ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

τι ψηφίζετε?

ΟΡΓΟΥΕΛ
1
5%
ΧΑΞΛΕΫ
17
77%
ΑΦΥΠΝΙΣΗ
4
18%
 
Σύνολο ψήφων: 22

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23116
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Danielli »

όταν ο άλλος νιώθει ικανοποιημένος από το εύκολο και το γρήγορο, γιατί να ασχοληθεί με την αφύπνισή του?
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Giotoula »

Κι έγω τον Χάξλεϊ...
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από elenaki »

Χαξλευ κι εγω..
:-( :-( :-(

ναι ρε γμτ! Οι απαγορεύσεις γίνονται πια δια της αποσπάσεως της προσοχής... :cry:
και τι να παλέψεις?

όταν ο άλλος νιώθει ικανοποιημένος από το εύκολο και το γρήγορο, γιατί να ασχοληθεί με την αφύπνισή του?

θα συνεχίζει να διαβάζει κενή διαθήκη και να πιστεύει στον θεό, να κάνει σεξ σε 3 λεπτά, να συμπληρώνει δελτία τζόκερ, να κάνει φιλίες ταβέρνας και να αποχαυνώνεται μέσα στο Εlle και το play boy, που του δίνουν φθηνό όνειρο στην Χαβάη, μαζί με δώρο το σαμπουάν του.

οφου! :?
Ειναι θλιβερο πραγματικα.. :-( :-(
αλλα αναρωτιεμαι...δεν υπαρχει περιπτωση αφυπνισης???Εστω και να κλεισουν για αρχη τη τηλεοραση τους..να γυρισουν τη πλατη σε ολα αυτα τα ριαλιτι..σε ολα αυτα τα σκουπιδια!! X( X( X(
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αν κι εγώ πιστεύω σε έναν συνδυασμό και των δύο, ψήφισα Όργουελ. Γιατί μπορεί να ζούμε ήδη τον Χάξλευ, όμως ο νεοφιλελευθερισμός που άρχισε να πνέει στην Ευρώπη, μου θυμίζει Όργουελ
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88520
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

δηλαδή, Δημητρούλα πιστεύεις ότι όλα αυτά που μισούμε θα μας καταστρέψουν....

ότι είμαστε μια φυλακισμένη κοινωνία και όχι μια επιπόλαιη κοινωνία...


ενδιαφέρον! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δεν το έκρινα έτσι, αλλά με βάση αυτό που νιώθω ότι πάνε να κάνουν στους λαούς. Να τους υποτάξουν μέσω της στέρησης και να τους ελέγξουν μέσω της αστυνομοκρατίας, και της συνεχής παρακολούθησης (Μεγάλος Αδερφός).

Κι ύστερα, στην ουσία αυτό που νομίζουμε ότι αγαπάμε (τηλεόραση, πρόσκαιρες απολαύσεις κλπ), σ' ένα βαθύτερο επίπεδο, το μισούμε..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88520
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν μισούμε μόνο την τηλεόραση Δημητρούλα, αλλά την Ζωή μας ολόκληρη, αν θέλουμε να μιλήσουμε με αλήθειες...

η αστυνόμευση κανέναν δεν απασχολεί...Τελικά αν παρατηρήσεις τον κόσμο τον ενοχλεί όταν δεν μπορεί αναπόσπαστος να βλέπει την τηλεόράσή του και να διατηρεί τα κεκτημένα του.

αυτό που βασικά ενοχλεί, είναι ότι κάποιος του τραβά την προσοχή από όσα έμαθε να βολεύεται...

Αν αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα δίνονταν ως δια μαγείας κάποια πολλά χρήματα, νομίζεις ότι ο κόσμος θα έμενε στην διαμαρτυρία της αστυνόμευσης? Μπαααα...Θα γύρναγε πάλι στην ίδια βολεμένη ζωή, στα ίδια πάθη και στα ίδια μίσή...

Η αστυνόμευση! χμ...εδώ και χρόνια συμβαίνει, αλλά δεν είδα να ενοχλεί κανέναν, για να πάει παρακάτω, να διαμαρτυρηθεί, να κάνει κάτι γι' αυτό, ίσα ίσα που επιβραύβεσε εκπομπές σαν το bigbοther, μέσω της ακροαματικότητας...Το χαράτσι όμως τον πόνεσε τον ΄Ελληνα...Του απέσπασε την προσοχή από την μακαριότητά του...

γνώμη μου βέβαια, αλλά έχει ενδιαφέρον το πως ορίζει κανείς αυτό που συμβαίνει...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31573
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Χάξλευ ψήφισα, είναι κάτι που εκδηλώνεται τώρα έντονα

και θα συμφωνήσω πολύ με αυτό
Αν αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα δίνονταν ως δια μαγείας κάποια πολλά χρήματα, νομίζεις ότι ο κόσμος θα έμενε στην διαμαρτυρία της αστυνόμευσης? Μπαααα...Θα γύρναγε πάλι στην ίδια βολεμένη ζωή, στα ίδια πάθη και στα ίδια μίσή...
:-( @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε:Αν αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα δίνονταν ως δια μαγείας κάποια πολλά χρήματα, νομίζεις ότι ο κόσμος θα έμενε στην διαμαρτυρία της αστυνόμευσης? Μπαααα...Θα γύρναγε πάλι στην ίδια βολεμένη ζωή, στα ίδια πάθη και στα ίδια μίσή...
Αυτό πιστεύω κι εγώ
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88520
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η διαφορά των αντιλήψεων μεταξύ πραγματικότητας και αλήθειας, είναι ότι στην πρώτη εντοπίζεις τι φοβάσαι από την κοινωνία, ενώ στην δεύτερη εξουδετερώνεις μέσα σου τις τάσεις της μάζας.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

δεν μισούμε μόνο την τηλεόραση Δημητρούλα, αλλά την Ζωή μας ολόκληρη, αν θέλουμε να μιλήσουμε με αλήθειες...
Την Ζωή δεν την μισούμε, αλλά τη ζωούλα μας σίγουρα!!! :lol: >:d<

Όλες οι απόψεις είναι σπουδαίες γιατί περιέχουν κομμάτια της Αλήθειας!
η αστυνόμευση κανέναν δεν απασχολεί...
Α, εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ Βασούλα μου! Και πολλούς απ' ότι ξέρω, αλλά έχεις δίκιο..
πάντα αντιδράμε όταν κάτι θίξει τα συμφέροντά μας, όσο δεν μας ακουμπάει ..αδιαφορούμε!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Χαξλεύ ψήφισα και εγώ γιατί αυτό που περιγράφει συμβαίνει ήδη εδώ και καιρό :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30009
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Χάξλευ ψήφισα κι εγώ, αυτό όμως που περισσότερο με στεναχωρεί, είναι ότι είμαι ενεργό μέλος
αυτής της πραγματικότητας. :-(

Αφύπνιση @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από VasilisM »

Η αφύπνιση ούτε που μας περνάει από το μυαλό έτσι; :D :D

Από το δικό μου πάντως όχι.. i-) i-) i-)
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6430
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

θα ήθελα να ψηφίσω αφύπνιση αλλά ήδη ζούμε την εποχή του Χάξλευ και η πλειοψηφία νομίζω δεν το αντιλαμβάνεται.. :-( :-( :-( ίσως όταν το αντιληφθούν να αρχίσει η εποχή της αφύπνισης και για τους πολλούς όχι μόνο για τους λίγους... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”