ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Το Φως είναι στην Γη!

Πότε όμως την εγκατέλειψε?
Πότε σκοτείνιασε ο κόσμος?
Πότε ο ήλιος δεν ανέτειλε?
Πότε τα λουλούδια δεν άνθισαν?

Αν νιώσεις βαθύτερα εκείνο το σημείο μέσα σου που «κουβαλάει» όλη την Γη, τότε σίγουρα θα διαπιστώσεις ότι ούτε μία στιγμή ο κόσμος σου δεν σκοτείνιασε, γιατί δεν είχε φως! Σκοτείνιασε, γιατί εσύ παρατηρούσες μόνο το σκοτάδι με ελπίδα…

Το Φως δεν εγκαταλείπει ποτέ…Είναι πάντα εκεί, μέσα μας και φαίνεται σαν να μας έχει εγκαταλείψει, όταν το μέσα μας «λογοκρίνεται», από μια κοσμική συνήθεια που οριοθετεί το «σωστό» με βία…

Η πιο ασυνείδητη σχέση που έχουμε με την ζωή οριοθετείται από την έννοια «εγκατάλειψη».
Εχουμε μάθει να ζούμε με ρόλους και να παίζουμε ένα δράμα, έχοντας πάντα την αίσθηση ότι κάπου όλο αυτό το έργο θα τελειώσει και θα επανέρθουμε ξανά στην συνειδητή μας κατάσταση, αυτήν της ευδαιμονίας και της τελειότητας.

Ο θεός μας θέλει υγιείς και ευτυχισμένους. Αυτή είναι η Ευλογία του, που εμείς από μια λανθασμένη άποψη του «ανήκω», μετατρέψαμε σε κατάρα…

Μία διαρκής θλίψη στην Ψυχή, για την ζωή…αναρωτιέμαι γιατί?

Ο παράδεισος, όσο αστείο και αν ακούγεται, σηματοδοτεί ένα πολύ μεγάλο πρότυπο μέσα στον φυσικό άνθρωπο, που ουσιαστικά υπομένει την ζωή του, για να βρεθεί ξανά κοντά στον θεό. Υπομένει την θλίψη, τον πόνο, γιατί μέσα του λειτουργεί καταλυτικά ο προγραμματισμός του παραδείσου.
Προσπαθεί στην ζωή του να είναι καλός και δίκαιος, μόνο και μόνο για να «κατακτήσει» αυτήν την θέση στον παράδεισο. Τον ενδιαφέρει βαθιά και μεταφυσικά περισσότερο η «άλλη» ζωή, από αυτήν που ζει…

Είναι απλά η ζωή…
Ετσι είναι η ζωή…και με αυτήν την δικαιολογία την αντέχουμε, χωρίς να γνωρίζουμε ότι δεν μπορούμε, τελικά, να αντέξουμε τον Εαυτό μας!

Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει…
«όσο και αν ένας άνθρωπος είναι φιλεύσπλαχνος και ελεήμων, θα το κάνει με την πρόθεση να υπακούσει στις εντολές. Η συμπόνια χωρίς Σοφία είναι μόνο αυτό που φαίνεται στις πράξεις του και πίσω τους υπάρχουν δεύτερες σκέψεις εξιλέωσης της αμαρτίας του…Κανεις δεν "εξιλεώνεται" όμως απλά με την υπακοή, όπως δεν "αμαρτάνει" με την ανυπακοή...
Η Αγνότητα και η Αγάπη των Νόμων του Θεού δεν περιορίζονται σε πράξεις, αλλά «κινούν» όλη την ΄Υπαρξη σου και αυτό σε ωθεί να γνωρίσεις τον ΄Ανθρωπο μέσα σου, αυθεντικά!»
Για να δώσεις, μου είχε πει, χρειάζεται να μπορείς και να πάρεις..΄Ετσι απλά να αφήσεις την καρδιά σου να αναπνέει με διπλή ανάσα, και τότε όλα θα θεραπευτούν…

Η Ζωή συρρικνώνεται χωρίς Αγάπη…Γίνεται βίαια και ασθενής…πολύ μικρή για να μας αρέσει…
Η ελαστικότητα στην συνείδηση, φέρνει ανοχή στα ασυνείδητα συναισθήματα, στο μέγεθος που της επιτρέπει το ΄Ηθος Σου, ω ΄Ανθρωπε…

