ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτόν τον καιρό οι άνθρωποι βιώνουν έντονα συναισθήματα…

Τα συναισθήματα που εκφράζονται σαν μίσος, ή οργή, δεν είναι παρά παράγωγα του φόβου...και αυτός δεν είναι παρά παράγωγο της εξάρτησης.

θα πάμε ένα ταξίδι στο αποτέλεσμα...

΄Ενας άνθρωπος είναι ελεύθερος μόνο όταν δεν έχει ανάγκη τις αδυναμίες του.

Είναι πολύ σημαντικό σ' αυτόν τον Δρόμο να ξέρουμε ποιόν "πολεμάμε" τελικά...Η διανοητική μας ωριμότητα έχει φτάσει στο ζενίθ της. Δεν υπάρχουν περιθώρια άλλης νοητικής ανάπτυξης μέσα στον συναισθηματικό μας κόσμο και αυτό είναι μια αλήθεια. Τα συναισθήματα δεν έχουν άλλα περιθώρια να αναπτυχθούν νοητικά, μπορούν να αναπτυχθούν πια, μόνο πνευματικά...

Και αυτή είναι η καινοτομία της Εποχής μας! Οτιδήποτε αλλάζει, πάει μόνο προς μια υψηλότερη μορφή ύπαρξης, η εξέλιξη δεν μπορεί να γυρίσει πίσω τίποτα στο Σύμπαν. Του αλλάζει μόνο μορφή και το εξελίσσει σε μια πιο υψηλή δόνηση...

Μέσα στο συναισθηματικό πεδίο, η νόηση έχει αναπτυχθεί με προγραμματισμό. Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί ΄να ξεφύγει από αυτόν, όποια μόρφωση κι αν έχει, αν παραμείνει μέσα στα λογικά του επιχειρήματα και να προσπαθεί με αυτά να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του και τις πλάνες του.
΄Οσο ο άνθρωπος βιώνει την ζωή του μέσα στον αστρικό του κόσμο, η νόησή του είναι υποκειμενική και αντικειμενικά είναι μόνο ο χώρος και ο χρόνος.
Και όταν λέω ότι η νόησή του είναι υποκειμενική, εννοώ ότι δεν μπορεί να δώσει στον εαυτό του κανένα επιχείρημα της ψυχικής του ανισορροπίας και έτσι δεν μπορεί να αλλάξει εσωτερικά...να ωριμάσει πνευματικά!

Μπορεί να γνωρίζει τις αδυναμίες του, αλλά δεν γνωρίζει τις πραγματικές του ανάγκες...και έτσι συμβαίνουν δύο πράγματα σε έναν φυσικό άνθρωπο...

΄Η παλεύει διαρκώς με τις αδυναμίες του, παγώνοντας τα συναισθήματά του (και γίνεται λογικός)
΄Η αφήνεται διαρκώς στις αδυναμίες του, μη αναγνωρίζοντας τα συναισθήματά του (και γίνεται παρορμητικός)

Είναι πολύ σημαντικό στον Δρόμο μας να γνωρίζουμε τα συναισθήματά μας, όποια κι αν είναι...΄Ετσι οι μεν πρώτοι χρειάζονται να ξεπαγώσουν τους όγκους που έχουν μέσα τους για να γίνουν πιο λειτουργικοί στον εαυτό τους και οι δεύτεροι να αναγνωρίσουν τα συναισθήματά τους για να γίνουν πιο αποτελεσματικοί στις ανάγκες τους.

Τον ρόλο του «εκπαιδευτή» μέσα τους αναλαμβάνουν οι επιγνώσεις, όταν οι άνθρωποι αποφασίσουν να στραφούν προς τον Εαυτό τους. ΄Ετσι, στην Συμπαντική Δράση, κάποιος ορίζεται σαν εκφραστής των επιγνώσεων, άρα και οδηγός τους, και κάποιος ορίζεται σαν διοχετευτής των αυτό-επιγνώσεων, άρα και δάσκαλός τους. Ο δεύτερος δεν μπορεί παρά να είναι ο Ανώτερος Εαυτός τους!
Σ’ αυτόν χρειάζεται να αφοσιωθούμε και να τον αγαπήσουμε, όσο «σκληρά» κι αν νομίζουμε ότι μας φέρεται…Είναι ο μόνός που μπορεί να μας οδηγήσει έξω από τον προγραμματισμό μας και έξω από ότι θεωρούμε αντικειμενικό…

