ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

τι ψηφίζετε?

ΟΡΓΟΥΕΛ
1
5%
ΧΑΞΛΕΫ
17
77%
ΑΦΥΠΝΙΣΗ
4
18%
 
Σύνολο ψήφων: 22

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από VasilisM »

Οι σπόροι έχουν φυτευτεί εδώ και 2000 χρόνια.. αλλού είναι το πρόβλημα, στην ανυδρία! :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Ellaki »

VasilisM έγραψε:Οι σπόροι έχουν φυτευτεί εδώ και 2000 χρόνια.. αλλού είναι το πρόβλημα, στην ανυδρία! :D
Βασίλη μου θέλει σκάψιμο το χώμα για να μπορέσει να περάσει το νερό.
Οι παλιοί γεωργοί λέγανε ότι ένα σκάψιμο κάνει για δέκα ποτίσματα.
Και είχαν δίκιο γιατί όσο και να βρέξει εαν το χώμα είναι πέτρα η ευλογία πάει χαμένη.

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

συμφωνώ με την αφύπνιση, αλλά όχι σαν τάση της ανθρωπότητας...και νομίζω ότι συμφωνείτε κι εσείς...

όμως επειδή συμβαίνει να βαριούνται να σκάψουν οι περισσότεροι άνθρωποι, ας κάνουμε εμείς αυτήν την "βαριά" δουλειά και ας τους αφήσουμε το πότισμα...Γιατί κι εγώ θέλω, εδώ και τώρα, να αντιστρέψω αυτήν την τάση της ανθρωπότητας...Θα διευκολύνω όσο μπορώ και μπορούμε, λοιπόν.

κάποιος φυτεύει τον σπόρο, κάποιοι σκάβουν και κάποιοι ποτίζουν... Και τότε ανθίζει ο κήπος μας!
Βασίλη μου θέλει σκάψιμο το χώμα για να μπορέσει να περάσει το νερό.
Οι παλιοί γεωργοί λέγανε ότι ένα σκάψιμο κάνει για δέκα ποτίσματα.
Και είχαν δίκιο γιατί όσο και να βρέξει εαν το χώμα είναι πέτρα η ευλογία πάει χαμένη.

Το ότι ψήφισα Χάξλεϋ, σημαίνει ότι αναγνωρίζω την πραγματικότητα και θα κάνω τα πάντα για να την αντιστρέψω...Αν δεν την αναγνωρίσω και πιστεύω αυτό που θα ήθελα, τότε δεν θα κάνω τα πάντα...

αυτό το νόημα είχε η ψηφοφορία...Για να φτάσουμε σ' αυτό το αποτέλεσμα "κάνω τα πάντα"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Evoula »

συμφωνώ με την αφύπνιση, αλλά όχι σαν τάση της ανθρωπότητας...και νομίζω ότι συμφωνείτε κι εσείς...
Ενοείται.
όμως επειδή συμβαίνει να βαριούνται να σκάψουν οι περισσότεροι άνθρωποι, ας κάνουμε εμείς αυτήν την "βαριά" δουλειά και ας τους αφήσουμε το πότισμα...
Και ξανά ενοείται (γμτ την τεμπελιά τους)
Αν δεν την αναγνωρίσω και πιστεύω αυτό που θα ήθελα, τότε δεν θα κάνω τα πάντα...
Ενοείται...


Λαλίστατη είμαι σήμερα... [-(
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από VasilisM »

Λίγο Νταλάρα ίσως; :dance: :dance: :dance:
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από panos »

οουφ διαβαζω τον εναν συμφωνω διαβαζω τον αλλον συμφωνω βιωνουμε την εποχη ΧΑΞΛΕΫ αλλα σε αυτο μας εφερε η εποχη του ΟΡΓΟΥΕΛ και η αφυπνηση ναι ειναι το επομενο βημα.
ΑΛΛΑ νιωθω οτι ειμαστε σε μια πλευρα του κοσμου που συμβαινει η μια οικονα μα αν δουμε τον κοσμο γυρω μας θα δουμε οτι βαδιζουμε και με τα δυο ποδια μαζι , σαν το παλιο ρητο, οπου δεν εχει βολεμα εχει ραβδο και οπου το βολεμα κανει την δουλεια του ειναι καλος ο τσοπανης.


