Το μάθημα της πεταλούδας

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Το μάθημα της πεταλούδας

Δημοσίευση από Spyros »

Το μάθημα της πεταλούδας

Μια μέρα, ένα μικρό άνοιγμα εμφανίστηκε σε ένα κουκούλι. Ένας άνθρωπος κάθισε και παρακολούθησε την πεταλούδα για αρκετές ώρες καθώς πάλευε να βγάλει το σώμα της από αυτή τη μικρή τρύπα. Τότε φάνηκε να σταματάει να κάνει κάποια πρόοδο. Φάνηκε σα να είχε κάνει ότι μπορούσε και ότι δε θα κατάφερνε περισσότερο.

Έτσι ο άνθρωπος αποφάσισε να βοηθήσει την πεταλούδα. Πήρε ένα ψαλίδι και άνοιξε το κουκούλι. Η πεταλούδα βγήκε εύκολα. Αλλά είχε ένα μαραμένο σώμα, μικρά και ζαρωμένα φτερά. Ο άνθρωπος συνέχισε να κοιτά γιατί περίμενε ότι από στιγμή σε στιγμή τα φτερά θα άνοιγαν, θα μεγάλωναν για να υποστηρίξουν το σώμα της πεταλούδας και θα γίνονταν γερά.

Τίποτα δεν έγινε! Μάλιστα, η πεταλούδα πέρασε την υπόλοιπη ζωή της έρποντας με το μαραμένο σώμα και ζαρωμένα φτερά της. Ποτέ δε μπόρεσε να πετάξει.

Αυτό που ο άνθρωπος, μες την καλοσύνη του, δεν κατάλαβε ήταν ότι το περιοριστικό κουκούλι και η προσπάθεια που έπρεπε να κάνει η πεταλούδα για να βγει από το μικρό άνοιγμα, ήταν ο τρόπος της Φύσης για να αναγκάσει υγρό από το σώμα της πεταλούδας να πάει στα φτερά έτσι ώστε να είναι έτοιμη για να πετάξει όταν θα κέρδιζε την ελευθερία της από το κουκούλι.

Κάποιες φορές, η πάλη είναι αυτό ακριβώς που χρειαζόμαστε στη ζωή μας. Αν μας επιτρεπόταν να περνάμε τη ζωή μας χωρίς εμπόδια θα είμασταν σακάτηδες. Δε θα είμασταν τόσο δυνατοί όσο θα μπορούσαμε να είμαστε. Ποτέ δε θα πετάγαμε.

Ζήτησα δύναμη...
Και μου δόθηκαν δυσκολίες για να δυναμώσω.
Ζήτησα σοφία...
Και μου δόθηκαν προβλήματα να λύσω.
Ζήτησα ευημερία...
Και μου δόθηκε μυαλό και μπράτσα για να δουλέψω.
Ζήτησα κουράγιο...
Και μου δόθηκαν εμπόδια για να τα ξεπεράσω.
Ζήτησα αγάπη...
Και μου δόθηκαν προβληματισμένοι άνθρωποι για να βοηθήσω.
Ζήτησα χάρες...
Και μου δόθηκαν ευκαιρίες.

Δεν έλαβα τίποτα που ήθελα...
Αλλά έλαβα οτιδήποτε χρειαζόμουν.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Πόσο γνώριμη διαδικασία αλήθεια....?

"Αν δεν πονέσεις, δε θα μάθεις", "Δεν βρέξεις κ..., ψάρι δεν τρως","Το πάθημα έγινε μάθημα", λέει ο λαός και έχει δίκιο.
Αν δεν παλέψουμε, δεν αγωνιστούμε, δεν πονέσουμε
τίποτα δεν κατακτάμε.


:!: :!: :!:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ...ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ...Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΕΖΗΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΡΑΜΕΝΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΖΟΥΣΕ ΜΕ ΕΝΑ "ΜΑΡΑΜΕΝΟ" ΜΥΑΛΟ...ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΒΟΗΘΑΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΣ...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Πολυ ωραια Ιστορια Σπυρο ....

Χαρικα που την διαβασα , Συν Χαρι τηρια ... λο
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σ΄ευχαριστούμε Σπύρο που μας θύμησες πως είναι η ζωή.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Την είχα λάβει σε powerpoint με αγγλικο κείμενο, πολύ ομορφό. Αλλά το μετέφρασα για να μπορούν όλοι εδώ να το δουν, έστω και χωρίς φωτογραφίες.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

ευχαριστω Σπυρο :cry: :wink: :wink: :wink: :wink:

το βρηκα σε καταλληλη στιγμη
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

ευχαριστω Σπυρο

το βρηκα σε καταλληλη στιγμη
"Τίποτα δεν είναι τυχαίο" :wink: :wink: :wink:
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Αλλά όταν χρειάζεται μπορούμε να βρίσκουμε νόημα στο παραμικρό κομμάτι της ζωής.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Πολύ αληθινό Σπύρο! :) Η ίδια η ζωή!! :D
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”