Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ίσως το έχετε καταλάβει ότι γενικά με τα θέματα τύπου "εθνικές υπερηφάνειες" κλπ δεν ασχολούμαι και καμιά φορά τα θεωρώ λίγο υπερβολικά. Αλλά έρχετε κάποια στιγμή που πια έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι και απλά σε πνήγει το παράπονο και ο θυμός. Είναι κάποιες στιγμές που απλά δεν αντέχεις άλλο...



Ε λοιπόν ΟΧΙ! Αρνούμαι να ακούσω έστω και στο ελάχιστο ότι εμείς οι Έλληνες είμαστε "άχρηστοι" και "ανίκανοι"! Δεν δέχομαι να πιστέψω αυτά που από τότε που γεννήθικα με βομβαρδίζουν κατά κώρον οι διάφοροι πολιτικοί. Όχι, δεν δέχομαι πια αυτά τα περίεργα ενοχικά σύνδρομα που με έκαναν να νιώθω, λέγοντάς μου συνεχώς ότι "στην Ευρώπη οι άνθρωποι είναι πιο πολιτισμένοι" και ότι "εδώ είμαστε ελληνάρες, αργόσχολοι και μαλάκες". Δεν δέχομαι πια να ακούω αυτά τα ειρωνικά "α ρε Ελλάδα" ή το "ε στην Ελλάδα ζούμε", που με τόσο ύπουλο τρόπο έχουν βάλει στο στόμα των Ελλήνων οι πολιτικοί, με μοναδικό σκοπό να καταντίσουμε Ο ΜΟΝΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ.

Ορίστε λοιπόν τί μπορεί να καταφέρει το Ελληνικό Πνεύμα! Σε τί μεγαλεία τέχνης μπορεί να φτάσει, που οι άλλοι ούτε στα όνειρά τους δεν ξέρουν ότι υπάρχουν! Επιδή ο άνθρωπος ξεχνάει, επιδή θέλουν να μας κάνουν να ξεχάσουμε ποιοί είμαστε και τί μπορούμε να καταφέρουμε. Μας φορτώσανε την κατασκευασμένη και ψεύτικοι κρίση τους και ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΠΙΑ!!! ΤΕΛΟΣ!!! Ο Ελληνικός λαός άντεξε πολλά και μπορεί να αντέξει άλλα τόσα! Ο Ελληνικός λαός έχει ικανότητα, φαντασία, μεράκι και ένα δυναμικό που δεν το αγγίζει κανείς. Αλλά βλέπετε, αυτό ενοχλεί τους βορειοευρωπαίους και τα νούμερά τους. Και αφού δεν μπορούν να μας κάνουν κάτι άλλο, μας βυθίσανε σε μία κρίση, σε ένα παιχνίδι φτιαγμένο στα μέτρα τους, και μας βομβάρδισαν με ενοχές ότι είμαστε άχρηστοι. Μεθοδευμένες κινήσεις, που κρατάνε εδώ και δεκαετίες.

Αναλογιστείτε πόσες φορές ακούσατε και πόσες φορές είπατε φράσεις όπως "τι περιμένεις, έλληνες είμαστε", "είμαστε άχρηστοι τελείως", "κωλοχώρα" και άλλα τέτοια. Νομίζετε ότι είναι τυχαίο; ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΑΠΟ ΜΕΣΑ. Για αυτό, την επόμενη φορά που θα σας έρθει να το πείτε, σκεφτείτε για μισό δευτερόλεπτο, εάν σας αρέσει να βρύζετε και να υποτιμάτε τον ίδιο σας τον εαυτό με αυτόν τον τρόπο, και σκεφτίτε κατά πόσο αυτός ο φαύλος κοίκλος διαρκούς υποτίμισης έχει συμβάλλει με τον τρόπο του στην τωρινή μας κατάσταση που ζούμε.

Τώρα έχουν ξεκινήσει και ένα καινούργιο παιχνίδι. Σε λίγο καιρό, άμα πεις ότι αγαπάς τον τόπο σου, θα σε βγάζουν ακροδεξιό και φασιστή. Προσέξτε να δείτε τι παιχνίδια παίζονται και θα παιχτούν. Δεν λέω να πιστέψετε σε θεωρίες συνομωσίας, και ότι όλοι θέλουν να μας φάνε. Όχι. Χωρίς προκαταλήψεις και προσδοκίες, απλά ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ. Και κυρίς, ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ.

(Όσες φορές και να το δω, όσα χρόνια και να περάσουν, κάθε φορά αυτό το βίντεο με κάνει να κλαίω. Και κάθε φορά με γεμίζει με αυτές τις σκέψεις και αυτό το παράπονο. Και κάθε φορά θυμάμαι ότι είμαστε ΜΕΓΑΛΟΙ. Όχι επιδή, όπως λένε κάποια χαζοκειμενάκια που κοικλοφορούν, τρώμε φέτα, πίνουμε φραπέ και έχουμε ωραίες παραλίες. Αλλά επιδή το Πνεύμα μας έχει Φαντασία, Έμπνευση και Ελευθερία, στο να κοιτάει πέρα από τα αστέρια...)


