ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Vasoula »

Ε, εσείς που είσαστε "γονείς"...

Σταματήστε να φορτώνεστε στα παιδιά σας...

Σταματήστε να τους γεμίζετε ενοχές γιατί θέλουν να προχωρήσουν στην ζωή τους χωρίς εσάς...

Σταματήστε να τους ενοχοποιείτε για την μοναξιά σας

Σταματήστε να τους ζητάτε χάρες που δεν μπορούν να σας κάνουν...

Σταματήστε πια αυτήν την παραδοσιακή αθλιότητα των υποχρεώσεων

και σεβαστείτε την ζωή τους, όπως δεν σας σεβάστηκαν οι δικοί σας γονείς...μην εκδικείστε τα παιδιά σας στο όνόμα της Αγάπης, γι' αυτά που πάθατε εσείς...

Προετοιμάστε τους έναν κόσμο όμορφο που δεν ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...


Δέστε τι κόσμο δημιουργήσαμε στα παιδιά μας...Και ΜΕΤΑΝΟΕΙΣΤΕ γμτ, γιατί θα βγω με τα ρόπαλα...


Βαρέθηκα να ακουω ότι η μανούλα είναι ο μόνος άνθρωπος που μας αγαπάει αληθινά...

Η αληθινή αγάπη δεν επιβάλλεται σε χάρες που δεν σας κάνουν...σε συντροφιές που δεν σας δίνουν...

ζητάτε, γμτ, σεβασμό, τους μιλατε για σεβασμό και πρώτοι εσείς ασεβείτε εις βάρος τους...Τους φορτώνεστε γιατί δεν ξέρετε τι να κάνετε με την ζωή σας...

Βρέίτε νόημα...και αφήστε τα παιδιά σας ήσυχα!!! Ελεος πια...

Δώστε τους ότι μπορείτε χωρίς να ζητάτε ανταλλάγματα...Αγκαλιάστε τα έτσι, χωρίς να σκέφτεστε πως θα ξεπληρώσουν αυτήν την αγκαλιά...

Εμείς οι γονείς είμαστε υπεύθυνοι γι' αυτήν την αθλιότητα που βιώνει ο κόσμος μας σήμερα...

Τι κάνετε γι' αυτό, εκτός από το να ζητάτε συνεχώς να την συνεχίσουν και τα παιδιά σας???


ε?

ε?

ε?


ναι, σε εσένα μιλαω...μην κάνεις τον σταυρό σου, δεν είμαι τρελή...

άντε να γλιτώνουμε πια από τις "σαβούρες" του κόσμου τούτου...

στο καλό και να μας γράφετε...


:angry-tappingfoot:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Emmaki »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Στο καλο με δημοκρατικες και συνοπτικες διαδικασιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)) :)) :)) :)) :))
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Πριν από αρκετούς μήνες ξεκίνησα να γράφω μια ιστοριούλα για παιδιά. Ένιωσα το παιδάκι μέσα μου να θέλει να μιλήσει. :x
΄
Ίσως ταιριάζει να το γράψω εδώ. Κάπως έτσι αρχίζει...

Εεεεεεεε! εσείς οι μεγάλοι!

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ, πού βρίσκουμε τόση δύναμη, εμείς τα παιδιά και τα βγάζουμε πέρα ζώντας σ΄αυτόν τον τεράστιο κόσμο? Πώς τα βγάζουμε πέρα με τόσους κανόνες, περιορισμούς απαγορεύσεις? Με τόσο δύσκολα συναισθήματα που ξεχειλίζουν τόσες και τόσες φορές από την καρδούλα μας και δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε?

Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται!

Μα πότε θα καταλάβουν επιτέλους οι μεγάλοι, ότι οι σκανταλιές μας, οι αταξίες μας ακόμα και η ανυπακοή μας είναι τα σκαλοπάτια της ανάπτυξής μας? Πότε θα καταλάβουν ότι οι αντιδράσεις μας όταν δεν είναι οι αναμενόμενες δεν σημαίνουν ότι είμαστε "κακά" παιδιά αλλά ότι ίσως δεν μπορούμε να εκφράσουμε αυτά που νιώθουμε και ότι ίσως αυτό μας φοβίζει? Πότε θα καταλάβουν ότι πραγματικά φοβόμαστε πολύ, μα πάρα πολύ ότι μας φοβίζει?
Πότε θα διώξουν τον φόβο με την Αγάπη τους?
:-( @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Vasoula »

Πότε θα διώξουν τον φόβο με την Αγάπη τους?
ποτέ :angry-banghead:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Vaso έγραψε:
Πότε θα διώξουν τον φόβο με την Αγάπη τους?
ποτέ :angry-banghead:

=)) =)) =))
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:handgestures-thumbupright:


@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Evoula »

Κάποια στιγμή, τα παιδιά πρέπει να καταλάβουν, πως συντελείται ένας στυγνός και ασυνείδητος εκβιασμός εις βάρος τους.
Δεν είναι Αγάπη αυτό.
Είναι εξαγορά. Σου δίνω αυτό και απαιτώ από σένα, να είσαι αυτό που ζητάω εγώ, όπως το θέλω, όταν το θέλω.

