ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέχρι να βρούμε εκείνο το ειρηνικό σημείο μέσα μας, την Αληθινή Πηγή μας, τον Εαυτό μας, ο πόλεμος μεταφέρεται σε κάθε κύτταρο μας…έξω, μέσα μας, μόνο πόλεμος και ΄Οραμα…
κανένας άνθρωπος δεν προσελκύει αρνητική ενέργεια μόνο. Δεν θα μπορούσε να ζήσει. Αρνητική και θετική ενέργεια είναι ισόποσα μοιρασμένες στον φυσικό κόσμο, γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσε να παραχθεί ρεύμα-ζωή, εδώ. Και οι δύο ενέργειες μας χρειάζονται, όμως οι πεποιθήσεις των ανθρώπων για την έννοια του "αρνητικού" έχουν χτιστεί πάνω στο "κακό"...

Το φυσικο μας σώμα είναι πόλος έλξης και των δύο ενεργειών. Η Ψυχή μας μόνο μπορεί να υπερβεί την φυσική ενέργεια και να ελκύσει την πνευματική, στο μέγεθος που της επιτρέπει η εξέλιξή της.

΄Ετσι ένας φυσικός άνθρωπος, που δεν έχει επαφή με την Ψυχή του, που έχει μόνο υλική συνείδηση αυτής, θα προσελκύει θετικά και αρνητικά αποτελέσματα στην ζωή του. Σε κανέναν μη συνειδητό άνθρωπο δεν συμβαίνουν μόνο καλά ή μόνο κακά...Συμβαίνουν αυτά που εκείνος θεωρεί καλά και αυτά που εκείνος θεωρεί κακά, χωρίς να μπορεί να αξιολογήσει την πνευματική του εξέλιξη και το Ανώτερο καλό του, γιατί δεν έχει καμία επαφή με τον Θεό μέσα του. ΄Ετσι το Θεϊκό Σχέδιο, φαίνεται σαν "μοίρα"... Παραπέρα δεν μπορεί να κατανοήσει ότι η υλική του συνείδηση περιέχει τόσο το καλό, όσο και το κακό. ΄Ισως το δεύτερο σε μεγαλύτερη αναλογία...

Πολλοί άνθρωποι, γι' αυτήν την "μοίρα" προσεύχονται στον θεό, παίρνουν φυλαχτά για να τους προστατεύουν, και γενικά ζουν με μια άνευ όρων δεισιδαιμονία...

Όσο περισσότερο έρχεται κανείς σε επαφή με τον Εαυτό του, με τον Θεό μέσα του, τόσο περισσότερο ενώνει τα μέρη της Ψυχής του, έτσι ώστε να δρα μόνο για την πνευματική του ωριμότητα, την ολική Επανασύνδεση με το Θείο του μέρος και το Ανώτερο καλό της εξέλιξής του.

Στην φυσική μας πραγματικότητα, λέμε ότι αυτός ο άνθρωπος έχει αρνητική ενέργεια και μας επηρεάζει και εμάς με αυτήν, γιατί δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι έχουμε αδυναμίες που είναι επιρρεπείς στα συναισθήματα των άλλων.
Ένας άνθρωπος δεν έχει μόνο θετικά συναισθήματα (τα συνειδητά), έχει και αρνητικά (τα ασυνείδητα).
Κανένας άνθρωπος δεν ελκύει αρνητική ενέργεια...απλά την κουβαλάει όπως όλοι, όταν δεν γνωρίζουν το Είναι τους.

Το θέμα όλο είναι να κατανοήσουμε ότι όποιον κόσμο έχουμε μέσα μας, το ίδιο ακριβώς θα έχουμε και έξω από εμάς...

Και γι' αυτόν τον κόσμο, αξίζει πάντα να κάνουμε το καλύτερο...Να μην σκεφτόμαστε το καλύτερο, σαν κάτι που μας εξυπηρετεί, αλλά σαν κάτι που μας Υπηρετεί σαν Σύνολο...
Να αφήνουμε τα πράγματα να εξελίσσονται ερήμην μας, ενώ παράλληλα φροντίζουμε για το καλό μας, δεν είναι Υπηρεσία, αλλά μια κοινή ζωή. Αυτό, δηλαδή που κάνουν όλοι οι φυσικοί άνθρωποι.

