Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τα συμπεράσματα δικά σας!! :-( :-(

http://filologos10.wordpress.com/2011/1 ... more-78149
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:madfrown:
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Υπογράψετε εδώ για την προάσπιση της Ελληνικής Γλώσσας

Είναι πολύ σημαντικό!!

http://mystikaperasmata.gr/index.php?op ... ition&id=5" onclick="window.open(this.href);return false;
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ARTYADIS έγραψε:Υπογράψετε εδώ για την προάσπιση της Ελληνικής Γλώσσας

Είναι πολύ σημαντικό!!

http://mystikaperasmata.gr/index.php?op ... ition&id=5" onclick="window.open(this.href);return false;
Το όλο θέμα με γεμίζει με ανάμεικτες σκέψεις.

Ναι μεν θα μας φανεί άσχημο οπτικά, αλλά αυτό είναι και θέμα συνήθειας. Ναι μεν θα αλλάξει η ορθογραφία σε σχέση με την αρχαιοελληνική, αλλά ούτως ή άλλως η γλώσσα είναι διαφορετική. Ούτως ή άλλως αυτό που μιλάμε σήμερα είναι αποτέλεσμα μίξης της δημοτικής (που πιο πολύ σε τούρκικα έμοιαζε παρά στα αρχαία) και καθαρεύουσας (μίας τελείως φτιαχτής και τεχνιτής γλώσσας, που την έφτιαξαν οι λόγιοι όταν μας καβατζώθηκαν από την δύση, και καλά για να μοιάζει με την αρχαιοελληνική). Η φωνωλογία έχει αλλάξει εντελώς (παλαιότερα το "υ, η, ι, ει, οι" προφερόντουσαν διαφορετικά, όπως και τα "ο, ω, ε, αι") οπότε και εξ αρχής δεν εξηπυρετεί σε τίποτα η διατήρηση όλων αυτών των συμβόλων.

Επίσης για το πολυτονικό που αναφέρει εξ αρχής το άρθρο, είναι ένα σύστημα που υιοθετίθηκε επί ελληνιστικών χρόνων για τους μη-έλληνες, για να τους βοηθάει στην προφορά - οι έλληνες δεν βάζανε ούτε καν τόνους, οπότε δεν βλέπω για ποιόν λόγο η κατάργηση του πολυτονικού είναι ζημιά για την γλώσσα.

Το μόνο πράγμα που εξυπηρετούσε τόσο η ορθογραφία που έχουμε σήμερα, όσο και η εμμονή στο να μην μαθαίνουμε τίποτα για την αρχαιοελληνική προφορά, είναι στην δημιουργία μίας εντύπωσης ότι "είμαστε απόγονοι των αρχαίων ελλήνων και ο πολιτισμός και η γλώσσα ήταν ένα". Εγώ διαφωνώ σε αυτό, πιστεύω ότι είναι πια τελείως διαφορετικός πολητισμός - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαστε χειρότεροι ή καλύτεροι, απλά είμαστε διαφορετικοί.

Πάντως το τρομερά αστείο και τραγικό, είναι όταν είδα από κάτω στις υπογραφές να υπογράφουν με greeklish. Πραγματικό ανέκδοτο... :P :P :P
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από Vasoula »

greeklish. Πραγματικό ανέκδοτο...
είναι τραγικό, όχι ανέκδοτο, αυτή η μόδα των greeklish!!!

Εχω δει πως σε ορισμένα φόρα δεν αποδέχονται την γραφή σε greeklish και λέω να το εφαρμόσουμε κι εμείς εδώ...

Μπορεί να ακούγεται καταπιεστικό, αλλά και για μένα είναι καταπιεστικό να διαβάζω την γλώσσα μου σε greeklish...
Οπότε, επειδή δεν΄θέλω να καταπιέζω κανέναν, αλλά ούτε να καταπιέζομαι, απλά δεν θα απαντώ...

πιστεύω όλη αυτή η μόδα των greeklish προέρχεται απο το σημείο της ορθογραφίας...Εκτίθεσαι αν κάνεις ορθογραφικό λάθος!

Ε και? βρε παιδιά τι έγινε? δεν έχουμε συνεργάτη τον Μπαμπινιώτη...

Τώρα για τις αλλαγές στην ελληνική γλώσσα, τι να πω? Ακούω όλες τις απόψεις φυσικά, αλλά εγώ θα συνεχίζω να γράφω με αι, ει, ω κλπ.
και σε όποιον αρέσει! [-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από AMALIA »

Μπορεί να ακούγεται καταπιεστικό, αλλά και για μένα είναι καταπιεστικό να διαβάζω την γλώσσα μου σε greeklish...
Οπότε, επειδή δεν΄θέλω να καταπιέζω κανέναν, αλλά ούτε να καταπιέζομαι, απλά δεν θα απαντώ...
Ε μα..!!
αλλά εγώ θα συνεχίζω να γράφω με αι, ει, ω κλπ.
και σε όποιον αρέσει!
Συμφωνω.. μαζι σου! :* :* :*
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εχω δει πως σε ορισμένα φόρα δεν αποδέχονται την γραφή σε greeklish και λέω να το εφαρμόσουμε κι εμείς εδώ...
κι εγω συμφωνω!!αλλα νομιζω το εφαρμοζουμε ηδη, οσοι μπηκαν και εγραφαν greeklish, μας ηταν τοσο δυσκολο να τους διαβασουμε που ολο και καποιος το εθετε ως θεμα!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Συμφωνώ :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από ARTYADIS »

δεν αποδέχονται την γραφή σε greeklish και λέω να το εφαρμόσουμε κι εμείς εδώ...

Εννοείται! Δεν αποδέχομαι τα greeklish σε καμία περίπτωση!
το πολυτονικό που αναφέρει εξ αρχής το άρθρο, είναι ένα σύστημα που υιοθετίθηκε επί ελληνιστικών χρόνων για τους μη-έλληνες, για να τους βοηθάει στην προφορά - οι έλληνες δεν βάζανε ούτε καν τόνους
Θοδωρή είσαι σίγουρος γι' αυτό? Ποια περίοδο των ελληνιστικών χρόνων εννοείς?
οπότε και εξ αρχής δεν εξηπυρετεί σε τίποτα η διατήρηση όλων αυτών των συμβόλων.
Και πώς Θοδωρή θα ξεχωρίσεις το ρήμα από το ουσιαστικό, εάν δεν μας εξυπηρετούν τα σύμβολα ? Και εάν δεν εξυπηρετούν, γιατί στην Οξφόρδη και το Κέιμπριτζ όλοι μαθαίνουν Αρχαία Ελληνικά?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Η Ελληνική Γλώσσα είναι η Αρχαιότερη στον Κόσμο!
http://www.moriasnews.gr/2012/08/i-elli ... ton-kosmo/" onclick="window.open(this.href);return false;
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Καταργούν την Ελληνική Γλώσσα???

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η Ελληνική Γλώσσα είναι η Αρχαιότερη στον Κόσμο!
Άστα Δημήτρη μου! Κανείς δεν νοιάζεται πια..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”