Ρόλοι και συνείδηση

Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11715
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Ιωάννα >:d< :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Μπράβο Ιωαννούλα!!!! :) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ιωάννα >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

παιδάκια >:d< >:d< >:d< >:d< :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

^tasoulis^ έγραψε:Απλα απορω πως βγαζω κατι τετοιο στους αλλους χωρις να θελω στην πραγματικοτητα να τους κραταω σε αποσταση.
Vaso έγραψε:δεν τους κρατάς εσύ μωρέ Τασούλη...Η καρδιά τους κρατάει...Αν δεν είναι ανοιχτή, αν επιφυλάσσεται, εμ λογικό δεν είναι να βγαίνει έτσι και προς τα έξω?
Νομίζω ότι είσαι περισσότερο επιφυλακτικός, παρά αυθόρμητος...Και δεν είναι κάτι που το κάνεις συνειδητά...Ο φόβος ποτέ δεν είναι συνειδητός Τασουλη μου!

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ναί,είδα και τα δικά μου αποτελέσματα,που ήμουν ανοιχτός με όλο το κόσμο γύρω μου στο εκάστοτε εργασιακό περιβάλλον μου :D
βέβαια,αυτό μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει....και μάλλον δεν πρόκειται να γίνει....
και πιστέψτε με,έχω κάνει διαφορετικά επαγγέλματα μέχρι σήμερα :D

και ένα λάθος που κάνουμε οι περισσότεροι,σχετικά με αυτό που κάνουμε,είναι πως αντί να πούμε "εργασία" λέμε "δουλειά" το οποίο συνειρμικά παραπέμπει στο "δουλεία"με αποτέλεσμα και να μην αγαπάμε αυτό που κάνουμε,γιατί εξαναγκαζόμαστε να το κάνουμε και να μην είμαστε χαρούμενοι με αυτό που κάνουμε...
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Εσυ τωρα δηλαδης κολησες στην λεξη η στο πως αντιμετωπιζουμε την δουλεια μας. >:P
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

το πρόβλημα δεν είναι οι λέξεις γιατί ίδιο είναι το νοήμα είτε το πείς εργασία είτε δουλειά
το θέμα είναι πόσο συνειδητά κάνουμε την δουλειά μας ακόμα και αν αναγκαστούμε να κάνουμε κάποια δουλειά που δεν μας αρέσει
αν σε αυτή την χώρα δεν γινόντουσαν όλα με μέσον ,ίσως τελικά οι περισσότεροι να κάνανε και της δουλείες που θα τους άρεσαν
όσο για τους συναδέρφους τι να πώ ,έχουν γίνει χειρότεροι από πρίν
δεν θέλουν να καταλάβουν οτι αυτή η εποχή απαιτεί ενότητα και αλληλεγύη.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από Ellaki »

Όπως και να το πεις Δημήτρη μου, εαν εσύ το βλέπεις σαν δουλεία, τότε είναι δουλεία.

Το θέμα είναι να ξέρουμε γιατί δουλεύουμε, τι προσδοκούμε από την εργασία μας και τους συναδέλφους μας και να θέτουμε οι ίδιοι σαφή όρια πρώτα στον εαυτό μας.

Άνθρωποι είναι και οι συνάδελφοί μας, το ίδιο φοβισμένοι με τους υπόλοιπους.
Εαν αποκτήσουμε ενότητα με τον εαυτό μας το παράδειγμά μας θα βοηθήσει κι άλλους να προσπαθήσουν.
Δεν λέω ότι είναι εύκολο, λέω ότι αξίζει τον κόπο να το παλέψουμε.


>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημητράκη ο αυθορμητισμός δεν έχει σχέση με την συναισθηματική παρόρμηση...Μην μπερδεύεσαι...
Νομίζω ότι είσαι περισσότερο επιφυλακτικός, παρά αυθόρμητος...
Ο αυθόρμητος άνθρωπος δεν απογοητεύεται από τις συμπεριφορές των άλλων, αυτός που απογοητεύεται είναι ο συναισθηματικά παρορμητικός.
Ναί,είδα και τα δικά μου αποτελέσματα,που ήμουν ανοιχτός με όλο το κόσμο γύρω μου στο εκάστοτε εργασιακό περιβάλλον μου
Η διαφορά των δύο βρίσκεται στην προσδοκία.

Αυτοί που σε πληγώνουν, είναι αυτοί που κουβαλάς μέσα σου!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ρόλοι και συνείδηση

Δημοσίευση από Μάνος »

«Βασούλα» έγραψε:Θυμάμαι μια φορά που είχα πει στον διευθυντή μου "αν δεν σου αρέσουν οι προτάσεις μου, απλά να μου το πεις...δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Εσύ αποφασίζεις, το θέμα μεταξύ μας δεν είναι αντικειμενικο΄..." και είχε μείνει μλκς!!
>:d< >:d< >:d<
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”