Και μέχρι να μετουσιώσουμε τον φυσικό άνθρωπο μέσα μας, σε Ανθρώπινη ΄Υπαρξη, ο Θεός πολεμάει μαζί μας…Πολεμάει και Οραματίζεται…


Οι άλλοι απλά κάνουν πόλεμο…Ένας άλλος τρόπος εξέλιξης είναι αυτή που προκύπτει ερήμην μας!




Οι επιλογές δικές μας…




Ίσως οι άνθρωποι πιστεύουν ότι ήρθα για να σπείρω την ειρήνη στον κόσμο, δεν ξέρουν ότι ήρθα για να σπείρω την διχόνοια πάνω στην γη, φωτιά, πόλεμο, ξίφος.
Η Ειρήνη δεν εξαρτάται από τις ευνοϊκές περιστάσεις που μπορεί να μας περιβάλλουν. Είναι η γαλήνη της ΄Υπαρξης, που για να ανακαλύψουμε, πρέπει να περάσουμε δια πυρός και σιδήρου…Να περάσουμε μέσα από τον εξαγνισμό, την κρίση και την λογομαχία που θα μας κάνει να βγούμε από τις λανθασμένες ασφάλειές μας…
(Ευαγγέλιο του Θωμά)


:x :x :x


Καλημέρα με όσο Φως μπορεί να ελκύσει το «ξίφος» μας…
Πριν το στρέψουμε στους άλλους, ας συλλογιστούμε ποιόν κόσμο «πληγώνουμε»…

@};-
Συνημμένα
530008_461282500572070_1602703506_n.jpg
530008_461282500572070_1602703506_n.jpg (10.02 KiB) Προβλήθηκε 3109 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι κάποιες περίοδοι που λέω, έχω βρει αυτό το σημείο μέσα μου και είμαι ήρεμος και ισορροπημένος. Εκεί που έχω χτίσει μια επικοινωνία με το μέσα μου, πάλι ξεπηδάει ένας δαίμονας και τα ριμάζει όλα.. και πάλι από την αρχή.. Πόσοι είναι ρε γαμώτο;

Ακόμα αντέχω, όμως δεν ξέρω για πόσο..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολέμα ψυχή μου...Πολέμα και Οραματίσου...

ναι είναι πολλοί...

μα ούτε ένας από δαύτους δεν μπορεί να βλάψει την Ουσία σου...


Πολέμα και Οραματίσου...

και θα δεις ότι οι δύσκολες στιγμές, κρατάνε μόνο ένα δευτερόλεπτο...

Τόσο όσο χρειάζεται για να νιώσεις το χέρι της ΄Υπαρξής σου να σε κρατά ξανά...


Πολέμα και Οραματίσου...


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από VasilisM »

Μέχρι το τέλος! :-(
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε:Πολέμα ψυχή μου...Πολέμα και Οραματίσου...

ναι είναι πολλοί...

μα ούτε ένας από δαύτους δεν μπορεί να βλάψει την Ουσία σου...


Πολέμα και Οραματίσου...

και θα δεις ότι οι δύσκολες στιγμές, κρατάνε μόνο ένα δευτερόλεπτο...

Τόσο όσο χρειάζεται για να νιώσεις το χέρι της ΄Υπαρξής σου να σε κρατά ξανά...


Πολέμα και Οραματίσου...


>:d< >:d< >:d< >:d<
Σ ευχαριστω......! @};- >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:) :) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολέμα ψυχή μου...Πολέμα και Οραματίσου...
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

και θα δεις ότι οι δύσκολες στιγμές, κρατάνε μόνο ένα δευτερόλεπτο...

Τόσο όσο χρειάζεται για να νιώσεις το χέρι της ΄Υπαρξής σου να σε κρατά ξανά...
@};- @};- @};- @};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πολέμα και Οραματίσου...
@};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:Πολέμα ψυχή μου...Πολέμα και Οραματίσου...