Και αυτό κουρελιάζει την ψυχή μας. Την αποδυναμώνει, την αρρωσταίνει. Και συνεχίζεται ο ίδιος φαύλος κύκλος.
Δεν είναι Αγάπη αυτό. Είναι εγωισμός. Είναι φόβος. Είναι ανάγκη. Δεν μας αγαπάει η "μανούλα". Το αίμα μας ρουφάει. Την ψυχή μας. Την ενέργειά μας. Και ο "πατερούλης" το ίδιο. Δεν το καταλαβαίνουν αλλά το κάνουν.

Βλέπω ανθρώπους, να αρρωσταίνουν από αυτή την πίεση. Τους βλέπω σε μια συνεχή σύγκρουση. Σε έναν συνεχή εξαναγκασμό. Άλλα θέλουν και άλλα κάνουν. Σκύβουν το κεφάλι και υποκύπτουν σε έναν εκβιασμό, που δεν τον καταλαβαίνουν. Περνάει μέσα τους, ασυνείδητα και ύπουλα.

Βάσω, είχες πει κάποτε, πως δεν Χρωστάμε πια.
Πως Πληρώσαμε.
Όντως παιδιά, πληρώσαμε. Πληρώσαμε πολύ ακριβά. Ας σταματήσουμε να πληρώνουμε πια, κάτι που δεν είναι δικό μας.
Δεν χρωστάμε, δεν μας χρωστάει κανένας. Μηδενικός ο ισολογισμός. Η ζωή είναι πιο απλή, χωρίς ρόλους. Όταν όλοι είμαστε άνθρωποι. Χωρίς δεσμούς, χωρίς συγγένειες.

Χθες έπινα καφέ με μια φίλη μου. Μας πλησιάζει μια κυριούλα, κακοντυμένη, κακομοιριασμένη και λίγο τσαλαφούλα. Με βλέπει να ανοίγω το πακέτο μου, για να ανάψω ένα τσιγάρο και έρχεται κατευθείαν σε μένα.
"Μου δίνεις ένα τσιγάρο;" με ρωτάει.
Την κοιτάω. "Να σου δώσω, γιατί να μην σου δώσω; Πάρε και καλές γιορτές". της λέω.
"Ε, μόνο ένα; Δώσε μου κι άλλο"
Αρχίζω και τα παίρνω.... "Γιατί στο χρώσταγα; Εσύ τα παίρνεις τζάμπα αλλά εγώ τα πλήρωσα" της λέω.
Απτόητη αυτή. "Δώσε μου ένα ακόμα. Ένα ίσον κανένα".
Εμεινα κόκκαλο. Μου φέρθηκε σαν να της το χρωστούσα. Σαν να της χρωστούσε η ζωή. Δεν υπήρχε ανάγκη, υπήρχε κακία. Η κακία του κακομοίρη, του θύματος, εκείνου που η ζωή του παίρνει και τα δίνει σε άλλους τυχερούς. Αυτοί οι "τυχεροί" λοιπόν, οφείλουν. Χρωστάνε.

Ε, σώνει λοιπόν!
Φτάνει!
Δεν χρωστάω, τίποτε σε κανέναν. Δεν έφαγα τίποτε, με κανέναν χοντρό, δεν στέρησα τίποτε από κανέναν και αν το έκανα το διπλοπλήρωσα.
Είμαστε πάτσι λοιπόν παιδιά!

Άι σιχτήρ και καλές γιορτές!
[-(
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Annoula »

έτσι ακριβώς... ότι ήταν να πληρώσουμε το πληρώσαμε... σώσαμε πια. Δεν πάει άλλο :x :x :x :x :x @};- @};- @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Vasoula »

Άι σιχτήρ και καλές γιορτές!
ε ναι... :angry-cussingblack:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δεν είναι Αγάπη αυτό.
Είναι εξαγορά. Σου δίνω αυτό και απαιτώ από σένα, να είσαι αυτό που ζητάω εγώ, όπως το θέλω, όταν το θέλω.

Και αυτό κουρελιάζει την ψυχή μας. Την αποδυναμώνει, την αρρωσταίνει. Και συνεχίζεται ο ίδιος φαύλος κύκλος.
Δεν είναι Αγάπη αυτό. Είναι εγωισμός. Είναι φόβος. Είναι ανάγκη.
Έτσι είναι! :x

Άι σιχτήρ και περάστε τις γιορτές όπως θέλετε [-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Άι σιχτήρ και καλές γιορτές!
εεεεεε μα ναιιιι!!! :x :x :x :x :x :x

ξεχρεωσαμε Τελοςςςς! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

α ρε μάνα... α ρε πατέρα... δεν χρωστάω πια... ΤΕΛΟΣ!!! τώρα ζω για μένα... τώρα μαθαίνω τη Ζωή και ανακαλύπτω Εμένα ... :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από VasilisM »

Αχ ρε Βάσω.. :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Ellaki »

Άι σιχτήρ και καλές γιορτές!
>:)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

θα το εκτυπωσω μου φαινεται και θα το στειλω σε μερικες διευθυνσεις :-( :-( :-( :-( και μια αγκαλια στο παιδακι μεσα μας που ΞΕΧΡΕΩΣΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ >:d<
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”