XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Xριστούγεννα...

Σαν σήμερα, λένε, γεννήθηκε ο Χριστός...

και έτσι έχασε το Φως την Δύναμή του...έχασε ο θεός τον Υιό του...

΄Εχασε ο άνθρωπος κάθε ίχνος ταπεινότητας...
Του το έσβησαν οι μύθοι

Κρατήθηκε από αυτούς τους μύθους και τους έθρεψε αλαζονικά μέσα στις ασύμβατες ζωές του, προδίδοντας ξανά και ξανά την Αλήθεια...και πάντα την προδίδει, όσο και να συμφιλιώνεται με μία τελετουργία που δεν είναι ιερή, αλλά φανταχτερή...

Φανταχτερή είναι η συγχώρεση κάθε φορά που κοινωνεί τάχα το αίμα του Χριστού, αλλά παράλληλα το σκορπάει χωρίς τελειωμό και κρίση σε πράξεις που εγκλωβίζουν τελικά την ζωή σε μια άνευ όρων "αμαρτία" ματαιότητας...

Πως είναι δυνατόν να φορτώσαμε σε έναν ΄Ανθρωπο τόσο βάρος?

Πως είναι δυνατόν να αποδώσαμε σε έναν ΄Ανθρωπο τόσο μίσος και διαχωρισμό?

Χριστούγεννα, λένε...Κοιτάξτε και τους φτωχούς!
Και η μονή Βατοπεδίου σφραγίστηκε...

Δεν θέλω σήμερα, λίγο πριν το 2012, να δώσω κανένα μήνυμα συμπόνιας...Χρόνια ολόκληρα αυτά τα μηνύματα των Χριστουγέννων γίνονται περιοριστικές ευχές που διαρκούν όσο και τα λαμπάκια στους στολισμένους δρόμους...Αφήνουν έναν θλιβερό απόηχο ενός σκηνικού που έληξε άδοξα, μέσα σε περιορισμένα "χειροκροτήματα"...

Αυτήν την φορά ας μην δούμε τα "πυροτεχνήματα" στον ουρανό, αλλά στην καρδιά μας...

Ας μην ενωθούμε "αναγκαστικά" λόγω γιορτών, αλλά ουσιαστικά, λόγω του θεού

Ας σκύψουμε ταπεινά μέσα μας να δούμε πόσο ασύμβατα ζούμε με την Φύση μας, την Φύση του Ανθρώπου,

που δεν είναι ευγενικός, γιατί απλά δεν πρέπει είναι αγενής, που δεν είναι καλός, γιατί απλά δεν πρέπει είναι κακός...(μπορώ να γράψω ένα σωρό επίθετα που χαρακτηρίζουν τον άνθρωπο, απλά επειδή υπάρχουν και κάποια άλλα που τον χαρακτηρίζουν επίσης...)

Δύσκολο, το ξέρω, να ξεφύγει κανείς από τους μύθους, χωρίς να τους έχει αντικαταστήσει με την εσωτερική Αλήθεια...

Πως να σπάσει τους τοίχους που έχτισε? δεν γίνεται με ευχή...δεν γίνεται ούτε με ελπίδα...
Και η μονή Βατοπεδίου σφραγίστηκε...

Η μόνη επικοινωνία πια που είναι αληθινή, είναι αυτή που γίνεται μέσα από την καρδιά μας...Ενσυναίσθηση! Χωρίς θεαματικές πράξεις και λέξεις και συναισθήματα και σκέψεις...Να νιώσουμε βαθιά μέσα μας αυτήν την φλόγα του Φωτός, του δικού μας Χριστού, του δικού μας Ανθρώπου και να μην τον "θυσιάσουμε" πάλι άδικα, μπροστά στο μάταιο "θεαθήναι" ενός μύθου που δεν πρόσφερε τίποτα ουσιαστικό, για δύο χιλιάδες χρόνια και ούτε πρόκειται να προσφέρει και για τα επόμενα χίλια, στον θεό…
Και η μονή Βατοπεδίου σφραγίστηκε…

Από την εστία του Φωτός μέσα από τη Διάνοια του θεού
διαχύεται φως μέσα στις διάνοιες των ανθρώπων.
Το φως κατέβηκε στη Γη.

