Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Evoula »

Η Ελλάδα και επίσημα σε πλήρη καραντίνα υπό το κλίμα Εμφυλίου

Κράτη των οποίων το χρέος δέχεται απομείωση, θα πρέπει να αποδέχονται περιορισμούς της κυριαρχίας τους, υποστήριξε η καγκελάριος Μέρκελ μιλώντας σε βουλευτές της Χριστιανοδημοκρατικής Ένωσης, σύμφωνα με την Deutsche Welle (19/10). Η καγκελάριος Μέρκελ μιλώντας στην κοινοβουλευτική ομάδα των Χριστιανοδημοκρατών τάχθηκε υπέρ της δημιουργίας ενός «τείχους προστασίας» για τον περιορισμό των συνεπειών της κρίσης χρέους.

Η Άγκελα Μέρκελ επανέλαβε αυτό που δύο από τους υπουργούς της είχαν υπαινιχθεί πριν από μερικές εβδομάδες, δηλαδή ότι κράτη των οποίων το χρέος δέχεται απομείωση, θα πρέπει να αποδέχονται περιορισμούς της κυριαρχίας τους. Μπορώ να φανταστώ, φέρεται να είπε η καγκελάριος, ότι θα υπάρχει ένα είδος «διαρκούς τρόικας» στις υπερχρεωμένες χώρες. Σύμφωνα με συμμετέχοντες στην σύσκεψη, υπάρχει η θέση, σε νευραλγικούς τομείς της δημόσια διοίκησης και κυρίως στο πεδίο των δημοσιονομικών να υπάρχουν ομάδες τεχνοκρατών, οι οποίοι θα βρίσκονται σε συνεχή επαφή με τις Βρυξέλλες. Θα ασκείται τρόπον τινά μια «μόνιμη επιτήρηση», με ιδιαίτερη έμφαση στην προώθηση των ιδιωτικοποιήσεων. «Αυτά τα χρέη των κρατών χτίστηκαν επί δεκαετίες και δεν πρόκειται να τερματιστούν με μια σύνοδο. Θα χρειαστεί σκληρή και μακρόχρονη δουλειά», δήλωσε η Αγκελα Μέρκελ.
Εν τω μεταξύ το πρακτορείο Reuters (18/10) δημοσιοποίησε «προβληματισμούς» της Γερμανίας, της Ολλανδίας, της Αυστρίας, της Φιλανδίας και άλλων για ακόμη πιο αυστηρή επιτήρηση: Πηγές αναφέρουν ότι υπάρχει η επιθυμία να δημιουργηθεί ένα μόνιμο σώμα ώστε να αναλάβει μέρος της δουλειάς της τρόικας, το οποίο θα αποτελείται από επιθεωρητές της Κομισιόν, της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. «Χρειάζεσαι κάποιον που να μιλά Ελληνικά αλλά δεν είναι με την πλευρά των Ελλήνων», είπε η πηγή. «Οι εξουσίες τους θα συνδέονται στενά με τους όρους του δανείου. Θα πρέπει να παρουσιαστεί προσεκτικά – πέστε το τεχνική βοήθεια ή κάτι σχετικό. Δεν μπορεί να φανεί ότι τους ποδοπατάς.»

