ΣΚΑΚΙ...

Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από panos »

lost&forgotten καλως ηρθες @};-
την Αληθεια κι ας ποναει, εμ δεν ποναει αυτη, πονανε οι "συμμαχιες" με τον "εχθρο" που νομισαμε οτι ειναι το ιεροτερο πραγμα στο κοσμο.........χα που λεει και η Βασω, αυτα μας ειπαν, θα μπορουσαν να ναι και ετσι τα πραγματα!αλλα μας αποκρυψαν το αλλο μισο...........ισως και το πιο σημαντικο θα ελεγα!γιατι αυτο το μισο παιρνει σβαρνα και ολο το υπολοιπο.......παιρνει σβαρνα τα οπλα που μας δωθηκαν στα χερια για να ολοκληρωσουμε την εμπιερια μας στον υλικο κοσμο, παιρνει σβαρνα την Αγαπη!!ευτυχως καποιοι αναρωτηθηκαν, μα ειναι δυνατον να ειναι αυτο Αγαπη???κατι δεν μας λενε, κατι κριβεται πισω απο ολο αυτο......!!δεν γινεται για ολα να φταιει ο θεος, καπου κι αυτος ο μ@@@@ς ο ανθρωπος θα εβαλε το χερακι του!!καπου δεν θα εδειξε εγωισμο???καπου δεν θα ξεπουλησε την Ψυχη του για το συμφερον?? εεεε καπου ισως???

@};- :-(
Ποιος είναι επιτέλους ο «εχθρός»? Μα η ίδια η Αγάπη…Αυτήν πολεμάμε μέσα σε κάθε ζωή μας. Και αν της δίνουμε όνομα, χρώμα και φυλή, είναι γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε μάχη με το αόρατο…

Ξεχωρίζουμε ποιους αγαπάμε και ποιους πολεμάμε…

Ποιους «χωράμε» και ποιους «πετάμε» έξω…

Συνήθως λένε ότι ο «σύμμαχος» έχει τα ίδια συμφέροντα με εμάς. Πολεμάει μαζί μας για τους ίδιους στόχους. Και θέλει μόνο μια στιγμή έμπνευσης και βαθιάς ευλάβειας για να αντιληφθούμε ότι οι κοινοί στόχοι, δεν είναι συλλογικοί, αλλά συμφεροντολογικοί…
Ο καθένας τελικά πολεμάει για τον εαυτό του, τον ίδιο τον Εαυτό του, κάνοντας ανούσιες «συμμαχίες», με αυτούς που του κατευνάζουν τους φόβους του…

Είναι τραγικά οδυνηρό να παραδεχτείς ότι πολέμησες στο πλευρό αγαπημένων ανθρώπων, την Αγάπη, στοχεύοντας τον Εαυτό σου…

Είναι βαθιά τραυματική αυτή η διαπίστωση…

Γι’ αυτό οι περισσότεροι άνθρωποι την αποφεύγουν…

Αποφεύγουν να δουν ποιόν έχουν απέναντί τους και στοχεύουν…αποφεύγουν να δουν ποιόν αγαπούν και ποιόν φοβούνται…

Παίζουμε ένα «παιχνίδι» με δύο πιόνια, ενόσω στην σκακιέρα τοποθετούμε εμάς εναντίον μας. Εμείς ο βασιλιάς, εμείς και ο υπήκοος του (πύργος, στρατιώτης, άλογο, υπηρέτης, όλα εμείς, μέσα στην πολυπλοκότητα του ρόλου μας)…

Το κάθε κομμάτι του εαυτού μας έχει έναν ρόλο μέσα στην ζωή μας…Έναν διπλό ρόλο καλού και κακού…Ο ένας διατάζει και ο άλλος υπηρετεί…

Αυτός που διατάζει, όπως ο βασιλιάς στο σκάκι, έχει περιορισμένες κινήσεις…Αυτός που υπηρετεί έχει απεριόριστες κινήσεις…Στόχος του είναι να προστατέψει αυτόν που διατάζει, μερικές φορές με αυτοθυσία…

Το παιχνίδι ορίζει Νικητή, αυτόν που κατάφερε να προστατέψει τον «βασιλιά» του…

Αν ο υπήκοος προσπαθήσει να σώσει το «τομάρι» του, τότε ο βασιλιάς μένει ακάλυπτος και μόνος του…Και τότε το «παιχνίδι» αρχίζει από την αρχή…

Υπάρχει όμως και ένα πιόνι που κινείται απεριόριστα…Η «βασίλισσα» Ψυχή…
Μην την αγνοούμε…Γιατί είναι η μόνη που μπορεί να προστατέψει αποτελεσματικά τον «βασιλιά» της!

