Φιλία.!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Λολ, απίστευτο.. αυτό το θέμα σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες..
Και γω θα πω.. ΟΧΙ!
Είναι σίγουρο οτι αργά ή γρήγορα, ενας απο τους δυο θα δει ερωτικά τον άλλον...
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

...αυτο βεβαια στην πορεια μπορει να αλλαξει...να συνειδητοποιησουν οτι στην ουσια δεν υπαρχει ερωτας, απλα ειναι η αποδοχη του ενος και του αλλου για αυτο που ειναι και οι δυο στην πραγματικοτητα χωρις μασκες..!!
Eμμάκι...αυτό το "απλά η αποδοχή" είναι η πεμπτουσία των ανθρώπινων σχέσεων...

Οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι δύσκολες...υπάρχει όμως άγνοια...

Η ψυχική έλξη που έχουν οι άνθρωποι μεταξύ τους δημιουργεί πάντα έναν ερωτισμό, ο οποίος στις περισσότερες φορές, παρερμηνεύεται...

Ο ερωτισμός δεν χρειάζεται απαραίτητα να συνοδεύεται με σεξουαλική πράξη. Αναδύεται έτσι κι αλλιώς σε κάποιες διαπροσωπικές σχέσεις, όταν υπάρχει η ψυχική "ανάμνηση", και είναι αυτό το γλυκό αίσθημα του οικείου που δημιουργεί τις φιλίες, είτε πρόκειται για άτομα του ίδιου φύλου, είτε του αντίθετου...

΄Ομως στις φιλίες του αντίθετου φύλου, μπλέκει ενεργά και η σεξουαλικότητα, λόγω πεποιθήσεων, γιατί ο ερωτισμός υπάρχει πάντα και στις φιλίες του ίδιου φύλου, αλλά δεν υπάρχει σεξουαλικό "υπονοούμενο", λόγω των ισχυρών κοινωνικών προτύπων.

΄Ετσι σπάνια ή σχεδόν ποτέ, μια φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων αντίθετου φύλου, δεν οδηγείται και σε σεξουαλική σχέση, όπου μετά αρχίζουν τα βαθύτερα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα να έχουν τον πρώτο και κύριο λόγο στην μεταξύ τους εργασία.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η ψυχική έλξη που έχουν οι άνθρωποι μεταξύ τους δημιουργεί πάντα έναν ερωτισμό, ο οποίος στις περισσότερες φορές, παρερμηνεύεται...
Γιατί είναι η αντι-σκέψη που μας αφήνει τα σεξουαλικά υπονοούμενα για το φίλο , αλλά και πάλι χωρίς αυτήν δεν μπορούμε να περάσουμε στο αντίθετό της.....

Εξάλλου δεν υπάρχει κανόνας.......
:x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nτάννυ μου, είναι η πόλωση που μας οδηγεί στην σεξουαλική ένωση.
Το αντίθετο έλκεται...
Το ίδιο απωθείται...

΄Ετσι δεν λαμβάνουμε υπόψη ότι τα ψυχοπνευματικά πεδία δεν διέπονται από την πόλωση...Αντίθετα μάλιστα θα έλεγα...Το ίδιο έλκεται, το αντίθετο απωθείται!

Γι' αυτό και μεταξύ των ανθρώπων υπάρχει σύγχυση στις σχέσεις!

Κοινά, σε έλκει ένας άνθρωπος που θεωρητικά είναι αντίθετος από εσένα...Στην πορεία της εργασίας σου όμως, αν έχεις την ευφυΐα να το αναγνωρίσεις, βλέπεις ότι τα συναισθηματικά και νοητικά μπλοκαρίσματα έχουν ίδια υφή... Και αυτό δημιουργεί τον αόρατο "οικείο" ερωτισμό, που καταλήγει σε σεξουαλική ένωση και κατόπιν σε "μάχη"... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Και εγώ αναρωτιέμαι. Αν όμως έχεις περάσει και ξεπεράσει το στάδιο της σεξουαλικότητας πρώτα και έχεις περάσει από το στάδιο της διαμάχης, τότε μπορεί να μείνει η φιλία σε βάθος χρόνου?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...η αγάπη μπορεί να μείνει στο είναι σου, χωρίς χρόνο!