Τα μεγαλύτερα λάθη των ανθρώπων είναι το ότι θεωρούν αντικειμενικό, ότι μέσα τους είναι υποκειμενικό και υποκειμενικό, ότι μέσα τους είναι αντικειμενικό…

Αυτή η αντιστροφή της οπτικής, που είναι μια ρευστή πραγματικότητα, οφείλεται μόνο στο ότι δεν έχουμε αναγνωρίσει μέσα μας την υψηλότερη Μορφή μας και δεν έχουμε εμπιστοσύνη σ’ αυτήν, θεωρώντας την δυσανάλογα ιερή, από την χαμηλή δόνηση που εκφραζόμαστε στον υλικό κόσμο…

Ενα παράδειγμα μεταξύ αντικειμενικού και υποκειμενικού…

Αντικειμενικό θεωρείται το ότι οι γονείς αγαπούν τα παιδιά τους…΄Όμως αν παρατηρήσουμε το θέμα, μέσω των επιγνώσεων, θα διαπιστώσουμε, ότι αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό, στην λειτουργικότητα της ζωής. Κανένας άνθρωπος, χωρίς επιγνώσεις, δεν θα μπορέσει ποτέ του να αντιληφθεί ότι φοβάται περισσότερο, παρά αγαπάει τα παιδιά του…Κανένας δεν θα μπορέσει να αντιληφθεί ότι η αγάπη του εκφράζεται με μια άνευ όρων εξάρτηση και δημιουργεί υποκειμενικότητες στην σχέση του με τα παιδιά του, που συνεχίζεται και στις επόμενες γενιές, σαν την πιο φριχτή κληρονομική ασθένεια…

Πάμε τώρα στα παιδιά…Υποκειμενικό θεωρούν τον τρόπο που βίωσαν την σχέση με τους γονείς τους, γιατί κυρίαρχο αίσθημα ήταν η ανάγκη τους να γίνουν αποδεχτά…
΄Ετσι διακρίθηκαν μεταξύ των αδερφών τους (αν υπήρχαν) ή άλλων ανθρώπων από το περιβάλλον τους. Τα παιδιά αισθάνονται ότι πρέπει συνεχώς να αγωνίζονται για την αποδοχή, ότι δεν είναι αρκετά ικανά να λάβουν αγάπη από τους γονείς τους (και κατ’ επέκταση και από τους άλλους) και χρειάζεται διαρκώς να προσπαθούν για να αξιωθούν αγάπη…
Αυτός, για την κατανόησή τους, είναι ένας αντικειμενικός τρόπος να εξασφαλίζουν την κάλυψη των αναγκών τους, που τελικά είναι εντελώς υποκειμενικός, γιατί αν παρατηρήσει κανείς περισσότερο, θα διαπιστώσει ότι οι ανάγκες του καλύπτονται από τον ίδιο και μόνο…Δεν μιλάω εδώ για ασθενείς καταστάσεις που ένας διανοητικά ώριμος άνθρωπος βασίζεται στους άλλους για να καλύψουν τις βιωτικές του ανάγκες…που ακόμα και σ’ αυτήν την περίπτωση, οι φυσικές ανάγκες καλύπτονται πάλι από τον ίδιο…Μπορεί κάποιος να μας δίνει τροφή, αλλά σίγουρα εμείς νιώθουμε πείνα…

Ο κάθε άνθρωπος φυλάει μέσα του ένα αίσθημα ανασφάλειας, μια άτυπη αγωνία, μήπως δεν μπορέσει να καλύψει τις ανάγκες του, που δεν μπορεί να διακρίνει ότι αυτές είναι μόνο συναισθηματικές, μη λειτουργικές στο να τον κάνουν να δρα αποτελεσματικά προς την Ζωή του και έτσι προσπαθεί να αντιδράσει «προς και με» την Ζωή των άλλων…

Ο ένας με τον άλλον συνεχίζουμε έναν άτυπο φόβο που χτυπάει στους πόλους μιας διανοητικης ωριμότητας (αντικειμενικό) με μια συναισθηματική ανωριμότητα (υποκειμενικό)

