ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

=(( =((
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

:cry: :cry: :cry: =(( Δεν εχω λογια...
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31586
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

είναι τραγικό και το εξίσου τραγικό είναι ότι δεν ακούστηκε πουθενά!!
σιγά μην ακούγονταν θα μου πείς :-(
απο ότι έψαξα μια αναφορά μόνο έγινε σε ένα φόρουμ για μαμάδες, αλλά σε ειδήσεις φυσικά δεν αναφέρθηκε
το πιο τραγικό όμως είναι ότι πέφτουμε εξακουλοθητικά στην παγίδα των μυστηρίων ακόμα και όταν γνωρίζουμε έστω και νοητικά την βλάβη αυτή μέσα μας

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6438
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

=(( =(( =(( πότε θα τους πετάξουμε από μέσα μας επιτέλους κ θα ανοίξουμε τα μάτια μας?? σε λίγους μήνες θα γίνω νονά αλλά δεν ξερω πως να πω σε δυο γονείς που δεν έχουν επαφή με το πνευματικό τους κομμάτι τη ζημιά προκαλεί η βάφτιση που επιλέγουν για το παιδί τους.. και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εξισσορροπητικά την ώρα του μυστηρίου που θα ελαχιστοποιήσει τη ζημιά αυτή.. υπάρχει Βασούλα ή είναι εξίσου παρεμβατικό?
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88551
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

υπάρχει Μπεττούλα...

να αρνηθείς να τελέσεις εσύ το μυστήριο!!

τόσο απλά...

Είσαι συνυπεύθυνη, σ' αυτό!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Προσφατα ειχα μια συζητηση με συναδελφο περι θρησκειας.
Μου ελεγε οτι εμας τους ελληνες αν κατι μας εχει κρατησει σαν εθνος,ειναι τα εθιμα μας κ η θρησκεια με οτι αυτη περιεχει.
Επειδη ξερει οτι δεν ειμαι κ τοσο υπερ σε ολα αυτα μου λεει μην κρινεις με βαση αυτα που κανουν οι αντιπροσωποι της αλλα οτι τα χρειαζομαστε αυτα τα εθιμα γιατι μετα θα εξαφανιστουμε σαν εθνος.
Δεν ηξερα τι να απαντησω γιατι εν μερη πολυς κοσμος θελει απο καπου να κρεμεται να πιαστει.
Σιγουρα δεν ειναι ετοιμος πολυς κοσμος να τα πεταξει απο πανω του ολα αυτα γιατι κρυβεται ο φοβος οτι μηπως τιμωρηθει αργοτερα κ οτι το κοινωνικο συνολο(συγγενεις κτλ)θα τους παρεξηγησει η και θα αποριψει.
Βασουλιτσα πως μπορεις να δωσεις να καταλαβουν οταν ολο αυτο τους φαινεται ετσι;
Θα μου πεις και γιατι να το κανεις αυτο κ να μπεις στην διαδικασια αυτη..ελα ντε
Αλλα αν σου τυχει πχ καποιος συντροφος που εχει αυτες τις πεποιθησεις περι γαμου,βαφτισης κτλ
Τι να κανεις;να τσακωθεις;Να χωρισεις;
:-??
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Τασουλη, νομιζω οτι δεν θα "τυχει" κανενας τετοιος συντροφος οταν εμεις εχουμε αποβαλλει αυτες τις πεποιθησεις απο μεσα μας...
οσο για τα μυστηρια, εκανα προχθες και ειπα στη μανα μου για τη βαφτιση, οτι αν ειχα παιδι δεν θα το βαφτιζα, και μου λεει κουμουνιστρια εισαι? αυτοι λενε κατι τετοια... και γελασα... της ειπα, τιποτα δεν ειμαι, απλα δεν θα το βαφτιζα.. δεν ειχε νοημα να εξηγησω, γιατι παρολο που το λεει κοινωνικα και οχι απο καποια βαθεια θρησκευτικη πεποιθηση, απλα ετσι εμαθε οτι γινεται, παρολαυτα δεν μπορει να της περασει απο το μυαλο να ξεκολλησει απο το κοινωνικο γιγνεσθαι. Ο αδερφος μου το ιδιο, θα βαφτισουν σε λιγες μερες τη δευτερη κορη τους, επειδη βαφτισαν και την πρωτη. κι εκεινοι οταν τους ειπα περι βαφτισης τους φανηκε τρελο. Δεν προχωρησα την κουβεντα καν...
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88551
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη, θα σου πω ότι για τον σύντροφο, τον κοινωνικό περίγυρο και τους συγγενείς, κάνεις τόσες υποχωρήσεις όσες αντέχει η Ψυχή σου...
Εμένα δεν αντέχει καμία...

Σαφώς ο καθένας θέλει να πιαστεί από τα ήθη και τα έθιμά του για να συνεχίζει την παράδοση, όμως εδώ έρχεται ένα ερώτημα, που για να το απαντήσεις, χρειάζεται να έχεις μέσα σου ξεκαθαρίσει με το τι θέλεις...

Συνεχίζεις την κληρονομικότητα ή την σταματάς?

Και θα ήμουν εντελώς σύμφωνη με τα ήθη και τις παραδόσεις, αν είχαν και κάποια ουσία...Ναι να είναι κανείς Χριστιανός και να τελεί τα μυστήρια, όπως του τα λέει η θρησκεία του.

΄Ομως αν πιστεύεις τον Ιησού Χριστό σαν Κύριο, κοίταξε να του μοιάσεις και λίγο, στην ανθρωπιά του...

