ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω το Αγάπη-Σοφία και για τους φίλους μου...

απλά το σκέφτομαι είπα...μην βιαστείτε να χαρείτε ε?

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
Το μίσος για τον Θεό, είναι ασυνείδητο...Συνειδητός είναι ο φόβος...

Φοβάται την τιμωρία και υποκρίνεται...Και αυτά ξεκινάνε από την παιδική ηλικία...

Ξέρεις πόσους κακοποιημένους πνευματικά ανθρώπους έχω συναντήσει στην ζωή μου?

Τύψεις και ενοχές για τις αμαρτίες και μετά υποκρισία για να τις ξεπεράσουν...
δουλέυοντας με τα θρησκευτικά πρότυπα συνειδητοποίησα αυτά που λές Βασούλα
είδα πώς τίποτα από τα "" καλά "" που έκανα για τους άλλους δεν έγεινε επειδή το ήθελα εγώ πραγματικά αλλά γιατί είχα πειστεί πώς έτσι θα άρεζα στο θεό :?

εμ δεν το ξέρω λες? και πόσα ακόμα δεν γνωρίζεις για σένα Ιωαννάκι μου...πόσα...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμα και κάποιες φορές με τρομάζει μπορώ να πώ αλλά δεν αντέχω άλλο να ζώ με διαστρεβλώσεις και κάπου εκεί νιώθω πολλές φορές η θέληση να ξεπερνάει τους φόβους
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Vaso έγραψε:Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω το Αγάπη-Σοφία και για τους φίλους μου...

απλά το σκέφτομαι είπα...μην βιαστείτε να χαρείτε ε?

:D

Βρε λες :eusa-think:



:cheers:



Καλα θα περιμενουμε οι φιλοι σου :shifty:



Αχχ :x O:-)
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ωχ με έβαλες σε σκέψεις τώρα.. αυτό δεν το είχα σκεφτεί σαν συνυπεύθυνη και ήδη έχω βαφτίσει ένα αγοράκι.. :eusa-think: :eusa-think: :eusa-think:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα, τότε δεν το ήξερες...

τώρα το ξέρεις...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό δεν το είχα σκεφτεί σαν συνυπεύθυνη
η νονά δεν είναι μόνο για τις πασχαλιάτικες λαμπάδες βρε Μπεττούλα...
Είναι η πνευματική μητέρα, που σημαίνει ότι έχει το χρέος να καθοδηγήσει το νέο μέλος της χριστιανικής κοινότητας, προς την πνευματική του ζωή. Αυτόν τον ρόλο έχει η νονά...
Εμείς τον κάναμε τσίρκο...

Βλέπεις γιατί λέω ότι θρησκεία και πιστοί έγιναν θεατράκι?
Πιο μεγάλη σημασία δίνουν στο σταυρό που θα αγοράσουν για το παιδί, παρά για τον πνευματικό τους ρόλο...

τι νόημα έχει, λοιπόν, όλο αυτό?

κάποιος μου είπε, για να σφίξουμε τις σχέσεις μεταξύ μας...Η κουμπαριά είναι ιερό πράγμα :-%

Αυτή είναι η κοινωνία...πνευματικά κακοποιημένη...

=((
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Έχει μεγάλο γέλιο αυτό το πράγμα που περιγράφει ο Τασούλης…
Για την ακρίβεια είναι κωμικοτραγικό…

"Η θρησκεία και τα έθιμα θα μας σώσουν ως έθνος…"

κλασική ατάκα....

Είναι γελοίο που σε ένα απειροελάχιστο μέρος έχει δίκιο…
Η θρησκεία έχει γίνει κληρονομικό και γεωγραφικό θέμα…
Γιατί αν γεννιόσουν στην Τουρκία άλλο πράγμα θα θεωρούσες σαν σωστό θρήσκευμα…
Αν ήσουν στην Ινδία άλλο… και τελειωμό δεν έχει…

Στην Ελλάδα και όχι μόνο στην Ελλάδα το χειριζόμαστε καταπληκτικά!!
Πριν καταλάβει το παιδί τίποτα τον κάναμε κιόλας χριστιανό ορθόδοξο…

Μεγαλώνει με αυτή την εμπλουτισμένη ρετσινιά να μισεί τους άλλους ανθρώπους που πιστεύουν σε κάτι άλλο και άμα δεν τους μισεί σίγουρα τους θεωρεί κατώτερους…
Είναι όμως με τον Ιησού λένε, και ο χριστιανισμός είναι η καλύτερη θρησκεία…
Λες και μιλαμε για μάρκες αυτοκινήτων… πιο είναι πιο καλό!

