θεού έχει ξεκινήσει να επιδρά στο Είναι σου...

Η απομόνωση χρειάζεται, όπως και σε κάθε άλλον άνθρωπο, για να νιώσεις τον Εαυτό σου, να ερευνήσεις περισσότερο τα συναισθήματά σου, να δημιουργήσεις πνευματικές γέφυρες με τις σκέψεις σου και τις επιγνώσεις που λαμβάνεις...να συνειδητοποιήσεις, να γνωρίσεις, να ανυψώσεις, να αθωώσεις, να ωριμάσεις σε όλα σου τα επίπεδα, με μεγαλύτερη κατανόηση...

Το να επιστρέψεις στην παιδικότητα, σημαίνει ότι εγκαταλείπεις οικειοθελώς τον κόσμο των «μεγάλων»...
Δεν μπορείς όμως να εγκαταλείψεις τίποτα, όταν δεν το έχεις ερευνήσει βαθύτερα.

Ενα μωρό δεν έχει προτιμήσεις ούτε στην αγκαλιά, ούτε στην αγάπη...
Είναι μέσα στην αγκαλιά του Ανώτερου Εαυτού του, μέσα στην αδιαίρετη Ουσία του και βιώνει μια μορφή πληρότητας...
Μόνο του, στον Κόσμο του, ευτυχισμένο και αυτάρκες...παρ' όλα αυτά χωρίς την αγκαλιά και την αγάπη των άλλων, δεν μπορεί να αναπτυχθεί, στο φυσικό του περιβάλλον. Δεν μπορεί να επιβιώσει...
Αυτοί οι άλλοι, ονομάστηκαν γονείς, φίλοι, σύντροφοι...
Γιατί στον φυσικό κόσμο τα πάντα έχουν την σημασία της βαθύτερης ενότητας στην Ουσία. Η σημασία που δίνουμε στις μορφές, είναι ένας δρόμος, μέχρι να βρούμε τον Δρόμο μας και την κατεύθυνσή μας.

΄Ετσι το μωρό εγκαταλείπει την μορφή πληρότητας, για να μπει σε μια μορφή ωριμότητας...Απώτερος σκοπός να ενώσει τα δύο μέσα του...΄

Η κοινωνικοποίηση του είναι απαραίτητη, για την μορφή ωριμότητας που χρειάζεται να κατακτήσει στον φυσικό κόσμο...Η εμπειρία του εδώ βασίζεται σ' αυτήν την ωριμότητα που τον βοηθά να εκφράσει με θάρρος και πίστη την Ουσία του, μέσα σε ένα περιβάλλον που διαχωρίζεται σε δύο. Αυτό θέλει να μάθει...το "δύο", γιατί το "Ενα" το γνωρίζει...

΄Ομως στην πορεία γλυκαίνεται με το "δύο"...Νομίζει ότι είναι "ένα" από αυτά τα "δύο"...

Και από εκεί ξεκινά η πορεία του προς τα έξω...Γιατί θέλει να ενώσει αυτό το ένα από τα δύο, που νομίζει ότι είναι, με κάθε άλλον άνθρωπο...

Αναζητά ανθρώπους που θα το κάνουν να νιώσει ένα...Και δεν βρίσκει...΄Ολοι έχουν έναν άλλον τρόπο, άλλες εμπειρίες και άλλα βιώματα και κανείς δεν του μοιάζει...
Κανείς δεν τον κατανοεί…Οι σχέσεις του δεν έχουν διάρκεια…Πολλές φορές προσπαθεί να πάρει βίαια ότι χρειάζεται...

Πολλοί άνθρωποι έχουν σύγχυση με αυτό...

΄Αλλοι απομονώνονται και άλλοι αφιερώνονται στο ψάξιμο ενός άλλου ή άλλων που θα τους μοιάζουν...

΄Ομως δεν χρειάζεται κανένας να μοιάζει με κανέναν...

