Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι οτι δεν το ήξερα...

το βάζω εδώ για όσους δεν το ξέρουν...

για όσους τελούν ακόμα μυστήρια και ονειρεύονται τον γάμο τους...για όσους πιστεύουν ότι είναι ποτέ δυνατόν ο θεός να βρίσκει έκφραση μέσα σ' αυτήν την αθλιότητα που του προετοίμασαν...
Για όσους ακόμα πιστεύουν ότι ο Ιησούς και ο Λόγος του βρίσκεται μέσα σ' αυτήν την απαξίωση...


πόσα δάκρυα να χύσω ακόμα, για να σφραγιστεί η πύλη του κακού άραγε?


:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

και όμως...μια βόλτα στο ιντερνετ θα σας πείσει ότι είναι πολλοί ακόμα που δεν έχουν πάρει χαμπάρι...

και κυνηγούν το "κακό" μακριά από την πηγή του...


θεέ μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:



Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και οι γυναίκες


Κατά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες, τότε που η πλειοψηφία των πιστών ήταν άτομα, κατά το πλείστον, εβραϊκής καταγωγής και κουλτούρας, ακολουθούσαν, όπως είναι φυσικό, την ηθική και τα προστάγματα της Παλαιάς Διαθήκης. Η Καινή δεν είχε συγκροτηθεί ακόμη σε ενιαίο βιβλίο τα δε χριστιανικά δόγματα δεν είχαν πλήρως διατυπωθεί. Η κάθε χριστιανική ομάδα πίστευε ότι ήθελε, ενώ συγχρόνως διατηρούσε τα δικά της ήθη και έθιμα. Επικρατούσε ένα πραγματικό κομφούζιο μεταξύ των πιστών εκείνη την εποχή.

Όταν ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος το 398 μ. Χ. χειροτονήθηκε του αρχιεπισκόπος Κων/πόλεως, αποφάσισε να βάλει κάποια τάξη στο χάος που επικρατούσε. Τότε ένα από τα μεγαλύτερα εκκλησιαστικά σκάνδαλα ήταν η αδελφοποίηση καλόγερων με γυναίκες. Μετονομάζανε τις φιλενάδες τους σε αδελφές παρθένους ή συνείσακτες παρθένες και τις είχανε μαζί τους στα μοναστήρια. Ο καθένας τώρα μπορεί να σκεφτεί ότι παρθένες κατά φαντασία ήταν, διότι τα σεξουαλικά όργια είχαν γίνει καθεστώς στα μοναστηριακά κοινόβια. Σε όσους ιερομόναχους, καλόγερους, επισκόπους άρεσε το σεξ με άνδρες, υπήρχε η αδελφοποίηση μεταξύ ανδρών. Κάνανε τους γκόμενους αδέλφια. Υπάρχει μάλιστα και ειδική ακολουθία της αδελφοποίησης. Δηλαδή το διασκέδαζαν οι καλόγεροι με τις «παρθένες» και τους «αδελφούς» και καλά έκαναν οι άνθρωποι. Πήγαιναν σύμφωνα με το θέλημα αυτού που τους έφτιαξε έτσι, δηλαδή του θεού που λάτρευαν.

Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, μισογύνης ο ίδιος, στην προσπάθειά του να τους βάλει στον «ίσιο» δρόμο, το δρόμο της αποστροφής στη γυναικεία συντροφιά και της χωρίς έρωτα ζωής, εξέδωσε εγκύκλιο με τίτλο «Ομιλία προς έχοντας παρθένους συνεισάκτους» όπου σ'; αυτό το κείμενο στην προσπάθειά του να περιγράψει το πόσο κακό είναι η συγκατοίκηση με γυναίκα, γράφει μεταξύ άλλων «κανένας άντρας με τα σωστά του δεν θα ήθελε να μοιράζεται το σπίτι του με μια γυναίκα», ενώ συγχρόνως στολίζει τη γυναίκα με αρκετά «κοσμητικά» επίθετα που οι σημερινοί θεολόγοι, αν δεν ήταν και αυτοί μισογύνηδες, θα έπρεπε να τα είχαν αποκηρύξει.

