θέλω-πρέπει

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Vasoula »

Φοβάσαι ένα σύνολο ανθρώπων, εννοώ, που θεωρείς σημαντικούς και θα σε κρίνουν σύμφωνα με την ηθική τους, ενώ εσύ αγωνίζεσαι για να λυτρωθείς από αυτήν...

τονίζεις πολύ αυτό, Μπεττούλα, γι' αυτό σου το έγραψα...
είναι αδιάφορος όπως πολλοί χαρακτηρίζουν αυτή την κατάσταση

δυστυχώς τα "θέλω" και τα "πρέπει" των ανθρώπων έχουν κοινή ηθική...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Φοβάσαι ένα σύνολο ανθρώπων, εννοώ, που θεωρείς σημαντικούς και θα σε κρίνουν σύμφωνα με την ηθική τους, ενώ εσύ αγωνίζεσαι για να λυτρωθείς από αυτήν...
:x :x :x καλά την μυρίστηκα λοιπόν...
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

αν και η πρώτη μου αντίδραση ήταν πως πια αμφισβητώ την "σημαντικότητα" που είχαν ορισμένα πρόσωπα δεν θα βιαστώ να μιλήσω γιατί άλλα υποψιάζομαι ότι θα μου βγουν στην πορεία... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς "πρέπει". Δυσκολεύομαι όμως να το νιώσω έτσι γιατί στο άκουσμά του πνίγομαι και
έτσι το επιλέγω κατ' ανάγκη.

Πιστεύω ότι όταν απλά θα ΕΙΜΑΙ όλα θα ισορροπήσουν.


:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

είναι φοβερό... βιωμένη η τηγανιά πλέον... ούτε κάμερες στο σπίτι μου να είχες... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Vasoula »

:whistle:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Vasoula »

TAPA έγραψε:Τώρα κατάλαβα τι εννοείς "πρέπει". Δυσκολεύομαι όμως να το νιώσω έτσι γιατί στο άκουσμά του πνίγομαι και
έτσι το επιλέγω κατ' ανάγκη.

Πιστεύω ότι όταν απλά θα ΕΙΜΑΙ όλα θα ισορροπήσουν.


:x :x :x

το "πρέπει" δηλώνει σταθερότητα και ακεραιότητα. ΄Ενας Νόμος που εκπληρώνεται, δεν σου αφήνει περιθώρια επιλογών...

Σαφώς για τους ανθρώπους το "πρέπει" δηλώνει ευθύνη, αλλά μπορεί΄να δηλώνει και βάρος!
όπως ακριβώς η λέξη "καθήκον"...

όλα είναι θέμα πιο εσωτερικής ερμηνείας και εξαρτάται ποιός ορίζει αυτό το "πρέπει"...Αν το επιτρέπεις στον Εαυτό σου, ή αν το εξαρτάς από τους άλλους...

ορισμένα πράγματα πρέπει να τα θέλεις, αλλιώς όντως πνίγεσαι στην υποχρέωση και στα συναισθήματα της...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Φοβάσαι ένα σύνολο ανθρώπων, εννοώ, που θεωρείς σημαντικούς και θα σε κρίνουν σύμφωνα με την ηθική τους, ενώ εσύ αγωνίζεσαι για να λυτρωθείς από αυτήν...
έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα το τελευταίο διάστημα
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Vasoula »

εσύ και ο μισός πληθυσμός της Ελλαδας Ιωαννάκι

γι' αυτό η κατάθλιψη βαράει κόκκινο...

:-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εγώ όμως τώρα τελευταία το πήρα είδηση ε και κάπως μου ήρθε αυτή η αλήθεια :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Ταρούλα »

το "πρέπει" δηλώνει σταθερότητα και ακεραιότητα. ΄Ενας Νόμος που εκπληρώνεται, δεν σου αφήνει περιθώρια επιλογών...
Θέλει πίστη για να το νιώσεις αυτό, πίστη και αγνότητα,

>:d< >:d< >:d<

έχετε άραγε αναρωτηθεί τι διαχωρίζει το θέλω αυτό από αυτό που πραγματικά σας συμβαίνει?
Ο εγωισμός τα διαχωρίζει, ο δικός μας και των άλλων, τους οποίους έχουμε προσκαλέσει και κάνουν "πάρτυ"
στη Ψυχή μας.

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Danielli »

Ταρα .... έλεγξε τα πμ σου!!! O:-)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Σαφώς για τους ανθρώπους το "πρέπει" δηλώνει ευθύνη, αλλά μπορεί΄να δηλώνει και βάρος!
όπως ακριβώς η λέξη "καθήκον"...

όλα είναι θέμα πιο εσωτερικής ερμηνείας και εξαρτάται ποιός ορίζει αυτό το "πρέπει"...Αν το επιτρέπεις στον Εαυτό σου, ή αν το εξαρτάς από τους άλλους...
είναι εκπληκτικό αυτό που συνέβη χτες... παράλληλα με αυτά που γραφόντουσαν δημιουργήθηκαν εκείνες οι συνθήκες που με έκαναν να βιώσω και συναισθηματικά αυτά που γράφτηκαν αλλά μέχρι εκείνη την ώρα συμφωνούσα νοητικά... :x και η συνέχεια τους που τώρα διάβασα μου απαντάει σε αυτά που σκεφτόμουν χτες!!! :x
ορισμένα πράγματα πρέπει να τα θέλεις, αλλιώς όντως πνίγεσαι στην υποχρέωση και στα συναισθήματα της...

πώς γίνεται αυτό? πως ορισμένα πράγματα πρέπει να τα θέλεις χωρίς να είναι υποχρέωση? @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Vasoula »

και ποιός σου είπε Μπεττούλα ότι αυξάνοντας την συνειδητότητά σου, λιγοστεύουν οι υποχρεώσεις σου?

ίσα ίσα που τότε γίνονται πιο ισχυρές, γιατί ποτέ δεν μπορείς να αναπτυχθείς προς μια πνευματική ωριμότητα, αν δεν θέλεις παράλληλα να μπορείς και να την εκφράσεις στον κόσμο σου...

ορισμένα πράγματα μάθαμε να τα θεωρούμε υποχρέωση, όπως κάποια πράγματα μάθαμε να τα θεωρούμε επιλογή...

τίποτα δεν είναι αλήθεια όμως, από όσα μάθαμε...΄Ερχεται η ίδια η ζωή και τα διαψεύδει (δεν το κάνω εγώ)

ας ξεκινήσουμε από αυτό...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: θέλω-πρέπει

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: ίσα ίσα που τότε γίνονται πιο ισχυρές, γιατί ποτέ δεν μπορείς να αναπτυχθείς προς μια πνευματική ωριμότητα, αν δεν θέλεις παράλληλα να μπορείς και να την εκφράσεις στον κόσμο σου...
:x :x :x
μένω σε αυτό γιατί χρειάζεται να μου το υπενθυμίζω όχι μόνο στην θεωρία αλλά και στην πράξη!! :x

και σκεφτόμουν οτι ίσως ένας τρόπος για τα πρέπει να γίνουν θέλω χωρίς να σε πνίγουν είναι να βρεις τα θέλω που κρύβονται από πίσω τους.. :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”