ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

τι ψηφίζετε?

ΟΡΓΟΥΕΛ
1
5%
ΧΑΞΛΕΫ
17
77%
ΑΦΥΠΝΙΣΗ
4
18%
 
Σύνολο ψήφων: 22

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Βικούλα »

όταν ο άλλος νιώθει ικανοποιημένος από το εύκολο και το γρήγορο, γιατί να ασχοληθεί με την αφύπνισή του?
κι εγώ Χάξλευ ψήφισα..νοιωθω οτι δυστυχώς εκει ειμαστε εδω και καιρο, το βλέπω και στον εαυτο μου δηλαδή , όταν νοιωθω πιεσμένη ειναι ότι ποιο ευκολο να δω μια σειρα ή να αγοράσω κάτι...το χω νοιώσει πολλές φορές., ειναι, σαν ναρκωτικο, αν ακουσουμε τη φωνουλα μέσα μας ομως θα δουμε ότι μας το λεει΄΄ δεν ειναι ευτυχια και ολοκλήρωση αυτο, ειναι υπνωτισμος και αντιπερισπασμος από την πραγματικοτητα και δεν προσφέρει τπτ τελικά στο μέσα μας΄΄ :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Evoula »

Δυστυχώς δεν πιστεύω πως είναι αντίθετα αυτά τα δύο κι ας φαίνονται έτσι. Στην ουσία στο ίδιο πράγμα στοχεύουν. Αρχικά στην απάθεια... στην αποβλάκωση, στην αποκτήνωση, στο βόλεμα... και μετά... θα έρθει ο Μεγάλος Αδερφός, χωρίς προσχήματα.

Η κοινωνία του Χάξλευ είναι σε εφαρμογή εδώ και χρόνια. Το κείμενο και τα σκίτσα που ανάρτησες Βάσω, κυκλοφορούν στο ίντερνετ εδώ και μια δεκαετία αλλά ουδείς έδωσε σημασία. Κάποιοι, υποψιασμένοι, προσπαθούν να βρουν άκρη, σε αυτό τον καταιγισμό της πληροφορίας και άκρη δεν βρίσκουν. Τί πιο έξυπνο να κρύψεις την αλήθεια, κάτω από τόνους ψεμάτων; Ο συνεχής βομβαρδισμός, της δήθεν ευμάρειας, των αξιών μέσα από θρησκεία, οικογένεια και δημοκρατία, ο απατηλός και ψευδής κόσμος, που δημιούργησαν εντέχνως, οδήγησαν κοπάδια στην σφαγή που υφίστανται σήμερα. Πολλοί θα πείτε ας πρόσεχε το πρόβατο, είναι υπεύθυνο για την σφαγή του. Ποιός εμπιστεύεται τον χασάπη; Σωστό. Μόνο που το πρόβατο, πρέπει να γνωρίζει πως είναι πρόβατο. Και μην γελιέστε. Δεν τους ενδιαφέρουν οι πολλοί. Δεν είναι αυτός ο στόχος τους. Ο στόχος τους είναι οι λίγοι. Οι λίγοι που ακόμα σκέφτονται και μιλάνε, οι λίγοι που ξέρουν πως είναι πρόβατα και δεν θέλουν να είναι. Αυτοί που υποψιάζονται πως είναι λύκοι. Εκείνους στοχεύουν, εκείνους φοβούνται. Γι' αυτό θα περάσουμε πολύ γρήγορα στον Όργουελ, να μου το θυμηθείτε.

Δεν υπάρχει κανείς λόγος να κρατάνε τα προσχήματα...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: θα συνεχίζει να διαβάζει κενή διαθήκη και να πιστεύει στον θεό, να κάνει σεξ σε 3 λεπτά, να συμπληρώνει δελτία τζόκερ, να κάνει φιλίες ταβέρνας και να αποχαυνώνεται μέσα στο Εlle και το play boy, που του δίνουν φθηνό όνειρο στην Χαβάη, μαζί με δώρο το σαμπουάν του.

οφου! :?
Βασσούλα μου,ξέχασες τη νηστεία,την πρσευχή και τη διαίτα της Δευτέρας :)) :))

όφου-όφου ήντα'πάθα :D
Vaso έγραψε:...Το χαράτσι όμως τον πόνεσε τον ΄Ελληνα...Του απέσπασε την προσοχή από την μακαριότητά του...
:x :x :x
Βασσούλα μου,το χαράτσι πόνεσε,όχι γιατί του απέσπασε την προσοχή από την μακαριότητά του,απλά πείραξε την τσέπη του,ασχέτως της συνταγματικότητας ή μη του μέτρου

Εύακι :x :x :* :* @};- @};-
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ARTYADIS έγραψε:
Αν κι εγώ πιστεύω σε έναν συνδυασμό και των δύο, ψήφισα Όργουελ. Γιατί μπορεί να ζούμε ήδη τον Χάξλευ, όμως ο νεοφιλελευθερισμός που άρχισε να πνέει στην Ευρώπη, μου θυμίζει Όργουελ

Εύη έγραψε:
Δυστυχώς δεν πιστεύω πως είναι αντίθετα αυτά τα δύο κι ας φαίνονται έτσι...........

Η κοινωνία του Χάξλευ είναι σε εφαρμογή εδώ και χρόνια............

