Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23476
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μέσα από συζητήσεις με μερικά άτομα, όπου προσπαθούσα να τους στηρίξω και να τους βοηθήσω ψυχολογικά, ήρθα αντιμέτωπος με κάτι που κυκλοφορεί και «είναι της μόδας» τα αρκετά τελευταία χρόνια: την «θετική σκέψη».

Είναι αυτή η νοοτροπία, όπου προσπαθείς να διώχνεις τις «αρνητικές» σκέψεις και τα «αρνητικά» συναισθήματα και να αντικαθιστάς με άλλα, «θετικά». Έτσι, για παράδειγμα, όταν ένα άτομο αισθάνεται ότι δεν έχει χαρά στην ζωή του, προσπαθεί να διώξει το συναίσθημα αυτό, με το να σκέφτεται πράγματα που συμβαίνουν στην ζωή του και είναι χαρούμενα. Και έτσι πιστεύει ότι θα διώξει αυτό το «αρνητικό» συναίσθημα, και τις όποιες επιπτώσεις του στην ζωή του.

Όμως αυτό δεν συμβαίνει ποτέ. Απλώς το καταχωνιάζει στο υποσυνείδητό, μαζί με άλλα πολλά συναισθήματα, τα οποία μένουν εκεί και συσσωρεύονται, οδηγώντας σε κατάθλιψη, ασθένεια, ή ένα γενικότερο συναίσθημα του «δεν ξέρω τι μου φταίει». Γιατί η Αλήθεια πάντα θα υπάρχει και θα έρχεται στην επιφάνεια, με όσα «θετικά» πράγματα και εάν την έχεις σκεπάσει. Και τις περισσότερες φορές, τα «θετικά» αυτά πράγματα είναι πράγματα που το ίδιο το άτομο σε καμία περίπτωση δεν τα βιώνει ως «θετικά», αλλά προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι είναι τέτοια, στηριγμένος στις συναισθηματικές νόρμες και επιταγές του μαζικού.

Εγώ πάντα λέω: ο Δρόμος δεν είναι η «θετική σκέψη», αλλά η «ειλικρινής σκέψη»: να είσαι αληθινός με τον εαυτό σου, με τα συναισθήματά σου, με τις σκέψεις σου. Να τους δίνεις τον χώρο και την σημασία που χρειάζονται, είτε αυτά είναι «θετικά», είτε είναι «αρνητικά».

Κάθε «αρνητικό» στοιχείο στον συναισθηματικό και νοητικό κόσμο ενός ανθρώπου, υποδηλώνει μία δυσλειτουργία. «Κάτι δεν πάει καλά», είναι ένα «λαμπάκι» που δείχνει ότι κάποιο «γρανάζι» στην «μηχανή» δεν ταιριάζει σωστά. Το να το διώχνεις και να το «καπελώνεις» με κάτι άλλο, ακόμα και εάν το θεωρείς «θετικό», δεν διώχνει το πρόβλημα.

Ο μόνος τρόπος να θεραπεύσεις την δυσλειτουργία, είναι να την γνωρίσεις, και για να την γνωρίσεις η Ψυχή σου σου δίνει τον πιο εύκολο τρόπο: βιώνεις την δυσλειτουργία. Ακολούθησέ την και θα βρεις τι φταίει. Άσε στο συναίσθημα χώρο να εκφραστεί, άσε τις σκέψεις να ξεδιπλωθούν, πορεύσου με Αγάπη και θα βρεθεί η Θεραπεία.

Φτάνει μόνο να έχεις Θέληση. Και εκεί είναι που οι περισσότεροι δειλιάζουν. Και εκεί βλέπω άτομα που μπαίνουν σε έναν αέναο κύκλο αρνητικών σκέψεων και συναισθημάτων, επαναλαμβάνοντας ξανά και ξανά ότι «δεν είναι καλά», το οποίο και γίνεται Δήλωση και εκπληρώνεται στην ζωή τους ξανά και ξανά. Και στο τέλος αρχίζουν και εφαρμόζουν την «θετική σκέψη» σαν μόνη λύση, η οποία απλώς τους δίνει λίγο χρόνο, πριν αρχίσουν και πάλι να νιώθουν την δυσλειτουργία μέσα τους.

Εκεί είναι που χρειάζεται πείσμα και Θέληση. Η συνεχείς λεκτική έκφραση του «δεν είμαι καλά», δεν είναι παρά μία εφήμερη αποφόρτιση. Είναι εύκολο να παίζουμε τον ρόλο του «θύματος» και να τρεφόμαστε από την «συμπαράσταση» των άλλων ανθρώπων: είναι βόλεμα μεγάλο. Και είναι εκεί που χρειάζεται να σταματήσεις να εκφράζεις την δυσλειτουργία, και να αρχίσεις να ψάχνεις την λύση της.