Πάντως τους παραδέχομαι. 8 χρόνια μετά, κατάφεραν οι αλήτες και το μόνο που θυμόμαστε από τους Ολυμπιακούς μας, είναι ότι ξοδεύτικαν πολλά λεφτά. Είδατε που σας λέω ότι είναι μεθοδευμένο το παιχνίδι... Ποιός σήμερα δεν αναφέρεται στους Ολυμπιακούς, και αμέσως μετά να σχολιάσει το "πόσα λεφτά πεταχτίκαν" και το "πόσο επιβάρυνε την οικονομία μας". ΟΧΙ! Αρνούμαι να αντικαταστίσω αυτές τις υπέροχες εικόνες με τα κούφια και ενοχικά λόγια πολιτικών. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΩ.

:-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Θοδωράκο...ναι ναι ναι!

ο κάθε ΄Ελληνας χρειάζεται να βρει το δικό του Πνεύμα...Ετούτος ο τόπος (και το λέω επειδή το ξέρω και όχι γιατί το έχω ακούσει) έχει πολλές, πάρα πολλές Πνευματικές Πύλες και όχι μόνο όμορφη θάλασσα...Και μια και επιλέξαμε να γεννηθούμε εδώ, ας τις τιμήσουμε...

Δεν αφορά τους προγόνους μας...όχι πια αυτούς! Αφορά εμάς τον καθένα μας ξεχωριστά και το Παρόν μας! Τώρα μας καλεί η Ελλάδα, εμάς, όχι τους προγόνους μας! Εμάς, τον καθένα μας!!

Κι εγώ πάντα συγκινούμαι με την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων στην χώρα μας!

να είσαι καλά μικρέ μου! :cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x :handgestures-thumbupright:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ετούτος ο τόπος (και το λέω επειδή το ξέρω και όχι γιατί το έχω ακούσει) έχει πολλές, πάρα πολλές Πνευματικές Πύλες και όχι μόνο όμορφη θάλασσα
Το είδα κι εγώ με τα μάτια μου όταν έστειλα ρέικι στην Ελλάδα στις εκλογές. Ήταν ένα τρομερό σοκ όταν είδα όλες αυτές τις Πύλες. Η Ελλάδα είναι χώρα του Φωτός!

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Sofoula »

Όταν ένας άνθρωπος χρησιμοποιεί την χώρα του ως σημείο αναφοράς του ίδιου του εαυτού του, τότε είτε θα το πάρει πάνω του, είτε θα πέσει στην απογοήτευση.

Όταν ένας άνθρωπος χρησιμοποιεί τον Εαυτό του, ως σημείο αναφοράς, τότε η χώρα του γίνεται μια πατρίδα, που μπορεί να την δεχτεί με όλα τα καλά και όλα τα κακά της. Όπως και αν είναι. Και τότε θα μπορεί και να προσφέρει αποτελεσματικά, μέσα από τον εαυτό του, για το σύνολο...

Ευχαριστούμε Θοδωράκο >:d< >:d< >:d<
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από AMALIA »

Θοδωρη!!! @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Θοδωράκο :x >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θοδωρη!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ναι Θοδωρή ναι!! :cry: :cry: @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Ellaki »

συμφωνώ απόλυτα Θοδωράκο :x

ζούμε στην χώρα του φωτός και άδυνατούμε να το δούμε
που θα πάει όμως.............
ένας ένας θα κάνουμε την διαφορά
και δεν θα καταφέρουν να μας εμποδίσουν
θα γίνουμε φάροι για όσους θελήσουν να το δουν :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Evoula »

A ρε Θοδωρή... :-(

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ετσι είναι Θοδωρή μου :x @};- @};-
Δεν αφορά τους προγόνους μας...όχι πια αυτούς! Αφορά εμάς τον καθένα μας ξεχωριστά και το Παρόν μας! Τώρα μας καλεί η Ελλάδα, εμάς, όχι τους προγόνους μας! Εμάς, τον καθένα μας!!
Ο καθένας από μας είναι απαραίτητος και
μας αφορά όλους @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

είχα την τύχη να δουλεύω για τους Ολυμπιακούς το 2004 μέσα στο Ολυμπιακό χωριό.. ήταν μια πανέμορφη εμπειρία και ίσως η πιο ωραία δουλειά από όσες έχω κάνει μέχρι τώρα... μπορεί να φάγανε πολλά λεφτά τότε αλλά κάναμε και υπέροχα πράγματα.. :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Το Μεγαλείο των Ελλήνων.

Δημοσίευση από Giotoula »

:x @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”