οποτε δαγκωτο :-D στη μεση
και οχι στην αφυπνιση που θα ηθελα :)) .
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

αναγνωρίζω την πραγματικότητα και θα κάνω τα πάντα για να την αντιστρέψω...Αν δεν την αναγνωρίσω και πιστεύω αυτό που θα ήθελα, τότε δεν θα κάνω τα πάντα...
Καταχωρήθηκε.... :x :x :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λαλίστατη είμαι σήμερα...
Ευούλι, είπες όσα ακριβώς χρειαζόντουσαν! :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

αναγνωρίζω την πραγματικότητα και θα κάνω τα πάντα για να την αντιστρέψω

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Ellaki »

Αν δεν την αναγνωρίσω και πιστεύω αυτό που θα ήθελα, τότε δεν θα κάνω τα πάντα...
εννοείται [-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από paolo »

Νομίζω οτι πριν τοποθετηθει κανεις θα πρέπει να ορίσει τι εννοει με την εννοιες<< αλήθεια , καταστροφη , αφυπνιση και πραγματικότητα. Και αυτο επειδη η συζήτηση γίνεται ως να θεωρεί ολος ο κόσμος τα ίδια.
Για παραδειγμα , λέμε οτι ο μεν ενας φοβόταν οτι θα μας ''καταστρέψει '' οτι αγάπαμε και ο αλλος οτι αντιπαθούμε. Το ενα με τον υπνο μεσω της απόλαυσης και το αλλο με τον θυμό μεσω της καταπίεσης.
Είναι ομως ετσι η όχι? Επίσης απο τι θα αφυπνιστει κάποιος και γιατι αυτο να ειναι απαραίτητο για την ευτυχία του τελικά, αν ετσι οπως ειναι αισθάνεται ικανοποιημενος ?
Ουτε ο Οργουελ , ουτε ο Χαξλευ κλπ θα μπορουσε να ορίσει την πραγματικότητα καποιου η την αλήθεια του, γιατι αλλη ειναι αυτη στο Σουδάν , αλλη στο Πακιστάν αλλη στη Νεα Υόρκη και αλλη στην Ελλάδα μας . Και αυτο πάντα αν σκεφτούμε οτι ορίζουμε ως πραγματικότητα αυτο που βιωνουμε την παρουσα στιγμή και ως αλήθεια την προσωπική μετάφραση που δίνει ο καθένας . Αυτά ομως έρχονται και παρέρχονται και αλλάζουν οπως αλλάζουμε κι εμεις οσο προχωράμε. Πραγματα που κάποτε μας φαίνονταν σημαντικά χάνουν την βαρυτητα τους οταν εμφανίζονται αλλα πιο σύνθετα και το αντιθετο.
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν πρόκειται να καταστραφούμε γιατι δεν υπάρχει συλλογικότητα για να λεμε τι θα ΜΑΣ καταστρέψει. Ισως κάποιοι οπισθοδρομήσουν για λίγο και κάποιοι αλλοι πιθανως να προχωρήσουν πιο γρηγορα οσον αφορα τους στόχους τους και αυτο γιατι δεν μπορουμε να ξέρουμε τις διαθέσεις του συμπαντος και αν εκει υπάρχει ''πίσω'' η ''μπροστά'' κλπ
Παρατηρωντας απο μακριά κάπου εκει στην ακρη , βλέπω οτι κάθε επίγνωση ονομάζεται αφύπνιση , μια μικρη φωτεινή αναλαμπή που κανει τον εγκέφαλο μας να κινειται και να αναζητά και αλλο ..και αλλο . Ομως αν ενα πλάσμα ειναι γαλήνιο μεσα σε αυτο που λέμε υπνο η νιρβάνα είτε αυτος προκαλείται με την θρησκεία η με την πολιτική η με την πληροφόριση ..τοτε γιατι να αλλαξει παχνίδι ?
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

πιστεύω, Παύλο, ότι η Αλήθεια δεν μπορεί να είναι διαφορετική, για κάθε άνθρωπο που δεν μένει στα αντιληπτά φαινόμενα της αυτο-έγκρισής του.

Δεν μπορεί να την ορίσει κανείς σαν ίδια, αν παραμείνει στα στενά αποδεικτικά στοιχεία που του διευκρινίζουν με τι πρέπει να είναι ικανοποιημένος...

Ο νους μας έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες αντιληπτικότητας

΄Εχεις δίκιο που λες ότι αυτό που θα μας καταστρέψει είναι διαφορετικό για τον καθένα μας σε αντίληψη...Αλλά είναι και εκείνη η Ζωή που καθημερινά το αποδεικνύει ότι τελικά δεν είναι διαφορετικό. Το ίδιο είναι...

αλλιώς θα ζούσαμε όλοι σαν ΄Ανθρωποι!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Παγκόσμιος Μεγάλος Αδελφός: Το νέο κέντρο παρακολούθησης της NSA

20/03/2012

Καταχωρήθηκε σε: ΑΘΕΑΤΕΣ ΠΤΥΧΕΣ


Ένα τεραστίων διαστάσεων κέντρο παρακολούθησης τηλεφωνικών επικοινωνιών, διαδικτυακών επικοινωνιών, ελέγχου κινητών τηλεφώνων και μετατροπής τους σε πομπούς παρακολούθησης δεδομένων φωνής ακόμα και όταν είναι κλειστά τα κινητά, δημιουργούν αυτή την στιγμή οι ΗΠΑ σε μία έκταση 970 στρεμμάτων στην στρατιωτική βάση Camp Williams κοντά στην πόλη Bluffdale της πολιτείας Utah.

