ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τίποτα δεν θα φύγει από μέσα μας...ούτε ο καλός, ούτε ο κακός εαυτός μας...Γιατί στην ουσία ο καλός και ο κακός εαυτός μας είναι μόνο η ηθική μας, βασισμένη σε μια ηθική αυθεντία και όχι στην αυθεντική μας Φύση...Αυτό που μας κάνει άξιους επίκρισης και τιμωρίας ή αντίστοιχα, άξιους αποδοχής και επιβράβευσης...
Αυτές οι καταστάσεις μέσα μας εναλλάσσονται διαρκώς...μια προκύπτει η μία, μια ή άλλη, οπότε ποιά από ΄τις δύο να πετάξεις, όταν δεν μπορείς να εμπιστευθείς καμία? Να πετάξεις την επίκριση? θα σου λείψει στην αυτο-δικαίωσή σου ότι κάνεις το σωστό...Να πετάξεις την αποδοχή? θα σου λείψει πάλι στην αυτο-δικαίωσή σου ότι δεν έκανες λάθος.

μια από τα ίδια δηλαδή...

στην ουσία αυτό που χρειαζόμαστε είναι να ενώσουμε όλους τους εαυτούς μας στην ίδια αυτο-επίγνωση! Και εκεί είναι η δυσκολία μια και ο κόσμος μας βιώνει πολύ έντονες πολώσεις έξω και μέσα...

Περισσότερο χρειάζεται να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας, πέρα από την νοημοσύνη με την οποία τον μάθαμε να γίνεται, και να κρατήσουμε σταθερά, όσο λίγο και αν μας φαίνεται, αυτό που είναι την συγκεκριμένη στιγμή της εξέλιξής μας!
Με αγωνία δεν μπορούμε να διευρύνουμε την Συνείδησή μας...ούτε με βιασύνη, ούτε με ελπίδα...γιατί όλα αυτά μας φέρνουν γρήγορα σε ένα αποτέλεσμα, του οποίου οι ιδιότητες είναι πάλι πολωμένες σε "καλό" και σε "κακό"...

Δεν "πετάμε" τίποτα...Ούτε παρελθόν, ούτε διαστρεβλώσεις, ούτε μνήμες...κυρίως αυτές!
Δεν γράφουμε την ζωή μας σε άδειες καινούργιες σελίδες, γιατί είναι σαν να αρνιόμαστε την ίδια μας την εξέλιξη...

Η φροντίδα σε κάθε μη λειτουργικό μέρος του εαυτού μας δεν μας επιτρέπει να το πετάξουμε στα αζήτητα, αλλά να το κάνουμε πάλι λειτουργικό και συνεργάσιμο με την Ολότητά του...

Σε κάποια στιγμή θα αναπτυχθεί η αυτο-πειθαρχία σαν μια διαδικασία, απαραίτητη στην μετουσίωση και όχι στο πέταμα του Εαυτού μας...Οι άνθρωποι έχουν μάθει να πειθαρχούν στους κανόνες από φόβο...Τώρα δεν έχουμε κανόνες για να πειθαρχήσουμε, αλλά έναν συγκεκριμένο Στόχο που μας εμπνέει και μας ελευθερώνει, ενώ αναπτύσσεται μέσα μας η Συνειδητότητα του Ανθρώπου…

@};-



Σκεφτόμουν σήμερα και έγραψα…

Το ζώο δεν έχει προσωπικές ανάγκες...΄Εχει μόνο βιολογικές ανάγκες...
Μπορεί να ζήσει το ίδιο όμορφα με αγκαλιά μα περισσότερο καλά ζει και χωρίς αυτήν. Το χάδι είναι ανάγκη του ανθρώπου και όχι του ζώου.
Δεν υπάρχει αγάπη κατά την σεξουαλική πράξη, για το ζώο το μόνο που έχει σημασία είναι η διαιώνιση. Είναι το πιο δυνατό του ένστικτο, μετά από αυτό της επιβίωσης.
Ζει σε κοινότητες, γιατί η Φύση του ακολουθεί τις επιταγές της αγέλης, όπου εκεί λειτουργούν οι Νόμοι της Φύσης του και τους ακολουθεί, χωρίς να χρειάζεται να πιστέψει στον θεό.
Δεν αγαπάει τα παιδιά του, είναι το ένστικτο της διαιώνισης που κάνει το ζώο να γεννάει, αλλά μπορεί πολύ εύκολα να συνουσιαστεί με τους απογόνους του, παρ' όλα αυτά στην περίοδο της "υπευθυνότητάς" του γι' αυτά, τα προστατεύει, ενώ συγχρόνως τα ωθεί να γίνουν αυτόνομα. Δεν θέλει να κρέμονται πάνω του γιατί το ζώο απολαμβάνει πάντα ένα είδος ελευθερίας που είναι Νόμος της Φύσης του.
Και όσα ζουν σε "αιχμαλωσία" αρχίζουν να παραβιάζουν την Φύση τους, για να μπορέσουν να συμβιώσουν με τα αφεντικά τους.