Από την άλλη αν ο Ιησούς κατέβαινε στην Γη τώρα νομίζει κανείς ότι θα έλεγε ότι είναι χριστιανός ορθόδοξος ή καθολικός?
Οι θρησκείες επινοήθηκαν ως πατέντες για να κουμαντάρουν τον κόσμο μέσα από το φόβο ενός αυστηρού θεού που δεν έχει οίκτο και αγάπη παρά μόνο τιμωρία και περιορισμό…

Και για να έρθω πάλι σε αυτό που ανέφερε ο φίλος του Τασούλη για το έθνος… αλήθεια όταν μιλάμε για έθνος για πιο ακριβός μιλάμε?
για πια ιστορία μιλάμε???

Αν έχουμε να περηφανευτούμε για κάτι σαν λαός είναι για τους αρχαίους έλληνες (έχει ανοίξει η Βασούλα και σχετικό τοπικ με μέρος από αυτούς)…
Το ερώτημα είναι τι σχέση μπορεί να έχει ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός και τα πιστεύω τους με την θρησκεία του ορθόδοξου χριστιανισμού….

Καμία απολύτως… είναι ίδια όσο η ζέστη με το κρύο, το άσπρο με το μαύρο, το νερό με την φωτιά… είναι απλά εντελώς αντίθετα…

Δεν είναι τυχαίο που ο χριστιανισμός κατέστρεψε όσα περισσότερα μνημεία και αγάλματα μπορούσε και σύντριψε εντελώς το αρχαιοελληνικό πνεύμα…
το έκανε απλα γιατί είναι το αντίθετο του…

Αν έχει απομείνει κάτι είναι μόνο η γλώσσα μας και ο γεωγραφικός μας χώρος... ας πούμε...
και η γλωσσά μας έχει αλλοιωθεί και αλλοιώνετε συνέχεια…
Κάποια μέρα θα μας βάλλουν να γράφουμε με λατινικούς χαρακτήρες και τότε θα χάσουμε και το τελευταίο νήμα σύνδεσης με την ιστορία μας…
Θα μας μείνει μόνο το έδαφος αλλά και αυτό το συζητάω ευρωπαίοι φίλοι μου…

Και δεν τα γράφω για να πω ότι οι μεν ήταν οι καλοί και οι δε οι κακοί…
Αλλά ας γνωρίσουμε τον εαυτό μας και ας αποφασίσουμε αυθεντικά και γνήσια ποιοι είμαστε εμείς…

Τεράστιο όμως το θέμα και δεν αναπτύσσετε σε λίγες γραμμές αλλά σε τόμους…
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλεξ μου :cry: έτσι ακριβώς!

Η χριστιανοσύνη, αν θέλουμε να είμαστε συνεπείς με την ερμηνεία της, είναι η αγάπη, το μοίρασμα, η ταπεινότητα, η ανοιχτή και καθαρή καρδιά, η απλοτητα του είμαι, η ενότητα, όλα, δηλαδή, όσα ο ίδιος ο Ιησούς ΄Ηταν...

που είναι αυτά? τι έχουμε να θυμόμαστε απο τις "καλοσυνες" του χριστιανισμού?

κι όμως φίλε μου...

Οι άνθρωποι φοβούνται...

φοβούνται μήπως πάνε στην κόλαση μετά θάνατο, ενώ πεθαίνουν στην κόλαση εν ζωή...

Ας βαφτίζουν τα παιδιά τους λοιπόν, για να μην χάσουν την εθνικότητά τους, τα ήθη τους και τα έθιμα...Η απώλεια της Ψυχής είναι μεγάλο κεφάλαιο για τους αδαείς!