Πρόκειται ουσιαστικά για την δημιουργία ενός παγκόσμιου «Μεγάλου Αδελφού», από τον οποίο κανείς και τίποτε δεν θα μπορεί να ξεφεύγει. «Μπροστά σε αυτό που θα κατασκευάσουμε το παγκόσμιο σύστημα παρακολούθησης Echelon θα μοιάζει με αθώα παιδική κάμερα», σημείωνε στέλεχος του NSA!

Η νέα εγκατάσταση αποκαλύφθηκε από τις μυστικές υπηρεσίες της Ρωσίας οι οποίες υποστηρίζουν ότι θα είναι έτοιμη το 2013. Το νέο κέντρο παρακολούθησης θα μπορεί να παρακολουθήσει, να συλλέξει και να επεξεργαστεί πληροφορίες από τα emails, το Facebook, τις αναζητήσεις στην Wikipedia, τα Fax, αναζήτηση σε διαδικτυακές μηχανές αναζήτησης όπως το Google, πιστωτικές κάρτες, κάθε είδους ηλεκτρονική κάρτα που χρησιμοποιείται για συναλλαγές, ηλεκτρονικές ταυτότητες, τηλεφωνικές συνομιλίες.

Οι παρακολούθηση θα γίνεται τόσο σε συναλλαγές ή επικοινωνία στο εσωτερικό των ΗΠΑ όσο και προς άλλες χώρες. Η συνολική έκταση των εγκαταστάσεων αυτού του νέου οργουελικής σύλληψης κέντρου θα είναι 92.900 τετραγωνικά μέτρα εκ των οποίων το κέντρο υπολογιστών θα έχει έκταση 9300 τετραγωνικά μέτρα. Η συνολική έκταση των εγκαταστάσεων θα είναι διπλάσια από την έκταση που καταλαμβάνει το Καπιτώλιο στην Ουάσινγκτον.

Το έργο κατασκευής των εγκαταστάσεων ξεκίνησε το 2010 και θα ολοκληρωθεί το Σεπτέμβριο του 2013, το δε κόστος της επένδυσης φτάνει τα 2 δισ δολάρια, ενώ η αρμόδια υπηρεσία που επιβλέπει την κατασκευή και θα κάνει χρήση των υποδομών αυτών είναι η περίφημη National Security Agency.

Το σύστημα παρακολούθησης θα μπορεί να παρακολουθεί εγχώριες και διεθνείς κλήσεις και συναλλαγές αποτελώντας τον μεγαλύτερο στον κόσμο «κοριό» που έχει κατασκευαστεί θέτοντας υπό παρακολούθηση και καταχώρηση τις δραστηριότητες όχι μόνο των Αμερικανών πολιτών αλλά κάθε κατοίκου αυτού του πλανήτη που πραγματοποιεί ηλεκτρονική συναλλαγή η οποία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σχετίζεται με τις ΗΠΑ ή συστήματα που είναι εγκατεστημένα στις ΗΠΑ.

Χάρις σε αυτό το υπερ σύστημα παρακολούθησης και επεξεργασίας ηλεκτρονικών πληροφοριών τίποτα δεν θα μπορεί να είναι κρυφό αφού οι υπερ υπολογιστές που θα διαθέτει μπορούν να σπάσουν κωδικούς και διαβαθμισμένες πληροφορίες οι οποίες προστατεύονται από κωδικούς. Ακόμα και καλά προστατευμένες πληροφορίες θα μπορούν να αποθηκευτούν και να αποκωδικοποιηθούν στο μέλλον όταν τα κατάλληλα εργαλεία θα είναι έτοιμα.

Σημαντική βοήθεια στην συλλογή των πληροφοριών παρέχουν τα επιμέρους κέντρα συλλογής που η NSA έχει δημιουργήσει εδώ και αρκετά χρόνια σε όλες τις σημαντικές αμερικανικές εγκαταστάσεις τηλεπικοινωνιών.

Σε γενικές γραμμές όπως αναφέρει το δημοσίευμα κανένας που πραγματοποιεί ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν θα μπορεί να κρυφτεί από την αμερικανική υπηρεσία και κανένας δεν θα μπορεί να είναι σίγουρος για την ασφάλεια και την εμπιστευτικότητα των πληροφοριών που διοχετεύει στο διαδίκυο ή σε οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονικής μορφής συνδιαλλαγή.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μας νοιάζει αν παίρνουν πληροφορίες?

μπορώ να τους τις πω και απ' ευθείας, αν ενδιαφέρονται για την ασημότητά μου, τόσο πολύ, ώστε να δαπάνησαν χρόνο, χρήμα και εγκέφαλο, για να συλλέξουν παγκόσμιες πληροφορίες με αυτόν τον τρόπο...

ε, ας μας ρωτούσαν... :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΧΑΞΛΕΫ Vs ΟΡΓΟΥΕΛ

Δημοσίευση από Alexandros »

Ψηφίζω Αφύπνιση…

Φανατικά και με Πίστη!!!

Μέσα από όσα νιώθω με τα δικά μου «μάτια»...

...και με σεβασμό στις απόψεις όλων...

@};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”