΄Όμως για να μιλήσουμε αντικειμενικά πια, όταν ένας άνθρωπος είναι άρρωστος και πονάει, μας χρειάζεται…Πολλές φορές οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν τον πόνο, παρά μόνο σε ένα σημείο κρούσης, παραγνωρίζοντας τον ψυχικό πόνο που δρα εφ’ όλου του Σώματός τους, από τον ασυνείδητο τομέα των συναισθημάτων τους.
Το πιο συχνό φαινόμενο είναι να νιώθουμε αδύναμοι όταν είμαστε άρρωστοι και δυνατοί όταν είμαστε υγιείς…Η δύναμη, διανοητικά, αφορά μόνο το σώμα μας και τις ασθένειές του, γιατί συναισθηματικά κανείς δεν μπορεί να νιώσει, εύκολα, αδύναμος στην επαφή με την Ψυχή του και να γνωρίζει και το γιατί, χωρίς να μεσολαβεί κάποιος άλλος που φταίει γι’ αυτήν την αδυναμία. Το πολύ πολύ να πει «δεν ξέρω που οφείλεται»…

΄Ετσι πιάνεται «αιχμάλωτος» των διανοητικών αναγκών του και προσπαθεί να τις καλύψει με όποιον τρόπο…Σ’ αυτόν τον τρόπο λειτουργεί πολύ έντονα και η ιδέα, η σκέψη, της ανταπόδοσης. Μου έδωσες, πρέπει να σου δώσω…Σου έδωσα, πρέπει να μου δώσεις…Οι άμυνες των συναισθημάτων ορίζουν και τους δρόμους της καρδιάς μας…

Ο αυθεντικός τρόπος της καρδιάς, που μπορεί να δώσει χωρίς να χρειάζεται να πάρει τίποτα, είναι μόνο όταν ο άνθρωπος στραφεί προς την εσωτερική του Πηγή, τον θείο Εαυτό του, για να λαμβάνει Αγάπη, σαν αιώνια τροφή…Μετά μπορεί να καλύψει οποιαδήποτε φυσική ανάγκη και μέσα σ’ αυτές τις ανάγκες είναι και η ψυχικά ερωτική διάθεση που μπορεί να αναπτύξει προς κάθε άλλον άνθρωπο, χωρίς απαραίτητα να τον θέλει αποκλειστικά δικό του. Και αυτή είναι η αυθεντικότητα της Συμπονετικής Δράσης, που όμως περιέχει Σοφία και όχι επεμβατική αγάπη.

Εδώ ξεφεύγουμε, βέβαια, από τα όρια της ερωτικής συντροφικής σχέσης που αναπτύσσεται μεταξύ των ανθρώπων στον φυσικό κόσμο, αλλά και αυτή η σχέση ακόμα υπακούει σε Νόμους του Θεού και γίνεται λειτουργική μόνο όταν ένας ΄Ανθρωπος απευθύνεται σε έναν ΄Ανθρωπο με τον σεβασμό που του ορίζει η Ψυχή του και όχι οι αδυναμίες του.

Το θέμα είναι πάντα να είμαστε σε θέση να ανιχνεύουμε την αλήθεια από την απλή πραγματικότητα...

Και σίγουρα δεν λέω ότι η πραγματικότητα είναι υποδεέστερη, αφού ζούμε στον φυσικό κόσμο, αλλά λέω ότι εμείς και μόνο εμείς μπορούμε να την μετατρέψουμε σε Αλήθεια, έτσι ώστε να μην γίνουμε απαθείς στην Ζωή, αλλά ούτε και να προσπαθούμε διαρκώς να την ελέγχουμε…

Πάντα ας θυμόμαστε, "το ένα χέρι στον θεό και ΄με το άλλο δρω προς τις Ευκαιρίες μου...σαν να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος πάνω στην Γη»

Αυτό και μόνο μας οδηγεί έξω από τις μαζικές επιδράσεις, ενός συλλογικού ασυνείδητου που εξελίσσεται μοιραία, έξω από τους Νόμους του θεού, μέσα στις ανθρώπινες κοινωνίες, χωρίς αμφίπλευρη δράση στην Ζωή…Ποτέ ένας Νόμος του Θεού δεν αφορά το ένα ή το άλλο επίπεδο…΄Όλα συνδυάζονται και λειτουργούν αιώνια σε όλα!

