Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Πολύ ωραίο θέμα @};- @};- :x
Vaso έγραψε:Η λογική που εκφράζεται από τον ασυνείδητο φόβο, δεν μπορεί να είναι πνευματικά ώριμη, να έχει διάκριση...όσο και αν ο νους έχει τραφεί με γνώση...

Να δει, να αναζητήσει, να συγκρίνει...δεν μπορεί να το κάνει, γιατί φοβάται ασυνείδητα, ενώ συνειδητά μπορεί να νομίζει ότι διακρίνει την αλήθεια από το ψέμα...την αγάπη από τον φόβο! Κι όμως...
Πολύ συγχρονικό όλο το θέμα.
Με την αυτοπαρατήρηση βλέπω ότι όντως, είναι πολύ βαθειές οι ρίζες της θρησκευτικής διαστρέβλωσης...
παντού καλό-κακό, κριτική, μύθοι και πρέπει .... :-% :-% :-% :-%
καιρός να ξυπνήσουμε @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

AXIA έγραψε:Μιας και μιλαμε για ευαγγέλια ,βρέθηκε άλλο ένα !!!

Οι Τούρκοι βρήκαν «Ευαγγέλιο» που γκρεμίζει το Χριστιανισμό

Η είδηση αυτή που συγκλονίζει τον χριστιανικό αλλά και ισλαμικό κόσμο μεταδίδεται ήδη από δεκάδες τουρκικά και ιρανικά μέσα ενημέρωσης, τα οποία επιμένουν με συγκεκριμένα στοιχεία ότι Τούρκοι αξιωματικοί στην Κατεχόμενη Κύπρο ανακάλυψαν το επονομαζόμενο «Ευαγγέλιο του Βαρνάβα», το οποίο είναι γραμμένο στα αραμαϊκά, τη γλώσσα του Ιησού.

Ειδικοί επιστήμονες στην Τεχεράνη αποκωδικοποίησαν και μετέφρασαν τα κείμενα που βρίσκονται σε αυτό το χαμένο «Ευαγγέλιο του Βαρνάβα» και τα οποία, όπως υποστηρίζουν οι Ιρανοί επιστήμονες «αποκαλύπτονται σε αυτό όλες οι αλήθειες που διαλύουν τα θεμέλια πάνω στα οποία χτίστηκε η Χριστιανική Εκκλησία».

Στην υπόθεση αυτή εμπλέκονται Τούρκοι αξιωματικοί που μπήκαν στην Κατεχόμενη Κύπρο και έπιασαν ένοπλους ληστές που στις 16 Μάρτη 1996 είχαν συλήσει τον τάφο του Αποστόλου Βαρνάβα στο ομώνυμο μοναστήρι στην Κατεχόμενη Κύπρο.

Ανάμεσα στα κειμήλια που εκλάπησαν τότε ήταν ένα Ευαγγέλιο, που κατά την κυπριακή Εκκλησία θα μπορούσε να είναι το κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο, αφού με αυτό είχε ενταφιαστεί ο Απόστολος Βαρνάβας. Αντίθετα, στην Άγκυρα και στην Τεχεράνη οι ειδικοί αρχαιολόγοι επιμένουν ότι το Ευαγγέλιο με την αραμαϊκή γραφή ήταν το Ευαγγέλιο του Βαρνάβα που γράφτηκε αποκαλύπτοντας την πραγματική αλήθεια για την ιστορία του Χριστιανισμού, που είναι τελείως διαφορετική από αυτή που ξέρουμε μέχρι σήμερα.

Όταν ρωτήθηκε για το θέμα ο Τούρκος υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού Ερτουγκρίλ Γκουνάι, είπε ότι η Τουρκία έχει στην κατοχή της «ένα χαμένο αντίγραφο της Βίβλου, ηλικίας 1.500 ετών, γραμμένο με χρυσόσκονη πάνω σε δέρμα, στην αραμαϊκή γλώσσα που ήταν η γλώσσα που μιλούσε ο Ιησούς Χριστός», το οποίο θα εκτεθεί δημοσίως στο κοινό μόλις ολοκληρωθούν οι εργασίες συντήρησης και αποκατάστασής του.

