ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Παίρνω σαν αφορμή μια νέα δισκογραφική δουλειά ενός τραγουδιστή, για να μοιραστώ μαζί σας την απόγνωσή μου...
Πραγματικά έχω φτάσει στα όρια της αντοχής μου, όχι με τους στίχους, αλλά με την παντελή έλλειψη ατομικής ευθύνης των ανθρώπων...
Δεν με ικανοποιεί καθόλου που μια μερίδα ανθρώπων τις σχολιάζει αρνητικά, αποκρουστικά μπορώ να πω...Δεν με ησυχάχει αυτό, γιατί αυτή η μερίδα είναι οι περισσότεροι...ίσως και όλοι...

Το βλέπω να ξετυλίγεται μέσα στην ίδια την Ζωή Μου...
Τον διαχωρισμό, την απαξίωση, την έγκριση για την ασέβεια σε κάθε Ανθρώπινη ΄Υπαρξη...

Δεν είναι μόνο οι στίχοι των τραγουδιών που απαξιώνουν την γυναίκα...Είναι και οι ίδιες μας οι συμπεριφορές που εγκρίνουν αυτήν την απαξίωση, γενικά σε όλη την δομή της κοινωνίας...

Και αφού η ίδια μας η θρησκεία μας απαξιώνει και εμείς σαν Ανθρώπινες Υπάρξεις την εγκρίνουμε και την υποστηρίζουμε, τι άλλο θα συμβεί εκτός από το να γίνει και "σουξέ" αυτή η απαξίωση?

Δεχτήκαμε την απαγόρευση της εισόδου της γυναίκας σε μια περιοχή που θεωρείται θρησκευτική...Την συντηρούν οι άντρες, την εγκρίνουμε κι εμείς...Τρέχουμε να τελέσουμε τα μυστήρια, χωρίς να σκεφτούμε ότι δεν μπορεί ο θεός να είναι παρών σε τέτοιες διακρίσεις...Ανόητοι άνθρωποι, ανόητη και η θρησκεία τους!!!!!!!!!
Ντροπή και στους δυό μας!
Που πιστεύουμε χωρίς επιχειρήματα...

Και όσοι δεν πιστεύουν τάχα σ' αυτήν την θρησκεία, να έρθουν να μου πουν αν μέσα τους βαθύτερα δεν τρέμουν την εκδίκηση του θεού...

Τι κατάντια θεέ μου...Δεν έχω ούτε ένα λόγο συγχώρεσης για την ανοησία μας, να στηρίζουμε μια θρησκεία που απαξιώνει τον μισό πληθυσμό, με την έγκριση του άλλου μισού...

Τρέξτε άνθρωποι στην εκκλησία...Τρέξτε...Τρέξτε να σωθείτε από τους δαίμονες...όμως μέσα σας τους έχετε...Δεν θα γλιτώσει κανείς σας!

http://youtu.be/zeIhsD0jdpc" onclick="window.open(this.href);return false;


:cry:

έγραψα σήμερα....



οι Νόμοι του θεού είναι άγραφοι...Γραμμένοι είναι μόνο οι νόμοι του ανθρώπου...

όλα αυτά τα χιλιάδες χρόνια που η κοινωνία των ανθρώπων ακολουθεί την γραμμένη ηθική, έφτασε στο σημείο σήμερα να έχει απομακρυνθεί τόσο πολύ από τον θεό, που νομίζω ότι άγγιξε τα όρια της τέλειας πόλωσης. Σήμερα βρισκόμαστε στο σημείο 0, στο ναδίρ της πνευματικότητας και της ηθικής.

Δεν χρειάζεται παρά να παρατηρήσουμε την ανηθικότητα μέσα σε όλη την ζωή των ανθρώπων και την δική μας, για να κάνουμε τις υπερβάσεις μας, ξεκινώντας από την αγάπη που μοιράζονται οι άνθρωποι μεταξύ τους.

Η Ζωή είναι αυθόρμητη, δεν κατευθύνεται, αλλά βιώνεται, και γι' αυτό δεν χρειάζεται να υπάρχει ένας αποδεκτός λόγος, που θα ακολουθήσει κανείς για να είναι παρών στην Ζωή του.

Η λογική και η αντικειμενική αλήθεια είναι μία πλάνη, έρχεται η Ζωή και μας ανατρέπει όσα θεωρούσαμε αντικειμενική αλήθεια, μας ανατρέπει τις πεποιθήσεις μας από μόνη της, αν τις παρατηρούμε σε διάρκεια. Εκεί που νόμιζες ότι εσύ κάνεις το σωστό και ο άλλος το λάθος, η ίδια η Ζωή σου αποδεικνύει ότι ζεις σε μια ουτοπία ηθικής.

Οι Νόμοι του θεού βασίζονται στο ΄Ελεος και την Δικαιοσύνη και από αυτούς δεν μπορεί να ξεφύγει κανείς. Δεν είναι γραμμένοι παρά στην καρδιά της Ανθρώπινης ΄Υπαρξης και όσο ο άνθρωπος γυρνάει γύρω γύρω από το στομάχι του θα θέλει πάντα να ακολουθεί τα ιδανικά εκείνα που θα τον κάνουν να απαλύνει την οργή του.