Η κρίση στον φυσικό άνθρωπο είναι περιορισμένη και ελλιπής, γιατί της λείπουν τα ηθικά «επιχειρήματα» του Πνεύματος!
Ετσι μεταβάλλεται σε επίκριση και σε λογοκρισία…
Επικρίνοντας και λογοκρίνοντας τους άλλους, απλά επικρίνεις και λογοκρίνεις και τον Εαυτό σου και προς χάρη αυτής της λειτουργίας, «υποκρίνεσαι», χωρίς να μπορείς να αντέξεις τις πιο απλές φυσικές, ψυχικές και πνευματικές σου ανάγκες, γιατί ο κόσμος σου στο απαγορεύει και εσύ θέλεις να «ανήκεις» σε έναν κόσμο, ακόμα κι αν αυτός σε «διαλύει» καθημερινά…

Να μάθετε να εκτιμάτε την ποιότητα της Αγάπης στην Ζωή Σας ετούτη...
Να παίρνετε όταν χρειάζεστε και να δίνετε χωρίς να απαιτείτε...
Να εμπιστεύεστε το Αγαθό και να μην "υποκρίνεστε" μπροστά του...

Οτι προσπαθείτε να ελέγξετε, επιστρέφει σαν θηλιά...
Νιώστε αληθινά τα συναισθήματά σας και ανυψώστε τα σε ποιοτική Αγάπη!
Να είστε αποτελεσματικοί στην Ζωή Σας, δρώντας συνειδητά την κάθε στιγμή...
Τίποτα δεν πρόκειται να πάθετε, αν τα αφήσετε όλα να ρέουν με την φυσική τους πνευματικότητα

Το Φως είναι πάντα εδώ…Δεν εγκατέλειψε ποτέ! Κι αυτή είναι μια Αλήθεια που λογοκρίνεται διαρκώς από μια πραγματικότητα…

΄Ότι κατάκτησες, όσο λιγο ή πολύ κι αν είναι, είναι δικό σου…μην το χαρίζεις στην «λογοκρισία» της μαζικής αθλιότητας….Δεν Σου αξίζει, ω ΄Ανθρωπε…

Τόλμησε να "ομολογήσεις" τα ανείπωτα...΄Ετσι θα έχεις την ευκαιρία να αντικρίσεις κατάματα την πραγματική ασυνείδητη κατάσταση στο είναι σου και να την κάνεις συνειδητή...΄Ισως έτσι έχεις την ευκαιρία να δεις πόσο ανυπόστατοι είναι τελικά οι φόβοι σου.

Κανείς δεν μπορεί να σε βλάψει, απλά γιατί το Φως του θεού είναι, ήταν και θα είναι πάντα μέσα Σου, ω ΄Ανθρωπε...



μαζί σας, με πρωινό καφεδάκι και λαλά... @};-
http://youtu.be/RDjmsdRLFms" onclick="window.open(this.href);return false;


Εσείς? τι νομίζετε ότι θα σας βλάψει, αν τολμήσετε? :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν και νιωθω αρκετα δυνατος αυτες τις ημερες...

Μονο για σημερα νιωθω δυνατος και αυτο εχει σημασια...

Ξερω οτι θα επιστρεψει το σκοταδι μου να με δοκιμασει παλι...

Μονο αυτο θα με βλαψει...

Αν του το επιτρεψω :x @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τασο :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Παιδακια ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εχω παρατηρίσει πως το μόνο που με βλάπτει είναι ο ίδιος μου φόβος για το σκοτάδι και η έλειψη εμπιστοσύνης και πίστης στην ρωή των πραγμάτων και της ίδιας της ζωής :-(
Η συμπόνια χωρίς Σοφία είναι μόνο αυτό που φαίνεται στις πράξεις του και πίσω τους υπάρχουν δεύτερες σκέψεις εξιλέωσης της αμαρτίας του…Κανεις δεν "εξιλεώνεται" όμως απλά με την υπακοή, όπως δεν "αμαρτάνει" με την ανυπακοή...
κάθε φορά που λειτουργώ με αυτές της εντολές χτυπάει ένα καμπανάκι μέσα μου για μου δείξει ακριβώς αυτές της δεύτερες σκέψεις ,θεωρώ όμως ότι πλέον το κάνω πιο συνειδητά γιατί βλέπω την αδυναμία μου να κάνω την υπέρβαση.
είμαι ακόμα στο πρώτο βήμα ,στην αναγνώριση τους.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί βλέπω την αδυναμία μου να κάνω την υπέρβαση.
αντί να βλέπεις την αδυναμία σου, Ιωαννάκι μου, γιατί δεν εστιάζεσαι στην δύναμή σου?