=((
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Απο την αλλη σκευτομαι οτι εν μερη εχει ενα δικιο ο φιλος απο την πλευρα που το λεγε γιατι ποιος θα αντεχε τετοια ελευθερια;
Να μαθει ξαφνικα ο κοσμος οτι δεν υπαρχει τιμωρια ουτε κολαση ουτε τιποτα,αραγε τι θα γινοταν;
:scratch:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

γιατί τώρα που μας έχουν περάσει ανά τους αιώνες τόσα πρότυπα δεν σκοτώνουμε ,δεν βιάζουμε ,δεν κάνουμε πολέμους ?
και αν δεν τα κάνουν όλοι αυτά ,ζούν με τον φόβο της τημωρίας ,ζούν μία δυστυχισμένη ζωή μέσα σε πρέπει και όλα αυτά που βλέπουμε καθημερινά πλέον.
δυστυχώς η θρησκεία δεν βοήθισε στο ελάχιστο τον άνθρωπο γιατί πολύ απλά ποτέ δεν είχαν στόχο να βοηθίσουν τον άνθρωπο αλλά να μας κλέψουν κάθε ελευθερία και να χάσουμε κάθε επαφή με το μέσα μας
είναι τραγικό το πόσο καλά το έχουν καταφέρει :-(
νιώθω πως πολύ βολέυονται με αυτές της δικαιολογίες γιατί φοβούνται να αντιμετωπίσουν όσα έχουν μέσα τους
που να ψάξουμε τώρα για τον θεό ? αφού το έκαναν άλλοι για μας γιατί αυτοί πάνω από όλα νοιάζονται για την σωτηρία της ψυχής μας :-%
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:Απο την αλλη σκευτομαι οτι εν μερη εχει ενα δικιο ο φιλος απο την πλευρα που το λεγε γιατι ποιος θα αντεχε τετοια ελευθερια;
Να μαθει ξαφνικα ο κοσμος οτι δεν υπαρχει τιμωρια ουτε κολαση ουτε τιποτα,αραγε τι θα γινοταν;
:scratch:
Τασούλη το βίωμα της εσωτερικής Ελευθερίας, σε τούτη την εποχή θα έρθει για λίγους...

Έχω σκεφτεί, πολλές φορές, αν η διαφθορά που συμβαίνει μέσα στους ανθρώπους, μπορεί να σταματήσει, απλά με την γνώση της διαφθοράς.
΄Όμως όχι…
Δεν μπόρεί να σταματήσει με την γνώση…
Η υποκρισία δεν έχει συνείδηση, δυστυχώς…
Είναι η φύση της τέτοια, που δεν αφήνει περιθώρια αντίληψης…

Kι αν μάθει ο κόσμος, ότι η θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με τον Θεό, τι θα γίνει?
Και να το μάθει ο κόσμος, τίποτα δεν θα γίνει...
Τον θεό, πρακτικά, ο κόσμος τον έχει γραμμένο...Δεν το βλέπουμε?
Είναι μια ασυνείδητη υποχρέωση να πηγαίνει κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα στην εκκλησία...
Η νηστεία ονομάζεται πια αποτοξίνωση...

Δεν νομίζω ότι η θρησκεία μπορεί να συγκρατήσει πια την ορμή και την ασέβεια της μάζας...
Απλά υπάρχει, για να μπορεί η μάζα να ελπίζει ότι θα συγχωρεθεί, όταν έρθει το τέλος!

Φοβάται, δηλαδή, ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη...
Η θρησκεία δεν μπορεί να καθοδηγήσει πνευματικά τους ανθρώπους, γιατί ο δογματισμός της τους κακοποίησε πνευματικά τόσο βαθιά, που τώρα απλά έγινε συνήθεια. Και όταν κάτι γίνεται συνήθεια, δεν έχει και την παραμικρή αξία.

Η τάση των ανθρώπων για τον θεό, βρήκε άλλες διεξόδους προς τα έξω…

Βγήκαν νέες θρησκείες και νέες μορφές συγχώρεσης και απαλλαγής…δρόμοι ελπίδας, χωρίς την παραμικρή ώθηση για αυτό-επίγνωση μέσα στον Θεό.

