Οτι να ΄ναι...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Vasoula »

Από τον καιρό που γεννήθηκα προσπαθούσα πάντα να βοηθήσω τους ανθρώπους με τα πνευματικά δώρα της Ψυχής μου, προσανατολισμένα στην ουσία μας, την Αγάπη…

Στο ενδιάμεσο, παρεξηγήθηκα πολλές φορές…γιατί αυτό που ήμουν, αυτό που έδινα και αυτό που έπαιρνα δεν ήταν κοσμικά ανεκτό, από κανέναν σχεδόν!

Το ότι ξέχναγα να μνησικακήσω θεωρήθηκε αδυναμία…
Το ότι δεν ζύγιζα με τα ανθρώπινα ζύγια την ζωή, θεωρήθηκε ψυχική ασθένεια…

Και μέχρι να συνειδητοποιήσω, τι έχει γίνει, ξεχάστηκα...

΄Επρεπε να βρω τον Δρόμο μου ξανά και τότε πέρασα από πολλές δοκιμασίες ασθένειας, εγκατάλειψης και ματαιότητας…
Από χέρια που κουνήθηκαν στο λάθος μου…από αγάπη
Από χέρια που απλώθηκαν να με σώσουν από αυτό το λάθος και με «ξέσχισαν» στην κατεύθυνση μου…

Που να έστρεφα το βλέμμα μου και να μην έβλεπα πίσω από την Αγάπη, μια προσδοκία…
Τόσο πολύχρωμος ο κόσμος του πολεμιστή, που μπερδεύτηκα με το τι χρειάζεται να πολεμήσω…

΄Ολοι πολεμούσαν τάχα το «κακό» υπέρ του θεού, υπέρ της ενότητας, υπέρ της ελευθερίας, υπέρ της ισότητας…Μπερδεμένα λόγια που δεν ηρεμούσαν την Ψυχή μου…
Φανταστικοί εχθροί, οι αιώνιες δεισιδαιμονίες ενός κόσμου που φαινόταν να διεκδικεί την ειρήνη, μέσα από τον πόλεμο...και να τρέφει ελπίδες στον θυμό του.

Τι να πρωτοθυμηθώ από τους κόσμους που βρέθηκα…μα χωρίς τον Λόγο της Ζωής, ήταν μόνο συνασπισμοί που έκαναν την Ψυχή μου να μαραζώνει, αντί να ανθίζει…

΄Εψαχναν όλοι να βρουν να ανήκουν κάπου…Να είναι μαζί με κάποιους άλλους στον πόλεμο, με κοινούς στόχους και κοινές λέξεις-μαχαίρια και κοινούς συμβολισμούς, μα δεν βρήκα κανέναν που να ήθελε να είμαστε μαζί στην Αγάπη…κανέναν που να ήθελε να είμαστε μαζί στην Σιωπή του θεού…

Βλέπετε ο πόλεμος έχει διαφορετικό νόημα για τον καθένα μας…

Και εγώ το μόνο που γνώριζα καλά ήταν ότι δεν υπάρχει εχθρός, παρά μόνο μια φαντασίωση που έχει ο άνθρωπος για το «κακό» που έχει βλάψει την Φυλή του, διαμέσου των αιώνων…

Φαντάσματα σηκώνονται και γίνονται ιδανικά ενός τόπου, μιας ομάδας, ενός λαού…
Φαντάσματα που πολεμάνε στον πλευρό των Ελλήνων, των χριστιανών, σύμβολα χωρίς ουσιαστική σημασία για την προσωπική μάχη που κάνει ο καθένας μας με τον εαυτό του…

΄Εμεινα μοναχικός ταξιδιώτης, με μόνη παρέα το αόρατο, εκείνον τον Μεγάλο ΄Ερωτα της Ψυχής...
Η «γλώσσα» μου παρεξηγήθηκε πολλές φορές, η Αγάπη μου το ίδιο…

Μα πάντα ένιωθα μέσα μου την πατρίδα μου…τις μνήμες μου…το άστρο της Ψυχής μου…

Και πάντα είχα σαν όραμα να τα τιμήσω…


Γιατί ήξερα πολύ καλά, ίσως και να ήταν το μόνο που δεν ξέχασα ποτέ, ότι καμία πατρίδα δεν θα με δεχτεί πίσω, αν γίνει το καταφύγιο της ανευθυνότητάς μου και μια ελπίδα για να το «σκάσω» από την ίδια μου την ζωή, πολεμώντας τους εχθρούς που άλλοι, πριν από εμένα, ονόμασαν εχθρούς και εγώ θα έκανα το λάθος να τους πιστέψω…

Τελικά ο Δάσκαλός μου είχε δίκιο…

«Δικαιολογίες θα βρεις πολλές για τον πόλεμο…για την Αγάπη καμία όμως!»


