ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό το ποστ το αφιερώνω στον θεό...

στην Αλήθεια, στον Δρόμο, στην Ζωή...

και στο πιο ουσιώδες φιλί, που μπορούμε να δώσουμε στον Εαυτό μας...





Είναι μια Αγάπη...


Ποιος νομίζει ότι είναι τόσο εύκολο να βιώσει την Αγάπη?

Είναι τόσο μεγάλη Δύναμη που παρασύρει τα πάντα, σαν ορμητικό ποτάμι και χρειάζεται να έχεις μάθει πρώτα από όλα να την αφήνεις να τα παρασύρει…

Δεν μπορείς να κρατήσεις τίποτα μέσα σ’ αυτήν την Δύναμη, παρά μόνο τις αιώνιες Μνήμες σου, εκείνες τις ευλογημένες στιγμές της Αθωότητας και της Απόφασης!

Ούτε ένα τόσο δα μικρό «θέλω»…

Χρειάζεται να έχεις μάθει τι σημαίνει ανάγκη, μοναξιά, παγωνιά και να μην σου λείπουν, όταν τα χάσεις, μαζί με όλα τα «υποκατάστατα», όσα τάχα τα γιατρεύουν

To να θέλεις να καείς στην φωτιά του θεού, προϋποθέτει ότι δεν χωράνε στην συνείδησή σου αγάπες που «ντροπιάζουν» την καρδιά του…

Η Αγάπη για τους ανθρώπους έχει μοναξιά, ανηφόρα και γύμνια, γιατί έτσι ερμηνεύεται, δυστυχώς, μεταξύ μας, η Δύναμη, η Θέληση και η Αλήθεια…

Σκέφτομαι ότι η Αγάπη έχει ερμηνευθεί πολλές φορές…Τόμους ολόκληρους έχουν γράψει οι άνθρωποι γι’ αυτήν…Την μνημονεύουν σαν ένα είδος συμπόνιας, κρύας και αδύναμης να φέρει τον θεό στα Σώματα τα ιερά…Παρ’ όλα αυτά, όλοι βιώνουν ένα είδος αγάπης μέσα σε συναισθήματα, που την προέλευσή τους ούτε την ξέρουν, ούτε προσπαθούν να την γνωρίσουν…σαν να είναι δεδομένη μέσα στις καταστάσεις της Ζωής!

Πόσοι τρέχουν να κρυφτούν όταν την ανταμώσουν, έτσι αυτούσια, χωρίς όρους, αυτόνομη, δυνατή και ακέραια? Η ερμηνεία που της έχουμε δώσει, δεν περιέχει ούτε μισό γραμμάριο αυτονομίας και αυθεντικότητας!

΄Οταν όμως η καρδιά ανοίξει στον θεό, όταν ο θεός δεν μνημονεύεται σαν μια οντότητα ελπίδας και σωτηρίας, τότε η Αγάπη διαφοροποιεί μέσα σου την Σοφία της.

Χιλιάδες προοπτικές, φράσεις, θεωρίες, ερμηνείες αντικατοπτρίζουν την ποικιλία των Συνειδήσεων των ανθρώπων. Τόσο διαφορετικές μεταξύ τους, τόσο όμοιες όμως στην ερμηνεία του πόνου και της απώλειας…Ο πόνος, η απώλεια, δεν μπορεί να ερμηνευτεί διαφορετικά, γιατί όλοι, λίγο πολύ, έχουν αναμνήσεις από αυτές τις καταστάσεις. Η Αγάπη όμως αφορά τις Μνήμες…και τις ξεχάσαμε στην πορεία των αναμνήσεών μας…

Το ΄Ενα που θα κάνει τις Συνειδήσεις των ανθρώπων ίδιες, είναι μόνο η Αγάπη και είναι τόσο ιερή η υπόστασή της, που αυτοπροστατεύεται από την ασέβεια…Μένει κρυφή στον πιο βαθύ πυρήνα του είναι μας και περιμένει τον «τυχοδιώκτη» της Ζωής να την «φιλήσει» με αλήθεια και όχι από ανάγκη…

Τότε μόνο μπορεί να ξυπνήσει η Αγάπη και να κατακλίσει τον κόσμο μας!