Η Αγάπη χωράει μέσα της κάθε τι διαφορετικό...
Σε κατευθύνει και σε οδηγεί κατευθείαν στην Ενότητα…Κατευθείαν στον Θεό…

Και όταν αρχίζει ο άνθρωπος να αναζητά την ομοιότητα μέσα του, τότε βρίσκει την Αλήθεια...
Ανακαλύπτει τον διαχωρισμό του...
Δεν θέλει τότε να "σώσει" κανέναν, γιατί έχει αντιληφθεί ότι δεν έχει ανάγκες ίδιες με τους άλλους μεν, αλλά κατανοεί τις δικές τους ανάγκες…Κατανοεί τον δρόμο της ωριμότητας, που χρειάζεται κανείς να διανύσει στον χρόνο και τον χώρο του…Κατανοεί όλη την «υποκριτική» διαδικασία που είναι απαραίτητη σαν δρόμος επιλογής στην πνευματική ωριμότητα του καθενός. Θεραπεύει με την ακεραιότητά του, το μέρος της ανθρωπότητας που του αναλογεί...

Εχει βρει μέσα του την μορφή πληρότητας του νεογέννητου...

Και όπως ένα νεογέννητο δεν έχει προτιμήσεις στις αγκαλιές και την αγάπη, επιστρέφει ο Άνθρωπος στον Κόσμο της Αθωότητας, αγκαλιάζοντας και αγαπώντας όλα...

Η διαφορά του με το νεογέννητο είναι ότι τώρα μπορεί να επιβιώσει στον φυσικό κόσμο.
Η διαφορά του με τον ενήλικα, είναι ότι ωρίμασε χωρίς να έχει ανάγκη να υποκριθεί, ότι είναι ένας από τους δύο, για να μπορέσει να γίνει αποδεκτός.
Είναι αυτός που Είναι...΄Ανθρωπος, όχι του φυσικού κόσμου, αλλά του Κόσμου...


Ενώ η μοναχικότητα, λοιπόν, είναι απαραίτητη, η απομόνωση δεν είναι λύση...
Δεν βοηθάμε έτσι ούτε τον κόσμο, ούτε τον κόσμο μας να ενωθούν.
Χρειάζεται να ενώσεις τα πεδία μέσα σου...Αλλιώς ποτέ δεν θα σου αρέσει κανένας κόσμος από τους δύο...
΄Οσο και να προσπαθείς να "προσποιηθείς" ότι σου αρέσει ο κόσμος σου, πριν την ωριμότητα σου, αυτό δεν θα σου φέρνει ισορροπία στην Ζωή σου, γιατί θα σου λείπει και ο άλλος που τον θεωρείς ασθενή...Ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο άνθρωπος γενικά...

Δεν χρειάζεται να "χαλιέσαι" μέσα στην συνάφεια του κόσμου...όμως αυτός ο κόσμος θα θεραπευτεί από εσένα, από εμένα, από τον καθένα...
Αν διαχωριζόμαστε από αυτόν, πως θα τον θεραπεύσουμε?

Τους ενδιαφέρει μόνό ο πλούτος και το σεξ, λένε για τους ανθρώπους...

Λάθος είναι...Δεν ρώτησε ποτέ κανείς αυτούς τους ανθρώπους αν είναι καλά στην Ψυχή τους, με αυτό που τους μάθανε να θέλουν σαν φυσιολογικό. ΄Ισως δεν τους έμαθε κανένας, ότι έχουν Ψυχή...Μα κι αυτό είναι μέρος της διαδικασίας ωρίμανσης...Πίσω από το κάθε τι υπάρχει η Σοφία και η Αγάπη της Θεότητας...


Ο άνθρωπος, μου έλεγε ο Δάσκαλός μου, δεν αποκτά την πληρότητα με την απάρνηση των εγκοσμίων...Αρκεί να μην εξαρτάται από τα εγκόσμια...
Δεν είναι μέσον "επίδειξης" το Πνεύμα, είναι κάθε τι Ζωντανό που υπάρχει μέσα μας.