Παραπέρα, σκέφτομαι, ότι χρειάζεται σταθερά να λυτρωθούμε από τις τύψεις...Οι τύψεις δεν οφείλονται στα όσα κάνουμε στους άλλους, αλλά στα όσα μαθαίνουμε να κάνουμε στην Ψυχή σας…το αποτέλεσμα είναι να «ασεβούμε» σε πολλαπλά επίπεδα σε εμάς και τους άλλους, χωρίς διάκριση!


Είναι βαθύτερο το θέμα, από το απλό πρακτικό επίπεδο συμπεριφορών...

Σκεφτόμουν πάντα, ότι αφού η Αγάπη και η Ενότητα είναι η πιο βαθιά επιθυμία του ανθρώπου, γιατί άραγε δεν μπορεί να την εκφράσει στο επίπεδο της Ζωής?

Γιατί άραγε χρειάζεται να ανήκουμε στην ίδια «Θεωρία», για να τιμούμε τον θεό?

Τι είναι αυτό το μαγικό που μας διαχωρίζει σε «σωστό» και «λάθος», όταν έχουμε ακριβώς την ίδια ανάγκη όλοι?

Γιατί ακριβώς η ίδια ανάγκη είναι…

Ας πούμε ότι μια μεγάλη ομάδα του πληθυσμού έχει ταυτόχρονα την ανάγκη να φάει…Ανεξάρτητα αν κάποιοι τρώνε το χ και κάποιοι το ψ, η ανάγκη θα καλυφτεί με τον ίδιο τρόπο…Ποτέ δεν θα τσακωθούν για τον τρόπο που κάλυψαν αυτήν την ανάγκη…

Αρα κάτι άλλο συμβαίνει και η Αγάπη και η Ενότητα δεν είναι τελικά συνειδητή ανάγκη κανενός!

Ε, τότε τι το λέμε, βρε αδέρφια?

Νομίζω ότι το να μην διαθέτουμε τον Εαυτό μας σε καταστάσεις που μας εξαντλούν είναι ένα μοναδικό μας δικαίωμα, ίσως και το μόνο που μας κάνει αποτελεσματικούς στον Δρόμο του Φωτός που επέλεξε ο καθένας μας να ακολουθήσει…Το απότέλεσμα εμφανίζεται πάντα όταν η ανάγκη είναι κοινή...Ποτέ άλλοτε...

Και πιστεύω ότι δεν υπάρχουν διαφορετικοί Δρόμοι για το Φως, αλλά διαφορετικές ανωριμότητες…
Αν πιστέψουμε βαθιά και ειλικρινά στο Φως και γίνει η μοναδική μας προτεραιότητα, τότε αυτό θα δημιουργήσουμε…΄Έναν Κόσμο όλο Φως…
Ο καθένας, σαν να είναι μόνος του…και σαν είναι όλοι…


Και όπως λέει και ο Νίκος Καζαντζάκης…
«Πιστεύω σ’ έναν κόσμο που δεν υπάρχει, μα πιστεύοντας τον, τον δημιουργώ. Ανύπαρχτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά.»


καλημέρα φιλαράκια :x :x :x

Εσείς τι λέτε?
Συνημμένα
love.jpg
love.jpg (34.8 KiB) Προβλήθηκε 3194 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Έφη »

