2ος βαθμός ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

mara
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010 2:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από mara »

Γεια σε όλους!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής : πήρα τον 1ο βαθμό τον Ιούλιο φέτος και έχει αρχίσει να ωριμάζει στο μυαλό μου η ιδέα για τον 2ο.Θεωρείται ικανοποιητικό αυτο το διάστημα των 7 μηνών ή πρέπει να περιμένω κι αλλο?
Η άλλη ερώτηση είναι σχετικά με τα "Μαθήματα Θαυμάτων", αν τα έχει κάποιος υπόψιν του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων γα τις απαντήσεις σας!! Να είμαστε όλοι καλά!!!!!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μαρα μου μην αφησεις ποτε να σου πει ποτε κανενας ποτε πρεπει να εισαι ετοιμη για εναν βαθμο η οτιδηποτε αλλο αφου εσυ το νιωθεις οτι εχει ωριμασει τα υπολοιπα ειναι περιττα :x
Ακομα και 2 μηνες να ηταν παλι μια χαρα ειναι απο την στιγμη που το εχεις αποφασισει. O:-)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από Danielli »

καλως ηλθες Μαρα @};-
συνηθως ενας μηνας ειναι αρκετος μεταξυ του 1ου και 2ου βαθμου.
και χρειαζεται περισσοτερος χρονος μεταξυ του 2ου και του 3Α,μιας και με συμβολα του 2ου βγαινει πολυ υλικο για εργασια.
Ομως ολα ειναι υποκειμενικα διοτι ο καθενας ακουει το καλεσμα μεσα του οποτε νιωσει ετοιμος για να προχωρησει το επομενο βημα :x .
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μάρα καλώς ήρθες στην παρέα μας :x @};-

από την προσωπική μου εμπειρία με το ρέικι θα συμφωνήσω σε αυτά που λέει η Ντάνυ.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα και από μένα! >:d<
Θεωρείται ικανοποιητικό αυτο το διάστημα των 7 μηνών ή πρέπει να περιμένω κι αλλο?
Λοιπόν, η άποψή μου: σταμάτα να χρησιμοποιείς την λέξη "πρέπει"! :x Ειδικά στο ρέικι!
Το μόνο "πρέπει" που υπάρχει, είναι ότι πρέπει να έχουμε την συγκατάθεση του άλλου για να του κάνουμε ρέικι.
That's it! Όχι άλλα "πρέπει"!!!

Οι λόγοι που λέμε να υπάρχει ένα διάστημα μεταξύ των βαθμών, είναι:
α. γιατί οι μυήσεις είναι λίγο ένα μικρό "σοκ" (με την καλή έννοια!) στο ενεργειακό μας πεδίο και θέλει λίγο καιρό για να... συνέλθει - το οποίο θέλει γύρω στον μήνα, απ'ό,τι έχω νιώσει εγώ
β. για να καταλάβουμε και να βιώσουμε το τι κάναμε, το τί είναι αυτός ο βαθμός, το τί επιπτώσεις έχει στην ζωή μας, να συνειδητοποιήσουμε κοινώς "τι μας έγινε" - το οποίο μπορεί να πάρει από μήνα μέχρι... χρόνια, ανάλογα την προσωπική πορεία του καθενός!

Εμπιστέψου τις επιθυμίες τις ψυχής σου! Βάλε το χέρι στην καρδιά και άμα την ακούσεις να λέει πως θέλει τον 2ο βαθμό, αυτό είναι το μόνο που χρειάζεσαι!

:x

Υ.Γ.: Για τα "Μαθήματα Θαυμάτων" δεν έχω ακούσει τίποτα... τί είναι αυτά;...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ξέρω ότι υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται έτσι αλλά δεν το έχω διαβάσει ,επίσης δεν κατάλαβα και την ερώτηση :-?
να πούμε την γνώμη μας για το βιβλίο :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
mara
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010 2:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από mara »

Γεα σας και πάλι!!! ;)
Ευχαριστώ ήσασταν κατατοπιστικότατοι στην ερώτηση μου για το βαθμό.
Όσο για τα Μαθήματα Θαυμάτων, αυτο που ξέρω είναι ότι υπαγορεύτηκαν με αυτόματη γραφή σε κάποια ψυχολόγο, άθεη η οποία πριν πεθάνει λέγεται ότι είπε γι΄αυτά : ξέρω ότι είναι αλήθεια αλλά δεν τη πιστεύω. Καθώς και ότι σκοπός αυτών των μαθημάτων είναι ότι κάποιοι θα βοηθηθούν να βρουν τον δικό τους εσωτερικό δάσκαλο. Αναρωτιόμουνα λοιπόν αν κάποιος έχει παρακολουθήσει (υπάρχουν ομάδες) ή ξερει κάτι παραπάνω γι αυτά.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ξέρω ότι είναι αλήθεια αλλά δεν τη πιστεύω.
Τι κουφό είναι αυτό? Η αμφισβήτηση, της αμφισβήτησης, ω αυτοαμφισβήτηση! :D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
mara
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010 2:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από mara »

'Eχεις δίκιο πατρίδα, είναι οξύμωρο, αλλά κάτι θα θέλει να πει που σε πρώτη ανάγνωση δεν είναι τόσο εμφανές..
(έχω περίπου 10 χρόνια να έρθω στο νησί!!!)
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ίσως Μάρα μου! :lol:

Πατρίδα ε? Χαίρομαι πολύ! >:d< Ελπίζω να σε βλέπουμε πιο συχνά στο φόρουμ! :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
mara
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010 2:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 2ος βαθμός ρέικι

Δημοσίευση από mara »

Κι εγω το θέλω, τώρα είναι μάλλον η σωστή ώρα... :x

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”