Από την εστία της Αγάπης μέσα απ' την Καρδιά του Θεού
διαχύεται Αγάπη μέσα στις καρδιές των ανθρώπων.
ο Χριστός είναι στη Γη.

Από το κέντρο όπου η θέληση του Θεού είναι γνωστή
Ο σκοπός καθοδηγεί τις μικρές θελήσεις των ανθρώπων.
Ο σκοπός που οι Διδάσκαλοι γνωρίζουν και υπηρετούν.

Από το κέντρο που ονομάζουμε φυλή των ανθρώπων
Το Σχέδιο της Αγάπης και του Φωτός πραγματοποιείται
Και ΣΦΡΑΓΙΣΕ την πύλη του κακού.

Το Φως η Αγάπη και η Δύναμη αποκαθιστούν το Σχέδιο πάνω στη Γη.


Λίγο πριν το 2012…ας αγαπήσουμε τον ΄Ανθρωπο, όπως του αξίζει αυτήν την φορά…
Με Δύναμη και Αγάπη που δεν προέρχονται από αυτά που έχουμε, αλλά από αυτά που είμαστε!

Ο θεός μέσα μου χαιρετά τον θεό μέσα σας!

H Eυχή ας είναι για Ειρήνη μέσα μας!



Εσείς τι ευχή θα δίνατε?
Συνημμένα
Engel-des-Friedens.jpg
Engel-des-Friedens.jpg (167.42 KiB) Προβλήθηκε 3251 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Να υπαρξει ενοτητα στους ανθρωπους...για αυτα που ερχονται να αντεξουμε :x
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Maraki »

Να έχουμε το θάρρος και τη θέληση, να επιτρέψουμε στο Θεικό Φως να εισχωρήσει μέσα μας αβίαστα και χωρίς φόβο.
Να επιτρέψουμε στο Θεικό Φως να φωτίσει κάθε μας εμπόδιο, προσδοκία, φόβο, πόλεμο, διαχωρισμό, αντιπαλότητα..

Να γεμίσουμε με το Θεικό Φως της ΑΓΑΠΗΣ το είναι μας, την ΨΥΧΗ μας.
Να επιτρέψουμε στον Εαυτό μας να Είμαστε Ανθρωποι!
Να είμαστε πλήρης από τη Θεική Ουσία της ΑΓΑΠΗΣ και να την εκδηλώσουμε ατόφια, όμορφα, αγνά, ταπεινά...

Καθώς έγραφα 2 κορίτσια μας είπαν τα κάλαντα....

Χριστός γεννάται σήμερον... @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Η ευχή μου είναι και η προσευχή μου, να βιώνουμε στην κάθε στιγμή μας την Αλήθεια ότι είμαστε παιδιά του Θεού, είμαστε μέσα Του και είναι μέσα μας.

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Εσωτερική Αρμονία και Γαλήνη! @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

αυτο το μηνυμα για μενα τα λεει ολα! @};-



τούτο λέγω:

Το φως πλησιάζει στην γη. Είναι η ιερή στιγμή που θα αγκαλιάσει όλους τους ενσαρκωμένους ανθρώπους και θα τους ανοίξει στην μεγάλη Του δύναμη. Χρειάζεται καθαρά κανάλια για να γειωθεί. Τα σώματά σας ας παίξουν αυτόν τον ρόλο. Ανοίξτε την πνευματική καρδιά σας στην αγάπη, ανοίξτε τα χέρια σας και απλώστε το σε όλες τις ζωντανές υπάρξεις. Είμαι εδώ. Το φως γεννάται ξανά και χρειάζεται αγνές μήτρες να το κυοφορήσουν για να το φέρουν στον κόσμο. Γεννιέμαι μέσα σας και εκεί θα παραμείνω. Μέσα στον ιερό ναό της καρδιάς σας, όπου δεν χωράει τίποτα άλλο εκτός από αγάπη. Μην δίνετε την αγάπη με προϋποθέσεις. Δίνετέ την αγνά όπως την δίνετε σε Εμένα. 'Ετσι μόνο θα μεγαλώσει και θα αγκαλιάσει όλες τις ζωντανές υπάρξεις. 'Ετσι μόνο θα Με εκδηλώσετε.
Στον ναό της καρδιάς σας δεν χωράνε μνησικακίες, ζήλιες, ανταγωνισμοί. Δεν χωράει τίποτα άλλο εκτός από Μένα. Αφήστε Με να μεγαλώσω και να καταλάβω όλη σας την ύπαρξη. Αφήστε Με μέσα από την καρδιά σας και τα χέρια σας να εκδηλωθώ και να εισχωρήσω σ' όλες τις καρδιές των ανθρώπων ενσαρκωμένων.