Τι να είναι αυτό που προκαλεί αυτό το συναίσθημα ή την σκέψη; Κλείσε τα μάτια, χαλάρωσε, ζήτα βοήθεια και θα έρθει. Βυθίσου μέσα στο συναίσθημα, ακολούθησε την σκέψη και επέτρεψε στον Εαυτό σου να είναι ανοιχτός σε κάθε πιθανότητα. Βάλε το χέρι στην καρδιά και πορεύσου με Αγάπη. Μην ψάχνεις εχθρούς και δαίμονες, παρά μόνο ευκαιρίες για Ίαση. Μην ξεχνάς ποτέ ότι όλα αυτά είναι σημάδια της Ψυχής σου, και ως τέτοια να τα αγαπάς. Και να χαίρεσαι που βιώνεις αυτές τις δυσλειτουργίες στην ζωή σου, γιατί σημαίνει ότι ένα κομμάτι μέσα σου θέλει να αφυπνιστεί.

Θέλει δύναμη να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου. Και θέλει ακόμα περισσότερη δύναμη για να μπεις στον Δρόμο της Θεραπείας. Λίγοι την έχουνε. Αλλά θέλω να ελπίζω ότι με τα χρόνια, θα γίνουν όλο και περισσότεροι, και χέρι με χέρι ο ένας θα βοηθά τον άλλον. Και ίσως μία μέρα όλη η Ανθρωπότητα καταφέρει να Θεραπευτεί.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29995
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ετσι είναι Θοδωρή μου. Είναι όμορφο να γνωρίζεις τον εαυτό σου, με ειλικρίνεια όμως, ότι κι αν περιέχει. @};-

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Θοδωρής έγραψε:Τι να είναι αυτό που προκαλεί αυτό το συναίσθημα ή την σκέψη; Κλείσε τα μάτια, χαλάρωσε, ζήτα βοήθεια και θα έρθει. Βυθίσου μέσα στο συναίσθημα, ακολούθησε την σκέψη και επέτρεψε στον Εαυτό σου να είναι ανοιχτός σε κάθε πιθανότητα. Βάλε το χέρι στην καρδιά και πορεύσου με Αγάπη. Μην ψάχνεις εχθρούς και δαίμονες, παρά μόνο ευκαιρίες για Ίαση. Μην ξεχνάς ποτέ ότι όλα αυτά είναι σημάδια της Ψυχής σου, και ως τέτοια να τα αγαπάς. Και να χαίρεσαι που βιώνεις αυτές τις δυσλειτουργίες στην ζωή σου, γιατί σημαίνει ότι ένα κομμάτι μέσα σου θέλει να αφυπνιστεί.
>:d< >:d< >:d< >:d<

και εγώ κάποτε προσπάθησα να εφαρμόσω τη θετική σκέψη αλλά είναι πολύ έντονο το συναίσθημα για να μπορέσει να ελεγχθεί με λογική πρόθεση και σκέψη... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θοδωρη @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από elenaki »

Θέλει δύναμη να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου. Και θέλει ακόμα περισσότερη δύναμη για να μπεις στον Δρόμο της Θεραπείας. Λίγοι την έχουνε. Αλλά θέλω να ελπίζω ότι με τα χρόνια, θα γίνουν όλο και περισσότεροι, και χέρι με χέρι ο ένας θα βοηθά τον άλλον. Και ίσως μία μέρα όλη η Ανθρωπότητα καταφέρει να Θεραπευτεί.
@};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26038
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από Βικούλα »

Θοδωρής έγραψε: Μην ξεχνάς ποτέ ότι όλα αυτά είναι σημάδια της Ψυχής σου, και ως τέτοια να τα αγαπάς. Και να χαίρεσαι που βιώνεις αυτές τις δυσλειτουργίες στην ζωή σου, γιατί σημαίνει ότι ένα κομμάτι μέσα σου θέλει να αφυπνιστεί.

Θέλει δύναμη να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου. Και θέλει ακόμα περισσότερη δύναμη για να μπεις στον Δρόμο της Θεραπείας. Λίγοι την έχουνε. Αλλά θέλω να ελπίζω ότι με τα χρόνια, θα γίνουν όλο και περισσότεροι, και χέρι με χέρι ο ένας θα βοηθά τον άλλον. Και ίσως μία μέρα όλη η Ανθρωπότητα καταφέρει να Θεραπευτεί.

@};-
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: Θετική Σκέψη - Ειλικρινής Σκέψη

Δημοσίευση από juliaL. »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”