Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάζεψα όλα τα ποστ από γύρω γύρω, για να τα έχουμε όλα μαζί και να μπορούμε να συνεχίσουμε τον διάλογο εφ' όλης της ύλης.

Να συζητήσουμε για την πατρίδα, την θρησκεία και την οικογένεια και να τα βάλουμε όλα στις σωστές του διαστάσεις, γιατί η παρανόηση είναι το πιο εύκολο πράγμα...
Να δούμε που το πήραμε λάθος το μήνυμα, που το συνεχίσαμε και πως στοχοθετήσαμε την φυλακή μας.

Σίγουρα υπάρχει μια ασάφεια στους ανθρώπους, που υπηρέτησαν πιστά τις παραδόσεις τους και παρ' όλα αυτά σήμερα έχουν χάσει εντελώς την αξιοπρέπειά τους.

Τι τα θρησκευτικά τους καθήκοντα πιστά έκαναν...
Τι την πατρίδα πιστά υπηρετήσανε...
Τι την οικογένεια πιστά τιμήσανε...

όλα τα έκαναν...

και τώρα? τώρα τι να πούμε πια?


έγραψα λοιπόν...

Στην διάρκεια της Χούντας δεν άνοιξε μύτη στους "οικογενειάρχες"...Μια χαρά περνούσε ο κόσμος τότε...΄Ολα συνέβαιναν σε όσους αντιδρούσαν στην φυλακή τους. Οι άλλοι μια χαρά όλα, όσο μάλιστα έπαιρναν και χρήματα και αυξήσεις ... Ε δεν μπορούσαν τότε να μιλήσουν ελεύθερα και τι έγινε? Μήπως τώρα που μιλάμε ελεύθερα, άλλαξε κάτι?

και αν τώρα αντιδρούν οι περισσότεροι είναι γιατί τους έκοψαν χρήματα...Αλλιώς μια χαρά θα ήταν και με αυτήν την κυβέρνηση, μα και με την άλλη…Τα λεφτά στην τσέπη να έμπαιναν και ποιος νοιάζεται?

Συμπέρασμα… Να το πω?

για το μόνο που ενδιαφέρεται ο κόσμος είναι για την επιβίωσή του. Αν φάει άθλια ή ποιοτικά προϊόντα λίγο τον ενδιαφέρει...Αρκεί να μπορεί να τα αγοράζει!

Η άτυπη εντολή είναι ΔΙΑΙΩΝΙΣΗ και μόνο αυτή...

Ποτέ δεν ξύπνησε ο άνθρωπος να δει τι στην ευχή διαιωνίζει...

Ποτέ δεν ένιωσε τι στο καλό έχει μέσα του που τον εμψυχώνει...Ποτέ δεν στράφηκε προς την Ψυχή του και τον θεό, ποτέ δεν είδε ότι δεν ζει, αλλά είναι πεθαμένος...Η λιγοστή συνείδηση, βλέπεις, είναι καλύτερη από την τέλεια απώλειά της.

Αυτό έμαθε, αυτό εμπιστεύεται, στους αιώνες των αιώνων...

ΠΑΤΡΙΔΑ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Τα τρία κακά, θανάσιμα μάλιστα...

Πολύ λίγοι σκέφτηκαν να πάνε παραμέσα από αυτά και να νιώσουν πόσα ψέματα διαιωνίζονται για τον άνθρωπο και τον θεό, μέσα από αυτά τα τρία κακά της μοίρας του.

Οπότε η Χούντα είναι βολική από κάθε άποψη, όταν έχεις μάθει να μπαίνεις μόνος σου στην φυλακή και θέλεις και κάποιον να σου κρατά την πόρτα, τάχα για να μην αποδράσεις...΄Οσο σε ταϊζει στην φυλακή και σου επιτρέπει να διαιωνίζεσαι, δεν σε νοιάζει να δεις και κάτι άλλο…να ψάξεις, να τολμήσεις ρε αδερφέ…

όχι πως η επιβίωσή μας δεν έχει σημαντικό ρόλο στην συνέχιση της ζωής μας, αλλά το χάλι του σημερινού ανθρώπου, προέκυψε γιατί θεώρησε την επιβίωση σαν την μοναδική του σημαντικότητα και αυτό το διαιώνισε χωρίς αντίσταση σε όλα τα χρόνια μέσα από τις μελλοντικές γενιές, που τις έφερε στον κόσμο του μόνο και μόνο για να μείνει πιστός στις εντολές!