Το να αποκτήσουμε μια αντικειμενική "εικονα" για τον Εαυτό μας, σημαίνει, κατ' αρχήν, ότι αντιμετωπίζουμε τον εαυτό μας σαν υποκειμενική οντότητα που συμπεριφέρεται με το 10% της συνείδησης της. Και ενώ αυτό το 10% μπορεί να έχει όλη την καλή πρόθεση, υπάρχει και ένα ακόμα 30% που την σαμποτάρει ασυνείδητα...

Ποιός μπορεί να μιλήσει για ηθική στην κοινωνία των ανθρώπων σήμερα, όταν αυτή βασίζεται σε νόμους γραμμένους από εξίσου ασυνείδητους ανθρώπους?

Μπορεί η κλεψιά να είναι αξιοκατάκριτη στην κοινωνία και να υπάρχουν νόμοι που να τιμωρούν τους κλέφτες, γιατί η ιδιοκτησία έχει μεγάλη σημασία στον κόσμο μας, αλλά σκέφτομαι ότι οι ίδιοι οι γονείς μας μάς έκλεψαν την αγνότητα και γέμισαν τον κόσμο μας ενοχές, ντροπή και θυμό, γιατί απλά βασίστηκαν σ' αυτήν την ίδια ηθική της "ιδιοκτησίας", που τιμωρεί τα αποτελέσματα και δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τις αιτίες τους. ΄Οσα ελαφρυντικά ΄και να θέλεις να βρεις, δεν μπορείς να διατηρήσεις σε διάρκεια την αντικειμενικότητά τους, όσο και να προσπαθήσεις...

Μια ματιά στην ασθένεια θα μας πείσει πως όλοι μαζί οι άνθρωποι κάτι πήραν λάθος...και τουλάχιστον θα έχουμε ένα κίνητρο να προσπαθήσουμε να βρούμε μέσα μας την Ανθρώπινη ΄Υπαρξη που δεν την αφορούν οι ανθρώπινοι νόμοι, στο ποσοστό που αυτοί οριοθετούν την συνύπαρξη μεταξύ μας, αλλά έχει αυθεντικά μέσα της το Αγαθό!

Καταλαβαίνω ότι έχουμε ανάγκη κάτι μαζικό ΄για να ακολουθήσουμε...ένα πρότυπο ηθικής για να ξέρουμε που πατάμε...να ενταχθούμε μέσα στην ανθρωπότητα με ένα σκοπό, που θα είναι αποδεκτός από όλους ή έστω από τους περισσοτέρους και εκεί βρίσκεται η πλάνη μας. Γιατί αφήνουμε το μαζικό να επιδράσει στα ιδανικά μας και να μας εντάξει με βία στην ανήθικη κοινή λογική, που δεν έχει καν επιχειρήματα, που θα μας κάνουν να την εμπιστευθούμε…Τα επιχείρηματα τα δίνει μόνο η Πνευματική Λογική, αυτό το πιο αυθεντικό μέρος μας, που είναι ένα με τον θεό όχι σε διανοητικό επίπεδο, αλλα στο επίπεδο του Ανθρώπου…Μέσα μας είναι οι Νόμοι…Δεν έχουμε παρά να τους θυμηθούμε ξανά…


Συγνώμη για το παραλήρημα... :cry:

καλημέρα @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:-( :-( :-( @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-( @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

τις τελευταίες μέρες μου βγαίνει θυμός και εκνευρισμός... μέχρι και με τον Θεό τα έβαλα... γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο?? γιατί έπρεπε να ξεχάσω ποιά είμαι και από που έρχομαι? και γιατί με αφήνεις μόνη μου να πασχίζω να θυμηθώ?? γιατί έπρεπε να σε ξεχάσω Θεέ μου?? :-( :-(

θέλω να σε νιώσω έστω για λίγο...μια στιγμή φτάνει για να ξαναθυμηθώ την Αγάπη... :x μα ώρες ώρες φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρω γιατί δεν ξέρω τον τρόπο... @};-



από την ίδια ταινία στον κήπο της Γεσθημανής... :-(

http://www.youtube.com/watch?v=3NiFR90g ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπετούλα...κι όμως :x :x :x



Θα γυρίσω Μεγάλε Ιερέα και θα ξεχάσω, μου το υποσχέθηκες.

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό θέλεις…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό θέλω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που νιώθω τώρα είναι η αιωνιότητα και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν ένα μικρό της μέρος, αν δεν την ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που βλέπω τώρα είναι ο αστέρας και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν αστεράκι, αν δεν τον ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που ακούω τώρα είναι η ολική αρμονία και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν μια νότα, αν δεν την ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που αισθάνομαι τώρα είναι ο ωκεανός και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν σταγόνα, αν δεν τον ξεχάσω…

Νιώθω πόνο Μεγάλε Ιερέα, όσο απομακρύνομαι από τον ναό…Και φοβάμαι μήπως δεν θυμηθώ ποτέ…΄Όμως ξέρω ότι δεν γίνεται αλλιώς…

Μπορώ να κλάψω? Την ώρα που θα χαίρονται για την δημιουργία, την ώρα που θα παίρνω την μεγάλη ανάσα για να ξεχάσω, την ώρα που ο ναός θα έχει πυκνώσει τόσο πολύ που δεν θα νιώθω την αιωνιότητα, δεν θα βλέπω τον αστέρα, δεν θα ακούω την αρμονία, μπορώ άραγε να κλαψω?

