''Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΙΣΜΟΥ''

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

''Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΙΣΜΟΥ''

Δημοσίευση από Vasoula »

''Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΙΣΜΟΥ'' ΠΕΤΡΟΥ ΓΡΑΒΙΓΓΕΡ

Συνέκδοση ΔΙΜΕΛΗ-ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟΝ
από τις εκδόσεις ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ


Η σοβαρότερη και πλέον τεκμηριωμένη μελέτη που έχει γραφεί για τον Πυθαγόρα.

Οι Διδάσκαλοι του Πυθαγόρου: Επιμενίδης, Φερεκύδης, `Αβαρις, Αριστέας, Ερότιμος · Η Υπερβοραία (Θούλη) · Απόλλων ο Υπερβόρειος, `Αβαρις ο ιερεύς του Υπερβορείου Απόλλωνος ·

Πυθέας ο Μασσαλιώτης · Ορφική παράδοσις · Αί αποδημίαι του Πυθαγόρου: Αίγυπτος, Βαβυλών, Περσία (Μάγοι) · Η εγκατάστασις στον Κρότωνα · Η Πυθαγόρειος Κοινότης · Βαθμοί Μυήσεως · Η εξέλιξις του Πυθαγορισμού · Ο Πυθαγορισμός εις Ρώμην · Διάδοσις της Πυθαγορείου παραδόσεως κατά τον Βυζαντινόν Μεσαίωνα εις την Αναγέννησιν: Μιχαήλ Ψελλός · Πλήθων ο Γεμιστός · Μαρσίλιος Φικίνος · Βησσαρίων · Τα τρία είδη της αρετής: σωφροσύνη, ανδρεία, δικαιοσύνη · Κοινωνιολογία · Πολιτεύματα · Έννοια και περιεχόμενον της «Παραδοσιακής Επιστήμης» · Αριθμητικά Σύμβολα · Αλφαβητικά Σύμβολα · Γεωμετρικά Σύμβολα: Πύρ (τετράεδρον) · Αήρ (οκτάεδρον) · Ύδωρ (εικοσάεδρον) · Γη (εξάεδρον ή κύβος) · Αιθήρ (δωδεκάεδρον) ·

Μουσική Αρμονία · Μεταφυσική όψις της Μουσικής και θεία προέλευσίς της · Λειτουργικαί και Θεουργικαί Επωδαί · Αστρονομία · Μουσικαί σχέσεις των πλανητών · Αστρική Πυθαγόρειος θεολογία · Δυαδικότης πνεύματος-ύλης εν τω κόσμω · Ελληνική θεολογία · Το Απόλυτον Εν-Αγαθόν · Σκιαγράφημα της Πυθαγορείου-Πλατωνικής θεολογίας: Ταξινόμισις της Θείας Ιεραρχίας · Οι υπερβατικοί θεοί · Οι εγκόσμιοι θεοί · Τα ανώτερα όντα · Νέοι θεοί · Πυθαγόρειος Κοσμολογία: Η Ψυχή του Κόσμου · Το Κεντρικόν Πυρ · Προέλευσις των ψυχών εκ της παγκοσμίου Ψυχής · Μετεμψύχωσις · Μετενσάρκωσις · Ο νοητός κόσμος · Το φυσικόν-ορατό σώμα · Η «πτώσις» της ψυχής · Η «κάθοδος της ψυχής» ·

Η αθανασία της ολικής Ψυχής του Κόσμου και των μεριστών ψυχών · Ανωτέρα και κατωτέρα ψυχή · Περί του Νοός · Εσχατολογία: Πεπρωμένα της αποσαρκωθείσης ψυχής · Ο «περίπλους» των ψυχών κατά τον Πλούταρχον · Η διέλευσις δια της πρώτης «σκοτίας» · Τα πεπρωμένα της ψυχής επί της Σελήνης · Κρίσις, πτώσις ή δεύτερος θάνατος · Ποίμανδρος · Η κάθαρσις των ψυχών δια του αέρος · Ηλύσια πεδία και νήσοι των Μακάρων · Σωτηριολογία-Λύτρωσις-Θέωσις: Το διάγραμμα του κόσμου των Οφιτών κατά Κέλσον, Ωριγένην, Hans Leisegang · Σύμβολα και Μύθοι: Όφις, Δράκων · Ωκεανός - Τηθύς · Εκάτη - Ιανός · Αφροδίτη - Ερμής · Ο Κάδμος φονεύων τον Δράκοντα · Ο Πύθιος Απόλλων · Ο οδοντωτός κόρυμβος του Ναού · Οι δύο ηλιοστατικαί πύλαι (Καρκίνος -Αιγόκερως) · Απόλλων - Διόνυσος, οι δύο λυτρωταί θεοί · Αι βαθμίδες της Τελειώσεως.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Οι δύο ηλιοστατικαί πύλαι (Καρκίνος -Αιγόκερως)
??????????????????

