ΟΙ ΦΩΤΙΕΣ

nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Νέα φωτιά σήμερα στη Σαλαμίνα(Δημήτρη τι γίνεται,πες μας...)Σήμερα περνούσα από τον Υμηττό στην Κατεχάκη.. Καμμένος σε πολλά σημεία που είναι και δίπλα στο δρόμο. Το άλλοτε καταπράσινο σημείο που περνούσες βράδυ και νόμιζες πως ήσουν εκτός Αθηνών είναι σχεδόν παρελθόν...
Είπαν πως ήταν εμπρησμός κι άρχισε ταυτόχρονα από τρία σημεία. Αν και παρορμητικά μου βγαίνει το συναίσθημα "κρεμάλα" ξέρω πως ο θυμός δεν είναι ο καλύτερος κριτής και η λογική μου με επαναφέρει στην τάξη...
Αναρωτιέμαι όμως: πόσο κοστίζει πλέον η συνείδηση για τέτοια πράξη? :? να αγοράσουμε μερικές ώστε να σταματήσουν... :( :|
There is a difference between knowing the path and walking the path
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΕΤΟΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.
ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΝΧΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πάντα ήθελα να γνωρίσω ένα τέτοιο άνθρωπο να τον κοιτάξω στα μάτια και να τον :twisted: :evil: ... οχι καλά πλάκα κάνω.. απλά να τον ρωτήσω γιατί... να τον ρωτήσω αν καταλαβαίνει ότι αυτη του η πράξη επηρεάζει και εκοίνον και τα παιδιά του... όχι μόο όλους τους άλλους.. εεε και μια σφαλιάρα δεν θα έβλαπτε αλλα όπως λέει και ο νίκος μόνο για σήμερα δεν θυμώνω...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να τον ρωτήσω αν καταλαβαίνει ότι αυτη του η πράξη επηρεάζει και εκοίνον και τα παιδιά του...
Κανείς, Ηλία μου, δεν σκέφτεται το κακό που κάνει μακροπρόθεσμα. Μένει στο βραχυπρόθεσμο "κέρδος" μερικών στρεμμάτων που γίνονται εκμεταλλεύσιμα οικόπεδα...

΄Ομως έτσι γίνεται για όλα και όχι μόνο για τις φωτιές...

Σκέφτεται κανείς ότι το νερό είναι πια είδος για προστασία?

Η ανθρωπότητα βαδίζει σταθερά προς την πορεία της εξέλιξης...
Που αυτή η εξέλιξη μπορεί να την φέρει βίαια στην αντιμετώπιση της αλήθειας της ζωής...
Γιατί το παρελθόν μας δείχνει ότι στην εξέλιξη δεν οδηγούν οι τεχνολογικές καινοτομίες και ό,τι απλουστεύει την ζωή μας,
αλλά ό,τι μας βάζει στην διαδικασία να αντιληφθούμε ότι οι συμφορές δεν έρχονται από έναν "σκληρόκαρδο" θεό, αλλά από εμάς τους ίδιους.
' Ετσι υπάρχει ελπίδα να αντιληφθούν ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι ότι την υλική διάσταση εμείς και μόνο εμείς την διαχειριζόμαστε και έτσι ίσως την σεβαστούμε και της φερθούμε με συνέπεια και ευγνωμοσύνη.

Ξέρεις το ρητό που λέει..."στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα"???
΄Οταν η ανθρωπότητα μπορέσει και το διαγράψει από την μνήμη της, τότε θα αρχίσει και η εξέλιξη...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βάσω υπάρχει τιποτα νεότερο με το σωματίο που λέγαμε;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μόνο που ξέρω μέχρι στιγμής είναι μια πολύ μικρή συμμετοχή που δεν ευνοεί την άμεση σύστασή του!

Θα σας ενημερώσω πάντως!

Ελπίζω, πάντως, να μην γίνει όταν καεί όλη η Ελλάδα!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Μένει στο βραχυπρόθεσμο "κέρδος" μερικών στρεμμάτων που γίνονται εκμεταλλεύσιμα οικόπεδα...
ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΡΥΜΟΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΡΥΜΟΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ, ζώνη υψηλής προστασίας, κοντά στο κτήμα Γερολυμάτου, περιοχή φυσικού κάλλους, σπάνιο κτήμα 11.000 τ.μ., υπάρχει πρόσφατη οικοδομική άδεια για 3 κατοικίες, από 280 τ.μ. εκάστη, είναι σπάνια περίπτωση επειδή στην περιοχή αυτή δεν χορηγείται πλέον καμία άδεια οικοδομής, τιμή ευκαιρίας. ΜΕΣΙΤΙΚΟ, τηλ.: 210....

Το επιβεβαίωσα, αγγελία εφημερίδας είναι...
απορώ πως βγαίνουν κάποιες άδειες ή ισχύουν ακόμα μέσα σε ζώνες υψηλής προστασίας... :roll:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Α, δεν είχα δει οτι υπάρχει αυτό το τοπικ..
Και φέτος λοιπόν αρχίσαν οι φωτιές να κατακαίουν τα δάση μας..
Σήμερα συγκεκριμένα στον Υμηττό... πόσο λυπάμαι.. :cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση...;

Αν στείλουμε ενέργεια στην Γη, θα βοηθήσει καθόλου με όλες τις καταστροφές που δέχεται τελευταία; Μπορούμε να στείλουμε σε ένα συγκεκριμένο σημείο πχ στον Υμηττό; Θα βοηθήσει; 'Η θα είναι τόσο "απειροελάχιστη" ενέργεια σε μια τόσο μεγάλη έκταση που δεν θα έχει διαφορά; :roll: :(
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ax Aμαλίτσα συναισθηματικά την μπλοκάρουμε εμείς...
Τι να σου κάνει το σώμα της!!!

΄Όμως όποιος θέλει μπορεί να εργαστεί μαζί της, έστω και στέλνοντας ενέργεια, μέχρι να συνδεθεί μαζί της και σε άλλα πεδία!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Συναισθηματικά; Δηλαδή; :?:
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχω γράψει Αμαλίτσα σε άλλο τόπικ γι' αυτό...
Υπομονή να το βρω για να σε παραπέμψω για διάβασμα!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aμαλίτσα, διάβασε... :wink:

viewtopic.php?t=50
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Ευχαριστώ πολύ 8)
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Το αστείο είναι πως θα συνεχίσουν να βγαίνουν οι ίδιες κυβερνήσεις και σίγουρα και απο εδώ μέσα πολλοί θα τις στηρίζουν.

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”