«Δεν χρειάζεται να ξεχάσεις τίποτα…
Γιατί είσαι ο αστέρας, είσαι η αρμονία, είσαι ο ωκεανός…και όλα αυτά δημιουργούν την αιωνιότητα, από αυτά τα αστεράκια, τις νότες, τις σταγόνες, που θέλουν να ενωθούν με το το αρχικό του πρότυπο…Αυτή είναι η τάση του μικρού…Να ενωθεί με το μεγάλο, μέσα από την έλξη του αιώνιου πρότυπου του…»

Μεγάλε Ιερέα, σ’ αγαπώ!
΄Εχεις δίκιο, δεν χρειάζεται να ξεχάσω, αλλά να βιώσω και το μικρό αστεράκι, την νότα και την σταγόνα, για να νιώσω πως είναι η αιωνιότητα και σε ένα μέρος της…

«Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι είσαι η αγάπη μου, η αρμονία μου, ο ωκεανός μου…
Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι η αγάπη, η αρμονία και ο ωκεανός δεν μπορούν ποτέ να είναι κάτι διαφορετικό από την Αρχή τους!
Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι η Αρχή μπορεί να εκδηλωθεί σε χιλιάδες αστεράκια, σταγόνες και νότες και να είναι διαρκώς η Αρχή…»

Κι αν δεν το θυμηθώ?

«Θα στο θυμίζω, μέσα από κάθε αστεράκι, από κάθε νότα, από κάθε σταγόνα…
Και κάθε φορά θα σου στέλνω ένα λουλούδι από την «πατρίδα», που θα σου φέρνει το μήνυμα μου…»

Αγαπημένη μου ψυχή, σου χαρίζω αυτό το λουλούδι, για να βλέπεις μέσα στην αιωνιότητα τον εαυτό σου…

Και να με θυμάσαι…

Να με θυμάσαι, όταν αναζητάς το φως του αστέρα, για να ξέρεις ότι τα αστεράκια δεν είναι παρά μέρος του που ξέχασαν το φως…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έχουν…

Να με θυμάσαι όταν θέλεις να αισθανθείς τον ωκεανό, για να ξέρεις ότι οι σταγόνες δεν είναι παρά ένα μέρος του που ξέχασαν την απεραντοσύνη…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την έχουν…

Να με θυμάσαι, όταν έχεις θέλεις να ακούσεις την αρμονία, για να ξέρεις ότι οι νότες, δεν είναι παρά ένα μέρος της, που ξέχασαν τον ήχο του σύμπαντος…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον έχουν…

Να με θυμάσαι, όταν βιώνεις την στιγμή, για να ξέρεις ότι έχεις την αιωνιότητα…

Και αν δεν με θυμάσαι, το λουλούδι θα στο θυμίζει…
Γιατί είναι ένα μέρος από εσένα αγαπημένη μου ψυχή


http://youtu.be/sza4rh1YzsM" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:cry: :cry: :cry:

που είναι το δικό μου το λουλούδι???
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

να...στην καρδιά σου! @};- @};- @};-
Συνημμένα
himmlisches-licht1.jpg
himmlisches-licht1.jpg (220.79 KiB) Προβλήθηκε 3519 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Βασούλα.... >:d< >:d< >:d< :x

έχει κίνηση και φως που δυναμώνει... και είναι δικό μου... σε ευχαριστώ ... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Συγνώμη για το παραλήρημα... :cry:

καλημέρα @};-
Βασσούλα δεν χρειάζεται η συγνώμη >:d< :*

Σε ποιόν τραγουδιστή αναφέρεσαι?? :-?
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

o Οικονομόπουλος!

Να μην ξαναδώ τραγούδι του εδώ μέσα ε? :?

κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται να αναλαμβάνουν και τις συνέπειες της ασέβειάς τους! ~x(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασουλα νομιζω αυτοι οι τιτλοι που γραφτηκαν στο fb ειναι για αστειο,δεν ισχυει τετοιο αλμπουμ.. @};-
Ισα ισα μεχρι τωρα καψουροτραγουδα εβγαζε ο καλιτεχνης,η μαλον του τα γραφανε.
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ακυρο βασουλιτσα,δυστιχως ισχυει..για το που...να στην ψυχη.
http://www.youtube.com/watch?v=F_tfMw8U ... r_embedded#" onclick="window.open(this.href);return false;!

:-t
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Να μην ξαναδώ τραγούδι του εδώ μέσα ε? :?
Αααααααααα Τασούλη δεν παίζεσαι =)) =)) =)) =)) =))
Βρε, ακριβώς από κάτω βρήκες να βάλεις το link??? =)) =)) =)) =)) =)) =))

>:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”