κι αυτή υπάρχει, απλά έμαθες να μην την βλέπεις και έτσι δεν την εμπιστεύεσαι...

και στο τέλος, θέλεις να δούμε τι σημαίνει αδυναμία?

ένα πάθος της προσωπικότητας, λαμβάνεται σαν αδυναμία, από την στιγμή που το θεωρείς πάθος...

να παλευεις λοιπόν με τα πάθη σου, σε έμαθαν ότι είναι "σωστό" και αν δεν τα παλεύεις, αυτόματα είσαι λάθος!

Κάνεις λοιπόν προσπάθειες που δεν ευοδώνονται, απλά γιατί αυτο σημαίνει αδυναμία, για τον κοσμο σου...τον κόσμο που "ανήκεις" και που σε χαρακτηρίζει, γιατί του το επιτρέπεις...΄Οσο λιγότερο γνωρίζεις Εσένα, τόσο περισσότερο αφήνεις τον κόσμο να σε χαρακτηρίζει...Σαν να το χρειάζεσαι για να αποκτήσεις επιτέλους μια "ταυτότήτα" στον κόσμο σου....

Στον θεό δεν υπάρχουν αδυναμίες και πάθη...Υπάρχει ο ΄Ανθρωπος...Αυτός, κοριτσάκι μου, είναι ο κόσμος Σου!

Ποιά υπέρβαση ζητάς να κάνεις? ΄Αραγε ξέρεις τι θέλεις να υπερβείς?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Annoula »

Επικρίνοντας και λογοκρίνοντας τους άλλους, απλά επικρίνεις και λογοκρίνεις και τον Εαυτό σου και προς χάρη αυτής της λειτουργίας, «υποκρίνεσαι», χωρίς να μπορείς να αντέξεις τις πιο απλές φυσικές, ψυχικές και πνευματικές σου ανάγκες, γιατί ο κόσμος σου στο απαγορεύει και εσύ θέλεις να «ανήκεις» σε έναν κόσμο, ακόμα κι αν αυτός σε «διαλύει» καθημερινά…
...............................................................
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

κι αυτή υπάρχει, απλά έμαθες να μην την βλέπεις και έτσι δεν την εμπιστεύεσαι...
ναί αυτό είναι αλήθεια ,κάπου θα υπάρχει
Ποιά υπέρβαση ζητάς να κάνεις? ΄Αραγε ξέρεις τι θέλεις να υπερβείς?
:-? καλή ερώτηση
θα γράψω κάποιες πρώτες σκέψεις αν και νομίζω ότι θέλει λίγο πιο βαθύ ψάξιμο
θέλω να γκρεμίσω μέσα μου όλες αυτές της λάθος εντολές που ακολουθούσα για χρόνια και με οδήγησαν στην ασθένεια
θέλω να υπερβώ τα θέλω της προσωπικότητας και να λειτουργώ σαν Άνθρωπος και οχι σαν '' ανθρωπάκος ''
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

θέλω να γκρεμίσω μέσα μου όλες αυτές της λάθος εντολές
Ιωαννάκι από την στιγμή που είναι λάθος αυτές οι εντολές για σένα, έχουν ήδη γκρεμιστεί...

αυτό που τις κρατάει "ζωντανές" στην μνήμη σου είναι μόνο ότι δεν θυμάσαι γιατί τις είχες ανάγκη...

Οι εντολές έχουν κάποιον ρόλο μέσα μας...όταν τις θεωρούμε λάθος, χωρίς να φτάσουμε στην ανάγκη που μας δημιούργησαν, είναι σαν να γκρεμίζουμε, ενώ δεν μπορούμε να βρούμε λόγο να δομήσουμε από την αρχή...

τσάμπα το γκρέμισμα δηλαδή...και επικίνδυνο συνάμα...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-? :-? :-?