Η ευθύνη του καθενός μας είναι στο πόσο εύκολα παραχωρεί τις Μνήμες του τελικά, σε εκείνους που βρίσκει να του μοιάζουν στην διάθεσή του να πολεμήσει την ζωή του, πριν προλάβει να την Αγαπήσει…


Μεσημεριανό παραλήρημα…
Άντε και στρίβω τώρα… :-D


Εσείς? Τι λέτε? Όλα καλά? :D


άντε γράψτε, όπως νιώθετε... μην σκέφτεστε...ό,τι να ΄ναι



και ένα λαλά για έμπνευση

http://youtu.be/MWIiJxLs1jo" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

αγαπημένο το 2012... εκεί που όλοι βλέπουν την καταστροφολογία εγώ νιώθω την ευκαιρία για εξέλιξη... εκεί που οι άλλοι κοροιδεύουν την καταστροφολογία και μιζεριάζουν ακόμα περισσότερο με την ζωή τους, εγώ νιώθω τυχερή που είμαι εδώ σήμερα... @};-

έφερε και φέρνει κάτι αγαπημένο αυτός ο χρόνος που το νιώθω αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:«Δικαιολογίες θα βρεις πολλές για τον πόλεμο…για την Αγάπη καμία όμως!»

Εσείς? Τι λέτε? Όλα καλά? :D

@};-
όλα καλά,όλα ανθηρά :D
μέχρι στιγμής τουλάχιστον
για την ώρα αισιοδοξώ :x :x
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Νιώθω οτι αμφισβητώ τη ζωή μου... και δε με φοβίζει αυτό, η περιέργειά μου είναι μεγαλύτερη από το φόβο μου.

Προσπαθώ να διακρίνω την αλήθεια από τη ψευδαίσθηση.

Κάποτε μου είπε ο πατέρας μου ότι όποιος αγαπάει κάνει τον άλλο να κλαίει όχι να γελάει.

Τώρα ξέρω... η αλήθεια πονάει όχι η αγάπη.


:x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-

Δεν ένιωθα να ανήκω πουθενά, είχα κολλήσει σ' αυτό, όλα τα δώρα τα είχα μέσα μου αλλά δεν τα εμπιστευόμουν (και για να ακριβολογήσω τώρα τα αναγνωρίζω και μαθαίνω να τα εμπιστεύομαι). Νόμιζα ότι φοβάμαι να μην πληγωθώ απ' την Αγάπη αλλά το μόνο που φοβόμουν τελικά ήταν αναγνωρίσω αυτό που Είμαι, φοβόμουν να αναλάβω την ευθύνη για αυτό που Είμαι, φοβόμουν να υπερασπιστώ και να πολεμήσω γι' αυτό που Είμαι. Μα πως ήταν δυνατόν να Ζήσω χωρίς Εμένα? Ο μόνος εχθρός μου ουσιαστικά ήταν αυτή η αδυναμία μου να αναλάβω την ευθύνη Μου και ήταν τόσο καλά μασκαρεμένος.
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το ότι ξέχναγα να μνησικακήσω θεωρήθηκε αδυναμία…
Αυτό ήταν καλό! Πολύ καλό! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

ολως τυχαιως βρεθηκα εδω :D μα στην παρουσα φαση θα πω μονο οτι αυτη η μουσικη ηταν οτι ακριβως χρειαζομουν για το διαλογισμο μας O:-) O:-) O:-) O:-) O:-)
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Που να έστρεφα το βλέμμα μου και να μην έβλεπα πίσω από την Αγάπη, μια προσδοκία…
Έχω αρχίσει να την φοβάμαι αυτή τη λέξη όταν την χρησιμοποιώ... Και δεν είναι η λέξη καθαυτή που με τρομάζει όσο το γεγονός ότι πίσω από αυτή τη λέξη μπορεί να κρυβεται η οποιαδήποτε προσδοκία την οποία δεν έχω καν αντιληφθεί!!! Δεν είναι τραγικό;;; Το τοπίο ωστόσο θα πρέπει να ξεκαθαρίσει! Πότε ρε παιδί μου θα απαλλαγώ από τις δεύτερες σκέψεις και τα δεύτερα συναισθήματα; ...Καα άντε πες απαλάσσομαι από αυτά. Μετά πρέπει να βρω το σθένος να υπερασπιστώ τον εαυτό μου στη βορρά των ανθρώπων και κυρίως στους ανθρώπους που μέχρι σήμερα με αγαπούσαν... Τουλάχιστον έτσι έλεγαν...
Βάσω έγραψε:Και εγώ το μόνο που γνώριζα καλά ήταν ότι δεν υπάρχει εχθρός, παρά μόνο μια φαντασίωση που έχει ο άνθρωπος για το «κακό» που έχει βλάψει την Φυλή του, διαμέσου των αιώνων…
Τι είπες τώρα Βασούλα μου...(!) Όλα εν τέλει είναι μέσα στο μυαλό! Όλα όμως! Πόσο εύκολο όμως είναι να γυρίσεις τον διακόπτή και να αρχίσεις να ΖΕΙΣ από την αρχή;;; Έχω κατανοήσει αρκετά πραγματα, νοητικά όμως! Μέχρι εκεί! Η συναισθηματική αναπηρία ακόμα καλά κρατεί, γιατί το υποσυνείδητο ακόμα αλλονίζει μέσα μου. Το ενθαρυντικό όμως ξέρετε ποιο είναι; ότι πιάνω πράγματα στον εαυτό μου που κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνει, αλλά τα κάνει ρε γμτ! Παλιά δεν τα έπιανα ούτε καν! Και όχι μόνο δεν τα έπιανα, αλλά θεωρούσα πως κάθε φορά έπρατα και το σωστό ή τελοσπάντων αυτό που πραγματικά ήθελα!