Γι' αυτό θα περάσουμε πολύ γρήγορα στον Όργουελ, να μου το θυμηθείτε.

Ευούλα δυστυχώς συμφωνούμε! :-( Όταν πριν 18 περίπου χρόνια είχα διαβάσει το "1984 του Όργουελ", είχα τρομοκρατηθεί :-( . Το αίσθημα που είχα τότε ήταν πολύ δυσοίωνο..
Τώρα καταλαβαίνω γιατί!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Annoula »

Ευούλα θα συμφωνήσω μαζί σου στο τελευταίο κομμάτι και για αυτό δεν έχω ψηφίσει ακόμα. Γιατί διχάζομαι. Ενώ μέχρι τώρα ζούσαμε τον Χάξλευ στο μεγαλείο του, βλέπω μια σταδιακή μετακίνηση προς το μοντέλο του Όργουελ. Και δεν είμαι σίγουρη αν γίνεται για να ασκήσουν βία στον κόσμο και να τον υποτάξουν ή για να το προσφέρουν μετά πάλι όσα υποτίθεται ότι έχασε και έτσι να πλασσάρουν και τη νέα τάξη πραγμάτων. :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιός ψήφισε αφύπνιση? :)) :)) :))

γιατί είπα να αναγνωρίσουμε τις τάσεις και όχι αυτό που θα θέλαμε...

πιστεύει έστω και ένας ότι η τάση της ανθρωπότητας είναι η αφύπνιση? ;))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

Anna έγραψε:Ευούλα θα συμφωνήσω μαζί σου στο τελευταίο κομμάτι και για αυτό δεν έχω ψηφίσει ακόμα. Γιατί διχάζομαι. Ενώ μέχρι τώρα ζούσαμε τον Χάξλευ στο μεγαλείο του, βλέπω μια σταδιακή μετακίνηση προς το μοντέλο του Όργουελ. Και δεν είμαι σίγουρη αν γίνεται για να ασκήσουν βία στον κόσμο και να τον υποτάξουν ή για να το προσφέρουν μετά πάλι όσα υποτίθεται ότι έχασε και έτσι να πλασσάρουν και τη νέα τάξη πραγμάτων. :x :x :x :x

Μια τάση δεν είναι αμιγής βρε παιδιά...Δεν μπορεί να είναι, τουλάχιστον ακόμα...΄Εχει ακόμα ίχνη από την προηγούμενη...΄Ετσι ο Οργουελ ήταν πριν τον Χάξλεϋ σε συμπτωματολογία...Ο φόβος κυριαρχούσε, ενώ τώρα κυριαρχεί το βόλεμα...Απλά τα ίχνη του παρελθόντος, υπάρχουν μέσα στο παρόν, για να δημιουργηθεί στο μέλλον η αμιγής κατάσταση...

όταν λέμε ότι η ανθρωπότητα μετακινήθηκε σε επίπεδο από φυσικό σε συναισθηματικό και από συναισθηματικό σε νοητικό, δεν έγινε μεμιάς...Ούτε η μετακίνηση στο πνευματικό θα γίνει με μιάς...Η επόμενη Φυλή των Ανθρώπων, θα αργήσει ακόμα να κάνει την εμφάνισή της. Η Αρία μπορεί να φθίνει, αλλά έχει ακόμα ψωμιά, μέχρι να παραδώσει την σκυτάλη στην επόμενη...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το κείμενο και τα σκίτσα που ανάρτησες Βάσω, κυκλοφορούν στο ίντερνετ εδώ και μια δεκαετία αλλά ουδείς έδωσε σημασία.
το ξέρω βρε Ευούλι...Κάπου έχω ξαναγράψει γι' αυτό!
Απλά είπα να του δώσω μια επιπλέον ώθηση, να δω πόσο νιώθουν οι άνθρωποι την αλήθεια που βιώνουν, έναντι μιας πραγματικότητας

Το να ξέρεις που ακριβώς βρίσκεσαι οριοθετεί και την Λογική σου...

άλλοι νομίζουν ότι φοβούνται, άλλοι νομίζουν ότι βολεύονται...Φυσικά μπερδεύονται μέσα στην κοινή λογική ο Οργουελ με τον Χάξλεϋ...Ανάλογα το σημείο αναφοράς του καθενός!

Η σημερινή κοινωνία όμως ανήκει στον Χάξλεϋ...εντελώς όμως!

και αν θέλεις μπορώ να σου το αποδείξω και πρακτικά!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Evoula »

Γιατί να μου το αποδείξεις; Σάμπως διαφώνησα μ' αυτό; :-D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Evoula »

πιστεύει έστω και ένας ότι η τάση της ανθρωπότητας είναι η αφύπνιση
Ναι Εγώ! [-(
Ψηφίζω Αφύπνιση και μην τολμήσετε...!!! :character-oldtimer:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

ωραία... :silent:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Evoula »

Ωραία! [-(
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

:gay-imgay:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Evoula »

:auto-driving:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Ellaki »

εσείς ποιό νομίζετε ότι θα είναι το επικρατέστερο μοντέλο της κοινωνίας?
ψηφίζω και εγώ ΑΦΥΠΝΙΣΗ

τον Όργουελ τον βιώσαμε
τον Χάξλευ τον βιώνουμε
την Αφύπνιση θα την βιώσουμε

πιστεύω ότι οι σπόροι έχουν ήδη φυτευθεί :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”