ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Εκτός από τα έξυπνα τσιπάκια ,
τώρα φέρνουν και τους έξυπνους μετρητές :? :?
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Δωρουλα »

εμεις θα τους τρελανουμε Ταρα οπως τα λες!! :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ένας οδηγός ζωής

Όταν η ζωή αποφασίζει για σένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πορευτείς με αυτό και ποτέ να μην εγκαταλείψεις τα όνειρα και τις επιθυμίες σου. Ο Άλεξ Τζανάρντι παρέδωσε μαθήματα ζωής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, δείχνοντας πως τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο…

Σίγουρα, ο 45χρονος Ιταλός δεν θα μπορούσε να σκεφτεί μετά το ατύχημα του σε αγώνες καρτ, όπου έχασε και τα δύο του πόδια, πως μετά από 11 χρόνια θα ανέβαινε ξανά σε βάθρο και μάλιστα στο πρώτο σκαλί στο άθλημα της χειροκίνητης ποδηλασίας στην πρώτη του συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.
Ο Άλεξ Τζανάρντι ξέρει τη γεύση της κορυφής. Ο Ιταλός δύο φορές Παγκόσμιος πρωταθλητής στα CART με επιτυχημένο πέρασμα από τη Φόρμουλα 1, είδε τη ζωή του να αλλάζει σε κλάσματα δευτερολέπτου.

Το τρομακτικό ατύχημα στην πίστα της Γερμανίας που είχε ως αποτέλεσμα να χάσει τα δύο του πόδια τού έδωσε νέα ώθηση και περισσότερη δύναμη για να συνεχίσει.

«Δεν θυμάμαι το ατύχημα. Ίσως να είναι και καλό που δεν το θυμάμαι. Η καρδιά μου σταμάτησε εφτά φορές εκείνη την ημέρα, είχα χάσει το 75% του αίματος μου, είχα λιγότερο από ένα λίτρο στο σώμα μου, το μόνο πράγμα που έκανε την καρδιά μου να χτυπά ήταν το πλάσμα και ο αέρας», δήλωσε ο Τζανάρντι.

Οι ώρες, οι ημέρες και οι μήνες μετά το ατύχημα ήταν πολύ κρίσιμες για τον Ιταλό, η θέληση του για ζωή και η υποστήριξη που είχε από την οικογένεια του, τους φίλους του και τους γιατρούς αποτέλεσαν κινητήριο δύναμη για να συνεχίσει και να γευτεί ξανά τη γλύκα της πρωτιάς, μιας πρωτίας πολύ διαφορετικής, αφού πέρα από τη σκληρή προπόνηση προέρχεται από την ψυχική δύναμη.

«Υπάρχουν και καλά, ξέρετε. Αρχικά, μπορώ να κρατήσω τον γιο μου. Δεύτερον είμαι ζωντανός και τρίτον μπορώ να προσαρμόσω το ύψος των ποδιών μου ώστε να παίζω στην πισίνα», είχε αναφέρει λίγους μήνες μετά το ατύχημα του.

Αποστολή εξετελέσθη!

Μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες αποκάλυψε πως είχε ένα έξτρα κίνητρο, ένα στοίχημα. Ο πολύ καλός του φίλος, Τζίμι Βάσερ, του είχε πει πριν τον αγώνα πως αν κερδίσει το χρυσό θα τον περιμένει ένα αυτοκίνητο για το Indy 500.

«Αν κερδίσεις το χρυσό θα σε βάλω σε ένα αυτοκίνητου για το Indy 500. Συνεπώς, τώρα πάω αν τον καλέσω και να τον ρωτήσω τι θα γίνει με το αυτοκίνητο γιατί έχω το χρυσό», τόνισε.

Ο Τζανάρντι άρχισε να ασχολείται με την χειροκίνητη ποδηλασία πριν πέντε χρόνια και η κατάκτηση του χρυσού σήμανε και το τέλος της αποστολής. Τώρα, ο Ιταλός θέλει να βρει μια καινούρια πρόκληση.

«Από Δευτέρα θα πρέπει να βρω κάτι άλλο. θα δώσω στη γυναίκα μου μια εβδομάδα για να χαλαρώσει, να κάνει ψώνια και όλα αυτά τα γυναικεία πράγματα και μετά επιστροφή στις δουλειές. Εγώ ποτέ δεν θα εγκαταλείψω το ποδήλατο», πρόσθεσε.