Κι ενώ ο Τούρκος υπουργός απέφυγε να ονομάσει το ιερό αυτό κείμενο «Ευαγγέλιο του Βαρνάβα», ένας μεγάλος αριθμός ακαδημαϊκών, καθηγητών πανεπιστημίων και δημοσιογράφων στην Τουρκία και το Ιράν πανηγυρίζουν ότι βρήκαν τη Βίβλο, που είναι και η μεγαλύτερη και σημαντικότερη ανακάλυψη της παγκόσμιας ιστορίας και αφορά στην πραγματικότητα στην ιστορία του Χριστιανισμού.

Το ρεπορτάζ αποκαλύπτει ότι το ιερό αυτό βιβλίο το 2000 κλάπηκε από τον τάφο του Απόστολου Βαρνάβα στην Κατεχόμενη Κύπρο, από μία ομάδα αρχαιοκάπηλων που όταν προσπάθησαν να φύγουν από την Κατεχόμενη Κύπρο στην Τουρκία, συνελήφθησαν από την τουρκική αστυνομία.

Πρώτος σταθμός της «Βίβλου» ήταν τότε το δικαστικό μέγαρο της Άγκυρας, όπου υπάρχουν κι άλλα θρησκευτικά κειμήλια κι εκεί ξεχάστηκε για 12 ολόκληρα χρόνια. Σήμερα βρίσκεται στο Μουσείο Εθνογραφίας της Άγκυρας, όπου γίνεται με ειδικά μηχανήματα και η αποκωδικοποίησή του.

Ωστόσο, πίσω από την υπόθεση αυτή, υπάρχει ένα σκοτεινό παρασκήνιο με πρωταγωνιστές το τουρκικό παρακράτος, αξιωματικούς της εθνικιστικής οργάνωσης «Εργκένεκον», της τουρκικής μυστικής υπηρεσίας ΜΙΤ, υπάρχουν δολοφονίες και μία άφθονη θρησκευτική προπαγάνδα από σκληρούς ισλαμικούς κύκλους

Newsbomb.gr.
Ελπίζω σύντομα να δούμε και το περιεχόμενό του... @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Με την αυτοπαρατήρηση βλέπω ότι όντως, είναι πολύ βαθειές οι ρίζες της θρησκευτικής διαστρέβλωσης...
παντού καλό-κακό, κριτική, μύθοι και πρέπει ....
καιρός να ξυπνήσουμε

΄Οταν κάποιος αρχίζει και ερευνά τα θέματα της θρησκείας, τότε θα διαπιστώσει ότι ο χριστιανισμός δεν βασίστηκε στον Λόγο του Ιησού, αλλά στις προτιμήσεις κάποιων ανθρώπων, που επέλεξαν ότι αυτό ή εκείνο εκπροσωπεί την διδασκαλία του, μεταξύ πάρα πολλών θεωριών και απόψεων, της μεταχριστιανικής εποχής.

Το λάθος ήταν ότι εδραιώθηκε έτσι όπως εδραιώθηκε και κανείς μετά δεν τόλμησε να αμφισβητήσει τα λεγόμενα...

Και όταν δεν αμφισβητείς μια θεωρία, γιατί νομίζεις ότι δεν έχεις την δύναμη να το κάνεις, ούτε την γνώση, τότε ανοίγεις τον δρόμο στην εσωτερική σου αιχμαλωσία στον φόβο.

΄Ομως είναι άδικο να θέτουμε τον Εαυτό μας στην εκάστοτε λογοκρισία μιας αυθεντίας που από μόνη της πήρε αυτόν τον ρόλο...

Μια απλή σκέψη είναι, που κανείς από αυτούς που διατείνονται ότι είναι χριστιανοί δεν την κάνει...

Και δεν την κάνει γιατί φοβάται...ή καλύτερα δεν θέλει να προβληματιστεί, αν η ζωή του είναι έτσι όπως ήταν η ζωή του Ιησού...

Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο Ιησούς ποτέ δεν θα "χρηματοδοτούσε" με τον Λόγο του, ανώνυμες εταιρίες...
Δεν νομίζω ότι επέλεξε ποτέ κάτι άλλο, εκτός απο την εσωτερική Αγάπη, ποτέ δεν μίλησε για άλλου είδους αιρέσεις, εκτός από εκείνες που ματαίωναν διαρκώς τους Νόμους του Θεού, μέσα απο την ανοησία και τον σκληρό δογματισμό που προάγουν την διάκριση και την επικριση...

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει, να ακολουθεί όποιον δρόμο θέλει, δυστυχώς δεν "σώζεται" κανένας γιατί απλά είναι χριστιανός!