Η αποτελεσματικότητα των ρόλων μας είναι μόνο προς χάρη της εμπειρίας, ενός παιχνιδιού που τους όρους τους βάζουμε εμείς, αν το «εγώ» δεν είναι απλά ένας «υπήκοος», αλλά γίνει ο «βασιλιάς» της Ζωής…

Εκεί είναι ο προορισμός μας! ΄Όχι να κερδίσουμε την ζωή μας, αλλά να την οδηγήσουμε σε ένα Βασίλειο που δεν έχει «πιόνια», αλλά Ελευθερία…

Μάθαμε, λοιπόν, να υπηρετούμε…Λίγο προσοχή θέλει, για να καταλάβουμε ποιόν…

Υπάρχει η συνήθεια και υπάρχει και η Ελευθερία…
Με ποιόν συμφιλιωνόμαστε έχει να κάνει με μια Απόφαση και μια Πίστη…

Ο θεός είναι παντού ίδιος και στο ένα και στο άλλο…
Γιατί χωρίς αυτόν δεν θα είμαστε παρά τίποτα…

Η μόνη διαφορά είναι ότι με την συνήθεια βιώνουμε το «τίποτα», ενώ με την Ελευθερία βιώνουμε τον Εαυτό μας…

Εμείς επιλέγουμε κάθε φορά…Ο «εχθρός» είναι πάντα ίδιος και ο «φίλος» πάντα ίδιος…Αυτοί δεν αλλάζουν…αλλάζουμε εμείς!



@};- :-(
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

@};- Έλα να παίξουμε...
Θα σου χαρίσω τη βασίλισσά μου
Ήταν για μένα μια φορά η αγαπημένη
Τώρα δεν έχω πια αγαπημένη

Θα σου χαρίσω τους πύργους μου
Τώρα πια δεν πυροβολώ τους φίλους μου
Έχουν πεθάνει από καιρό
πριν από μένα
Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω
Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω
Μονάχα ετούτο τον τρελό μου θα κρατήσω
που ξέρει μόνο σ' ένα χρώμα να πηγαίνει

δρασκελώντας την μιαν άκρη ως την άλλη
γελώντας μπρος στις τόσες πανοπλίες σου
μπαίνοντας μέσα στις γραμμές σου ξαφνικά
αναστατώνοντας τις στέρεες παρατάξεις

Έλα να παίξουμε...

Ο βασιλιάς αυτός δεν ήτανε ποτέ δικός μου
Κι ύστερα τόσους στρατιώτες τι τους θέλω!
Τραβάνε μπρος σκυφτοί δίχως καν όνειρα

Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω
Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω
Μονάχα ετούτο τον τρελό μου θα κρατήσω
που ξέρει μόνο σ' ένα χρώμα να πηγαίνει

δρασκελώντας την μιαν άκρη ως την άλλη
γελώντας μπρος στις τόσες πανοπλίες σου
μπαίνοντας μέσα στις γραμμές σου ξαφνικά
αναστατώνοντας τις έριες παρατάξεις

Έλα να παίξουμε...
Κι αυτή δεν έχει τέλος η παρτίδα... @};-

Στίχοι: Μανώλης Αναγνωστάκης -
Μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου -
Πρώτη εκτέλεση: Γεράσιμος Ανδρεάτος ~ :whistle:

http://www.youtube.com/watch?v=KUm9cWB5m1k" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αλέξανδρε πολύ όμορφο @};-

Πολύ μου αρέσει ,
που σου αρέσει η ποίηση :x >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Έλα να παίξουμε...
Κι αυτή δεν έχει τέλος η παρτίδα... @};-
@};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4576
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε: Και έρχεται κάποια στιγμή, όχι σε όλους, αλλά σε κάποιους, να δουν τα τραύματα από την μάχη, που δεν ήταν επί «ίσοις όροις».