Χωρίς την παραμικρή θεωρία ή πράξη, το ξύπνημα της παρασύρει τις αλαζονείες, τις φιλοδοξίες, τις επικρίσεις και κάθε τι που θα μπορούσε να είναι τραγικά ανθρώπινο, και γίνεται απλά Ανθρώπινο!


http://youtu.be/mXxFdG0pORQ" onclick="window.open(this.href);return false;

χαθήκαμε, βρεθήκαμε,
μοιράσαμε το τίποτα…

Πάμε από την Αρχή
Κάνε μιαν Ευχή
Κι αντάμωσε Με
Και αγκάλιασε Με
Κάνε Με Παιδί
Δώσ Μου ένα φιλί
Ταξιδέψε Με…


Πως νιώθετε ότι έχετε προετοιμαστεί γι' αυτό το φιλί? ;;)
Συνημμένα
Wind.jpg
Wind.jpg (64.81 KiB) Προβλήθηκε 3498 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Χρειάζεται να έχεις μάθει τι σημαίνει ανάγκη, μοναξιά, παγωνιά και να μην σου λείπουν, όταν τα χάσεις, μαζί με όλα τα «υποκατάστατα», όσα τάχα τα γιατρεύουν
:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:Ποιος νομίζει ότι είναι τόσο εύκολο να βιώσει την Αγάπη?

Είναι τόσο μεγάλη Δύναμη που παρασύρει τα πάντα, σαν ορμητικό ποτάμι και χρειάζεται να έχεις μάθει πρώτα από όλα να την αφήνεις να τα παρασύρει…

Δεν μπορείς να κρατήσεις τίποτα μέσα σ’ αυτήν την Δύναμη, παρά μόνο τις αιώνιες Μνήμες σου, εκείνες τις ευλογημένες στιγμές της Αθωότητας και της Απόφασης!

Ούτε ένα τόσο δα μικρό «θέλω»…
@};-
Vaso έγραψε:
Πως νιώθετε ότι έχετε προετοιμαστεί γι' αυτό το φιλί? ;;)
Εγώ πάντως είμαι ακόμα στην Ευχή... @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Η φλογίτσα τρεμόπαιξε
απ’ το αδύναμο αεράκι που την άγγιξε,
αναθάρρησε στο φως
που πρόβαλε στο ελάχιστο άνοιγμα.
Χρόνια αιώνια στην παγωμένη σπηλιά

Την έψαξα στ’ αστέρια,
την έψαξα στην γη,
τις έδωσα αμέτρητες μορφές,
μόνο μέσα μου δεν είχα ψάξει.

Και τώρα ένα μικρό άνοιγμα,
δεν έχει χώρο να απλωθεί.
Βασανιστικά αργά, λιώνουν οι πάγοι.
Η Ψυχή δυναμώνει, η ένωση πλησιάζει.

Μας χώρισαν στο όνομα του θεού,
Θεός χωρίς αγάπη,
πλάνη που μας κράταγε μακριά.

Θέλει Πίστη άνθρωπε
να ενώσεις την Ψυχή με την Αγάπη.
Θάρρος να σπάσεις τον πάγο.
Δύναμη όταν ματώνεις.
Θέληση να προχωρήσεις.

Ονειρεύτηκες την Αγάπη.
Αντέχεις να την αγγίξεις;

Τώρα είναι η στιγμή να αγκαλιάσεις τον Εαυτό σου.
Άφησε τους πάγους να λιώσουν
κι αγκάλιασε το πλανεμένο σου κομμάτι,
εκείνο που ‘θαψες στην πιο βαθιά σπηλιά.