Νομίζω ότι στην σημερινή εποχή, όχι μόνο δεν "σώζεται", αλλά πέφτει διαρκώς σε σφάλματα απέναντι στον Εαυτό του και απέναντι στους άλλους ανθρώπους, όταν ακολουθεί τον χριστιανισμό και τρέμει το φυλοκάρδι του για τον εξωτερικό σατανά, προτού προλάβει να τον βρει μέσα του και να τον υπερβεί, ανοίγοντας την καρδιά του στον Θεό των Ανθρώπων...

κάτι που οι αυθεντίες ξέχασαν εδώ και χιλιάδες χρόνια να συνυπολογίσουν, μέσα στην λαχτάρα τους για εξουσία. Ξέχασαν τις Πνευματικές Χάρες του Ανθρώπου, ξέχασαν πως ο Ιησούς σταυρώθηκε ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο...Γιατί και οι τότε ιερείς ακριβώς αυτό έκαναν...Σταύρωσαν τον ΄Ανθρωπο, για να τον υμνήσουν κατόπιν εορτής, σαν θεό...

Οι φαρισαίοι υποκριτές δεν βρίσκονται ανάμεσά μας, βρίσκονται μέσα μας, όταν τους ανοίγουμε την πόρτα να περάσουν, χωρίς να διακρίνουμε ποιόν καλούμε να μας οδηγήσει στον Θεό...

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: :cry: @};- @};- @};-
σ'ευχαριστώ >:d< >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Και όταν δεν αμφισβητείς μια θεωρία, γιατί νομίζεις ότι δεν έχεις την δύναμη να το κάνεις, ούτε την γνώση, τότε ανοίγεις τον δρόμο στην εσωτερική σου αιχμαλωσία στον φόβο.
:cry: :cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

Οι φαρισαίοι υποκριτές δεν βρίσκονται ανάμεσά μας, βρίσκονται μέσα μας, όταν τους ανοίγουμε την πόρτα να περάσουν, χωρίς να διακρίνουμε ποιόν καλούμε να μας οδηγήσει στον Θεό...


πόσο αλήθεια !!!!!!!! :cry: @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

όσοι δεν είχαν την τύχη (που είναι δυστυχώς οι περισσότεροι) να νιώσουν τον Θεό μέσα τους, όσοι δεν είχαν την εσωτερική αυτοδιάθεση να εμπιστευθούν την φωνή Του μέσα τους, στα πρώτα στάδια της ζωής τους, και αφέθηκαν να παρασυρθούν στον θεό του χριστιανισμού από την συνήθεια και τον φόβο, ερευνώντας πια σήμερα τα στοιχεία του χριστιανισμού, θα νιώσουν εξαπατημένοι και άδειοι για όσα τους "παραμόρφωσαν" την αληθινή τους Πνευματική Φύση της Αγάπης και της Συμπόνιας.

Θα δουν ότι ο χριστιανισμός δεν αφορούσε παρά μόνο κάποιες συγκυρίες και κάποιες προτιμήσεις απλών ανθρώπων, που πήραν από σύμπτωση την εντολή να ενώσουν τους χριστιανούς...

Μεταξύ των θεωριών και των ευαγγελίων που υπήρχαν τότε, κάποιος προτίμησε την μία, έναντι κάποιας άλλης, γιατί βασίστηκε στην δική του προσωπική ηθική και όχι στην αλήθεια...

Η ερμηνεία των ευαγγελίων είναι θέμα προσωπικό και όχι πανανθρώπινο...

ενώ αντίθετα ο Θεός δεν είναι θέμα προσωπικό...

Εγώ λέω σε όλους, να βασίζονται στην χριστιανοσύνη, γιατί μόνο αυτή είναι η Ζωή του Ιησού και μέσα σ' αυτήν μπορούμε να βρούμε τις πιο βαθιές αλήθειες για τον Θεό και την Ζωή μας, μέσα στην ανθρώπινη οικογένειά μας.

Η χριστιανοσύνη δεν είναι θρησκεία...ούτε ο Ιησούς μίλησε ποτέ για θρησκείες...

Σταυρώθηκε γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο...Γιατί πήγε ενάντια στον δογματισμό και αυτό δεν σημαίνει ότι πήγε ενάντια στον δογματισμό των ιερέων της τότε εποχής, όπως αφελώς πιστεύουν οι χριστιανοί, αλλά πηγαίνει ενάντια στον δογματισμό και στον διαχωρισμό μέσα σε κάθε εποχή, όπως και όπου κι αν προκύπτει...

