Ενοχές και ασθένεια

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ψυχούλες μου >:d< >:d< >:d<

Βασούλα μου @};- Η Αγάπη σου κάνει θαύματα :x :x :x
Ομως αυτό δεν κραταεί πολύ , έρχονται οι γονείς , το στενό και το ευρύ περιβάλλον , το σχολείο , η εκκλησία και η κοινωνία , για να το διαπαιδαγωγήσουν και για να το κάνουν “άνθρωπο”.
Αλεξία μου, πόσο πόνο μου έχει φέρει αυτό, έχω ακόμα μπροστά μου την εικόνα του πατέρα μου να φωνάζει ότι
"θα με κάνει άνθρωπο". Μου τι δίνει ρε γμτ γιατί τα κατάφερε. X(

Delete!!!!!! Με γνωρίζω από την Αρχή >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Sofoula »

TAPA έγραψε:
Ομως αυτό δεν κραταεί πολύ , έρχονται οι γονείς , το στενό και το ευρύ περιβάλλον , το σχολείο , η εκκλησία και η κοινωνία , για να το διαπαιδαγωγήσουν και για να το κάνουν “άνθρωπο”.
Αλεξία μου, πόσο πόνο μου έχει φέρει αυτό, έχω ακόμα μπροστά μου την εικόνα του πατέρα μου να φωνάζει ότι
"θα με κάνει άνθρωπο". Μου τι δίνει ρε γμτ γιατί τα κατάφερε.
Αχαχαχαχα! Άστα άστα... Και μένα που πίστευα ότι δεν τα κατάφερε, μια χαρά "άνθρωπο" με έκανε - και ας μην έκανα τίποτα από όσα ήθελε.

...Για να μην πω και τέρας :roll:
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Σοφάκι μου, έτσι κι εγώ, όλο κόντρα, ο μεγαλύτερη αγωνία - φόβος μου ήταν σε ποιόν από τους δύο γονείς μου
υπάρχει πιθανότητα να μοιάσω. Τζάμπα αγωνία, είχα "φορτωθεί" και τους δύο :-D

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Α, ρε Ταρούλα! Μια χαρά το πας!! :) :)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Valia

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: ΄Εχουμε μάθει να τα κρύβουμε όλα...Από τα πρακτικά μέχρι τα πιο εσωτερικά μας θέματα...Το να εκτεθεί είναι ένα μεγάλο θέμα για τον άνθρωπο! Τα συναισθήματα μας εκθέτουν...Και εκεί είναι το τραγικό λάθος μας! Δεν μας εκθέτουν τα συναισθήματα, αλλά οι πράξεις μας, που οδηγούνται από αυτά...
:doh: :doh:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ellaki »

TAPA έγραψε:Σοφάκι μου, έτσι κι εγώ, όλο κόντρα, ο μεγαλύτερη αγωνία - φόβος μου ήταν σε ποιόν από τους δύο γονείς μου
υπάρχει πιθανότητα να μοιάσω. Τζάμπα αγωνία, είχα "φορτωθεί" και τους δύο :-D

>:d< >:d< >:d<

εδώ ισχύει το γνωστό σε όλους μας ...........

ΟΥΣΤ !!!!!!
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αχ ναι!!! ΟΥΣΤ >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Καρδούλες... :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

.. πόσο άσχημα αισθανόμουν που δεν ήθελα παιδιά....
τι να εξηγήσω σ' όσους με ρωτούσαν, ούτε εγώ ήξερα.... ήθελα μόνο να τους φωνάξω ότι δεν είμαι κακιά,
τα αγαπάω τα παιδιά.
ααα Ταρούλι τι λές τώρα
εγώ πάλι μιάς και δεν έζησα σε οικογένεια με 2 γονείς ήθελα πάντα γάμο και παιδία γιατί έτσι νόμιζα ότι θα καλύψω το κενό των γονιών μου ,σπούδασα μέχρι και νηπιαγογώς για να είμαι αργότερα καλή μητέρα
που πήγαινα ο καραμήτρος :?
δουλέυοντας με τα πρότυπα και κυρίως τα θρησκευτικά συνειδητοποίησα πώς αυτή μου η ανάγκη δεν ήταν τελικά τόσο δική μου γιατί δεν έχω καμία όρεξη να μεγαλώνω παιδιά και είμαι πολύ σίγουρη γι αυτό
νιώθω σαν να γκρέμισα το πρότυπο ότι η γυναίκα είναι άξια μόνο όταν κάνει ένα σπιτικό και παιδιά.
όσο για της ενοχές επειδή είχα σεξουαλική επαφή πρίν το γάμο της πλήρωσα με ουρολοίμωξη κάθε τρίς και λίγο
τώρα ευτυχώς έχω 2 χρόνια που δεν το έχω ξαναπάθει.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Vasoula »

αμάν!!! :?