Vaso έγραψε: ...
΄Η παλεύει διαρκώς με τις αδυναμίες του, παγώνοντας τα συναισθήματά του (και γίνεται λογικός)
...
΄Ετσι οι μεν πρώτοι χρειάζονται να ξεπαγώσουν τους όγκους που έχουν μέσα τους για να γίνουν πιο λειτουργικοί στον εαυτό τους
...
Τον ρόλο του «εκπαιδευτή» μέσα τους αναλαμβάνουν οι επιγνώσεις, όταν οι άνθρωποι αποφασίσουν να στραφούν προς τον Εαυτό τους. ΄Ετσι, στην Συμπαντική Δράση, κάποιος ορίζεται σαν εκφραστής των επιγνώσεων, άρα και οδηγός τους, και κάποιος ορίζεται σαν διοχετευτής των αυτό-επιγνώσεων, άρα και δάσκαλός τους. Ο δεύτερος δεν μπορεί παρά να είναι ο Ανώτερος Εαυτός τους!
Αντικειμενικό θεωρείται το ότι οι γονείς αγαπούν τα παιδιά τους…΄Όμως αν παρατηρήσουμε το θέμα, μέσω των επιγνώσεων, θα διαπιστώσουμε, ότι αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό, στην λειτουργικότητα της ζωής. Κανένας άνθρωπος, χωρίς επιγνώσεις, δεν θα μπορέσει ποτέ του να αντιληφθεί ότι φοβάται περισσότερο, παρά αγαπάει τα παιδιά του…Κανένας δεν θα μπορέσει να αντιληφθεί ότι η αγάπη του εκφράζεται με μια άνευ όρων εξάρτηση και δημιουργεί υποκειμενικότητες στην σχέση του με τα παιδιά του, που συνεχίζεται και στις επόμενες γενιές, σαν την πιο φριχτή κληρονομική ασθένεια…
...
«Πιστεύω σ’ έναν κόσμο που δεν υπάρχει, μα πιστεύοντας τον, τον δημιουργώ. Ανύπαρχτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά.»
Μένεις εκτεθειμένος στο περιβάλλον όταν ξεπαγώνεις το συναίσθημα και είσαι ευάλωτος και φοβάσαι ... όσο να το κάνεις ο παγος είναι ασπίδα , τίποτα δεν σε φτάνει , ούτε κακό αλλά ούτε και καλό ...
και άντε την παίρνεις την απόφαση και ξεπαγώνεις και αμέσως έρχεται ο φόβος και σε χτυπάει στα αδύνατα σημεία σου , στα παιδιά σου που τα θεωρείς ανυπεράσπιστα και πρέπει εσύ να ΄καθαρίσεις΄' και αρματώνεσαι πάλι την λογική ,
και το παίζεις δυνατός αλλά μετά πονάει ρε γαμώτο :-(

:cry:
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

και άντε την παίρνεις την απόφαση και ξεπαγώνεις και αμέσως έρχεται ο φόβος και σε χτυπάει στα αδύνατα σημεία σου , στα παιδιά σου που τα θεωρείς ανυπεράσπιστα και πρέπει εσύ να ΄καθαρίσεις΄' και αρματώνεσαι πάλι την λογική ,
Εφούλα γιατί συνδέεις την δική σου εσωτερική κατάσταση με τα παιδιά σου? Αν πιστεύεις βαθιά ότι ο κάθε άνθρωπος επέλεξε να έρθει σε ετούτον τον κόσμο για να Ζήσει την εμπειρία του, αυτό που θα θέλουμε για τα παιδιά μας, είναι να τους διαμορφώσουμε έναν Κόσμο αντάξιο των επιλογών της Ψυχής τους...

σίγουρα κανείς δεν θέλει να περάσουν τα παιδιά του αυτές τις βαθιές τραυματικές καταστάσεις μέσα σε μια φοβισμένη κοινωνία ντροπής και θυμού...

Ανυπεράσπιστα είναι, γιατί εμείς είμαστε ανυπεράσπιστοι...Αν δεν είμασταν δεν θα νιώθαμε έτσι, ούτε για εμάς, ούτε για κανέναν άλλον άνθρωπο...΄Ομως το να συνεχίζουμε να φοβόμαστε την ζωή, χαρίζοντάς την στο μαζικό συναίσθημα, δεν νομίζω ότι είναι βοήθεια προς τον κόσμο του μέλλοντος! Οπότε κάποια στιγμή, ο καθένας μας, θα πρέπει να σταματήσει τον φαύλο κύκλο, κυρίως μέσα του! Η αλλαγή ξεκινά από έμάς και μόνο...Τι να φοβηθείς παραπάνω? Αφού πάντα φοβάσαι, είτε έτσι, είτε αλλιώς...η Αγάπη είναι μακριά σου, Εφούλα!
Είτε αφορά τα παιδιά σου, είτε εσένα, ο φόβος είναι ο δημιουργικός σου κόσμος και άντε τώρα να τον παλέψεις, χωρίς εφόδια...
Αιχμάλωτοι είμαστε, όχι Ανθρωποι...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

«Πιστεύω σ’ έναν κόσμο που δεν υπάρχει, μα πιστεύοντας τον, τον δημιουργώ. Ανύπαρχτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά.»
:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Έφη »