Γίνετε εσείς η φωτεινή γέφυρα που θα Με ενώσει μ' όλες τις ψυχές. Η ακτίνα αγάπης Μου ζητά να ενωθεί με όλες τις πνευματικές καρδιές των ανθρώπων και να τους υποστηρίξει στην εκδήλωση της αγνής αγάπης που έχουν όλα τα θεϊκά όντα του Πατέρα. Το φως Μου καθαρίζει, θεραπεύει, ενώνει.
Ενωθείτε και εκδηλώστε Με.
Αγαπήστε και εκδηλώστε Με. Αφήστε το Φως Μου να σας γεμίσει και να σας μεταμορφώσει.
Την παραμονή της μεγάλης εορτής της γέννησης του Φωτός, ελάτε κοντά Μου για να σας οδηγήσω στην Ανώτερη δόνηση της ενέργειας του Φωτός.

Ευλογία σε όλους

:-( :-( @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

τούτο λέγω:

Το φως πλησιάζει στην γη. Είναι η ιερή στιγμή που θα αγκαλιάσει όλους τους ενσαρκωμένους ανθρώπους και θα τους ανοίξει στην μεγάλη Του δύναμη. Χρειάζεται καθαρά κανάλια για να γειωθεί. Τα σώματά σας ας παίξουν αυτόν τον ρόλο. Ανοίξτε την πνευματική καρδιά σας στην αγάπη, ανοίξτε τα χέρια σας και απλώστε το σε όλες τις ζωντανές υπάρξεις. Είμαι εδώ. Το φως γεννάται ξανά και χρειάζεται αγνές μήτρες να το κυοφορήσουν για να το φέρουν στον κόσμο. Γεννιέμαι μέσα σας και εκεί θα παραμείνω. Μέσα στον ιερό ναό της καρδιάς σας, όπου δεν χωράει τίποτα άλλο εκτός από αγάπη. Μην δίνετε την αγάπη με προϋποθέσεις. Δίνετέ την αγνά όπως την δίνετε σε Εμένα. 'Ετσι μόνο θα μεγαλώσει και θα αγκαλιάσει όλες τις ζωντανές υπάρξεις. 'Ετσι μόνο θα Με εκδηλώσετε.
Στον ναό της καρδιάς σας δεν χωράνε μνησικακίες, ζήλιες, ανταγωνισμοί. Δεν χωράει τίποτα άλλο εκτός από Μένα. Αφήστε Με να μεγαλώσω και να καταλάβω όλη σας την ύπαρξη. Αφήστε Με μέσα από την καρδιά σας και τα χέρια σας να εκδηλωθώ και να εισχωρήσω σ' όλες τις καρδιές των ανθρώπων ενσαρκωμένων.

Γίνετε εσείς η φωτεινή γέφυρα που θα Με ενώσει μ' όλες τις ψυχές. Η ακτίνα αγάπης Μου ζητά να ενωθεί με όλες τις πνευματικές καρδιές των ανθρώπων και να τους υποστηρίξει στην εκδήλωση της αγνής αγάπης που έχουν όλα τα θεϊκά όντα του Πατέρα. Το φως Μου καθαρίζει, θεραπεύει, ενώνει.
Ενωθείτε και εκδηλώστε Με.
Αγαπήστε και εκδηλώστε Με. Αφήστε το Φως Μου να σας γεμίσει και να σας μεταμορφώσει.
Την παραμονή της μεγάλης εορτής της γέννησης του Φωτός, ελάτε κοντά Μου για να σας οδηγήσω στην Ανώτερη δόνηση της ενέργειας του Φωτός.