Η Αγάπη Υπάρχει, αλώβητη και ακέραια.
Έτοιμη να ενωθεί με την Ψυχή σου,
σε μια αιώνια Ζωή στην Αγκαλιά του Θεού.
Στην Αγκαλιά Σου Άνθρωπε !
@};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Πως νιώθετε ότι έχετε προετοιμαστεί γι' αυτό το φιλί?
Όσο ανοίγω την καρδιά μου, τόσο νιώθω πως πλησιάζω.. απομακρύνθηκα για λίγο αλλά τελικά όλα οδηγούν Εκεί! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Το ΄Ενα που θα κάνει τις Συνειδήσεις των ανθρώπων ίδιες, είναι μόνο η Αγάπη και είναι τόσο ιερή η υπόστασή της, που αυτοπροστατεύεται από την ασέβεια…Μένει κρυφή στον πιο βαθύ πυρήνα του είναι μας και περιμένει τον «τυχοδιώκτη» της Ζωής να την «φιλήσει» με αλήθεια και όχι από ανάγκη…

Τότε μόνο μπορεί να ξυπνήσει η Αγάπη και να κατακλίσει τον κόσμο μας!

Χωρίς την παραμικρή θεωρία ή πράξη, το ξύπνημα της παρασύρει τις αλαζονείες, τις φιλοδοξίες, τις επικρίσεις και κάθε τι που θα μπορούσε να είναι τραγικά ανθρώπινο, και γίνεται απλά Ανθρώπινo
το νιώθω...έρχεται!! :x :x :x :x
VasilisM έγραψε:.. απομακρύνθηκα για λίγο αλλά τελικά όλα οδηγούν Εκεί!
ναι Βασιλάκι >:d<

Έλλικο O:-)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Danielli »

Σκέφτομαι ότι η Αγάπη έχει ερμηνευθεί πολλές φορές…Τόμους ολόκληρους έχουν γράψει οι άνθρωποι γι’ αυτήν…Την μνημονεύουν σαν ένα είδος συμπόνιας, κρύας και αδύναμης να φέρει τον θεό στα Σώματα τα ιερά…Παρ’ όλα αυτά, όλοι βιώνουν ένα είδος αγάπης μέσα σε συναισθήματα, που την προέλευσή τους ούτε την ξέρουν, ούτε προσπαθούν να την γνωρίσουν…σαν να είναι δεδομένη μέσα στις καταστάσεις της Ζωής!

Πόσοι τρέχουν να κρυφτούν όταν την ανταμώσουν, έτσι αυτούσια, χωρίς όρους, αυτόνομη, δυνατή και ακέραια? Η ερμηνεία που της έχουμε δώσει, δεν περιέχει ούτε μισό γραμμάριο αυτονομίας και αυθεντικότητας!

΄Οταν όμως η καρδιά ανοίξει στον θεό, όταν ο θεός δεν μνημονεύεται σαν μια οντότητα ελπίδας και σωτηρίας, τότε η Αγάπη διαφοροποιεί μέσα σου την Σοφία της.
Πόσο ποσο ετσι ειναι.... @};- @};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

΄Οταν όμως η καρδιά ανοίξει στον θεό, όταν ο θεός δεν μνημονεύεται σαν μια οντότητα ελπίδας και σωτηρίας, τότε η Αγάπη διαφοροποιεί μέσα σου την Σοφία της.
Μονο τοτε θα ειμαι ετοιμη για το αιωνιο φιλι... O:-)
Ανυπομονω.. :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

To να θέλεις να καείς στην φωτιά του θεού, προϋποθέτει ότι δεν χωράνε στην συνείδησή σου αγάπες που «ντροπιάζουν» την καρδιά του…

@};-


Με κάθε μου ανάσα... προετοιμάζομαι
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

''εγώ θα σου μιλώ με τα τραγούδια...''

''Είσαι γλυκό του κουταλιού σε ασημένιο δίσκο,
φιλί που αρωμάτισε γλώσσα και ουρανίσκο...''

http://www.youtube.com/watch?v=Hv4fQ-sXwMA" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Πως νιώθετε ότι έχετε προετοιμαστεί γι' αυτό το φιλί? ;;)
Μέρα με τη μέρα Βασούλα μου...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”