Εκεί κολλάει το πράγμα στην διαμόρφωση του κόσμου τους , που όσο και να το θέλεις δεν γίνεται να μην ταράζεις την δική σου εσωτερική κατάσταση , ειδικά όταν είναι μικρά . Αισθάνεσαι τη ανάγκη να τα προφυλάξεις από τις κακοτοπιές , και δυστυχώς φαίνεσαι σκληρός στα μάτια τους ...
Η αλλαγή αισθάνομαι πως έχει ξεκινήσει , αλλά έχει και πισωγυρίσματα στις παλιές συνήθειες .... ~x(
Βασούλα μου , θα τον 'παλέψω' τον φόβο γιατί έχω την Θέλησή μου για εφόδιο ... ;;)
γι'αυτό καλά θα κάνει η Αγάπη να έρθει προς τα δώ γιατί της κάνω τα γλυκά μάτια :*
:x >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Αν πιστέψουμε βαθιά και ειλικρινά στο Φως και γίνει η μοναδική μας προτεραιότητα, τότε αυτό θα δημιουργήσουμε…΄Έναν Κόσμο όλο Φως…
Ο καθένας, σαν να είναι μόνος του…και σαν είναι όλοι…

Και όπως λέει και ο Νίκος Καζαντζάκης…
«Πιστεύω σ’ έναν κόσμο που δεν υπάρχει, μα πιστεύοντας τον, τον δημιουργώ. Ανύπαρχτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά.»
Vaso έγραψε:Τα μεγαλύτερα λάθη των ανθρώπων είναι το ότι θεωρούν αντικειμενικό, ότι μέσα τους είναι υποκειμενικό και υποκειμενικό, ότι μέσα τους είναι αντικειμενικό…
@};- @};- @};-
Vaso έγραψε:Ο κάθε άνθρωπος φυλάει μέσα του ένα αίσθημα ανασφάλειας, μια άτυπη αγωνία, μήπως δεν μπορέσει να καλύψει τις ανάγκες του, που δεν μπορεί να διακρίνει ότι αυτές είναι μόνο συναισθηματικές, μη λειτουργικές στο να τον κάνουν να δρα αποτελεσματικά προς την Ζωή του και έτσι προσπαθεί να αντιδράσει «προς και με» την Ζωή των άλλων…


αυτές τις μέρες προσπαθώ να καταλάβω ποια συναισθηματική ανάγκη μου υπάρχει πίσω από την υπερβολική καταναλωτική μανία που με έχει πιάσει τελευταία ακόμα και αν δεν κάνω συνέχεια αγορές. Το συναίσθημα που με παρακινεί είναι το ίδιο είτε ψωνίζω τελικά είτε όχι... και μάλιστα έκλαιγα λέει με λυγμούς στο όνειρο μου σήμερα γιατί μου κλέψανε τον υπολογιστή... :-?? :-?? :-??
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11717
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:
΄Ετσι πιάνεται «αιχμάλωτος» των διανοητικών αναγκών του και προσπαθεί να τις καλύψει με όποιον τρόπο…Σ’ αυτόν τον τρόπο λειτουργεί πολύ έντονα και η ιδέα, η σκέψη, της ανταπόδοσης. Μου έδωσες, πρέπει να σου δώσω…Σου έδωσα, πρέπει να μου δώσεις…Οι άμυνες των συναισθημάτων ορίζουν και τους δρόμους της καρδιάς μας…
Δυσκολεύομαι να καταλάβω το παραπάνω, και δεν μου κανει εντύπωση, αφού έχω πολύ έντονη την ιδέα της ανταπόδωσης... Δηλαδή το ότι αισθάνομαι την ανάγκη να ανταποδίδω ότι μου προσφέρουν και το ότι αισθάνομαι συχνά άσχημα όταν δεν μου ανταποδίδουν κάτι που έχω δώσει (παρόλο που ντρέπομαι για το συνάισθημα αυτό και το καταχωνιάζω) έχει να κάνει με κάποια διανοητική ανάγκη μου που μένει ανεκπλήρωτη; Και πως είναι αυτό άμυνα των συναισθημάτων?
Vaso έγραψε: Ο αυθεντικός τρόπος της καρδιάς, που μπορεί να δώσει χωρίς να χρειάζεται να πάρει τίποτα, είναι μόνο όταν ο άνθρωπος στραφεί προς την εσωτερική του Πηγή, τον θείο Εαυτό του, για να λαμβάνει Αγάπη, σαν αιώνια τροφή…Μετά μπορεί να καλύψει οποιαδήποτε φυσική ανάγκη και μέσα σ’ αυτές τις ανάγκες είναι και η ψυχικά ερωτική διάθεση που μπορεί να αναπτύξει προς κάθε άλλον άνθρωπο, χωρίς απαραίτητα να τον θέλει αποκλειστικά δικό του. Και αυτή είναι η αυθεντικότητα της Συμπονετικής Δράσης, που όμως περιέχει Σοφία και όχι επεμβατική αγάπη.
Είναι δηλαδή άμυνα του αστρικού έναντι του αυθεντικού τρόπου της καρδιάς και της Αγάπης?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωνσταντίνε μου, η ανταπόδοση δεν χρειάζεται να είναί από έναν συγκεκριμένο άνθρωπο...