Η συζήτηση αυτή, αν και δεν γίνεται ανοιχτά, αποτελεί βασικό στοιχείο των διαβουλεύσεων του Eurogroup και της «λύσης» που μελετά για το ελληνικό πρόβλημα. Η Γερμανία και τα όργανα της ευρωζώνης θεωρούν ότι από εδώ και πέρα η Ελλάδα πρέπει να μπει σε πλήρη καραντίνα («τείχος προστασίας»). Ένα νέο τείχος του Βερολίνου χτίζεται. Αυτή την φορά γύρω από την Ελλάδα. Ποτέ άλλοτε η χώρα δεν έχει απομονωθεί σε τέτοιον βαθμό. Το σύνολο των εξωτερικών και των εσωτερικών της οικονομικών σχέσεων έχει τεθεί υπό επιτήρηση και έλεγχο. Τέτοια προσβολή και κατάλυση της εθνικής κυριαρχίας επί Ευρωπαϊκού εδάφους έχει να συμβεί από την εποχή της ναζιστικής κατοχής.
Όμως δεν είναι μόνο αυτό. Ο κ. Χορστ Ραϊχενμπαχ και η κουστωδία του, η οποία σύμφωνα με δημοσιεύματα, ανέρχεται σε πάνω από 330 επιτρόπους και επιτηρητές, αποκτά επίσημα πλέον καθεστώς «μόνιμης επιτήρησης». Τα δημοσιεύματα κυρίως του Γερμανικού τύπου δεν αποκλείουν την άφιξη δυνάμεων αστυνόμευσης για την ενίσχυση του ρόλου της «μόνιμης επιτήρησης». Άλλωστε ο κ. Πολ Τόμσεν είχε εκφράσει την ζωηρή του ανησυχία για το μέγεθος και την ένταση των λαϊκών κινητοποιήσεων στην Ελλάδα σε σχετικά πρόσφατη συνέντευξή του ως εξής: «Οι άνθρωποι εκφράζουν την απογοήτευσή τους, μερικές φορές με πολύ δυσάρεστο τρόπο. Αυτή είναι μια από τις πιο άσχημες πτυχές της δουλειάς μου. Και η ένταση με την οποία εκφράζεται εδώ είναι κάτι καινούργιο για μένα.» (Reuters, 8/10)
Το βασικό ζήτημα λοιπόν που απασχολεί την ευρωζώνη και κυρίως Γερμανία-Γαλλία είναι πώς θα τεθεί υπό άμεση αποικιοκρατική κηδεμονία η πτωχευμένη Ελλάδα. Γιατί; Μα για να ξεπουληθεί το σύμπαν: ιδιωτική και δημόσια περιουσία, εθνική επικράτεια και φυσικός πλούτος. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να σπάσει το ηθικό και η αγωνιστική διάθεση του ελληνικού λαού. Πώς θα γίνει αυτό; Μόνο με καταστολή; Απ’ ότι φαίνεται η καταστολή από μόνη της, όσο αδίστακτη κι αν είναι, δεν πιάνει. Κύκλοι του κυρίαρχου πολιτικού συστήματος απεργάζονται άλλα πολύ πιο σκοτεινά σχέδια. Τον ανοιχτό εκφασισμό της ελληνικής πολιτικής ζωής στο όνομα του «καταλύεται η δημοκρατία».

Aν αντέχετε κι άλλο... η συνέχεια του άρθρου εδώ:

http://dimitriskazakis.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:)) :)) =)) =))

Τελικά πολύ γελάω με όλους αυτούς... Οι μεν βρίζουν τους δε, αλλά όταν το κοιτάξεις από λίγο μακριά, βλέπεις ότι τελικά όλοι ίδιοι είναι... :P :P :P
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Vasoula »

έλαααααα μην κάνεις το λάθος να διαχωρίζεσαι...

πες καλύτερα "όλοι ίδιοι είμαστε"...στην κλίμακα της ανωριμότητας, που μας αναλογεί!!!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

έλαααααα μην κάνεις το λάθος να διαχωρίζεσαι...

πες καλύτερα "όλοι ίδιοι είμαστε"...στην κλίμακα της ανωριμότητας, που μας αναλογεί!!!

:x :x :x
Έχεις δίκαιο Βάσω μου, και το σκεφτόμουν και λίγο όταν έπεσα για ύπνο. Είναι παγίδα τελικά και αυτό, το να βγάζεις την ουρίτσα σου απ'έξω. Τελικά όλοι οι άνθρωποι μοιραζόμαστε τα ίδια πάθη...

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Εύακι,τα έχουμε πει για το χιούμορ σου. :x :x :)) :))

Να υποθέσω πως το ερώτημα είναι ρητορικό?? :D :D
Εμένα πάντως αυτό που με τρελλαίνει είναι η στωικότητα να το πω,
η αδιαφορία,ο ωχαδερφισμός,δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη γμτ,
που βλέπω σε πολύ κόσμο γύρω μου.
Μιλάμε,δεν έχουν καταλάβει τπτ,καμμία επαφή με το περιβάλλον. :thumbsdown: :eusa-think:
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Vasoula »

Μιλάμε,δεν έχουν καταλάβει τπτ,καμμία επαφή με το περιβάλλον.
τι λες αδερφέ, πως δεν έχουν καταλάβει τίποτα? Πλάκα κάνεις? :-o

ξέρεις τι είναι να μην μπορείς να συντηρήσεις την "μερσεντέ" που δανείστηκες για να αγοράσεις? :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Evoula »

Παιδιά... εγώ έχω να πω το εξής.
Σήμερα πήγα στο σχολείο για την γιορτή του Πολυτεχνείου και ήταν εμφανής η αλλαγή του κόσμου. Ήταν όλοι σιωπηλοί, πρώτη φορά το είδα αυτό, άκουγαν τα ποιήματα, σιγοψυθίριζαν τα τραγούδια του Θεοδωράκη και του Λοίζου και στο τέλος όταν ανέβηκαν τα παιδιά να τραγουδήσουν το "Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον" είχαν σηκωθεί όρθιοι, χειροκροτούσαν, τραγουδούσαν μαζί με τα παιδιά. Στο τέλος είδα πολλούς από αυτούς βουρκωμένους, να σκουπίζουν τα μάτια τους. Ένοιωσα έναν κόμπο στο λαιμό... :-(

