μυηση στο πρωτο βαθμο

Συντονιστής: Vasoula

gman
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012 6:48 pm

μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από gman »

:sunny: Γεια σας .σε λιγες μερες θα γινει η μυηση μου στο πρωτο βαθμο
εχω αποριες κ θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας .
η δασκαλα που βρηκα διδασκει το αγγελικο ρεικι .εγω ηθελα τουλαχιστον για το πρωτο βαθμο
να μαθω του ουσουι . οταν ρωτησα την δασκαλα ποσες ωρες θα διαρκεσει η μυηση μου πε περιπου 3 ωρες
αν εισαι ετοιμος .για τον συντονισμο ειπε οτι κραταει 10 λεπτα !τα 10 λεπτα εμενα μου φαινονται λιγα .....
μηπως ομως ετσι ειναι ?αληθεια ο συντονισμος πως γινεται ? μεσα στο φορουμ διαβασα οτι στο πρωτο βαθμο
γινονται 4 μυησεις αυτο πρακτικα τι σημαινει ?
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από VasilisM »

Το σεμινάριο για τον 1ο βαθμό του Ουσούι Ρεικι, είναι ένα σαββατοκύριακο. Την πρώτη ημέρα δίνονται δύο συντονισμοί και την επόμενη οι άλλοι δύο, συνήθως..

Ο συντονισμός είναι μια διαδικασία στην οποία ο "δάσκαλος" ξεκλειδώνει κάποια κανάλια στον "μαθητή". Αυτό γίνεται αισθητό στον "μαθητή" ως άγγιγμα στο φυσικό του σώμα και ο 1ος βαθμός περιλαμβάνει 4 συντονισμούς.

Για το αγγελικό ρεικι δεν ξέρω να σου πω. Απλά δεν καταλαβαίνω όταν λες :
εγω ηθελα τουλαχιστον για το πρωτο βαθμο
να μαθω του ουσουι


Για την ακρίβεια το Ουσουι και το Αγγελικό ρεικι είναι δύο διαφορετικά συστήματα και απ'όσο γνωρίζω δεν μπορείς να πάρεις τον 1ο βαθμό στο Ουσούι και να πας μετά να πάρεις 2ο στο Αγγελικό..

Θα σου πρότεινα να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι θέλεις να ακολουθήσεις από τα δύο και να εστιάσεις εκεί.
.για τον συντονισμο ειπε οτι κραταει 10 λεπτα !
Ο συντονισμός στο Ουσούι δεν κρατάει 10 λεπτά.. κρατάει όσο χρειαστεί, μέχρι να νοιώσει ο "δάσκαλος" πως η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί.
οταν ρωτησα την δασκαλα ποσες ωρες θα διαρκεσει η μυηση μου πε περιπου 3 ωρες
αν εισαι ετοιμος
Μύηση θεωρούμαι όλη την διαδικασία του σεμιναρίου, όποιος δηλαδή το βλέπει σαν μύηση και όχι σαν ένα απλό σεμινάριο.. Οπότε μάλλον κρατάει παραπάνω, αλλά στο αγγελικό ρεικι δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς..

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23476
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη: άλλο πράγμα το Ουσούι ρέικι και άλλο το Αγγελικό.

Για τον πρώτο βαθμό θες ένα σαββατοκύριακο: εκτός από τους συντοντισμούς, υπάρχει και ύλη που πρέπει να διδαχθεί (ιστορία, θεωρία, συμβουλές, τεχνικές κλπ), καθώς επίσης και πρακτική, τόσο στον εαυτό μας, όσο και στους άλλους.

Οι συντονισμοί στο Ουσούι είναι 4 για τον πρώτο βαθμό, και συνήθως δίνονται 2 την μία μέρα και 2 την άλλη. Σε αυτούς, το άτομο που σε συντονίζει "ξεκλειδώνει" τα κανάλια της ενέργειας μέσα σου, για να μπορέσεις να διοχετεύεις πλέον ρέικι από τα χέρια σου. Αυτή η διαδικασία δεν έχει προκαθορισμένη διάρκεια, αν και συνήθως, από την προσωπική μου εμπειριά, είναι γύρω στο 10λεπτο ο καθένας. Σκέψου όμως ότι είναι 4 συντονισμοί, επί όσα άτομα θα είναι στο σεμινάριο, καθώς οι συντονισμοί είναι προσωπικοί και δίνονται στον καθ'έναν προσωπικά και ατομικά (υπάρχουν και μερικοί που τους κάνουν ομαδικά - εγώ διαφωνώ σε αυτό, αλλά αυτή είναι προσωπική μου άποψη). Βάλε και λίγα διαλημματάκια που χρειάζονται μετά τους συντονισμούς, ε, βγαίνει αρκετή ώρα στο σύνολο.