Η θεραπεία των τραυμάτων αυτών επιβάλλεται, πριν κόψουμε τους δεσμούς με τον «εχθρό» μας…
Αν δεν πιστέψουμε ότι είναι όντως «εχθρός», τότε θα ριχνόμαστε πάλι στην μάχη, αλλά αυτήν την φορά δεν θα πολεμάμε παρά τον Εαυτό μας.
Και τότε τα τραύματα θα είναι πιο βαθιά…
Αυτό με προβληματισε λιγάκι.
Μπορούμε να τραυματισουμε τον Εαυτό μας; Πιθανα όχι. Μπορούμε να τραυματισουμε την ψυχή μας; Πιθανα ναι. Οσο μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτά.
Πως; κρατοντας τη φυλακισμένη, αναπαραγοντας τις ίδιες συνηθειες.

Τα τραυματα όμως πως μπορούν να γίνουν πιο βαθιά μεσα απο αυτή την διαδικασία; Αυξανοντας την ενταση του "πολέμου" ;
@};- @};- @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Καλώς όρισες lost&forgotten :x

Βασούλα, παιδάκια @};- @};- @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:-b
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

=)) =)) =)) =)) =))
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

έχουμε στέψη τον Απρίλιο.... =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :)) :)) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

:)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Παναγιώτης έγραψε:
Vasoula έγραψε: Και έρχεται κάποια στιγμή, όχι σε όλους, αλλά σε κάποιους, να δουν τα τραύματα από την μάχη, που δεν ήταν επί «ίσοις όροις».

Η θεραπεία των τραυμάτων αυτών επιβάλλεται, πριν κόψουμε τους δεσμούς με τον «εχθρό» μας…
Αν δεν πιστέψουμε ότι είναι όντως «εχθρός», τότε θα ριχνόμαστε πάλι στην μάχη, αλλά αυτήν την φορά δεν θα πολεμάμε παρά τον Εαυτό μας.
Και τότε τα τραύματα θα είναι πιο βαθιά…
Αυτό με προβληματισε λιγάκι.
Μπορούμε να τραυματισουμε τον Εαυτό μας; Πιθανα όχι. Μπορούμε να τραυματισουμε την ψυχή μας; Πιθανα ναι. Οσο μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτά.
Πως; κρατοντας τη φυλακισμένη, αναπαραγοντας τις ίδιες συνηθειες.

Τα τραυματα όμως πως μπορούν να γίνουν πιο βαθιά μεσα απο αυτή την διαδικασία; Αυξανοντας την ενταση του "πολέμου" ;
@};- @};- @};- @};- @};-

Δεν μπορούμε να τραυματίσουμε τον Εαυτό μας?
Αλήθεια, βρε Παναγιωτάκο μου, πως λες έτσι απλά "πιθανά όχι?"

Όταν τραυματίζεις το πνευματικό σου μέρος, με κάθε λογής δεισιδαιμονία που σου φύτεψαν και εσύ έθρεψες, ποιόν τραυματίζεις εντέλει?
Και όταν δεν νιώθεις τα συναισθήματά σου, όταν τα κατηγοριοποιείς σε καλά και σε κακά και αρνείσαι τα κακά, όταν κάνεις το καλό και γίνεται κακό για εσένα, μα και για τον άλλον, όταν άλλα θέλεις και άλλα κάνεις, όταν...όλα αυτά, τότε ποιόν πληγώνεις λες?

Δεν έχουμε έννοιες να πιστέψουμε, αλλά αλήθειες που συμβαίνουν μέσα μας. Αρκεί να μπορούμε και να τις αντέξουμε...
Η Ψυχή δεν είναι κάτι αόριστο...Είναι τα συναισθήματα που την κρατούν ζωντανή και ελεύθερη να πάει στο πνευματικό της Δρόμο, σαν Ερωμένη...Εμείς όμως την στέλνουμε σαν πόρνη...

:cry: >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΣΚΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Η Ψυχή δεν είναι κάτι αόριστο...Είναι τα συναισθήματα που την κρατούν ζωντανή και ελεύθερη να πάει στο πνευματικό της Δρόμο, σαν Ερωμένη...Εμείς όμως την στέλνουμε σαν πόρνη...
Πωπω, πολύ δυνατό αυτό που έγραψες Βασούλα :cry: @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”