δεν θα ρωτήσω τίποτα απλά θα κάτσω να σκεφτώ γιατί μου κάνει πολύ κλίκ αυτό που μου λές :x

πάλι τσιγαράκι έστριβες κατακέφαλα μου ήρθε :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Εσείς? τι νομίζετε ότι θα σας βλάψει, αν τολμήσετε?
Κάθε μέρα συνειδητοποιώ ακριβώς το αντίθετο. Παρατηρώ τη "βλάβη" ακριβώς επειδή ποτέ δεν τόλμησα
ή επειδή νόμιζα ότι τολμούσα.

Κάθε "επισκευή" πιστεύω ότι προυποθέτει αγάπη, για να γίνει με σεβασμό...

Σ' αυτό το δρόμο βρίσκομαι... με ευγνωμοσύνη και πίστη!!!

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

θυμήθηκα μια εποχή χρόνων με πολύ πόνο και κατάλαβα οτι ο πόνος πήγαζε από την μάχη που έδινα με τον ίδιο μου τον εαυτό.. δεν με αποδεχόμουν , με πολεμούσα, σχεδόν με μισούσα για το συναίσθημα του κενού που ένιωθα μέσα μου και για όλη την συναισθηματική μου αστάθεια..και όλα αυτά τα ξέχασα... και τώρα που άρχισα να ξαναθυμάμαι χτες για πρώτη φορά άρχισα να νιώθω και πάλι ψήγματα του ίδιου πόνου... ζήτησα να ξαναθυμηθώ τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια για να μπορέσω να τα φέρω στην επιφάνεια να τα δω από άλλη οπτική και να τα επεξεργαστώ.. και άρχισαν να έρχονται από χθες σαν συναισθήματα όχι απλά σαν αναμνήσεις.. και εκεί που νόμιζα οτι πλέον αποδέχομαι και αγαπάω αυτό που είμαι και δεν με πολεμάω πια, μου ήρθε η σκέψη ότι από τότε που πήγα να κάνω την μύηση μου άρχισα και πάλι να τρώω τα νύχια μου.. και κατάλαβα οτι ασυνείδητα προσπαθώ να με πληγώσω πάλι γιατί θέλησα να ξεβολευτώ.. ακόμα μέσα μου γίνεται πόλεμος τελικά.. μόνο ο εαυτός μου μπορεί να με βλάψει αν δεν τολμήσω... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

^tasoulis^ έγραψε:Αν και νιωθω αρκετα δυνατος αυτες τις ημερες...

Μονο για σημερα νιωθω δυνατος και αυτο εχει σημασια...

Ξερω οτι θα επιστρεψει το σκοταδι μου να με δοκιμασει παλι...

Μονο αυτο θα με βλαψει...

Αν του το επιτρεψω :x @};-
Τασούλη :x >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Δημοσίευση από Danielli »

Εσείς? τι νομίζετε ότι θα σας βλάψει, αν τολμήσετε?
Ολοι και όλα νομίζουμε ότι είναι πιθανα να μας βλάψουν όταν δεν έχουμε εμπιστοσύνη στον Εαυτο μας! @};- :x

Η Εμπιστοσύνη χτιζεται μέρα-μέρα... φτάνει να θυμόμαστε συστηματικά ότι είμαστε εδώ Μαζί Του, όλα γίνονται όπως είναι το θέλημα Του! :x :x :x

Να μάθετε να εκτιμάτε την ποιότητα της Αγάπης στην Ζωή Σας ετούτη...
Να παίρνετε όταν χρειάζεστε και να δίνετε χωρίς να απαιτείτε...
Να εμπιστεύεστε το Αγαθό και να μην "υποκρίνεστε" μπροστά του...

Οτι προσπαθείτε να ελέγξετε, επιστρέφει σαν θηλιά...
Νιώστε αληθινά τα συναισθήματά σας και ανυψώστε τα σε ποιοτική Αγάπη!
Να είστε αποτελεσματικοί στην Ζωή Σας, δρώντας συνειδητά την κάθε στιγμή...
Τίποτα δεν πρόκειται να πάθετε, αν τα αφήσετε όλα να ρέουν με την φυσική τους πνευματικότητα
@};- @};- @};- @};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”