Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό που αναφέρεις Νταννιέλι μου και άλλα τόσα συμβάντα που μπορώ να σου πω κι εγώ και ο καθένας αποδεικνύουν απλά ότι κι αυτοί είναι απλοί άνθρωποι με όλα τα πάθη και τα μίση τους και ότι χωρίς εσωτερική εργασία κανένας θεός δεν είναι πουθενά και σε κανέναν άνθρωπο, σαν ουσία!

Δεν ξέρω πόσα πρέπει να γίνουν ακόμα για να σταματήσει ο άνθρωπος να πιστεύει ότι μια ομάδα ανθρώπων μπορεί να "καπηλευτεί" τον θεό, μόνο και μόνο γιατί έτσι συνήθισαν από την παράδοση τους...

Γι' αυτά τα πάθη και τα μίση, και για άλλα πολλά ακόμα που δεν είναι της παρούσης, ξεκίνησε ο μοναχισμός και η αγνοποίηση μέσω αυτού...

Συμφωνώ ότι κάποιος δεν μπορεί εύκολα να νιώσει την αθωότητά του μέσα στον πειρασμό του κόσμου και έχει ανάγκη να απομακρυνθεί για να αφοσιωθεί τάχα στον θεό...Αλλά αυτό δεν τον κάνει άγιο, επειδή απλά απομακρύνθηκε και αφοσιώθηκε σε ένα ιδανικό! Η απομάκρυνση από τον "πειρασμό" δεν σε κάνει και νικητή του...΄Ελεος!

Ο θεός δεν είναι ιδανικό! ΄Οπως και η γυναίκα δεν είναι πειρασμός! ΄Οπως και ο άγιος δεν είναι άγιος έξω από τον κόσμο...

΄Ομως ακόμα απορώ με τους ανθρώπους...Οι επισκέψεις στο άγιο όρος πληθαίνουν και όχι μόνο από ανθρώπους που δεν έχουν αναπτυχθεί διανοητικά, αλλά και από εκείνους που υποτίθεται ότι έχουν όλα τα διανοητικά "προσόντα" να είναι σκεπτόμενοι...

Στις πόσες καιγόμαστε, θεέ μου?

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από AMALIA »

:cry: @};-
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Alexandros »

:-( :-( :cry:
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Danielli »

αυτό που αναφέρεις Νταννιέλι μου και άλλα τόσα συμβάντα που μπορώ να σου πω κι εγώ και ο καθένας αποδεικνύουν απλά ότι κι αυτοί είναι απλοί άνθρωποι με όλα τα πάθη και τα μίση τους και ότι χωρίς εσωτερική εργασία κανένας θεός δεν είναι πουθενά και σε κανέναν άνθρωπο, σαν ουσία!
Ετσι είναι.... ούτε το πρωτο, ούτε το τελευταίο... :? :? :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολλά περιστατικά έχουν συμβεί σε πολλούς από μας και μάλιστα
αρκετά σε τρυφερή ηλικία και κατά την εξομολόγηση ,
που θα έπρεπε να μας έχουν ανοίξει τα μάτια
και αν μη τι άλλο να μας έχουν κάνει να ξανασκεφτούμε ,
όλα όσα μας σερβίρουν , ως ειδικοί και μοναδικοί
γνώστες του θεού και ως αντιπρόσωποι του επί της γης. :?
Κι αν δεν τόχουμε κάνει , καιρός είναι να αρχίσουμε !!!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

και τωρα που ξαναδιαβαζω....
καμία πείνα δεν είναι χειρότερη από την πείνα της Ψυχής...
καμία δίψα δεν είναι χειρότερη απο΄την δίψα για ενότητα...

κάποιος το είπε...

που στο καλό είναι τα αυτιά μας για να τον ακούσουμε?
@};- @};-
Τώρα που η ανθρωπότητα παίρνει την φόρα για να ανέβει επίπεδο, τώρα θα πάει πίσω αναγκαστικά. Είναι όπως συμβαίνει στην κούνια, που για να ανέβει, χρειάζεται να πάρει φόρα και πάει πίσω πρώτα... Είναι Νόμος αυτός, δεν μπορεί κανείς να τον αποφύγει...
@};- @};-
Δεν μπορεί κανείς με πράξεις προσφοράς να μιμηθεί έναν ΄Αγγελο, όσο κι αν πιστεύει ότι ανήκει σ' αυτήν την Φυλή...
Δεν μπορεί κανείς να εκπληρώσει τον Σκοπό του, αν δεν δουλέψει για την αφύπνισή του...
Δεν "ξυπνάει" το Πνεύμα έτσι απλά γιατί το ξέρουμε...

Η πνευματική αφύπνιση σηματοδοτεί και το τέλος της προσφοράς μέσω πράξεων, και κάνει τις πράξεις αιωνιότητα...
όταν πετάξουμε από΄μέσα μας όλους αυτούς τους δαίμονες που τους αφήσαμε να καταλάβουν την Ψυχή μας...

΄Οταν νιώσουμε αληθινά ότι ένας ΄Ανθρωπος ολοκληρώνεται μόνο αν τελειοποιήσει και την Προσωπικότητά του, τότε θα μπορέσουμε να μιλήσουμε για την συνειδητή "επιστροφή", αλλιώς στην Ζωή που εμείς οι άνθρωποι ονομάζουμε "θάνατο", θα μείνει στον αστρικό του κόσμο να εργαστεί με τα ανεκπλήρωτα πάθη του...και μετά ξανά και ξανά και ξανά...
Οι Ψυχές μας δεν έχουν προσωπικότητα, σε εκείνες τις περιοχές, όταν δεν φύγουν από τον φυσικό κόσμο με πλήρη Συνείδηση...

Το κάρμα αυτόν τον σκοπό εκπληρώνει και δεν είναι τιμωρία, όπως πολλοί νομίζουν...όσοι δεν αντέχουν την ζωή τους βρίσκουν εύκολες ευκαιρίες για να την δικαιολογήσουν...

Δεν μπορείς να ζεις με τον θεό μέσα σε μια "υποψία", αν δεν την κάνεις βεβαιότητα...

Αυτό μας είπε ένας ΄Ανθρωπος, αλλα δυστυχώς ο Λόγος του έγινε ιερός μόνο και μόνο γιατί δεν τον κατάλαβε κανείς ή σχεδόν κανείς...

όπως ακριβώς δεν καταλαβαίνει τον θεό...
αν και ολο το κειμενο ειναι για παραθεση................
όταν οι ανάσες δεν κόβονται...
Βασουλινα :-( :-( @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”