Η μόνή διαφορά ένός φυσικού ανθρώπου από ένα ζώο είναι ότι το ζώο ακολουθεί τους εσωτερικούς Νόμους της Φύσης του, χωρίς καμία προσπάθεια και αν τους παραβιάσει (πράγμα σπάνιο) γίνεται ένα διαφθαρμένο είδος της φυλής του.

Ο άνθρωπος παραβιάζει διαρκώς τους Νόμους της Φύσης του, έτσι γίνεται πάντα ένα διαφθαρμένο είδος της Ανθρώπινης Φυλής. Χωρίς Ψυχή και Πνεύμα, αιχμαλωτίζεται απο΄τους προγόνους του και τον χρόνο!

Σε διάρκεια αυτό γίνεται δεύτερη φύση...

Ο Δρόμος μας δίνει την ευκαιρία να επανέρθει η Φύση του Ανθρώπου στην ομαλή της κατεύθυνση...

πρέπει να γίνει από διαστρεβλωμένο είδος, μια πνευματική Οντότητα...

γιατί΄ο ΄Ανθρωπος έχει, εκτός από τις φυσικές του ανάγκες, και ψυχικές και πνευματικές ανάγκες! Και αν κάποιος του το δειξει, αν το μάθει με κάποιον τρόπο, τότε γίνεται δυστυχισμένος για όλα αυτά που έγινε...Είναι η στιγμή της Αλήθειας, που πάντα στην αρχή πονάει…

και ίσως τότε μπορεί να πει..."καλά ήμουν στον ύπνο μου"...


Ο θεός έχει χρώματα και αρώματα, έχει ήχο και αρμονία, έχει κίνηση και Σοφία.. έχει Αγάπη που για να βιώσεις, πρέπει να Είσαι ΄Ανθρωπος, ω ΄Ανθρωπε…

Σου χαρίζω ένα λουλουδι, για να θυμάσαι...

@};-


Θα γυρίσω Μεγάλε Ιερέα και θα ξεχάσω, μου το υποσχέθηκες.

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό θέλεις…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό θέλω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που νιώθω τώρα είναι η αιωνιότητα και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν ένα μικρό της μέρος, αν δεν την ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που βλέπω τώρα είναι ο αστέρας και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν αστεράκι, αν δεν τον ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που ακούω τώρα είναι η ολική αρμονία και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν μια νότα, αν δεν την ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που αισθάνομαι τώρα είναι ο ωκεανός και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν σταγόνα, αν δεν τον ξεχάσω…

Νιώθω πόνο Μεγάλε Ιερέα, όσο απομακρύνομαι από τον ναό…Και φοβάμαι μήπως δεν θυμηθώ ποτέ…΄Όμως ξέρω ότι δεν γίνεται αλλιώς…

Μπορώ να κλάψω? Την ώρα που θα χαίρονται για την δημιουργία, την ώρα που θα παίρνω την μεγάλη ανάσα για να ξεχάσω, την ώρα που ο ναός θα έχει πυκνώσει τόσο πολύ που δεν θα νιώθω την αιωνιότητα, δεν θα βλέπω τον αστέρα, δεν θα ακούω την αρμονία, μπορώ άραγε να κλαψω?

«Δεν χρειάζεται να ξεχάσεις τίποτα…
Γιατί είσαι ο αστέρας, είσαι η αρμονία, είσαι ο ωκεανός…και όλα αυτά δημιουργούν την αιωνιότητα, από αυτά τα αστεράκια, τις νότες, τις σταγόνες, που θέλουν να ενωθούν με το το αρχικό του πρότυπο…Αυτή είναι η τάση του μικρού…Να ενωθεί με το μεγάλο, μέσα από την έλξη του αιώνιου πρότυπου του…»

Μεγάλε Ιερέα, σ’ αγαπώ!
΄Εχεις δίκιο, δεν χρειάζεται να ξεχάσω, αλλά να βιώσω και το μικρό αστεράκι, την νότα και την σταγόνα, για να νιώσω πως είναι η αιωνιότητα και σε ένα μέρος της…

«Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι είσαι η αγάπη μου, η αρμονία μου, ο ωκεανός μου…
Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι η αγάπη, η αρμονία και ο ωκεανός δεν μπορούν ποτέ να είναι κάτι διαφορετικό από την Αρχή τους!
Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι η Αρχή μπορεί να εκδηλωθεί σε χιλιάδες αστεράκια, σταγόνες και νότες και να είναι διαρκώς η Αρχή…»

Κι αν δεν το θυμηθώ?