ναι είναι πολλοί...

μα ούτε ένας από δαύτους δεν μπορεί να βλάψει την Ουσία σου...


Πολέμα και Οραματίσου...

και θα δεις ότι οι δύσκολες στιγμές, κρατάνε μόνο ένα δευτερόλεπτο...

Τόσο όσο χρειάζεται για να νιώσεις το χέρι της ΄Υπαρξής σου να σε κρατά ξανά...


Πολέμα και Οραματίσου...


>:d< >:d< >:d< >:d<

@};- :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολέμα και Οραματίσου...

και θα δεις ότι οι δύσκολες στιγμές, κρατάνε μόνο ένα δευτερόλεπτο...

Τόσο όσο χρειάζεται για να νιώσεις το χέρι της ΄Υπαρξής σου να σε κρατά ξανά...

@};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Όσο περισσότερο έρχεται κανείς σε επαφή με τον Εαυτό του, με τον Θεό μέσα του, τόσο περισσότερο ενώνει τα μέρη της Ψυχής του, έτσι ώστε να δρα μόνο για την πνευματική του ωριμότητα, την ολική Επανασύνδεση με το Θείο του μέρος και το Ανώτερο καλό της εξέλιξής του.

Στην φυσική μας πραγματικότητα, λέμε ότι αυτός ο άνθρωπος έχει αρνητική ενέργεια και μας επηρεάζει και εμάς με αυτήν, γιατί δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι έχουμε αδυναμίες που είναι επιρρεπείς στα συναισθήματα των άλλων.
Βασούλα το <αυτός> στην δεύτερη πρόταση αναφέρεται στον <άνθρωπο που έρχεται σε επαφή με τον Εαυτό του.....>?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ίσως οι άνθρωποι πιστεύουν ότι ήρθα για να σπείρω την ειρήνη στον κόσμο, δεν ξέρουν ότι ήρθα για να σπείρω την διχόνοια πάνω στην γη, φωτιά, πόλεμο, ξίφος.
Η Ειρήνη δεν εξαρτάται από τις ευνοϊκές περιστάσεις που μπορεί να μας περιβάλλουν. Είναι η γαλήνη της ΄Υπαρξης, που για να ανακαλύψουμε, πρέπει να περάσουμε δια πυρός και σιδήρου…Να περάσουμε μέσα από τον εξαγνισμό, την κρίση και την λογομαχία που θα μας κάνει να βγούμε από τις λανθασμένες ασφάλειές μας…
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Elisavet έγραψε:
Όσο περισσότερο έρχεται κανείς σε επαφή με τον Εαυτό του, με τον Θεό μέσα του, τόσο περισσότερο ενώνει τα μέρη της Ψυχής του, έτσι ώστε να δρα μόνο για την πνευματική του ωριμότητα, την ολική Επανασύνδεση με το Θείο του μέρος και το Ανώτερο καλό της εξέλιξής του.

Στην φυσική μας πραγματικότητα, λέμε ότι αυτός ο άνθρωπος έχει αρνητική ενέργεια και μας επηρεάζει και εμάς με αυτήν, γιατί δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι έχουμε αδυναμίες που είναι επιρρεπείς στα συναισθήματα των άλλων.
Βασούλα το <αυτός> στην δεύτερη πρόταση αναφέρεται στον <άνθρωπο που έρχεται σε επαφή με τον Εαυτό του.....>?

όχι βέβαια...αν εννοούσα τον άνθρωπο που έρχεται σε επαφή με τον Εαυτό του, Ελλάκι μου, δεν θα έβγαινε νόημα σε συνδυασμό με την αρνητική ενέργεια...

το "αυτός" είναι ενδεικτικό...΄Οπως λέμε "αυτός ο άνθρωπος είναι ένα πρόβλημα"... :D μπορούμε να το αντικαταστήσουμε και με το "ο τάδε"

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:Πολέμα και Οραματίσου...
:x @};- @};- @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”