Ευλογία σε όλους
Και για μενα Δωρουλα!!!
Σ'ευχαριστω!!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Αφηνομαι με εμπιστοσυνη στην αγκαλια της Αγαπης της Αληθειας και του Φωτος... :romance-grouphug: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Να έρθουν στο Φως οι πραγματικές ποιότητες των ανθρώπων.
Να γίνουμε Άνθρωποι. Το Θέλημά Του να είναι θέλημά μας.
Αγάπη, Αλήθεια και Ειρήνη πρώτα μέσας μας και μετά αναπόφευκτα και έξω μας... @};- :x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Έφη »

Δωρα έγραψε: Ενωθείτε και εκδηλώστε Με.
Αγαπήστε και εκδηλώστε Με. Αφήστε το Φως Μου να σας γεμίσει και να σας μεταμορφώσει.
Την παραμονή της μεγάλης εορτής της γέννησης του Φωτός, ελάτε κοντά Μου για να σας οδηγήσω στην Ανώτερη δόνηση της ενέργειας του Φωτός.

:-( :-( @};-
Δωρούλα >:d< :x

Να ανοίξω την καρδιά μου με εμπιστοσύνη ... @};-
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αγάπη για τον Εαυτό μας! Αγάπη για όλο τον κόσμο! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασω!!! @};-
Το Φως η Αγάπη και η Δύναμη αποκαθιστούν το Σχέδιο πάνω στη Γη
Και ο καθενας μας με Αγαπη Σοφια και ακεραιοτητα να το ακολουθει!

@};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

.Να νιώσουμε βαθιά μέσα μας αυτήν την φλόγα του Φωτός, του δικού μας Χριστού, του δικού μας Ανθρώπου και να μην τον "θυσιάσουμε" πάλι άδικα, μπροστά στο μάταιο "θεαθήναι" ενός μύθου που δεν πρόσφερε τίποτα ουσιαστικό, για δύο χιλιάδες χρόνια και ούτε πρόκειται να προσφέρει και για τα επόμενα χίλια, στον θεό…
ενιωσα την αναγκη να το διαβασω ξανα το κειμενο και ξανα....!ναι ας μην θυσιασουμε παλι το Ειναι μας στο θεαθηναι των ρολων της αποδοχης...!των ρολων που γεμιζουν το μεσα μας με διαστρεβλωση μονο και μονο για να μην νιωθουμε την ανεχεια και τη μοναξια του εαυτουλι.....!

ας εκδηλωθουμε με αυθεντικοτητα, αυτη ειναι η δικη μου ευχη, ο,τι κι αν εμπεριεχει αυτη..!

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

προχθές στην δουλειά μια εταιρεία έστειλε ένα χριστουγεννιάτικο δωράκι και το άνοιξαμε όλοι μαζί,
παρατηρούσα την παιδικότητα και την χαρά τους, τα γέλια πήραν την θέση της εσωτερικής αγωνίας για μια στιγμή

και αφου το πήρα στο γραφειό μου και το έστησα άνοιξα και διάβασα και τις ευχές

δάκρυα γέμισαν τα μάτια μου και ένοιωσα το πως η αγωνία αυτή αντικαθίσταται απο χαρά και αγάπη όμως για μέρα και μετά πάλι αγωνία,

και εκείνη την στιγμή ευχήθηκα η Ψυχή όλων μας να ελευθερωθεί απο αυτή την αγωνία, απο την αυθεντία, απο αξίες φορεμένες και εντολές που απομακρύνουν τον άνθρωπο απο την Ψυχή του και απο το θεό, και καθώς πέφτουν όλες οι σαθρές αξίες, για τον καθένα να συντελεστεί η ευλογημένη αντικατάσταση μέσα μας

ώστε η χαρά, η αγνότητα του παιδιού και η Αγάπη να απλωθεί με Αυθεντικότητα κάθε στιγμή

εγένετο

:-( :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Fotini έγραψε: και εκείνη την στιγμή ευχήθηκα η Ψυχή όλων μας να ελευθερωθεί απο αυτή την αγωνία, απο την αυθεντία, απο αξίες φορεμένες και εντολές που απομακρύνουν τον άνθρωπο απο την Ψυχή του και απο το θεό, και καθώς πέφτουν όλες οι σαθρές αξίες, για τον καθένα να συντελεστεί η ευλογημένη αντικατάσταση μέσα μας

ώστε η χαρά, η αγνότητα του παιδιού και η Αγάπη να απλωθεί με Αυθεντικότητα κάθε στιγμή

εγένετο

:-( :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

>:d< :x @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Φωτεινενια! :-( @};- >:d<

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”