«Θα στο θυμίζω, μέσα από κάθε αστεράκι, από κάθε νότα, από κάθε σταγόνα…
Και κάθε φορά θα σου στέλνω ένα λουλούδι από την «πατρίδα», που θα σου φέρνει το μήνυμα μου…»

Αγαπημένη μου ψυχή, σου χαρίζω αυτό το λουλούδι, για να βλέπεις μέσα στην αιωνιότητα τον εαυτό σου…

Και να με θυμάσαι…

Να με θυμάσαι, όταν αναζητάς το φως του αστέρα, για να ξέρεις ότι τα αστεράκια δεν είναι παρά μέρος του που ξέχασαν το φως…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έχουν…

Να με θυμάσαι όταν θέλεις να αισθανθείς τον ωκεανό, για να ξέρεις ότι οι σταγόνες δεν είναι παρά ένα μέρος του που ξέχασαν την απεραντοσύνη…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την έχουν…

Να με θυμάσαι, όταν έχεις θέλεις να ακούσεις την αρμονία, για να ξέρεις ότι οι νότες, δεν είναι παρά ένα μέρος της, που ξέχασαν τον ήχο του σύμπαντος…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον έχουν…

Να με θυμάσαι, όταν βιώνεις την στιγμή, για να ξέρεις ότι έχεις την αιωνιότητα…

Και αν δεν με θυμάσαι, το λουλούδι θα στο θυμίζει…
Γιατί είναι ένα μέρος από εσένα αγαπημένη μου ψυχή
Συνημμένα
Blummen.jpg
Blummen.jpg (40.99 KiB) Προβλήθηκε 3447 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Και αν δεν με θυμάσαι, το λουλούδι θα στο θυμίζει…
Γιατί είναι ένα μέρος από εσένα αγαπημένη μου ψυχή

............................... @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

ΒασουλιτσαΕικόνα :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

παντα μα παντα συγκινουμε οταν το διαβαζω .....!και παντα μα παντα επανερχομαι στη "διαδικασια" της ενθυμησης οσο κι αν περασαν καποιες ωρες που νομιζα εστω και για λιγο οτι ξεχασα...!και η μνημη διευρυνεται ακομα περισσοτερο απο πριν!

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Τίποτα δεν θα φύγει από μέσα μας...ούτε ο καλός, ούτε ο κακός εαυτός μας...Γιατί στην ουσία ο καλός και ο κακός εαυτός μας είναι μόνο η ηθική μας, βασισμένη σε μια ηθική αυθεντία και όχι στην αυθεντική μας Φύση...Αυτό που μας κάνει άξιους επίκρισης και τιμωρίας ή αντίστοιχα, άξιους αποδοχής και επιβράβευσης...
Αυτές οι καταστάσεις μέσα μας εναλλάσσονται διαρκώς...μια προκύπτει η μία, μια ή άλλη, οπότε ποιά από ΄τις δύο να πετάξεις, όταν δεν μπορείς να εμπιστευθείς καμία? Να πετάξεις την επίκριση? θα σου λείψει στην αυτο-δικαίωσή σου ότι κάνεις το σωστό...Να πετάξεις την αποδοχή? θα σου λείψει πάλι στην αυτο-δικαίωσή σου ότι δεν έκανες λάθος.
Τον εαυτό μου τον έχω πετάξει στα σκουπίδια, τον έχω σταυρώσει, τον έχω κρίνει ως ο ποιο αδύστακτος κριτής και ίσως αργότερα αντιληφθώ πως μπορεί και να έχω νιώσει και για αυτόν απέχθεια. Δεν έχω όμως βγάλει άκρη έτσι, δεν ήταν τίποτα λειτουργικό, τίποτα δημιουργικό, τίποτα όμορφο, γαλήνη πουθενά. Τώρα προσπαθώ να μάθω να αγκαλιάζω αυτόν τον εαυτό σαν δικό μου. Δεν υπάρχει άλλη λύση, τις άλλες τις δοκίμασα και απέτυχαν. Μόνο αυτό μένει, να τον αποδεχτώ σαν πολύτιμο κομμάτι μου που μου δίνει κίνητρο να ξεμάθω για να μάθω απ'την αρχή.