Η ερμηνεία της έννοιας «αυτό-επίγνωση» πέρασε με ψιλά γράμματα στην αντίληψη του κόσμου…Οι τεχνικές «ανάπλασης» της βαθιάς «μορφής» του Θεού μέσα στον άνθρωπο, δίνουν και παίρνουν…
Παντού διασκορπισμένες οι τεχνικές, όμως η εσωτερική αναζήτηση δεν γίνεται με τεχνικές, γίνεται με λαχτάρα αποκάλυψης.

Ο Θεός δεν υπάρχει για να περάσουμε την ζωή με ευκολία…
Υπάρχει γιατί έτσι είναι…

Αυτό το συνειδητό μέρος που φοβάται την ζωή, δεν μπορεί με τεχνικές να γίνει ΄Υπαρξη…

Είτε με την θρησκεία, είτε με οποιαδήποτε άλλη μορφή ελπίδας, δεν είναι εύκολη η Αιωνιότητα, αν έχεις συνηθίσει στον περιορισμό του χρόνου που περνάει…
Εκεί χρειάζεσαι μιαν Αποκάλυψη…
Δεν είναι απλά θέμα γνώσης…
Είναι θέμα ερμηνείας…

Οι άνθρωποι έμαθαν να ζουν με μια λανθασμένη μορφή ασφάλειας και απλά την μεταθέτουν από καιρό σε καιρό…

Έγραψα στην ομάδα

"...το ελεφαντάκι που γεννιέται σε τσίρκο δεν μπορεί να νιώσει την αλυσίδα στο πόδι του...Την θεωρεί πιο δυνατή από το ίδιο και όταν μεγαλώσει, ενώ θα μπορούσε να δώσει μια και να την σπάσει με την δύναμή του, κάθεται και υποτάσσεται σ' αυτό που θεωρεί πιο δυνατό, γιατί έτσι έμαθε από την ώρα που γεννήθηκε...Γίνεται μέρος του η αλυσίδα, του δίνει ασφάλεια...
Δεν ξέρει καν πως είναι δυστυχισμένο, γιατί δεν έχει μάθει άλλον τρόπο, πέρα από αυτόν, να περιορίζεται, δηλαδή, από την αλυσίδα του...

Θα την σπάσει μόνο αν τον ζορίσουν. Αν τον κακοποιήσουν...Τότε ίσως έχει μιαν ελπίδα, από ένστικτο να σπάσει την αλυσίδα του...

Ο άνθρωπος δεν έχει μόνο ένστικτο...΄Εχει και Ψυχή Ελεύθερη...Που όταν την βάλει μπροστά τα σαρώνει όλα...
Δεν χρειάζεται να τον κακοποιήσουν, για να τα γκρεμίσει όλα...
Καμιά φορά ο πόνος οδηγεί και σε μια μορφή επανάστασης...΄Οχι σε όλους όμως και όχι πάντα...
Πολλούς τους κάνει και μαζεύονται το να μπορούν να νιώσουν ελεύθεροι, τους φοβίζει…"


Το θέμα δεν είναι να σπάσουμε την αλυσίδα, αλλά να μην την παραχωρήσουμε και σε νέο «δάσκαλο»…
Για την εσωτερική μας ελευθερία, αρκεί να αναζητήσουμε με λαχτάρα να μυηθούμε στην Τέχνη της ΄Υπαρξης… Και ο Δάσκαλος θα έρθει…΄Όχι, έτσι όπως γνωρίζουμε μέχρι τώρα…
Θα τον αντέξουμε όμως?
Πολλες φορές πίσω από έναν δάσκαλο, κρύβουμε μια μορφή αλαζονείας...Να σωθούμε, είναι αλαζονεία, όταν δεν γνωρίζουμε ποιός μας κυνηγάει...

Δεν υπάρχει στην ουσία καμία θρησκεία και καμία μορφή διδασκαλίας, για κάτι που ήδη είναι μέσα μας και απλά ξεχάσαμε να ρίξουμε το βλέμμα μας εκεί που ανθίζει η Ψυχή μας.