...Άλλο μεγάλο κεφάλαιο αυτό: Η συνειδητή επιλογή. ...Ακόμα και εδώ αποδικνύεται μια πλάνη! Συνειδητή επιλογή για αυτό που λες..., για αυτό που κάνεις..., για αυτό που είσαι... Κατά πόσο είνσι συνειδητή;;;
Βάσω έγραψε:«Δικαιολογίες θα βρεις πολλές για τον πόλεμο…για την Αγάπη καμία όμως!»
Αχ αυτή η αγάπη η ρημάδα... Που στο όνομα αυτής γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα!!! Και αναρρωτιέμαι κάποιες φορές: Γιατί όταν κάποιες φορές τη συναντάμε, φεύγουμε τρέχοντας;;; Τι είναι αυτό που δεν αντέχουμε;;; Θα μου πείτε τώρα, γιατί πότε τη συνάντησες; Σωστά, δεν την συνάντησα. Συνάντησα όμως αυτό το είδος αγάπης που νομίζει πως φέρει ένα άτομο πρωτού μπει στον δρόμο της αυτογνωσίας. ...Σκέφτομαι και λέω όμως, η αγάπη δεν μπορεί να έχει είδη. Η αγάπη λογικά είναι μία. ...Και ίσως αυτό να μας κάνει να τρομάζουμε και να φεύγουμε: το ότι νιώθουμε έστε και ασυνείδητα ότι δεν είναι η πραγματική... Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό;;;

:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί όταν κάποιες φορές τη συναντάμε, φεύγουμε τρέχοντας;;;

τόσο πολύ βιωμένο, που κάποια εποχή απέφευγα τους ανθρώπους γιατί τους τρόμαζα...Καλά κρατάει αυτό ακόμα, μόνο που τώρα δεν αποφεύγω τίποτα :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από AMALIA »

Vasoula έγραψε:
Γιατί όταν κάποιες φορές τη συναντάμε, φεύγουμε τρέχοντας;;;

τόσο πολύ βιωμένο, που κάποια εποχή απέφευγα τους ανθρώπους γιατί τους τρόμαζα...Καλά κρατάει αυτό ακόμα, μόνο που τώρα δεν αποφεύγω τίποτα :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
... :cry: @};-
Ω Βασουλα μου σε νιωθω.. @};-
μετα εποχη Βασουλας και εγω τρομαξα πολλους ασυνηδητους ανρθωπους γιατι πια δεν ημουν ιδια πχ δεν ετρωγα αμασητα δεν ημουν το ερμαιο και η γλαστρουλα .. αλλα ειχα μια αγκαλια ενα χαμογελο ενα λογο γλυκο να δωσω αλλα οι ανθρωποι στο διαφορετικο αντριδραν φοβουνται μαγκωνουν... αλλα ηταν και ενα καλο ξεκαθαρισμα που εγινε στην ζωη μου... που ημουν και ειμαι ευγνωμων @};-
και αλλοι που μπηκαν στην αρχη τουλαχιστον μεχρι να με νιωσουν και να με αφουγκραστουν ειχαν το σθενος τουλαχιστον να το εκφρασουν να το παραδεχτουν και να πουν θα δωσω χρονο στον ευατο μου να σε γνωρισει να το ζησει.. @};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:τόσο πολύ βιωμένο, που κάποια εποχή απέφευγα τους ανθρώπους γιατί τους τρόμαζα...Καλά κρατάει αυτό ακόμα, μόνο που τώρα δεν αποφεύγω τίποτα
Βασούλα μου >:d< >:d< >:d<

Αμαλάκι >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη >:d< >:d< >:d<

Βασούλα >:d< >:d< >:d<

Αμαλάκι >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Οτι να ΄ναι...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”