Τέρμα ο πόλεμος, ώρα για αγκαλιά του ότι είναι για να Γίνει! >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Ελενίτσα... >:d< >:d< >:d<

έτσι και εγώ.. και έφτασα και στην απέχθεια... η μόνη διαφορά είναι οτι το είχα ξεχάσει στην κυριολεξία..είχα ξεχάσει όλα αυτά τα συναισθήματα και τις επικρίσεις που είχα κάνει στον εαυτό μου και όλο τον πόνο που το συνόδευε.. αλλά επειδή εγώ τα ξέχασα και πια νόμιζα οτι ήμουν εντάξει με τον εαυτό μου δεν σημαίνει οτι σταμάτησαν να υπάρχουν.. ποτέ δεν έφυγαν και συνέχισαν πάντα να λειτουργούν υπογείως.. μέχρι τώρα που ήρθε η στιγμή να έρθουν πάλι στο φως..

και έκλαψα χτες όταν συνειδητοποίησα ξαφνικά μέσα στη σιωπή οτι υπάρχουν πρόσωπα και συμπεριφορές που βιώνω αυτή τη στιγμή που "αναπαράγουν" παλιές οικογενειακές καταστάσεις που είχα αφήσει άλυτες...δεν ήρθαν από την οικογένεια μου όμως και ήταν μπροστά στα μάτια μου όλο αυτό τον καιρό και δεν το έβλεπα αλλά με ενοχλούσε κι ας είχα δώσει κάποιες πρώτες εξηγήσεις γιατί με ενοχλεί που τελικά δεν ήταν η ουσία... και έκλαψα γιατί ξαφνικά αναγνώρισα τον εαυτό μου σε ένα από τα πρόσωπα που μέχρι εκείνη τη στιγμή το επέκρινα για την στάση που κρατούσε... αλλά ήμουν εγώ!! εμένα και την δική μου στάση απέναντι στην οικογένεια μου αναγνώρισα στο πρόσωπο του!!!και μέσα στο κλάμα μου εκτός από τη θλίψη ένιωσα συγκίνηση μεγάλη γιατί αντιλήφθηκα την τελειότητα της κατάστασης αυτής..το ρόλο της και τη Θεικότητα της.. @};- :x

και αναρωτιέμαι... πότε το να αγαπάς τον εαυτό σου έγινε το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο??? μου μοιάζει τόσο ειρωνικό και τραγικό μαζί όταν θα έπρεπε να είναι το πιο εύκολο, αυτονόητο και "αυτόματο" πράγμα στη ζωή μας.. πότε και γιατί σταματήσαμε να αγαπάμε τον εαυτό μας?? :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Συμπίεσα τη ζωή μου, για να χωρέσει σε μια ηθική που μου επιβλήθηκε και που επέβαλα κι εγώ
με τη σειρά μου.... και γέμισα τη Ψυχή μου πληγές.

Ελευθερώθηκα και ελευθέρωσα όταν το φώς του αστεριού φώτισε τη ψυχή μου και θυμήθηκε την ηθική του Θεού.

Βασούλα μου >:d< παιδάκια >:d< βάλσαμο το φώς σας!!! :x :x :x

Σταμάτησα να παίζω κρυφτούλι με τον εαυτό μου και τώρα μπορώ να δώ τον πόνο... μπορώ να δώ τις πληγές
και να τις θεραπεύσω... με αγάπη!!!
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: στην ουσία αυτό που χρειαζόμαστε είναι να ενώσουμε όλους τους εαυτούς μας στην ίδια αυτο-επίγνωση!
:x :x
Περισσότερο χρειάζεται να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας, πέρα από την νοημοσύνη με την οποία τον μάθαμε να γίνεται, και να κρατήσουμε σταθερά, όσο λίγο και αν μας φαίνεται, αυτό που είναι την συγκεκριμένη στιγμή της εξέλιξής μας!
τι σημαίνει αυτό Βασούλα?
Σε κάποια στιγμή θα αναπτυχθεί η αυτο-πειθαρχία σαν μια διαδικασία, απαραίτητη στην μετουσίωση και όχι στο πέταμα του Εαυτού μας... @};-
τι είναι η αυτο-πειθαρχία, τι σημαίνει για μας??

:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Περισσότερο χρειάζεται να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας, πέρα από την νοημοσύνη με την οποία τον μάθαμε να γίνεται, και να κρατήσουμε σταθερά, όσο λίγο και αν μας φαίνεται, αυτό που είναι την συγκεκριμένη στιγμή της εξέλιξής μας!
τι σημαίνει αυτό Βασούλα?
σημαίνει να μην αναπτύσσεσαι μόνο διανοητικά, Μπεττούλα

να μην γίνεσαι άνθρωπος σύμφωνα με κάποιους κανόνες ηθικής, αλλά να νιώθεις όλον τον Εαυτό σου, στο άπειρο!

κυρίως να μην νομίσεις ποτέ ότι είσαι συνειδητός, αν δεν έχεις ερευνήσει το ασυνείδητο μέρος σου...

Να είσαι αυτό που είσαι και να μην θέλεις να γίνεις κάτι ανώτερο, διανοητικά, αλλα να βιώνεις το ανώτερο μέσα σου με όλη σου την δομή.

Οι ποιότητες όπως έγραψα και στο άλλο τόπικ δεν μαθαίνονται, είναι εκεί μέσα μας, εκεί που είναι και ο θησαυρός μας!

Ευκολα γίνονται όλοι καλοί και συμπονετικοί προς τον πλησίον τους, μέσα από μια ηθική που τους αφήνει ξεκρέμαστους στις προσδοκίες τους!

αυτό΄εννοώ... :x


Πριν ρωτήσεις όμως...νιώσε Μπεττούλι, τι θέλει να πει ο ποιητής...Νιώσε Με! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Πριν ρωτήσεις όμως...νιώσε Μπεττούλι, τι θέλει να πει ο ποιητής...Νιώσε Με! :x
χτυπάει πολύ δυνατά αυτή η καρδούλα στο emoticon...

>:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Με αγωνία δεν μπορούμε να διευρύνουμε την Συνείδησή μας...ούτε με βιασύνη, ούτε με ελπίδα...γιατί όλα αυτά μας φέρνουν γρήγορα σε ένα αποτέλεσμα, του οποίου οι ιδιότητες είναι πάλι πολωμένες σε "καλό" και σε "κακό"...

Δεν "πετάμε" τίποτα...Ούτε παρελθόν, ούτε διαστρεβλώσεις, ούτε μνήμες...κυρίως αυτές!
Δεν γράφουμε την ζωή μας σε άδειες καινούργιες σελίδες, γιατί είναι σαν να αρνιόμαστε την ίδια μας την εξέλιξη...

Η φροντίδα σε κάθε μη λειτουργικό μέρος του εαυτού μας δεν μας επιτρέπει να το πετάξουμε στα αζήτητα, αλλά να το κάνουμε πάλι λειτουργικό και συνεργάσιμο με την Ολότητά του...

Σε κάποια στιγμή θα αναπτυχθεί η αυτο-πειθαρχία σαν μια διαδικασία, απαραίτητη στην μετουσίωση και όχι στο πέταμα του Εαυτού μας...Οι άνθρωποι έχουν μάθει να πειθαρχούν στους κανόνες από φόβο...Τώρα δεν έχουμε κανόνες για να πειθαρχήσουμε, αλλά έναν συγκεκριμένο Στόχο που μας εμπνέει και μας ελευθερώνει, ενώ αναπτύσσεται μέσα μας η Συνειδητότητα του Ανθρώπου…
Ο Δρόμος μας δίνει την ευκαιρία να επανέρθει η Φύση του Ανθρώπου στην ομαλή της κατεύθυνση...

πρέπει να γίνει από διαστρεβλωμένο είδος, μια πνευματική Οντότητα...

γιατί΄ο ΄Ανθρωπος έχει, εκτός από τις φυσικές του ανάγκες, και ψυχικές και πνευματικές ανάγκες! Και αν κάποιος του το δειξει, αν το μάθει με κάποιον τρόπο, τότε γίνεται δυστυχισμένος για όλα αυτά που έγινε...Είναι η στιγμή της Αλήθειας, που πάντα στην αρχή πονάει…
Σου χαρίζω ένα λουλουδι, για να θυμάσαι...
Κι αν δεν το θυμηθώ?

«Θα στο θυμίζω, μέσα από κάθε αστεράκι, από κάθε νότα, από κάθε σταγόνα…
Και κάθε φορά θα σου στέλνω ένα λουλούδι από την «πατρίδα», που θα σου φέρνει το μήνυμα μου…»

Αγαπημένη μου ψυχή, σου χαρίζω αυτό το λουλούδι, για να βλέπεις μέσα στην αιωνιότητα τον εαυτό σου…

Και να με θυμάσαι…
Βασω η Ψυχη μου Σε Ακουει και ειναι πολυ χαρουμενη @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-heartbeating:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”