Και όπως είπε ο Ποιητής

"Τα πλούτη του Πνεύματος ομορφαίνουν την όψη του ανθρώπου και γεννούν την συμπάθεια και τον σεβασμό.
Το Πνεύμα σε κάθε άνθρωπο φανερώνεται στην ματιά...στο παράστημα και σε όλες τις κινήσεις και τις χειρονομίες του σώματος. Η όψη μας, τα λόγια μας, οι πράξεις μας δεν ξεπερνούν ποτέ τον εαυτό μας, γιατί σπίτι μας είναι η Ψυχή, παράθυρα τα μάτια μας και αγγελιαφόροι μας τα λόγια μας"
Χαλίλ Γκιμπράν



Εσείς? πως το σκέφτεστε?


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Μια πιο παρατηρητική ματιά θα μας δώσει τα επιχειρήματα ότι ο ένας δεν μπορεί να ισορροπήσει χωρίς τον άλλον…
Εσύ, πχ είσαι αφυπνισμένος, αλλά σε στενοχωρεί και σε πληγώνει ο άλλος που είναι στην κοσμάρα του
Το ίδιο όμως νιώθει και εκείνος για σένα...΄Οτι είσαι αλλού γι' αλλού και δεν τον καταλαβαίνεις...
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, Βασούλα. Γιατί ένας πνευματικός άνθρωπος δεν μπορεί να ισορροπήσει και χωρίς τους φυσικούς? Και ένας φυσικός άνθρωπος, δεν είναι από μόνος του εκτός ισορροπίας?

Όχι τίποτε άλλο, αλλά μου θυμίζει αυτήν την πεποίθηση, που λέει πως, αν η δομή της κοινωνίας αλλάξει και οι άνθρωποι στην εκπαίδευσή τους μαθαίνουν να γίνουν πνευματικά όντα, δεν θα υπάρχει τίποτε το ενδιαφέρον σε αυτήν την διάσταση.

Βέβαια το καταλαβαίνω το ότι, το να περάσει ο καθένας από την φυσική του πορεία είναι σημαντικό. Αλλά θα το έλεγα, σε μια πιο λειτουργική μορφή του, περισσότερο εξελικτικό στάδιο, παρά "φυσικός άνθρωπος".

Δεν ξέρω αν το εξέφρασα καλά ^^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι μου ένας άνθρωπος δεν αφυπνίζεται μεμιάς...΄Εχει στάδια...

Εσύ νιώθεις καλά μέσα στους ανθρώπους με τους οποίους δεν μπορείς να συνεννοηθείς΄?
Αποκλείεται να βιώνεις έστω και την παραμικρή μορφή ισορροπίας, αν το περιβάλλον σου, είναι ασθενές (κατά την άποψη ενός αφυπνισμένου ανθρώπου)

Θέλεις όλοι να σε ακούσουν, θέλεις να τους πείσεις (κατά κάποιον τρόπο) ότι η ζωή δεν είναι έτσι όπως την βλέπουν, ότι υπάρχουν βαθύτερες πνευματικές λειτουργίες, κλπ κλπ κλπ.

Αυτό φέρνει σε κάθε σχέση σου μια μορφή ανισορροπίας, γιατί σε θλιβει ότι ο άλλος είναι στην κοσμάρα του...
Ακόμα και ο αφυπνισμένος άνθρωπος έχει προσδοκίες, και αυτές οριοθετούν την ανισορροπία του αρχικά, την θλίψη του για τον κόσμο που χάνεται στο εφήμερο...Οι αφυπνισμένοι άνθρωποι είναι θλιμμένοι...

Για να βρεις την ισορροπία, χρειάζεται να έχεις κατακτήσει κάποια στάδια αφύπνισης, όπου τότε όλα θα είναι ισορροπημένα...΄Οπου δεν υπάρχει κανένας κόσμος που αντικρούει, αλλά θα υπάρχει ένας Κόσμος που διαρκώς εξελίσσεται...

Ο πνευματικός άνθρωπος (που δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για τον καθένα) είναι ο ΄Ανθρωπος...Ενόσω όμως αφυπνίζεις αυτήν την εσωτερική Μνήμη, ο κόσμος σε δυσαρεστεί, γιατί περιέχει αυτούς που δεν σε καταλαβαίνουν...Και είναι οι πιο πολλοί...