«Δεν αποτελώ εξαίρεση. Αν έχω ένα ταλέντο αυτό είναι η περιέργεια μου. Πραγματικά είμαι πολύ τυχερός, μπορώ να φύγω κι αν συνεχίσω τη ζωή μου , μια πολύ ευτυχισμένη ζωή, μπορώ ακόμη να πάρω το καλάμι και να πάω για ψάρεμα με τον γιο μου. Δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο, εκτός και αν κάτι ιδιαίτερο εμφανιστεί στο δρόμο μου».
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αυτοι οι ανθρωποι μας θυμιζουν οτι τα καθημερινα
προβληματα που σκαμε πολλες φορες δεν ειναι καν λογοι για νατα κανουμε να υπαρχουν σαν προβληματα στην ζωη μας..

Ευχαριστουμεεε αλεξιακι γλυκο :x :*
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Ellaki »

μαθήματα ζωής :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Ταρούλα »

«Δεν αποτελώ εξαίρεση. Αν έχω ένα ταλέντο αυτό είναι η περιέργεια μου.
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τί είναι τα ελεύθερα σχολεία Waldorf; Μια εκπληκτική πρόταση Ολιστικής Παιδείας σε 60 χώρες!


"Ο υψηλότερος μας μόχθος είναι να αναπτύξουμε ελεύθερες ανθρώπινες υπάρξεις που να είναι αφεαυτού ικανές να δώσουν έναν προσανατολισμό, να διδάξουν ένα σκοπό στις ζωές τους" - Rudolf Steiner

Λέμε και λέμε συνέχεια για την κρίση στην Παιδεία και τον Πολιτισμό και πως η ανασύστασή τους είναι απαραίτητη για να ξεφύγουμε από την γενική μας κατάντια και τα δεινά που μας οδήγησαν μέχρι εδώ. Συχνά οι συζητήσεις είναι θεωρητικές ή άχρηστα ευχολόγια. Η συγκεκριμένη ανάρτηση είναι το ακριβώς αντίθετο. Μιλάει για μια συγκεκριμένη πρόταση Παιδείας, εντελώς διαφορετική από ότι έχετε ακούσει ή δεί μέχρι σήμερα. Πρόκειται για μια ολιστική παιδεία, κι όχι απλή πληροφοριακή εκπαίδευση, που αλλάζει όλο το πλαίσιο αναφοράς, που ξεφεύγει εντελώς από την στεγνή, καταναγκαστική παιδεία και πρωτοπορεί καθώς κάπως έτσι θα διαμορφωθούν τα σχολεία του 3.000..Τα σχολεία Waldorf, πιστά στην παιδαγωγική μέθοδο του ανθρωποσοφιστή Rudolf Steiner έχουν ιδιαίτερη αρχιτεκτονική, δείχνουν σεβασμό στην ψυχολογική ιδιομορφία κάθε ηλικίας, έμφαση στην τέχνη και την δημιουργικότητα, αρνούνται εντελώς την ιεραρχία και τις διακρίσεις, τις εξετάσεις, δεν έχουν διευθυντή, δεν είναι κερδοσκοπικά, ωθούν την συμμετοχή των παιδιών σε κοινωνικές εκδηλώσεις και γιορτές, σε περιβαλλοντικές δράσεις, σε χρήσιμες εργασίες και διασκέδαση στην φύση, σε γεωργικές εργασίες, σε φιλία με τα ζώα, οι δε γονείς δεν “παρκάρουν” τα παιδιά τους στα σχολεία αλλά συμμετέχουν στην διαδικασία μάθησης και στην ομαδική εργασία της κοινότητας. Σήμερα υπάρχουν 1027 σχολεία Waldorf σε 60 χώρες και πιστέψτε με αυτά που θα διαβάσετε παρακάτω θα σας εκπλήξουν! Η σύγκριση με το δικό μας απηρχαιωμένο εκπαιδευτικό σύστημα είναι η νύχτα με την μέρα στην κυριολεξία........

Για Περισσότερα
http://theartnoise.blogspot.gr/2012/08/ ... l?spref=fb
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Vasoula »

τέτοια σχολεια οραματίζομαι για την φορουμοκοινότητά μας... O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Fotinoula »

:) O:-) O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Evoula »

Αχ... 8->
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:) O:-) O:-) O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πω πω!! 8-> τι ομορφα!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ... ΕΜΕΙΣ ???

Δημοσίευση από elenaki »

O:-) O:-) O:-)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”