«Αν εκείνοι που σας καθοδηγούν, σας πουν, ιδού η Βασιλεία του Ουρανού, τότε τα πουλιά βρίσκονται πιο κοντά, απ’ ότι εσείς. Αν σας πουν, ιδού είναι στην θάλασσα, τότε τα ψάρια το γνωρίζουν ήδη.
Το Βασίλειο βρίσκεται μέσα σας και βρίσκεται και έξω από έσάς.
΄Όταν θα γνωρίσετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε οι Υιοί του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης»
Ευαγγέλιο του Θωμά



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασουλα @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Το θέμα δεν είναι να σπάσουμε την αλυσίδα, αλλά να μην την παραχωρήσουμε και σε νέο «δάσκαλο»…
Για την εσωτερική μας ελευθερία, αρκεί να αναζητήσουμε με λαχτάρα να μυηθούμε στην Τέχνη της ΄Υπαρξης… Και ο Δάσκαλος θα έρθει…΄Όχι, έτσι όπως γνωρίζουμε μέχρι τώρα…
Θα τον αντέξουμε όμως?
Πολλες φορές πίσω από έναν δάσκαλο, κρύβουμε μια μορφή αλαζονείας...Να σωθούμε, είναι αλαζονεία, όταν δεν γνωρίζουμε ποιός μας κυνηγάει...

Δεν υπάρχει στην ουσία καμία θρησκεία και καμία μορφή διδασκαλίας, για κάτι που ήδη είναι μέσα μας και απλά ξεχάσαμε να ρίξουμε το βλέμμα μας εκεί που ανθίζει η Ψυχή μας.

«Αν εκείνοι που σας καθοδηγούν, σας πουν, ιδού η Βασιλεία του Ουρανού, τότε τα πουλιά βρίσκονται πιο κοντά, απ’ ότι εσείς. Αν σας πουν, ιδού είναι στην θάλασσα, τότε τα ψάρια το γνωρίζουν ήδη.
Το Βασίλειο βρίσκεται μέσα σας και βρίσκεται και έξω από έσάς.
΄Όταν θα γνωρίσετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε οι Υιοί του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης»
Ευαγγέλιο του Θωμά
Αλέξανδρε , Βάσω ,
έτσι είναι όπως τα αναφέρετε και τα αναλύετε , συμφωνώ απόλυτα @};-

Θέλω όμως να σας αναφέρω κάποια πράγματα ,αν και νομίζω τα γνωρίζετε ήδη
, ότι σύμφωνα με τους νόμους ,
το Ελληνικό κράτος δεν αναγκάζει κανέναν βαφτίσει το παιδί του ,
γιατί το νεογέννητο λαμβάνει το όνομά του , με την δήλωση ονοματοδοσίας
που γίνεται στο αρμόδιο ληξιαρχείο του τόπου γέννησης και δεν απαιτείται πλέον
όπως το παρελθόν η βάπτιση για έχει όνομα το παιδί.

Τασούλη ξέρεις πολλούς να τόχουν τολμήσει ????
Οι νόμοι σαυτήν περίπτωση , είναι πολύ πιο μπροστά από τους ανθρώπους ,
τους έχουν αφήσει ελεύθερους να πράξουν όπως θέλουν , τους έδωσαν την ευχέρεια να αποφασίσουν , αλλά αυτό δεν είχε αποτέλεσμα , εξακολουθούν και παραμένουν δέσμιοι σαυτό και σε πολλά άλλα.
Γιατί όπως λέει και ο ποιητής θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
και πολλά άλλα βέβαια !!!!!
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη ξέρεις πολλούς να τόχουν τολμήσει ????
και τι νομίζεις Αλεξιάκι μου?
ότι δεν το κάνουν γιατί φοβούνται τον θεό?

χα! ας γελάσω

τον πατέρα τους, την μητέρα τους, τον γείτονα, την ξαδέρφη και όλο τους το σόι φοβούνται και όχι τον θεό...
Να είσαι σίγουρη γι' αυτό!
Αν φοβόντουσαν τον θεό, δεν θα βάφτιζαν το παιδί τους με τόσο βίαιο τρόπο...
Γιατί Εκείνος έχει πει, να γίνουμε αγνοί σαν τα παιδιά...

και αντί να μείνουν σ' αυτό, προσπαθούν να κάνουν το παιδί τους σαν τα μούτρα τους...

Σιγά που είναι ο Θεός σ' αυτό...

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”