Δεν μπορείς να απομονωθείς κοινωνικά...Και δεν χρειάζεται κι όλας...Αλλά στην αρχή του Δρόμου, εκεί δηλαδή που βρίσκεσαι εσύ τώρα, αποκλείεται να μην σε επηρεάζει αυτό που εσύ θεωρείς "κοσμάρα" στους άλλους...
Αυτό που θα ήθελες θα ήταν να είναι όλοι αφυπνισμένοι προς την Ουσία της Ζωής και όσο αυτό΄δεν γίνεται και νιώθεις να χάνεις φιλους και συντρόφους, αυτό σε θλίβει...σε απογοητεύει...Χρειάζεσαι μια φυσική ισορροπία με τους άλλους, όσο αυτή υπολείπεται μέσα σου σε επίπεδο.
Το ίδιο όμως θα ήθελαν και οι φίλοι σου και οι σύντροφοί σου που είναι (κατά την άποψή σου) στην κοσμάρα τους, από εσένα...
Θα ήθελαν κι εσύ να είσάι διαφορετική, για να μπορούν να συνεννοηθούν μαζί σου...

Μ' αυτήν την έννοια λέω ότι ο ένας χρειάζεται τον άλλον, αλλιώς δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος κανένας...

Δεν μπορούμε πάντα να βρίσκουμε φίλους και συντρόφους από τον ίδιο δρόμο...Θα έρθουμε σε επαφή και με άλλους που ζουν στην "κοσμάρα" τους, και παρ' όλα αυτά μπορεί να τους αγαπήσουμε και να θέλουμε να συνεχίσουμε την σχέση μας μαζί τους, κάτι που θα αποκλειστεί εκ των πραγμάτων...Γιατί ΄δεν θα μπορέσετε σε διάρκεια να συνεννοηθείτε...

Αυτήν την περίπτωση αναφέρω...

΄Οτι μέχρι να φτάσεις σε ένα στάδιο αφύπνισης να θεραπεύεις ότι σου αναλογεί στην ανθρωπότητα, θα κρίνεις τους άλλους στην κοσμάρα τους και αυτοί το ίδιο εσένα...Ανισορροπία δηλαδή...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ και να σεβαστώ το δρόμο των άλλων ανθρώπων γιατί αυτό κοντράρει
τη δική μου πορεία.

Καταλαβαίνω ότι για να ελευθερωθώ πρέπει να ελευθερώσω, όμως δεν έχω ακόμα την ακεραιότητα μου και έτσι
μπερδεύομαι με τα δικά τους συναισθήματα αγνοώντας τα δικά μου, τα αληθινά, όχι αυτά που δημιουργούνται από αντίδραση.

Παρατηρώ, πολεμάω και οραματίζομαι >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Ακόμα και ο αφυπνισμένος άνθρωπος έχει προσδοκίες
Μμμ, ναι, αυτό είναι που βλέπω διαφορετικά. Για μένα ο αφυπνισμένος άνθρωπος έχει την δυνατότητα να μην βγαίνει εκτός ισορροπίας λόγο των προσδοκιών του. Αλλά, ακόμα και όταν τις έχει, να "βλέπει" την κατεύθυνση του να τις φέρει σε αρμονία στο μέσα του.

Σίγουρα η αφύπνιση έχει επίπεδα, όπως έχει και η φυσική ζωή. Υπάρχουν άνθρωποι με περισσότερες ποιότητες, με αυτοκριτική, που έχουν κάποια ισορροπία. Και ας μην έχουν ποτέ τους θέσει Πνευματικούς Στόχους (αυτό που, στα δικά μου μάτια, είναι η αφύπνιση).