Τμήμα της ομιλίας «προς έχοντας παρθένους συνεισάκτους»:

«Γενικά όμως είναι ένα σκουλήκι(η γυναίκα) που σέρνεται, η κόρη του ψεύδους, ο εχθρός της ειρήνης. Ο κατάλογος των αμαρτημάτων και των αδυναμιών της είναι ατελείωτος. Είναι ελαφρόμυαλη, φλύαρη και ακόλαστη. Πάνω απ'; όλα είναι παθιασμένη με την πολυτέλεια και τις δαπάνες. Φορτώνεται με κοσμήματα, πουδράρει το πρόσωπό της, βάφει τα μάγουλά της με κοκκινάδια, βάζει μυρωδικά στα ρούχα της, και έτσι γίνεται θανάσιμη παγίδα για τον εκμαυλισμό των νέων μέσω όλων των αισθήσεων. Όσος και αν είναι ο πλούτος, δεν επαρκεί για να ικανοποιήσει την γυναικεία επιθυμία. Μέρα και νύχτα η γυναίκα δεν σκέφτεται τίποτε άλλο παρά το χρυσάφι και τα πολύτιμα πετράδια, τα υφάσματα και τα κεντήματα, τις κρέμες και τα αρώματα.

Αν δεν υπήρχε η σεξουαλική επιθυμία, κανένας άντρας με τα σωστά του δεν θα ήθελε να μοιράζεται το σπίτι του με μια γυναίκα και να υφίσταται τις επακόλουθες ζημιές, παρά τις οικιακές εργασίες που εκτελεί. Γι'; αυτό το λόγο ο Θεός, γνωρίζοντας την ελεεινή της φύση, την προίκισε με το όπλο της σεξουαλικότητας.»

Εδώ ο Ιωάννης βγάζει τα εσώψυχά του μαζί με το μανδύα του χρυσόστομου και αποδεικνύεται βρομόστομος. Μη νομίσει όμως κανένας ότι αυτές τις βρομιές τις έλεγε δημόσια. Όχι! Τα χρόνια που η βάρβαρη και απολυταρχική εξουσία του χριστιανισμού δεν είχε επιβληθεί ακόμη, η διπλοπροσωπία, η ψευτιά και ο δόλος κυριαρχούσαν μεταξύ των προπαγανδιστών αυτής της νέο-εβραϊκής αίρεσης. Όμως τα τρία πιο πάνω «προτερήματα» έμειναν ανά τους αιώνες, και είναι μόνιμη και παντοτινή «αρετή» των λειτουργών του «υψίστου».

http://zweistein.pblogs.gr/2008/10/o-iw ... aikes.html" onclick="window.open(this.href);return false; :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από VasilisM »

:? :? :?
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

τι να πω!! :-( :-( :-( :-( ειναι τραγικο!!
Για όσους ακόμα πιστεύουν ότι ο Ιησούς και ο Λόγος του βρίσκεται μέσα σ' αυτήν την απαξίωση.
αυτο δε ειναι το τραγικοτερο ολων! :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τι Χρυσόστομος και αηδίες :mad:
Ο Ιωάννης ο Βρωμόστομος- ο μισογύνης - ο μικρόψυχος ,
έπρεπε να λέγεται :-%
και λίγα λέω :cry:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

έκαναν τον ΄Ερωτα εμπόριο γμτ! Αυτό είναι το χειρότερο...

από την μια έχεις τους έλληνες και από την άλλη τους χριστιανούς...

ότι πρέπει για να χάσεις τον Δρόμο σου!

εεε ξυπνάτε γμτ!

:cry: :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

:-%
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

~x(
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

από την μια έχεις τους έλληνες και από την άλλη τους χριστιανούς...

ότι πρέπει για να χάσεις τον Δρόμο σου!
:-( :-( :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

βρήκα και αυτό του ιδίου το διάβασα και έφριξα!!
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/ ... _chris.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

ενδεικτικά αναφέρω:

Ἡ παιδοποιΐα καί ἡ παιδοτροφία εἰς τόν γάμον, καί μάλιστα
διά τήν γυναῖκα, εἶναι ἰδανικόν μέσον σωτηρίας


για να μην αναφέρω το μέγα αμάρτημα του έρωτα εκτός γάμου!!!

και εμείς αυτούς τους γιορτάζουμε κιόλας!!!! X( X( X( X(
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ἡ παιδοποιΐα καί ἡ παιδοτροφία εἰς τόν γάμον, καί μάλιστα
διά τήν γυναῖκα, εἶναι ἰδανικόν μέσον σωτηρίας
βρε ουστ!! :-% :-%
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

μένει μέσα σε κάθε άνθρωπο η αίσθηση της χωριστικότητας και αυτό είναι πιο τραγικό ακόμα και από την οικονομική κρίση...