Μπορεί να είναι βουβοί ακόμα αλλά έχουν αντιληφθεί τί γίνεται. Την 28η Οκτωβρίου, αντέδρασαν και αντέδρασαν υγιώς. Έδωσαν το σωστό νόημα όπως είπε και ο Γλέζος στην ημέρα. Απλά... η μεγάλη μερίδα τώρα συνειδητοποιεί τί συμβαίνει. Χρειάζεται χρόνος... Δεν αλλάζουν τα πράγματα από την μια μέρα στην άλλη.

@};-

Για όλους σας... >:d< >:d< >:d<

http://www.youtube.com/watch?v=LQMsT4lNG2g" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Danielli »

Ναι Ευούλι! @};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Δεν ξέρω. :-?
Στο χώρο της εργασίας μου,ακούω οτι μλκ υπάρχει.
Κλαίγονται για τους φόρους και τα χαράτσια και
όταν τους είπα να μην πληρώσουν... /:)
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Valia

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Valia »

Ευάκι, κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Το βλέπω στον κόσμο γύρω μου παντού ότι έχουν αρχίσει και ξυπνάνε και αντιλαμβάνονται τι γίνεται, διακρίνω επίσης και μια ενότητα και αλληλοβοήθεια στους ανθρώπους... εντάξει ο καθένας βέβαια με τον δικό του ρυθμό και τον δικό του βαθμό κατανόησης, αλλά κάτι κινείται πάντως ...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Κλαίγονται για τους φόρους και τα χαράτσια και
όταν τους είπα να μην πληρώσουν...
:animals-chickencatch: :animals-chickencatch:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Βασσούλα,Εύακι και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις
μπορείται να σχολιάσετε τα αποτελέσματα των
τελευταίων δημοσκοπήσεων?? :-o
Και,κατά πόσο ασφαλείς είναι αυτές οι δημοσκοπήσεις?? :whistle:
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Vasoula »

βρε Δημητράκη, ρωτάς εμένα, τον πιο ακατάλληλο άνθρωπο! :D

τίποτα δεν είναι ασφαλές μέσα στην ποσότητα...

η ασφάλεια βρίσκεται μόνο στην ποιότητα...


οι δημοσκοπήσεις και οι έρευνες αφορούν εκείνο το μέρος του ανθρώπου που νομίζει ότι αποφασίζει και δεν βλέπει ότι αυτή η πεποίθηση δεν μπορεί ΄καν να είναι συνειδητή, από την στιγμή που απαντά σε ερωτήσεις που οι απαντήσεις ποτέ τους δεν είχαν νόημα και ούτε του παρείχαν ποτέ ασφάλεια στα δικαιώματά του, μια και ξεχνούσε πάντα τις υποχρεώσεις του...

οπότε τι να πω?

οι δημοσκοπήσέις έφερναν παλαιότερα μπροστά το πασοκ, λες και αν έφερναν την νέα δημοκρατία, κάτι θα άλλαζε...

:?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Άχ Βασσούλα μου :x :x :* :*
Δεν καταλαβαίνω τπτ. :-o :-o :-\
Θυμάσαι χθές που έγραψα σε άλλο θέμα
πως οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει.
Από την προηγούμενη Κυριακή,που βγήκε
αυτή η τερατογέννηση,που ονομάσανε κυβέρνηση
μέχρι σήμερα έχουν βγεί καμμιά δεκαριά δημοσκοπήσεις
στις οποίες το κοινό σε ποσοστό από 60% και πάνω
δηλώνουν ικανοποιημένοι από την εξέλιξη και τον
καινούριο διορισμένο ''πρωθυπουργό" :doh:

Καλά εννοείται πως δεν θα άλλαζε κάτι.
Να`χαμε να λέγαμε. :whistle:

το πμ το έχεις δει??
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Είμαστε ανεξάρτητο κράτος;

Δημοσίευση από Vasoula »

εμ γι' αυτό σου είπα

τίποτα δεν είναι ασφαλές μέσα στην ποσότητα...
στις οποίες το κοινό σε ποσοστό από 60% και πάνω
δηλώνουν ικανοποιημένοι από την εξέλιξη και τον
καινούριο διορισμένο ''πρωθυπουργό"
να πως ο φόβος γίνεται ελπίδα...

κι ας μην άλλαξε, παρά μόνο "ρούχα"...


:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”