Λέγοντας βέβαια αυτό: "Από την στιγμή που καταλαβαίνεις μια εσωτερική διαφορετικότητα από τον υπόλοιπο κόσμο, η αφύπνιση έχει ξεκινήσει", θα μπορούσαμε και αυτούς να τους αντιληφθούμε ως αφυπνισμένους ανθρώπους ^_^


Πάντα ο καθένας έχει δίκιο από την μεριά του. Με την έννοια πως, για να κάνει/σκεφτεί/πει/νιώσει κάποιος κάτι, υπάρχει κάποια αιτία, κάποια δράση. Έτσι επέρχεται η αντίδραση.
Η συνείδηση στις αιτίες είναι που διαφοροποιεί το αποτέλεσμα. Όχι μόνο φέρνει θεραπεία, αλλά και ενσυναίσθηση.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Για μένα ο αφυπνισμένος άνθρωπος έχει την δυνατότητα να μην βγαίνει εκτός ισορροπίας λόγο των προσδοκιών του
αλήθεια το πιστεύεις αυτό, Σοφάκι?

γενικά ο αφυπνισμένος άνθρωπος, είναι εκείνος που έχει τις μεγαλύτερες προσδοκίες, γιατί ένα μέρος της αφύπνισης το στηρίζει και λίγο στον πνευματικό του εγωισμό, στην αρχή...

Μην φτάνεις στο Ω της Αφύπνισης Σοφάκι μου, γιατί τα ενδιάμεσα στάδια είναι πολύ διαχωριστικά...

Αυτό μόνο να έχεις κατά νου...

ακόμα και η παραπάνω πρόταση που έχω σε παράθεση, είναι μια μορφή προσδοκίας... :)

άτυπη μεν, αλλά φαίνεται...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Αφυπνισμένος άνθρωπος για μένα σημαίνει αυτός που καταφέρνει να δει την Αλήθεια μέσα του και κατ'επέκταση γύρω του.
απο κει και πέρα το να ειναι πνευματικος ένας άνθρωπος το αντιλαμβάνομαι ως ότι έχει βρει την ισσοροπια του και την ακεραιοτητά του και έχει γεφυρώσει τον φυσικο με τον πνευματικο κοσμο χωρις να νοιώθει το χάσμα μέσα του..
Vaso έγραψε:Για να βρεις την ισορροπία, χρειάζεται να έχεις κατακτήσει κάποια στάδια αφύπνισης, όπου τότε όλα θα είναι ισορροπημένα...΄Οπου δεν υπάρχει κανένας κόσμος που αντικρούει, αλλά θα υπάρχει ένας Κόσμος που διαρκώς εξελίσσεται...
@};- @};- @};-

Vaso έγραψε:Θα ήθελαν κι εσύ να είσάι διαφορετική, για να μπορούν να συνεννοηθούν μαζί σου...
να κάτι που δεν ειχα σκεφτει.... :doh: :-(
O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Δεν διαφωνώ, το να έχεις την προσδοκία να μην έχεις προσδοκίες, δεν διαφέρει σε κάτι. :) Απλά η προσδοκία αφορά κάποια ανάγκη, κάποια έλλειψη. Αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι μπορεί να γίνει και Πνευματικός Στόχος.
Σε όποιο στάδιο είναι η συνείδηση του καθενός, κάθε δεδομένη στιγμή. Αλλάζει η αναλογία μεταξύ προσδοκίας και Στόχου, ανάλογα με την εσωτερική θεραπεία. Ο αφυπνισμένος, πιστεύω, έχει την επίγνωση αυτή. Δηλαδή έχει αντίληψη του πως λειτουργούν οι προσδοκίες, έτσι ώστε να μπορεί να τις κρατά σε ισορροπία. Με το να μην επιμένει στους "άλλους" να τις καλύψουν, αλλά να έχει την γνώση πως αυτό αφορά τον δικό του εσωτερικό κόσμο. ^_^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Με το να μην επιμένει στους "άλλους" να τις καλύψουν, αλλά να έχει την γνώση πως αυτό αφορά τον δικό του εσωτερικό κόσμο.
ναι και πάλι ναι!

όμως μέχρι να έρθει αυτή η πληρότητα?

μέχρι τότε τι γίνεται?

τι γίνεται αν ο σύντροφός σου σού πει "δεν σε καταλαβαίνω"? και κι εσύ του πεις "μα δεν με καταλαβαίνεις"?

ο ένας είναι αφυπνισμένος και ο άλλος στον κόσμο του...