από αυτά τα δόγματα περί θεού ή θεών...

δεν υπάρχει τίποτα έξω από το Ανθρώπινο Πνεύμα...

αυτή η αίσθηση του διαχωρισμού από τον θεό, έχει φέρει το 80% των ανθρώπων σε κατάθλιψη...


καμία πείνα δεν είναι χειρότερη από την πείνα της Ψυχής...
καμία δίψα δεν είναι χειρότερη απο΄την δίψα για ενότητα...

κάποιος το είπε...

που στο καλό είναι τα αυτιά μας για να τον ακούσουμε?

Υπεύθυνοι είναι αυτοί που δημιουργούν τα ψεύδη, αλλά εμείς είμαστε πιο υπεύθυνοι που πιστεύουμε όσα δεν μπορούμε να νιώσουμε

Αυξάνεστε, λοιπόν, και γεμίστε την γη με ρομποτοειδή...χωρίς Ψυχή, χωρίς ΄Ερωτα, χωρίς Ζωή...

διαχωρισμένους σε άντρες και γυναίκες...

και μετά φταίει ο Μπους

:-%
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Annoula »

:-( :-( :-(
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

έλεος πότε θα ξυπνήσουμε επιτέλους να στείλουμε όλους αυτούς τους δίθεν αυθεντίες ....να μην πώ που :-%

βρε ούσττττττττττττττττττττττττ :-%
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

στην αρχη με επιασαν τα γελια, αλλα ειναι τοσο λυπηρο......... :-(

θυμηθηκα τωρα.... μικρη γυρω στα 20 ειχα παει να εξομολογηθω στον παπα του μοναστηριου που ειναι η ξαδελφη μου καλογρια, και δεν ειχα να του πω τιποτα, οποτε εκανε αυτος τις ερωτησεις. Μια απ' αυτες ηταν αν εχω σχεσεις. Τον κοιτουσα καλα καλα, και αναγκαστηκε να μου πει οτι εννοουσε αν εχω ποτε συναψει σεξουαλικες σχεσεις, και του ειπα με φυσικοτητα, ναι. Ε, δεν σας περιγραφω τι επαθε... αρχισε το λογυδριο για το θανασιμο αμαρτημα της πορνειας, βεβαιως βεβαιως... και εγινα τρελη!!! βγηκα μετα απο λιγο απο το εκκλησακι, και πηγα στην ξαδερφη μου ουρλιαζοντας "ποιος ειναι αυτος που θα με πει εμενα πορνη" και αλλα τετοια ωραια. Εφαγε τον εξαψαλμο της κι αυτη τοτε, αλλα καταλαβα αργοτερα οτι δυστυχως αυτη την "αμαρτια" μας την περασανε στο κυτταρο γμτ!!
ξυπνησαν ομως οι υπνωτισμενοι σκλαβοι :mad: :mad: τρελαινομαι πια με δαυτους :mad:
ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ!!
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

Πιστεύω βαθιά στην ελευθερία να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει και αντέχει...
Αν οι άνθρωποι βρίσκουν κάτι όμορφο σ' αυτόν τον δρόμο, ή σε όποιον άλλον, καλά κάνουν και τον ακολουθούν...

όμως...

δεν μας φτάνουν τόσα χρόνια φόβου?
Πόσους άγιους πια αντέχουν τα κύτταρά μας?

τώρα θα αρχίζουν να "ξερνάνε" πια...

όταν κοιτάει ο άνθρωπος τον ουρανό, για να μιλήσει με τον θεό, έχει χάσει τα πάντα...

αντί να σκύψει ευλαβικά μέσα του και να τον αναζητήσει στην αλήθεια, συνεχίζει ένα ψεύτικο δράμα...

και αναρωτιέμαι...

που φτάνει πια αυτή η ανοησία? μέχρι ποιόν χρόνο?

Τώρα που η ανθρωπότητα παίρνει την φόρα για να ανέβει επίπεδο, τώρα θα πάει πίσω αναγκαστικά. Είναι όπως συμβαίνει στην κούνια, που για να ανέβει, χρειάζεται να πάρει φόρα και πάει πίσω πρώτα... Είναι Νόμος αυτός, δεν μπορεί κανείς να τον αποφύγει...

και τότε να δω ποιός άγιος θα την σώσει...σ' αυτόν τον χρόνο του "πίσω", όταν δεν έχει προετοιμαστεί εσωτερικά να αντέξει...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”