γμτ! τελικά φαίνεται η μεγαλύτερη ασθένεια να είναι η θρησκεία! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν μας εκθέτουν τα συναισθήματα, αλλά οι πράξεις μας, που οδηγούνται από αυτά...
Βάσω μου, θα ήθελα λίγη παραπάνω εξήγηση σε αυτό...

Δηλαδή πώς "εκτιθόμαστε" από τις πράξεις μας;

Όπως παρακολουθώ την συζήτηση, έχω καταλάβει ότι όταν λέμε ότι φοβόμαστε μην εκτεθούμε από τα συναισθήματα, εννοούμε ότι φοβόμαστε μήπως το να παραδεχθούμε ότι έχουμε συναισθήματα (είτε σε άλλους, είτε σε εμάς) θα μας κάνει να είμαστε "αδύναμοι", οπότε και θα μπορούν οι άλλοι να μας κάνουν κακό. Και έτσι φοβόμαστε μήπως "εκτεθούμε".

Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείς ότι "μας εκθέτουν οι πράξεις μας και όχι τα συναισθήματα"... Θες να πεις ότι "κρινόμαστε" με βάση τις πράξεις μας; Αλλά και πάλι... από ποιόν κρινόμαστε;

Μπερδεύτικα...

:-s
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο μου εννοώ ότι οι περισσότερες πράξεις μας έχουν συναισθηματικό κίνητρο και όχι λογικό!

Δηλαδή δεν τρώω γιατί πεινάω, αλλά γιατί νιώθω μόνος μου...

Δεν πίνω για να διασκεδάσω, ούτε γιατί μ' αρέσει, αλλά γιατί θέλω να ελευθερώσω συναισθήματα...

΄Ενας άνθρωπος που φοβάται να μοιραστεί συναισθηματα, γιατί φοβάται να εκτεθεί στο κοινό, εκτίθεται έτσι κι αλλιώς, όταν πράττει άλλα από αυτά που λέει ότι θέλει...

και μπορώ να σου γεμίσω κατάλογο με αυτά που κάνουν οι άνθρωποι, χωρίς λογική...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από elenaki »

΄Ενας άνθρωπος που φοβάται να μοιραστεί συναισθηματα, γιατί φοβάται να εκτεθεί στο κοινό, εκτίθεται έτσι κι αλλιώς, όταν πράττει άλλα από αυτά που λέει ότι θέλει...
Αληθεια ειναι... :-( :-( :-(
Μεσα απο την οικογενεια και το θρησκευτικο προτυπο,εχτισα κι εγω εναν ανθρωπο γεματο αναξιοτητα,ντροπη,ενοχες..και δεν τελειωνει..
Αυτα μου δημιουργησαν εντονα την απεχθεια μου στο να κανω εγω οικογενεια και παιδια..και μονο στην ιδεα μου ερχεται εμετος!Δεν μπορουσα ποτε να φανταστω τον εαυτο μου με παιδια..ελεγα οτι αυτο το σκηνικο δεν εχει πλαστει για μενα..
Η ασθενεια μου στο 2ο και 4ο κεντρο ηταν συνεχεις με ποικιλους τροπους σε ολη τη διαρκεια της ζωης μου..
Ολο αυτο που ημουν το προβαλλα πανω στη σχεση μου ειτε αυτη ηταν συντροφικη, ειτε φιλικη..
οσο καλη κι αν ηταν η συμπεριφορα μου δινοντας πολυ παραπανω απο τις δυναμεις μου για να παρω αποδοχη και αναγνωριση,ματαια..συνεχιζα απλα να πληγωνω τον εαυτο μου κρινοντας παντα τους εξω απο μενα..
Τα φαρμακα,οι γιατροι και τα νοσοκομεια που μπαινοβγαινα ηταν οι κολλητοι μου!
Αυτο το σεναριο ξεκινησε να ξεθωριαζει απο τη στιγμη που ξεκινησα να κοιτω προς τα μεσα..
Τι κι αν κατηγορησα τους γονεις μου,τις σχεσεις μου,τους φιλους μου..εγω νοσουσα παντα!
Το οφελος μου προς την εξελιξη μου σαν ψυχη το ειδα εδω μεσα..σε μενα και μονο,χρησιμοποιωντας πια τους αλλους μονο σαν καθρεφτες μου για να δω με αληθεια τι κρυβεται εκει στο βαθος..
Ειναι οντως δυσκολο να συμβαδισει η λογικη με το συναισθημα..αυτα που αισθανομαστε να τα κανουμε πραξη..
Ομως ο δρομος μου πια ειναι φωτισμενος με ενα Φως που δεν σβηνει..και οτι υπαρχει δυσλειτουργικο στη πορεια μου δεν εχει ελπιδες να ζησει πολυ ακομη!Τα Βλεπω Ολα! @};- O:-)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελενάκι μου :cry:

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”