ίσως δεν με καταλαβαίνεις Σοφάκι μου. Εμένα ο δρόμος με έφερε σ' αυτό...΄Επρεπε μαζί με την εργασία μου να αντέξω και αυτήν την μοναξιά που προετοιμάζει ο εσωτερικός δρόμος. Να μην μπορώ να εκφράσω σε κανέναν αυτό που νιώθω...Να νιώθω Αγάπη και να άισθάνομαι τους άλλους να μισούν αυτήν την Αγάπη...


Οι δύο κόσμοι μέχρι να ενωθούν μέσα μου, πέρασα από αυτό΄το στάδιο του διαχωρισμού, που αναφέρω...

Μπορεί να μην είναι για όλους...



΄Ομως μην δίνεις τόσο μεγάλη αξία στην επίγνωση που παίρνεις σαν αφυπνισμένος...
Την μεγαλύτερη σημασία την έχει η Αυτο-επίγνωση και αυτή αργεί πολλές φορές...

Εύχομαι να είναι διαφορετικά σε εσένα τα πράγματα και η επίγνωση να αρκεί...


>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Ναι ψυχουλα μου, σε νιωθω. Εγω δεν θα μπορουσα να βιωσω με τον ιδιο τροπο την μοναξια του Δρομου της αφυπνισης, μιας και εχω ενα περιβαλλον οπου μπορω να εκφραστω και να μοιραστω.

Και τι εγινε αν πχ ο αδερφος μου δεν με καταλαβαινει? Δεν θα μιλησω μαζι του για τετοια θεματα. Τουλ οχι οσο βλεπω πως εχει συγκεκρινες οπτικες. Αλλωστε και εγω ετσι δεν ημουν πριν?

Οσο για την Αυτοεπιγνωση, συμφωνω. Ομως και αυτη εχει σταδια. Αν, εστω και μια φορα νιωσω πως οι προσδοκιες μου απο τους αλλους αφορουν δικες μου ελλειψεις, ναι μεν δεν ελυσα το προβλημα, αλλα σιγουρα αρχιζω να εδραιωνω αυτην την επιγνωση και εκ των εσω... ^.^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αφυπνισμενο εγω θεωρω αυτον που εχει ξεκινησει τον δρομο αυτον και στα εμποδια του στεκεται σαν το δεντρο στην γη..
Λυγιζει,γερνει χανει καποια φυλλα,κλαδια μα συνεχιζει τον δρομο που επελεξε και στην πορεια του αν δεν τον καταλαβαινουν καποιοι ανθρωποι και δεν τους καταλαβαινει βρισκει τροπο να τους εξηγησει τον δρομο του αλλα χωρις να νιωθει πως χρειαζεται να τους αλλαξει παρα μονο να τους δειξει εναν δρομο που ισως τους κανει και σε αυτους να τον περπατησουν. :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Για μένα ο αφυπνισμένος άνθρωπος έχει την δυνατότητα να μην βγαίνει εκτός ισορροπίας λόγο των προσδοκιών του


Σοφακι επειδη τις ανακαλυπτει νοητικα και οχι ευκολα παντα θελει πολυ δρομο μεχρι να της τσιμαπει ευκολα δεν σημαινει οτι μαγικα εχει την δυνατοτητα να τις ισοροπησει... προσωπικη αποψη και βιωμα απο την εργασια τοσων χρονων...
Και φυσικα χανει την ισοροπια και οσο εργαζεται καθε φορα και λιγοτερο και με μικροτερη διαρκεια μεχρι να τα γεφυρωσει... @};-


γενικά ο αφυπνισμένος άνθρωπος, είναι εκείνος που έχει τις μεγαλύτερες προσδοκίες, γιατί ένα μέρος της αφύπνισης το στηρίζει και λίγο στον πνευματικό του εγωισμό, στην αρχή...

Μην φτάνεις στο Ω της Αφύπνισης Σοφάκι μου, γιατί τα ενδιάμεσα στάδια είναι πολύ διαχωριστικά...
@};-

Μεγαλη αληθεια εγω και οι αλλοι στην αρχη του δρομου και μεχρι προσφατα που να παω τι να πω με αυτους κτλ...
Και ομως οσες φορες πηγα περασα απλα και ομορφα! @};-


Οι δύο κόσμοι μέχρι να ενωθούν μέσα μου, πέρασα από αυτό΄το στάδιο του διαχωρισμού, που αναφέρω...