εγώ δίνω σήμερα, μόνό με γεναιοδωρία και αυτό που δίνώ δεν θα μου λείψει ποτε, γιατί το έχω ήδη μέσα μου! Και όταν το χρειαστώ ο Εαυτός μου θα μου το δώσει...

Το "παρε-δώσε" γίνεται περισσότερο από υποχρέωση και όχι από χαρά, ούτε από΄αυθεντικότητα.
έχει να κάνει με κάποια διανοητική ανάγκη μου που μένει ανεκπλήρωτη;
η διανοητική ανάγκη εκφράζεται μέσα στον συναισθηματικό σου κόσμο...
Η διανόηση δεν υπερβαίνει, δηλαδή το αστρικό και εκεί βρίσκεται ο προγραμματισμός, οι πεποιθήσεις και η εξάρτηση από το μαζικό συναίσθημα...Τα επίπεδα του νοητικού, διαχωρίζονται... το κατώτερο ανήκει στο αστρικό και το ανώτερο στο πνευματικό πεδίο ενός ανθρώπου. Οπότε διανοητική ανάγκη είναι πάντα η προγραμματισμένη...

Το πάρε δώσε δεν είναι Αγάπη όμως...Σου κάνω ένα δώρο, χωρίς να περιμένω τίποτα από εσένα, έτσι γιατί νιώθω ότι αυτό θα σε κάνει απλά χαρούμενο και γι' αυτόν τον λόγο, είμαι και εγώ χαρούμενη...΄Ηδη μου έχεις δώσει, Κωνσταντίνε μου, σε ένα πιο βαθύ επίπεδο, κάτι πολύ πιο πολύτιμο από όσο μπορείς να μου ανταποδώσεις πρακτικά...Δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο από εσένα...

Αν εσύ όμως νιώσεις υποχρέωση, γιατί έτσι λέέι ο προγραμματισμός σου, θα με "κυνηγάς" να μου δώσεις κάτι που ίσως δεν θα θέλω, απλά για να νιώσεις εσύ καλά, και όχι εγώ...

Και πες μου τώρα που σ' αυτό μπορεί να υπάρχει αυθεντικότητα...


Εχεις σκεφτεί ότι κανείς δεν ζητάει, γιατί απλά δεν θέλει να υποχρεώνεται?
Ο πρώτος λόγος είναι αυτός, ο δεύτερος είναι γιατί φοβάται μήπως το αίτημά του απορριφτεί..
Επίσης για να πάρει κάτι, σκέφτεται πρώτα το βάρος της προσφοράς και σίγουρα την αναλογία "όφελος-υποχρέωση", πριν το αποδεχτεί.

Εδώ καλύπτεται μια ανάγκη που κάνει τον άνθρωπο να "εμπορεύεται" την αγάπη, δίνοντας αντίτιμο τον φόβο του τι θα χρειαστεί να δώσει, για να πάρει...

Ισχύει και για τον θεό...Του δίνουν την πίστη τους για να λάβουν την εύνοιά του...΄Οταν τους ζητηθεί όμως μια "θυσία", τότε δειλιάζουν να τον δοξάσουν...Αναρωτιούνται γιατί τιμωρήθηκαν...

Αυτά είναι οι προγραμματισμοί των θρησκευτικών προτύπων, που είναι βαθιά και άσχετα φυσικά με το αν είσαι "θαμώνας" της εκκλησίας...Λειτουργούν έτσι κι αλλιώς μέσα σε κάθε άνθρωπο, όσο διανοητικά και αν τα έχει υπερβεί...Συναισθηματικά είναι "όμηρός" τους...

Γίατί?