Το ζώδιο και ωροσκόπος μου???
Τι ακριβώς είναι αυτό?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α Πένη, τα δύο ζώδια θεωρούνται κοσμικές πύλες (δεν έχει σχέση με το ζώδιό σου και τον Ωροσκόπο σου)

απόσπασμα...


"Βασικόν σύμβολον της πορείας των ψυχών, τόσον κατά την κάθοδον αυτών προς ενσάρκωσιν, όσον και κατά την έξοδον εκ του κύκλου της εκδηδελωμένης ζωής (εκ του κύκλου των ενσαρκώσεων) αποτελουν αι δύο ηλιοστατικαί πύλαι του ζωδιακού κύκλου, του Καρκίνου και του Αιγόκερω. Το σύμβολον τούτο έχει αρχαιοτάτην καταγωγή, αναφέρεται ήδη υπότου Ομήρου και συναντάται ακόμη εις τα βεδικά κείμενα των αρχαίων Ινδών, που κατά πάσαν πιθανότητα είναι αρίας προελεύσεως.


...΄Ολοι οι συγγραφείς που εμνημονεύσαμεν, συμφωνούν εις το ότι τα δύο τροπικά σημεία του ζωδιακού, το χειμερινόν του Αιγοκερω και το θερινόν του Καρκίνου είναι αι δύο κοσμικαί πύλαι, δια των οποίων αι ψυχαί των ανθρώπων εξέρχονται η εισέρχονται εντός του κύκλου της ενσάρκωσης. Δια της πύλης του Καρκίνου, καλουμένης "πύλης των θνητών" επιτελείται η κάθαρσις των ψυχών επί της Γης, δια της πύλης του Αιγόκερω, καλουμένης πύλης των αθανάτων, τελείται η επάνοδος των τελειωθεισών ψυχών εις τον θείον αιθέρα.

Λόγω της απατηλής έλξεως της ψυχής από την ύλην, καταλαμβάνεται αυτή υπό ιλίγγου και χάνει τα πτερά της που την συνεκράτουν εις τας ούράνιας περιοχάς. Διασχίζει τον ζωδιακόν κύκλον εις το σημείον του Καρκίνου, όπου κατά πρώτον πίνει το κύπελλον της λήθης ή του Βάκχου, που την κάμνει να λησμονήση την θείαν καταγωγήν της και να μεθυσθή από τον αισθητόν διάκοσμον. Καταλαμβανόμενη από την έμφυτον αταξίανα της ύλης κυμαίνεται εις την περιοχή ου μεταβλητού και της ετερότητος, χάνει την σφαιρικην της μορφήν, που χαρακτηρίζει τα θεία όντα, και εξομοιούται προς κώνον πίπτοντα εις τον κοσμον των αισθήσεων. Τότε αρχίζει ο περίπλους δια των πλανητικών σφαιρών. Εις εκάστην πλανητικήν τροχιάν περιβάλλεται δι ενός αιθέριου χιτώνος και με την αντίστοιχον εις έκαστον πλανήτην ιδιότητα.
από τον Κρόνον δέχεται την διαλεκτικήν διάννοιαν, από τον Δία την ενεργό θέλησιν, από τον ΄Αρην την μαχητικήν ορμήν, από τον ΄Ηλιον την δημιουργικήν φαντασίαν και τας υψιπετείς τάσεις της λογικής, από την Αφροδί΄την τας παρορμήσεις των επιθυμιών, από τον Ερμήν το δώρον της ευγλωττίας, εις την Σελήνην, που είναι το καταστάλαγμα της ουράνιας ουσίας, την αρχήν που θα επιτρέψη εις το όχημά της, το ήδη πεπυκνωμένοςν, να συνδεθή με ένα σαρκικόν σώμα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Συγγνωμη αλλα δεν θα περιμενα απο εναν Ερμητιστη ... Καββαλιστη ... Αλχημιστη του μαισαιωνα να μου αναλυσει αντικειμενικα τα του Πυθαγορα ...
Αυτα ομως παθαινουμε οι Ελληνες ... καθως μοιρασαμε το φως και την γνωση στο κοσμο ολο αλλα δεν κραταει ενα σπυρι γνωσης για μας .
Η οικονομια αγαπητοι μου ειναι κοσμικος νομος ... κοιταξτε ενα κελυφος σαλιγγαρου ... κανεις δεν μπορει να φτιαξει ενα στερεωτερο κελυφος με ενα τοσο ασταθες υλικο οπως το ασβεστιον ..... Η Φυση το εκανε με την μεγιστη οικονομια ...
Ας εξοικονομουμε τους εαυτους μας οπως και η φυση ...
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγαπητέ Qisan

έχω πει την άποψή μου για το "διάβασμα" πολλές φορές.