Μπορεί να μην είναι για όλους...
Μην παιρνεις και ορκο.. ;;)
΄Ομως μην δίνεις τόσο μεγάλη αξία στην επίγνωση που παίρνεις σαν αφυπνισμένος...
Την μεγαλύτερη σημασία την έχει η Αυτο-επίγνωση και αυτή αργεί πολλές φορές...
Ετσι ειναι μονο τοτε μετασχιματιζεται και μπορει να γινει 'Λογος και πραξη" ενα... @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Τα Παιδιά όμως ποτέ δεν είναι μόνα τους
και εγώ έχω την τάση να απομονώνομαι..και όχι απο ανάγκη μοναχικότητας μόνο.

άτομα που έχουν έντονη την ανάγκη για αποδοχή, που έχουν έντονη την ανάγκη να αποδείξουν την υπεροχή τους για να νοιώσουν έστω και λίγη αγάπη, που έχουν την επίκριση στο τσεπάκι και που αναζητούν να προσδίδουν "κάτι" στην προσωπικότητα τους για να λάβουν αξία απο αυτό,
μέσα απο έναν πνευματικό δρόμο, ή αφύπνισης ή λήψης πολλών "πνευματικών" γνώσεων όπως άλλιως το πούμε είναι πολύ πιθανόν να μπλεχτούν στα γρανάζια του πνευματικού εγωισμού και να διαχωριστούν

ας μην υποτιμάμε τα γρανάζια αυτά γιατί είναι ύπουλα και ξεπηδάνε με πολλά προσχήματα και δικαιολογίες, είναι καλό να εκπαιδεύουμε τον εαυτό μας στο να τα ακούμε και να τα αντιλαμβανόμαστε και αυτό μόνο μέσα απο το άνοιγμα μας στην ταπεινότητα γίνεται και την αποδοχή με ειλικρίνεια ότι το καβάλησες

εγώ προσωπικά ύστερα απο τόσα χρόνια που πρωτοσυνάντησα την πνευματική αλαζονεία, σε σχέσεις και σχέσεις, είμαι σε εγρήγορση.
εκείνο όμως που δεν βλέπει η πνευματική αλαζονεία είναι η Δύναμη μου και αυτό είναι η Αγάπη για τον άνθρωπο, η αγκαλιά, η συντροφιά, το γέλιο, η χαρά που βιώνω στο χαμόγελο ψυχής ακόμα και απο αυτούς που χαρακτηρίζονται "ταβανομένοι"

ταπεινότητα λοιπόν @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Θα προσεγγίσω λίγο διαφορετικά το θέμα του διαχωρισμού που με απασχολεί πολύ σαν δυσαρμονία μέσα μου…

Πιστεύω ότι ο Μυημένος στην Ζωή, που είναι απαραίτητα και Αφυπνισμένος διακατέχετε από μια ενέργεια που είναι κοσμογονική και αυτή είναι ο Έρωτας!
Όση επίγνωση και να έχεις αυτή δεν είναι αρκετή όταν δεν διακατέχεσαι από τον Έρωτα.

Την δύναμη του τα τελευταία χρόνια την γνωρίζουμε κυρίως μέσα από ποιητές.
Είναι δυστυχώς σχεδόν οι μόνοι που τον περιγράφουν… και εμείς πολλές φορές θα τους αποκαλέσουμε γραφικούς.
Τιμή τους που τον περιγράφουν, μέσα από ιστορίες όμορφες αλλά και τραγικές!
Ακόμα πιο μεγάλη Τιμή όμως έχουν αυτοί που γίνονται η έμπνευση των ποιητών…

Τι είναι όμως ο Έρωτας? Γνωστός και ως Ο Κεραυνοβόλος Έρωτας…
Είναι αυτή η γλυκιά φωτιά που έχει Δύναμη όμοια με του κεραυνού και σε κάνει να Ζεις, και Αγαπάς, και προσφέρεις, χωρίς να περιμένεις τίποτα σαν αντάλλαγμα!