Όμως: για το Αγγελικό ρέικι δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα. Άμα έχει και αυτό βαθμούς, τότε υποθέτω ότι πρέπει να ξεκινήσεις από τον 1ο κλπ. Δεν είναι Ουσούι ρέικι και ούτε και έχει κάποια σχέση με αυτό, ούτως ώστε να "συνδιάζεις" τους βαθμούς (να πάρεις τον 1ο στον Ουσούι, τον 2ο στο Αγγελικό κλπ).

Θα σε συμβούλευα κι εγώ να ξεκαθαρίσεις τι θες, να ψάξεις και να ενημερωθείς και να συζητήσεις με το όποιο άτομο διαλέξεις να πάρεις το οποιοδήποτε σύστημα, και να εμπιστευτείς την διαίσθησή σου στο εάν αυτό το άτομο "σου κάνει" ή όχι.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
gman
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012 6:48 pm

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από gman »

το σεμιναριο δε θα ειναι ομαδικο θα ειμαι μονος .απο τα λιγα πραματα που ξερω περι ρεικι γνωριζω οτι αλλο αγγελικο κ αλλο ουσουι .εχω διαβασει οτι καποιοι ενω ξεκινανε με ουσουι ρεικι για τον 2 βαθμο κανουν αγγελικο γι αυτο ειπα τουλαχιστον ο πρωτος βαθμος να ηταν του ουσουι . να στε καλα
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από VasilisM »

Τι να σου πω βρε Γιώργο, δεν ξέρω, όπως και να έχει πάντως, σου εύχομαι καλή αρχή στον Δρόμο που σου ανοίγεται! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από Vasoula »

η δασκαλα που βρηκα διδασκει το αγγελικο ρεικι .εγω ηθελα τουλαχιστον για το πρωτο βαθμο
να μαθω του ουσουι
και γιατί πρέπει να αλλάξεις ή να προσαρμόσεις την αρχική σου θέληση, Γιώργο? Αυτό δεν κατάλαβα...

έτσι όπως το γράφεις, είναι σαν κάτι να σε υποχρεώνει...

καμία σχέση δεν έχει το ένα σύστημα με το άλλο, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Ούτε πιστεύω ότι το ένα σύστημα είναι καλύτερο από το άλλο, μια και το "Καλό" το γνωρίζει μόνο η Ψυχή μας και όχι κάποιος δάσκαλος, που θα κρίνει αν είμαστε έτοιμοι, για το ένα ή το άλλο σύστημα...Δεν είναι παρά μία τεχνική...Την βαθύτερη θεραπεία την γνωρίζουμε από την Ψυχή μας...και εκεί συντελείται η μετάλλαξη της τεχνικής σε Τέχνη...

ακολούθησε την Ψυχή σου λοιπόν...Αυτή μόνο δεν ζυγίζει τι δίνει ο καθένας...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
gman
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012 6:48 pm

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από gman »

καλημερα σ ολους. βασω μου οι περιστασεις με υποχρεωνουν .... εχω καποια προβληματα (δε θελω να μπω σε λεπτομεριες)
κ δυστυχως αναγκαζομαι να κανω καποιους συμβιβασμους
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιώργο μου σε καταλαβαίνω...

όμως δεν θα έλεγα ότι είναι σοφό να ξεκινήσεις έναν δρόμο με συμβιβασμούς...Θα έλεγα καλύτερα να κάνεις μικρές υποχωρήσεις...εκείνες που δεν θα εμποδίσουν τελικά την Θέλησή σου...