Γιατί προγραμματιστήκαμε να δίνουμε, για να πάρουμε, ακόμα και από τον θεό...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Danielli »

Χτυπησες φλέβα τώρα!! :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εντελώς όμως! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εδώ καλύπτεται μια ανάγκη που κάνει τον άνθρωπο να "εμπορεύεται" την αγάπη, δίνοντας αντίτιμο τον φόβο του τι θα χρειαστεί να δώσει, για να πάρει...

Ισχύει και για τον θεό...Του δίνουν την πίστη τους για να λάβουν την εύνοιά του...΄Οταν τους ζητηθεί όμως μια "θυσία", τότε δειλιάζουν να τον δοξάσουν...Αναρωτιούνται γιατί τιμωρήθηκαν...

Αυτά είναι οι προγραμματισμοί των θρησκευτικών προτύπων, που είναι βαθιά και άσχετα φυσικά με το αν είσαι "θαμώνας" της εκκλησίας...Λειτουργούν έτσι κι αλλιώς μέσα σε κάθε άνθρωπο, όσο διανοητικά και αν τα έχει υπερβεί...Συναισθηματικά είναι "όμηρός" τους...

Γίατί?

Γιατί προγραμματιστήκαμε να δίνουμε, για να πάρουμε, ακόμα και από τον θεό...
@};- @};-

ένας προγραμματισμός που παρατηρώ ότι χρειάζεται εκείνη την Απόφαση για να τον απενεργοποιήσεις την στιγμή που ένεργοποιείται, γιατί τις επιγνώσεις τις έχεις και αν έχεις Στόχο τότε σίγουρα σου έρχονται μπροστά σου,
απο όποιο στάδιο επιγνώσεων και να βρίσκεσαι το αντίστοιχο κομμάτι τους σου έρχεται την στιγμή της Απόφασης για να προχωρήσεις απο την γνώση στην πράξη πλέον :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29995
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Είμαι σε παραζάλη.... όσα διάβασα άγγιξαν συγκεκριμένες αναζητήσεις μου, όταν όμως προσπάθησα να
τα φέρω συναισθηματικά μέσα μου, μπλόκαρα.

Οι προγραμματισμοί έχουν χτίσει την Ψυχή μας....

Αχ Βασούλα μου, μπουρλότο!!!!

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Το κείμενο σου Βασούλα περιγράφει ακριβώς την Εποχή που διανύουμε και πραγματικά ευχαριστώ, με ανακουφίζει να το διαβάζω..

Μπορεί η αγάπη να είναι η βαθύτερη ανάγκη κάθε ανθρώπου όμως την ζητάει με τον δικό του συγκεκριμένο τρόπο, όπως ακριβώς την δίνει και με όρους..

Η Αγάπη όμως διδάσκεται καλώς ή κακώς αλλά κανείς δεν το βουλώνει για λίγο για να ακούσει τον Δάσκαλο μέσα του... Δεν είναι ότι ο θεός δεν μας αγαπά, εμείς δεν του δίνουμε την ευκαιρία να μας το "γνωστοποιήσει".. Είναι σαν να προσπαθούμε να λάβουμε ραδιοφωνικό σήμα με την κεραία της τηλεόρασης επειδή έτσι μας είπαν πως γίνεται, κι εμείς εκει θα φάμε όλη την ζωή μας με τον ίδιο τρόπο μόνο και μόνο επειδή πιστέψαμε πως έτσι γίνεται.. Αλλά όπως καλά λες η Εποχή είναι πλέον αδυσώπητη, μας φέρνει άμεσα και έντονα μπροστά στις ευθύνες μας. Καμιά φορά σκέφτομαι πως τώρα είναι ακόμη πιο δύσκολο να στραφεί κανείς προς τα μέσα με τόσα πολλά που έχει να διαπραγματευτεί. Θα πρέπει να τα χάσει όλα για να καταλάβει άραγε;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Νομίζω ότι το να μην διαθέτουμε τον Εαυτό μας σε καταστάσεις που μας εξαντλούν είναι ένα μοναδικό μας δικαίωμα, ίσως και το μόνο που μας κάνει αποτελεσματικούς στον Δρόμο του Φωτός που επέλεξε ο καθένας μας να ακολουθήσει…Το απότέλεσμα εμφανίζεται πάντα όταν η ανάγκη είναι κοινή...Ποτέ άλλοτε...
Ευχαριστώ που μου το θυμίζεις! Πραγματικά και Αληθινά.. :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΩΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βροχη απο απαντησεις :x :x :x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”