Στον αυθεντικό έρωτα δεν υπάρχει το παραμικρό προσωπικό όφελος!
Λιώνεις μέσα σε αυτή την φωτιά και όλα είναι όμορφα… Ο κόσμος όλος είναι όμορφος!!


Το ίδιο ένοιωθε και ο Ιησούς για τους ανθρώπους… Είχε Έρωτα μέσα του για όλους μας και αυτή ήταν η μορφή της Αγάπης Του.

Από Έρωτα έφτιαξε και ο Θεός την Πλάση και τον Άνθρωπο. Δεν περιμένει αντάλλαγμα…

Για αυτό ο Έρωτας είναι Θεϊκή ενέργεια και το αντίθετό του είναι ο εγωισμός που κρύβει πάντα κάποιο προσωπικό όφελος…
Αυτό το τελευταίο θυμίζει λίγο την εποχή μας εεε…??? :D

Έτσι δεν νιώθει διαχωρισμό ο Αφυπνισμένος Πνευματικός Άνθρωπος αλλά έχει βαθειά Γνώση και ενδιαφέρετε για τον διπλανό για την Πλάση και την Ύπαρξη γιατί καίγετε από Θεϊκό Έρωτα…

Όταν είχα γνωρίσει την Βάσω έψαχνα να βρω πιο είναι το κέρδος της που βοηθά τους ανθρώπους… μάταια όμως έψαχνα κάποια σκοπιμότητα…

Τώρα ξέρω… :x :x :x
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΙ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Σοφάκι τον μεγαλύτερο διαχωρισμό τον ένιωσα όταν άρχισα να αντιλαμβάνομαι το νόημα των επιγνώσεων.
Ήθελα να πω σε όλους για τον δρόμο μου, να τους εξηγήσω πόσο βοηθούσε εμένα, να τους πείσω και να τους σώσω.
Ελάχιστοι όμως καταλάβαιναν και εγώ είχα μετατραπεί στον κριτή τους.
Όσο πέρναγε ο καιρός τόσο η απόσταση ανάμεσα σε μένα και τους ανυποψίαστους ανθρώπους μεγάλωνε.
Κι εγώ γραπωνόμουνα ακόμη περισσότερο γιατί φοβόμουν την μοναχικότητα του δρόμου που έχουμε επιλέξει.

Μέχρι που κάποια στιγμή έκτιζα και γκρέμιζα, γνώριζα και ακύρωνα.
Ένα μέρος μου κατευθυνόταν στον Στόχο, ενώ ένα άλλο μέρος μου ζητούσε επιβεβαίωση και αναγνώριση.
Τότε αποφάσισα να σταματήσω επιτέλους να συγκρίνομαι και να διαχωρίζομαι.

Βρήκα μέσα μου το κομμάτι που είχε ξεκινήσει να αφυπνίζεται, να παλεύει με το κομμάτι που ζούσε την καθημερινότητα και δημιουργούσε απόσταση από τους συνηθισμένους ανθρώπους, και του ζήτησα να μείνει μαζί μου γιατί χωρίς αυτό δεν θα γίνω ποτέ ολόκληρη.
Αντιμετώπισα τον διαχωρισμό μου με κατανόηση και γλύκα και πολύ πολύ φροντίδα γνωρίζοντας ότι επρόκειτο για ένα δικό μου πονεμένο εαυτό.

Εκείνη την στιγμή που με ένωσα, ένωσα μέσα μου και όλα τα όντα, ορατά και αόρατα, αφυπνισμένα και μη.
Μην νομίσεις ότι η εργασία μου τελείωσε εκεί ............... συνεχίζεται και θα συνεχίζεται για πολύ ακόμη, μέχρι να μην μείνει έξω από την αγκαλιά μου καμμιά θεική εκδήλωση........... γιατί αυτό είμαστε όλοι οι άνθρωποι και Άνθρωποι, εικόνες Του.

:x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”