Θα ήμουν ικανοποιημένη...Αλλά το να διατηρούνται τα ήθη μήπως και χάσω την εθνικότητά μου, αλλά να χάνω την Ψυχή μου, όχι εγώ δεν θα το έκανα ποτέ...΄Ηδη από τα 11 είχα ξεκαθαρίσει με αυτά...

Αν θα τιμωρηθώ, μετά θάνατον δεν με ενδιέφερε, αφού έβλεπα διαρκώς να τιμωρώ τον εαυτό μου και την ζωή...

Ούτε ήθελα ήθη, ούτε έθιμα...ούτε παραδόσεις, ούτε μυστήρια...Αναγκαστικά έκανα ότι έκανα, χωρίς να τα πιστεύω ούτε μία στιγμή...
Είπα λοιπόν, να είμαι ειλικρινής με τον Εαυτό μου...
Δεν φοβόμουν μήπως με τιμωρήσει ο Θεός, αλλά φοβόμουν μήπως με εγκαταλείψουν οι συγγενείς, οι φίλοι και οι σύντροφοι...

Ε, αυτήν την ελευθερία κατέκτησα...Ας με εγκαταλείψει όποιος θέλει...Εγώ Είμαι ΄Ανθρωπος και όχι μαριονέττα...

Οι Νόμοι εκπληρώνονται, όταν μείνεις μόνος σου...Μαζί με τους άλλους, περισσότερο τους ματαιώνεις...

Αυτή είναι η γνώμη μου περί θρησκείας και ηθών και εθίμων...

΄Οσο για τα πανηγύρια-μυστήρια, ο γάμος έχει δύο μέλη ενήλικα που μπορούν να κάνουν ότι θέλουν με την ζωή τους.
Να ορκιστούν και να πατάνε τους όρκους τους, όσο θέλουν...Δικό τους θέμα είναι...
Η βάφτιση όμως είναι τόσο επεμβατική στο βρέφος που το στιγματίζει για όλη του την ζωή...

Εδώ και χρόνια δεν πάω σε βαφτίσεις...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασουλιτσα μου μπορεις λιγο να πεις γιατι στιγματιζεται το παιδι με την βαφτιση; :x

Ελενακι
:x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88551
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί ακολουθεί ένα δόγμα, χωρίς να το θέλει...χωρίς να το έχει επιλέξει, χωρίς να το έχει νιώσει...

ακολουθεί έναν Θεό, προτού προλάβει να τον νιώσει σαν ΄Ανθρωπο....

Οπότε μετά ο Θεός είναι εκεί, και εκείνος εδώ...

Τα θρησκευτικά πρότυπα το ακολουθούν σε όλη του την ζωή και η δεισιδαιμονίες τους επίσης...

Το μίσος για τον Θεό, είναι ασυνείδητο...Συνειδητός είναι ο φόβος...

Φοβάται την τιμωρία και υποκρίνεται...Και αυτά ξεκινάνε από την παιδική ηλικία...

Ξέρεις πόσους κακοποιημένους πνευματικά ανθρώπους έχω συναντήσει στην ζωή μου?

Τύψεις και ενοχές για τις αμαρτίες και μετά υποκρισία για να τις ξεπεράσουν...


:-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

Τι να κανεις;να τσακωθεις;Να χωρισεις;
Μπορεις να μην τσακωθεις Τασουλη αλλα να χωρισεις ευκολα!! :D
Ειναι αληθεια..οταν βρισκεται κανεις σ'αυτον το Δρομο δεν μπορει να αντεξει ουτε ενα γραμμαριο διαιωνισης της κληρονομικοτητας.. @};-
ακολουθεί έναν Θεό, προτού προλάβει να τον νιώσει σαν ΄Ανθρωπο....
:-( :-(
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Οι Νόμοι εκπληρώνονται, όταν μείνεις μόνος σου...Μαζί με τους άλλους, περισσότερο τους ματαιώνεις...
πόσο αλήθεια ειναι αυτό :x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Οποτε το σωστο ειναι να το αφησεις αργοτερα να επιλεξει αν θα βαφτιστει η οτιδηποτε αλλο επιλεξει ο Ανθρωπος. @};- :x
Μαλον ειναι κ το μοναδικο παρεμβατικο εθιμο της θρησκειας μας..
Κατα τα αλλα μας λενε οτι εχουμε ελευθερη βουληση σαν ανθρωποι αλλα εμεις να αποφασιζουμε για τα παιδια αυτα τι θα ακολουθησουν κ μαλιστα με βιαιο τροπο.
Η αγαπη τους ξεχειλιζει απο παντου για τους ανθρωπους.. :-%
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Το μίσος για τον Θεό, είναι ασυνείδητο...Συνειδητός είναι ο φόβος...

Φοβάται την τιμωρία και υποκρίνεται...Και αυτά ξεκινάνε από την παιδική ηλικία...

Ξέρεις πόσους κακοποιημένους πνευματικά ανθρώπους έχω συναντήσει στην ζωή μου?

Τύψεις και ενοχές για τις αμαρτίες και μετά υποκρισία για να τις ξεπεράσουν...
δουλέυοντας με τα θρησκευτικά πρότυπα συνειδητοποίησα αυτά που λές Βασούλα
είδα πώς τίποτα από τα "" καλά "" που έκανα για τους άλλους δεν έγεινε επειδή το ήθελα εγώ πραγματικά αλλά γιατί είχα πειστεί πώς έτσι θα άρεζα στο θεό :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88551
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ή ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιά ελεύθερη βούληση?

καμία πιθανότητα δεν έχεις για ελεύθερη βούληση Τασούλη, όσο είσαι άνθρωπος.

μόνο για το τι χρώμα μπλουζάκι θα φορέσεις...

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”