Είναι απλά γνώση...που χρειάζεται, μέχρι να συνδεθούμε με την δική μας εσωτερική και εκεί τα ξεχνάμε όλα, όσα έχουμε διαβάσει...

΄Ομως χρειάζεται να "περάσουμε" από όλα...
Από όλες τις απόψεις, από όλες τις αλήθειες των ανθρώπων, χωρίς κατηγοριοποίηση...Απλά διάκριση χρειάζεται.

Το συγκεκριμένο βιβλίο προσφέρει αρκετά σε μια "αλλη" προοπτική...Μην σε ξαφνιάζει...

Δεν αφήνουμε σε κάνέναν την γνώση μας...
Αλλά επιτρέπουμε σε όλους να έχουν την δική τους άποψη, στηριζόμενοι στον "κοινό" φιλοσοφικό πλούτο των προγόνων μας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Συμφωνω μαζι σου αν το βιβλιο δεν αναφεροταν στο Πυθαγορα δεν θα ειχα κανει ποστ ...
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλέ μου Quisan...ακόμα και σε αυτόν!

έτσι μόνο μπορούμε να έχουμε άποψη...

όπως εσύ τώρα!

Και συμφωνώ με το δικαίωμά σου να την έχεις τεκμηριώσει και να την δηλώνεις...Με αυτό κι αν συμφωνώ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Συγγνωμη αλλα δεν θα περιμενα απο εναν Ερμητιστη ... Καββαλιστη ... Αλχημιστη του μαισαιωνα να μου αναλυσει αντικειμενικα τα του Πυθαγορα ...
Χμμ... άμα σκεφτείς ότι ουσιαστικά όλη η διδασκαλία του Πυθαγόρα έχει χαθεί, τότε ο μόνος τρόπος που θα μπορούσαμε ίσως να την προσεγγύσουμε (και πάλι με επιφύλαξη) είναι ο ερμητισμός, ο καββαλισμός και η αλχημία, τα οποία όλα έχουν τις ρίζες τους στον Πυθαγόρα (τώρα για το πώς εξελήχθικαν, είναι ένα άλλο θέμα).

Προσωπικά, δεν νομίζω ότι θα το διάβαζα το βιβλίο. Δεν είναι μόνο η γλώσσα που με απωθεί, είναι και αυτή η αίσθηση του παλαιού και του σκονισμένου που μερικά από αυτά τα βιβλία μου προκαλούν.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Προσωπικά, δεν νομίζω ότι θα το διάβαζα το βιβλίο
Ναι συμφωνώ για την γλώσσα. Για τους νεώτερους αποτελεί εμπόδιο! Για μένα είναι αριστούργημα...Γιατί όπως έχω πει και σε άλλο ποστ, η σημερινή "καθομιλουμένη" έχει παρεξηγηθεί με την χωρίς έμπνευση γλωσσα. ΄Εχω διαβάσει βιβλία που με έκαναν να γελάω, με την απόδοση στην ελληνική γλώσσα.

΄Ομως η αξία ενός βιβλίου δεν έχει να κάνει με το πόσο παλιό είναι...΄Εχει να κάνει με την σφαιρική αντίληψη ορισμένων πραγματειών και αν μη τι άλλο αξίζει να αφιερώσει κανείς χρόνο να εντρυφήσει.

΄Οταν διάβαζα βιβλία παλαιότερα, δεν τα επέλεγα σύμφωνα με την αξία του συγγραφέα, αλλά με την περιέργεια ενός "αδαή"...

΄Ηθελα να γεμίσω τα "κενά". Και τα "κενά" γεμίζονται όταν δεν αξιολογείς, αλλά ψάχνεις!
Το καλύτερο ψάξιμο γινόταν στα "σκοτάδια"

Αλλιώς τώρα θα ήμουν στην θέση να μην μπορώ να εκτιμήσω την εσωτερική μου γνώση.

Τώρα όμως μπορώ να ταυτιστώ με αλήθειες...
Γιατί έχω την εμπειρία και της "μη αλήθειας'...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

΄Ηθελα να γεμίσω τα "κενά". Και τα "κενά" γεμίζονται όταν δεν αξιολογείς, αλλά ψάχνεις!
Το καλύτερο ψάξιμο γινόταν στα "σκοτάδια"
Πράγματι το να αξιολογείς.....πριν καλά καλά ψάξεις..... είναι εμπόδιο στη γνώση.....!

:roll: :idea:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”