Ο καθένας βέβαια μπορεί να ερμηνεύσει τον Λόγο του, όπως τον συμφέρει...

Και όταν ο Ιησούς είπε "μην πιστέψετε αυτόύς που θα μιλήσουν στο όνομά μου, στις εποχές που έρχονται", κάποιοι το ερμήνευσαν ότι είναι από την μεριά του σωστού και ηθικού και ότι οι άλλοι ήταν οι αντίχριστοι...

Ο Ιησούς όμως μας έδωσε παράδειγμα την ίδια του την Ζωή, για το πως μπορεί να είναι ένας ΄Ανθρωπος

Δεν λέω ότι μέσα σε όλη αυτήν την χριστιανολατρεία, όλες αυτές τις χιλιάδες θεωρίες για τον Ιησού και τον Θεό, όλοι όσοι μιλάνε στο όνομά του είναι αθώοι...

΄Ομως ο Ιησούς μας έδωσε τον Δρόμο για να αναπτύξουμε την εσωτερική πνευματική μας Κρίση, για να διακρίνουμε την εσωτερική Αλήθεια του Ανθρώπου του Θεού και να πορευτούμε ανάλογα, χωρίς δασκάλους και θεούς και δαίμονες και θεωρίες...

Ο ΄Ανθρωπος ζει με χαρά στον φυσικό κόσμο, χωρίς να εξαρτάται από αυτόν...

Μέχρι τότε, αν η Αλήθεια είναι ο Στόχος μας, πάντα ο Θεός θα μας δείχνει την Κατεύθυνση (αρκεί να μην κοιτάμε μόνο το χέρι που μας δείχνει)...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ο Ιησούς όμως μας έδωσε παράδειγμα την ίδια του την Ζωή, για το πως μπορεί να είναι ένας ΄Ανθρωπος
Μέχρι τότε, αν η Αλήθεια είναι ο Στόχος μας, πάντα ο Θεός θα μας δείχνει την Κατεύθυνση (αρκεί να μην κοιτάμε μόνο το χέρι που μας δείχνει)...
:x :x :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από VasilisM »

Και πως θα αποκατασταθεί η Αλήθεια; Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε πότε θα την ανακαλύψει ο καθένας από μέσα του..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

μαζικά ποτέ δεν γίνεται, Βασίλη μου!

Κανέναν δεν χρειάζεται να πείσεις για την αλήθεια. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον προβληματίσεις για τα ψέματα που του λένε...Αν θέλει να μείνει πρόβατο, δεν θα ασχοληθεί καν...Αν λίγο κατανοήσει τι θεό πίστευε τόσα χρόνια και κυρίως τι θεό φοβόταν, τότε ίσως έχει ελπίδα να ανακαλύψει μέσα του τον Θεό και την Αγάπη...

Εδώ όμως, εγώ δεν αναφέρω τι πιστεύω εγώ...αυτό θα ήταν άστοχο, μια και η δική μου εσωτερική επικοινωνία κανέναν δεν ενδιαφέρει και ούτε κι εμένα με ενδιαφέρει να την κοινοποιήσω...

όμως...

για το τι έγινε με τα δόγματα του χριστιανισμού, δεν το λέω εγώ αλλά οι ειδικοί...για την παραπλάνηση, δεν το λέω εγώ, αλλά οι θρησκειολόγοι και οι ερευνητές των θρησκειών...

Το πόσο μπόρεσε να βοηθήσει στην ποιότητα ζωής των ανθρώπων η θρησκεία, το πόσο παράδειγμα έγιναν οι πρεσβευτές της, κλπ κλπ. δεν χρειάζεται να το πω εγώ, μέσω της εσωτερικής μου επικοινωνίας...Μπορούν όλοι να το διαπιστώσουν και να καταλάβουν ποιός πνευματικός οδηγός τους καθοδηγεί...

Εδώ δεν έχει να κάνει με το πιστεύω-δεν πιστεύω...αλλά με την Αλήθεια που ο καθένας μπορεί να νιώσει μέσα του, όταν σταματήσει να φοβάται ότι θα τιμωρηθεί από αυτούς που αυτο-ονομάστηκαν "μεσολαβητές"...

Αν είναι αυτοί μεσολαβητές, εγώ είμαι ο Ναπολέων!!!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”