Ενοχές και ασθένεια

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6426
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ELEN M έγραψε: Αυτό όμως, όχι τα δήθεν θέλω γιατί έχουμε άγνοια της αλήθειας μας, των αναγκών και των συναισθημάτων μας... Πόσες και πόσες φορές λέω κάτι που δεν είναι αλήθεια και όμως εκείνη τη στιγμή δεν το καταλαβαίνω. Πόσες φορές η συμπεριφορά μου διαφέρει από τα λόγια και τα συναισθήματα που αναγνωρίζω, από αυτό που γνωρίζω ότι θέλω....
Isilwen έγραψε:Αυτήν την φάση που, από την έλλειψη επαφής με τα συναισθήματα, φτάνουμε στο σημείο να μην αναγνωρίζουμε καμία απολύτως ανάγκη μας.

Αν, για παράδειγμα, έχω ανάγκη την αυτοαποδοχή και γνωρίζω νοητικά, πως εγώ μου φταίω και κανένας άλλος, δεν πάει να πει πως θα αγνοήσω την ανάγκη μου στο τώρα, που είναι να επιλέξω μια κατάσταση με όσο γίνεται λιγότερη επίκριση. Όσο αντέχω στο τώρα, ότι νιώθω στο τώρα, θα με φέρει λιγα βήματα πιο κοντά στο μέσα μου...
αχ, αχ, αχχχ!! Γ@@Α ΤΑ!! κοριτσάκια.. >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29988
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:shifty: Γ@@Α ΤΑ


@};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από eirini »

Γ@Μ@Τ@ με στείλατε νυχτιάτικα!!!!!!
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από lazaros »

Σοφάκι πολύ ωραίο το παράδειγμα σου... >:d< >:d< >:d< >:d<
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολυ ωραιο θεμα ξαθαψατε παιδάκια @};-
Βάσω έγραψε:Περισσότερο έχει να κάνει με την αντίληψη ότι είσαι διαφορετικός από όλους τους άλλους και άρα βλαπτικός, και τότε την βλάβη την φέρνεις μέσα σου...Γίνεται δική σου από την αντίληψη και όχι σαν πραγματική αιτία...

Δηλαδή, εγώ φταίω που είμαι διαφορετικός από το σύνολο και από ότι το ορίζει σαν καλό!

Η ασθένεια προκύπτει από την προσπάθεια να γίνεις ίδιος...
@};- @};-
Βάσω έγραψε:δεν υπάρχει συναισθηματική ελευθερία. Υπάρχει πνευματική ελευθερία, γιατί μόνο εκεί συμπεριλαμβάνονται τα συναισθήματα και η Λογική σαν ένα!

όταν δεν εξαρτάσαι από κανενός είδους συναίσθημα, τότε είσαι ώριμος να βιώσεις την Αγάπη στην πιο βαθιά μορφή της...Αυτό είναι η θεραπεία...
@};- @};-
Βάσω έγραψε:Οι περισσότεροι άνθρωποι ασθενούν γιατί δεν αντέχουν στην ιδέα της θεραπείας, αν αυτή χρειάζεται μια ολική επαναφορά στο σημείο που προκάλεσε τον "πόνο"...
:-( @};-
Βάσω έγραψε:το θέμα είναι πόσο αντέχεις την επίκριση για να το κάνεις! Αν ξεπεράσεις αυτό το κομμάτι σου που δέχεται την επίκριση, τότε έχουν τελειώσει όλα...

και έχουν Αρχίσει όλα, συγχρόνως!
@};- @};-
Λίζα έγραψε:Χρειάζεται να ακούσει την ψυχή του γιατί αυτή είναι που έχει ασθενήσει πρώτη και εκείνη θα τον οδηγήσει στην "θεραπεία". Βάζω σε εισαγωγικά τη λέξη θεραπεία, γιατί για εμένα σηματοδοτεί κάτι πολύ περισσότερο από την απόσυρση των συμπτωμάτων μια ασθένειας στο σώμα, σηματοδοτεί την Χαρά του να υπάρχεις, την ευδαιμονία του να Ζεις κάθε στιγμή στο εδώ και τώρα συνειδητά.
@};- :x

Πολυ συγχρονικό ποστ!! Αμεσως μετα απο μια εμπειρια με γιατρους @-) οπου κλασσικα ο ασθενης ειναι ενοχος γιατι δεν ακολουθει στο επακριβως τον "εναρετο" τροπο ζωής.. και η απειλη οτι αμα συνεχισεις ετσι θα εχεις επιπτωσεις @-) συνειδητοποιησα ομως οτι η προσκολληση στα συμπτωματα και η θεση που δινουμε στον καθε ειδικο, ο ρολος που του δινουμε , σηματοδοτει την αιτια της ασθενειας, την ανωριμοτητα.... και ως εκ τουτου οτι η θεραπεια εχει πολυ παραπανω να κανει με τη δικη μας ωριμανση και τον αυτοσεβασμό! και οχι με το να μαστε τυπικα σωστοι για καποιους αλλους καθε φορα.. O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Danielli »

και ως εκ τουτου οτι η θεραπεια εχει πολυ παραπανω να κανει με τη δικη μας ωριμανση και τον αυτοσεβασμό! και οχι με το να μαστε τυπικα σωστοι για καποιους αλλους καθε φορα..
.... Βικούλι.... O:-) O:-) O:-) :*
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Fotinoula »

vickouli έγραψε: συνειδητοποιησα ομως οτι η προσκολληση στα συμπτωματα και η θεση που δινουμε στον καθε ειδικο, ο ρολος που του δινουμε , σηματοδοτει την αιτια της ασθενειας, την ανωριμοτητα.... και ως εκ τουτου οτι η θεραπεια εχει πολυ παραπανω να κανει με τη δικη μας ωριμανση και τον αυτοσεβασμό! και οχι με το να μαστε τυπικα σωστοι για καποιους αλλους καθε φορα.. O:-)
Βικούλι μου >:d< >:d< >:d< >:d<

κάπως έτσι έφτασαν και οι γιατροί να θωρούν εαυτόν αυθεντία και
να συμπεριφέρονται στην "υγεία" με την ίδια αλαζονεία που τους έχει καβαλήσει,
και εγώ εκεί κατέληξα ότι κάποιος τους τον έδωσε αυτόν τον ρόλο και τον πήρανε,
ασθενείς-γιατροί στην ίδια αλυσίδα ανωριμότητας :-|
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Βικούλα »

Φωτεινούλα @};- >:d< >:d< >:d<

ναι οπως το λες ...
μου ρχεται να τους πω ωρες ωρες σου πε κανεις ρε φιλε οτι θελω κι αλλο γονιο?? μπααααα..... :-w :)) :))
πιστευω οτι οσο εγω ειμαι πιο ακεραιη απλα δεν θα με αγγιζουν αυτά τα τερτιπια του εγωισμου, δεν θα τσινανε τον δικο μου :shifty: O:-)

αυτο που λες βασικα , να σπασει η αλυσιδα ανωριμοτητας @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Βικούλι :) >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Βικούλα »

Aλεξία μου >:d< >:d< :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29988
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βικάκι μου @};- >:d< >:d< >:d< :*
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Βικούλα »

:* >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από eirini »

>:d< >:d< >:d< :*
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Βικούλα »

:* >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”