Αφησε την Ψυχή του ακάλυπτη και γι' αυτό στοχεύσανε όλες οι αυθεντίες σ' αυτήν...Και τώρα, στην σημερινή εποχή, στοχεύουν με μεγαλύτερη μαεστρία και χωρίς ο άνθρωπος να έχει πια καμία αντίσταση, στην Ψυχή του..Από που να αρχίσω…από ποια από όλες τις αυθεντίες, που έβαλε δερβένακα να τον ελέγχει?.

ο άνθρωπος επιβιώνει για αιώνια χρόνια πάνω στον Πλανήτη...Τώρα ήρθε η στιγμή να επιβιώσει και σαν ΄ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

όποιος το κατάλαβε, το κατάλαβε...

Μείνε στην Ψυχή Σου, άνθρωπε! Πίστεψε ότι έχει μεγαλύτερη αξία στην Ζωή Μας, από οποιοδήποτε φυτευτό όνειρο!

Τα διπλώματα και τα σπίτια σε λίγο θα τα κάψει στο τζάκι, όχι το δικό σου, αλλά αυτών που πλήρωνες τόσα χρόνια για να βαστάνε την πόρτα της φυλακής σου…

Και όλα ωραία και καλά…

Στα παιδιά τι θα πούμε?

Εσείς τι θα λέγατε στα παιδιά?
Συνημμένα
antropos.JPG
antropos.JPG (29.87 KiB) Προβλήθηκε 4432 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33626
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:silent: :silent: :-< :-< @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

τι να πείς στα παιδιά ότι διαιωνίζουμε την βλακεία και την αλαζονεία που μας σέρνει από την μύτη ? :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Τι να πεις, πώς να εξηγήσεις σε ένα παιδί ότι η ζωή που ζούμε είναι βασισμένη στις εντολές της "αυθεντίας"? :-(

Μάλλον είναι καιρός να σταματήσουμε να παριστάνουμε κι εμείς τις αυθεντίες στα παιδιά μας και να βρούμε το σθένος να αναλάβουμε τις ευθύνες που μας αναλογούν για τη διαιώνιση της ασθένειας σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας. Και η ευθύνη μας είναι αυτή ακριβώς, να πραγματοποιήσουμε την ανατροπή στη δική μας ζωή, να δείξουμε στα παιδιά την Ζωή μέσα από την δική μας αλλαγή, να κάνουμε πράξη το ΑΛΛΑΖΩ και ας τους επιτρέψουμε επιτέλους να νιώθουν, να νιώθουν αυτό που είναι και να εκφράζονται ελεύθερα και δημιουργικά. :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30126
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μείνε στην Ψυχή Σου, άνθρωπε! Πίστεψε ότι έχει μεγαλύτερη αξία στην Ζωή Μας, από οποιοδήποτε φυτευτό όνειρο!

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι να πεις, πώς να εξηγήσεις σε ένα παιδί ότι η ζωή που ζούμε είναι βασισμένη στις εντολές της "αυθεντίας"?
Λιζάκι ας το πάρουμε απ'το χέρι να Αρχίσουμε και οι δυό από την Αρχή...Ομορφα και αγνά, όπως ο θεός μας έμαθε...Κι αν πέσουμε στον Δρόμο, η Αγάπη του θα μας σηκώσει ξανά, γιατί δεν θα έχουμε τίποτα άλλο να νιώθουμε ο ένας για τον άλλον, εκτός από τον θεό μέσα μας!


