Μη το πετάς! Χάρισετο....

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Fotinoula »

το xariseto.gr είναι ένα site με βασικό στόχο να μειωθεί ο όγκος όσων καταλήγουν στις χωματερές, πράγματα που δεν χρειαζόμαστε.
Τα αντικείμενα που προσφέρονται βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Είναι μια προσπάθεια ενάντια στην συγκέντρωση αντικειμένων που δεν έχουν κάποιο ελάττωμα αλλά δεν είναι πλέον χρήσιμα για εμάς, μπορεί όμως να είναι χρήσιμα για κάποιων αλλο.
Είναι μια προσπάθεια οικονομική αλλά και οικολογικής συνείδησης.
Μπορεί κάποιος να ζητήσεις κάτι αρκεί και να έχει χαρίσει κάτι.

Ένα πάρε δώσε χωρίς χρήματα, ένας χώρος αλληλεγγύης.

http://www.xariseto.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;

Εκτός απο το site, λειτουργεί και το Χαρισομάγαζο.

"Τέτοια πρωτοβουλία είναι και το Χαρισομάγαζο στην οδό Ιασωνίδου 14 (ανάμεσα στην Φιλίππου και την Αγ. Δημητρίου, Θεσσαλονίκη). Εκεί μπορείτε να πάτε οποιοδήποτε είδος ρουχισμού, υπόδησης, ηλεκτρονικής συσκευής (αρκεί να μην είναι υπερβολικά ογκώδης) ή ένα παλιό βιβλίο, cd, δίσκο έχετε σε καλή κατάσταση και αντί να το πετάξετε, να το χαρίσετε. Αντίστοιχα, μπορείτε να πάρετε οποιοδήποτε από τα ήδη διαθέσιμα αντικείμενα έχουν χαρίσει άλλοι.

Φυσικά μπορείτε να δώσετε και οποιαδήποτε χρηματική συνεισφορά θέλετε διότι το όλο εγχείρημα στηρίζεται καθαρά σε εθελοντική εργασία και είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Η κοινωνική ευαισθησία και συνεισφορά συναντάει την οικολογία και τη μείωση του όγκου των απορριμμάτων.

Info

Ιασωνίδου 14

Ανοιχτό καθημερινά από τις 12:00 έως τις 21:00

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Danielli »

Πολύ ωραια κινηση Φωτεινούλι! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Vasoula »

ωωω ναι!!!! ;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Έφη »

Παιδιά , είναι πολύ ωραίο ! Το χρησιμοποίησα πριν λίγο καιρό και έδωσα την κούνια της μικρής μου , γιατί την λυπόμουνα να την πετάξω και από τους γνωστούς είχαν όλοι κλείσει ... Τελικά ήρθε μια κοπέλα και την πήρε και πολύ χαρήκαμε αμφότεροι ! :dance:
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολύ καλό :) :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πολυ καλο!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από AMALIA »

Πολυ καλο! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Fotinoula »

flame έγραψε:έδωσα την κούνια της μικρής μου
πολύ καλό Εφούλα! και εμείς συζητάμε να έρθουμε σε επαφή και με μαγαζάτορες με βρεφικά είδη και έπιπλα μια και υπάρχει η επαφή και να ζητήσουμε να συγκεντρώσουν το stock τους και να απευθυνθούμε για παράδειγμα εκεί, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, αν και απο μια πρώτη κρούση που έγινε ενω συμφώνησαν στην αρχή και ενθουσιάστηκαν στην πορεία κρύωσαν τα πράγματα

είναι εδώ και μήνες που σέρνονταν μια σακούλα ρούχα στο σπίτι και ήταν αδιαπραγμάτευτο να τα δώσω σε εκκλησία, τελικά τα έδωσα στον δήμο αν και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ξέρω που θα τα πάνε :-|

δεν πειράζει όμως, αυτό που ζήτησα μου φανερώθηκε και έτσι βρέθηκα μπροστά σε ένα ρεπορτάζ αφιερωμένο στο χαρισετο :D ,
χάρηκα πολύ, γιατί δεν είναι ουτε εκκλησιαστικοί ουτε κοινωνικοί φορείς που συνήθως αν όχι πάντα συνδέονται, είναι απλοί άνθρωποι που αποφάσισαν να ενδιαφερθουν για τον διπλανό τους, έτσι απλά, χωρίς αγιαστούρες

οπότε απο εδώ και πέρα ξέρω που να απευθυνθώ,

κάνουνε και μια φορά τον χρόνο τουλάχιστον και παζάρι, θα το επισκεφτώ :x

O:-) O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Ellaki »

τι καλά :cheers:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Έφη »

Μπράβο Φωτεινούλα και πολύ καλά θα κάνεις ! Να σου πώ , εγώ τα ρούχα των κοριτσιών και τα παιχνίδια τα δίνω σε ένα ορφανοτροφείο , και αυτό νομίζω είναι καλή λύση !
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Fotinoula »

και βέβαια >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Μη το πετάς! Χάρισετο....

Δημοσίευση από Sofoula »

Έχει πέσει ο server τόσες μέρες, που να πάρει :-w
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”