Εσύ ξέρεις...Και η Ψυχή σου

εύχομαι το καλύτερο για εσένα!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
gman
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012 6:48 pm

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από gman »

αυτο σκεφτομουν κ γω αλλα ειναι αδυνατο υπο τις παρουσες συνθηκες
αφου το αγγελικο ρεικι ειναι ρεικι αυτο μετραει τελικα .για να δουμε πως θα τα παω εχω αγωνια
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23476
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

καλημερα σ ολους. βασω μου οι περιστασεις με υποχρεωνουν .... εχω καποια προβληματα (δε θελω να μπω σε λεπτομεριες)
κ δυστυχως αναγκαζομαι να κανω καποιους συμβιβασμους
:-?
Μου φαίνεται δύσκολο να πιστέψω ότι μπορεί να υπάρξει κάτι που να σε αναγκάσει να κάνεις Ουσούι Ρέικι και να μην κάνεις Αγγελικό Ρέικι, ή το αντίθετο...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
gman
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012 6:48 pm

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από gman »

αγαπητε θοδωρη >:d<
για να μη πιστευεις αυτο που λεω πιθανοτατα να μη περασες τη κατασταση που αντιμετωπιζω
ας αρχισω απ το οτι με κλεψανε κ καθως δεν εργαζομαι φανταζεσαι οτι ειναι δυσκολο .........
για καλη μου τυχη μια καλη δασκαλα προσφερθηκε να με διευκολυνει οικονομια κ να με μυησει στο 1 βαθμο ουσουι
δυστυχως εκει που κανονισαμε ραντεβου της ετυχε κατι κ αναγκαστηκα το ακυρωσαμε .εγω μενω προσωρινα
θεσ νικη κ σε 3 4 μερες φευγω .στην πολη μου δεν εχουμε κανεναν να ασχολειται με ρεικι κ εγω μεσα σε λιγες
μερες επρεπε να βρω αλλον με τα λιγα λεφτα που εχω ...... λοιπον βρηκα μια αλλη παλι ρεικι ουσουι αλλα δε μπορουσα
να επικοινωνησω μαζι της ... στην επομενη αναζητηση βρηκα μια κ αυτη διδασκε αγγελικο .επειδη βιαζομουν καθως θα εφευγα απο θεσ νικη δεν ηθελα κ δε μπορουσα να χασω χρονο σε ψαξιμο αποφασισα να παω σ αυτην.
τελικα πηγα ηταν υπεροχη αλλα με θλιψη μου αποφασισαμε απο κοινου να καθυστερησουμε την μυηση γιατι το θεμα μου ειναι λιγο πολυπλοκο ........
ισως οταν διαβαζεις την απαντηση μου να μη σου φαινεται κ τοσο δυσκολη κατασταση αλλα αλλο ειναι να την βιωνεις
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

αγαπητέ Γιώργο καλώς ήρθες και από μένα...

θα ήθελα να σου πω από τον λίγο καιρό σχετικά που ασχολούμαι με το ρεικι νομίζω οτι τίποτα από όσα περιγράφεις δεν είναι τυχαία, όσο και αν ενδεχομένως τώρα μπορεί να φαντάζουν έτσι, και μόνο εσύ εν καιρό ίσως να μπορέσεις να αντιληφθείς τη σημασία όσων σου έτυχαν... νιώθω πάντως οτι η Ψυχή μας βρίσκει πάντα αυτό που χρειάζεται ακόμα και αν αυτό που τελικά βρίσκουμε δεν είναι αυτό που περιμέναμε... καλή αρχή στον δρόμο σου...

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
gman
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012 6:48 pm

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από gman »

>:d< >:d< ευχαριστω για το καλωσορισμα ΜΠΕΤΤΥ .οντως δεν ειναι τυχαια ολα οσα αναφερα .
για μενα οσα περασα ειναι ασχημα παιχνιδια της ζωης .
δεν πιστευω οτι η Ψυχη μας βρισκει παντα αυτο που χρειαζεται .
στην φωτο εισαι πολυ γλυκια !!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πιστευω οτι η Ψυχη μας βρισκει παντα αυτο που χρειαζεται .
ούτε εγώ το πιστεύω Γιώργο!

Γιατί υπάρχει και μια προσωπικότητα, που δυσχεραίνει το σχέδιο της...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: μυηση στο πρωτο βαθμο

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Βασούλα ακόμα και τις αρνητικές εμπειρίες και προκλήσεις η Ψυχή μας δεν τις επιλέγει ως επι το πλείστον για να πάρει κάποιο μάθημα, κάτι που χρειάζεται για την εξέλιξη της? αυτό εννοούσα βασικά.. >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”