http://youtu.be/aiOkdne9eMk" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
Συνημμένα
paidakiforum.jpg
paidakiforum.jpg (63.77 KiB) Προβλήθηκε 4412 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Λιζάκι ας το πάρουμε απ'το χέρι να Αρχίσουμε και οι δυό από την Αρχή...Ομορφα και αγνά, όπως ο θεός μας έμαθε...Κι αν πέσουμε στον Δρόμο, η Αγάπη του θα μας σηκώσει ξανά, γιατί δεν θα έχουμε τίποτα άλλο να νιώθουμε ο ένας για τον άλλον, εκτός από τον θεό μέσα μας!
Παμε απ'την αρχη..μαζι! :x :x O:-)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6443
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

θα του έλεγα συγνώμη εκ των προτέρων γιατί θα κάνω λάθη αλλά και εγώ τώρα μαθαίνω να Ζώ.. οπότε πάμε από την αρχή μαζί.. :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

ας το πάρουμε απ'το χέρι να Αρχίσουμε και οι δυό από την Αρχή...Ομορφα και αγνά, όπως ο θεός μας έμαθε...Κι αν πέσουμε στον Δρόμο, η Αγάπη του θα μας σηκώσει ξανά, γιατί δεν θα έχουμε τίποτα άλλο να νιώθουμε ο ένας για τον άλλον, εκτός από τον θεό μέσα μας!
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: τόσο συγχρονικό όπως πάντα! @};- @};-

η μετάφραση των στίχων

"Ζούσα για να σε δώ,
πέθαινα για να σε δω,
αλλά δεν θα έπρεπε να είναι έτσι
Αυτό ήταν αναπάντεχο
Τι να κάνω τώρα?
Μπορούμε να ξεκινήσουμε απο την Αρχή σε παρακαλώ?
Ήμουν γεμάτη ελπίδα μέχρι τώρα
Τώρα για πρώτη φορά σκέφτομαι ότι πηγαίναμε λάθος
Βιάσου και πές μου ότι αυτό είναι απλά ένα όνειρο
Οοοο θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε απο την Αρχή σε παρακαλώ?
Νομίζω έγινες σαφής
πήγες και ένα βήμα πιο πέρα για να περάσεις το μήνυμα
Πρίν γίνει πιο τρομακτικό
οφείλουμε να το σταματήσουμε
οπότε μπορούμε να ξεκινήσουμε απο την Αρχή σε παρακαλώ?
Ζούσα για να σε δω
Πέθαινα για να σε δω αλλά δεν πάει έτσι
Αυτό ήταν απορόσμενο
Τί να κάνω τώρα?
Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε απο την Αρχή σε παρακαλώ?
Νομίζω ότι έγινες σαφής
πήγες και ακόμα ένα βήμα πιο πέρα για να περάσεις το μήνυμα
πριν γίνει πιο τρομακτικό
οφείλουμε να το σταματήσουμε
Οπότε θα μπορύσαμε να ξεκινήσουμε απο την Αρχή σε παρακαλώ?"

ναι απο την Αρχή! :cry: :x @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Λιζάκι ας το πάρουμε απ'το χέρι να Αρχίσουμε και οι δυό από την Αρχή...Ομορφα και αγνά, όπως ο θεός μας έμαθε...Κι αν πέσουμε στον Δρόμο, η Αγάπη του θα μας σηκώσει ξανά, γιατί δεν θα έχουμε τίποτα άλλο να νιώθουμε ο ένας για τον άλλον, εκτός από τον θεό μέσα μας!
@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε απο την Αρχή σε παρακαλώ?
Συνημμένα
Build-Self-Worth-with-Gods-Love.jpg
Build-Self-Worth-with-Gods-Love.jpg (459.24 KiB) Προβλήθηκε 4390 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Λιζάκι ας το πάρουμε απ'το χέρι να Αρχίσουμε και οι δυό από την Αρχή...Ομορφα και αγνά, όπως ο θεός μας έμαθε...Κι αν πέσουμε στον Δρόμο, η Αγάπη του θα μας σηκώσει ξανά, γιατί δεν θα έχουμε τίποτα άλλο να νιώθουμε ο ένας για τον άλλον, εκτός από τον θεό μέσα μας!
Αρχίζουμε από την Αρχή. @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33626
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-( :-( :-( :-( @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

:-( :-( :-( :pray: @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Ας θυμηθούμε! Από την Αρχή! :-( :-( :-( :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”