Είναι το πιο αυθεντικό αίσθημα της "αιώνιας" φιλίας, ανεξάρτητα του πόσο κοντά ή μακρυά είσαι με έναν άλλον άνθρωπο.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πόσο νοιώθω αυτο που λες!!!! @};-
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγω ειχα και εχω φιλες γυναικες και μαλιστα αυτο που λεμε κολλητες φιλες.
Αυτο που εχω παρατηρησει οτι το διαστημα που δενοταν η φιλια μας οι κοπελλες ή εγω ειμασταν δεσμευμενοι.
Ενω κοπελλες που γνωρισα σε περιοδο που ειμασταν κι εγω και αυτη ελευθεροι η φιλια δεν κρατησε πολυ και μετατραπηκε σε σχεση.(ετσι παντρευτηκα κιολας)
Το βλεπω κι εγω δυσκολο να γινει αλλα σιγουρα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις αλλα ο ερωτισμος που ανεφερε και η Βασω θα υφισταται.
Οπως και να εχει τον κολλητο σου θα τον πεις χαιδευτικα "μαλακα" ενω την κολλητη σου "μωρο μου" και καπως ετσι ξεκιναει ο ερωτισμος..
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συμφωνώ περι αγάπης και πνευματικής αλληλουχίας ..και αν θυμαμαι ..πριν καποιο καιρό και εγω τα ιδια υποστήριζα και μαλιστα σθεναρά σε αλλο φόρουμ..αλλα βρε παιδιά ..πρακτικά..δεν μου εχει προκύψει μεχρι τώρα.
Ακομη κι αν δεν υπαρχει ''πιο στενή επαφή'' επειδή ο ενας η και οι δυο τοποθετούν νοητικά ορια ..κατα βάθος ..παντα κατι υποβόσκει εκτος αν [ οπως ειχε πει καποτε μια ψυχή] ο ενας απο τους δυο ειναι ομοφυλοφιλος η δεν βλέπεται].....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο ερωτισμός που υπάρχει διάχυτος φέρνει και αυτό που "υποβόσκει" στην θεατή πλευρά μιας σχέσης. Δηλαδή αρχίζει να λειτουργεί η έλξη σαν σεξουαλική ανάγκη. Και εκεί υπάρχει η σύγχυση.

΄Ομως χωρίς τον ερωτισμό δεν μπορεί να υπάρξει κανενός είδους σχέση και ίσως μπορείς να καταλάβεις καλύτερα το οιδιπόδειο μεταξύ των παιδιών και των γονιών, Ελενάκι...

Η γλύκα που αναδύεται από την ψυχή, λαμβάνεται σαν σεξουαλική έλξη και έτσι χάνεται η δυνατότητα συμπόρευσης με ωρισμένους ανθρώπους που βρίσκονται στην διαδρομή σου, γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Εμένα μου έχει προκύψει ερωτική φιλία, που χάλασε στην πορεία, λόγω ακριβώς αυτού που "υπέβοσκε"...που ανάγκασε τον άλλο άνθρωπο, απλά, να κρύβει τις ανάγκες του, για να γίνει αποδεκτός!

Στις αιώνίες "φιλίες" της ψυχής μας δεν χρειάζεται η "μάσκα" όπως πολυ σωστά εντόπισε η ΄Εμμανουέλα...γιατί η αγάπη υπάρχει έτσι κι αλλιώς! Ο χαρακτήρας των ανθρώπων όμως, που στηρίζεται στις πεποιθήσεις και τα πρότυπα, αλλιώς αξιολογεί τις ψυχικές φιλίες!!

Χρειάζεται, κατ' αρχήν, αποχαρακτηρισμός, για να μείνει η καθαρότητα των αισθημάτων, χωρίς υποσυνείδητες διεκδικήσεις, που έχουν να κάνουν με την σεξουαλική ένωση.

Ο εσωτερικός οργασμός μέσα στην ψυχική φιλία, μπορεί να προκύψει και από ένα απλό αγκάλιασμα...αρκέι να είναι ξεκάθαρη και στους δύο η ψυχική έλξη... πράγμα σπάνιο!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Η ουσια ειναι να μπορεις να ξεκαθαριζεις μεσα σου τον διαχυτο ερωτισμο απο τη σεξουαλικη ελξη....γιατι στην ουσια μπορει καν να μην υφισταται κι ετσι να παρερμηνευτουν οι ρολοι και να πεσεις στην παγιδα .....

ειναι κριμα να μην υπαρχουν αγνες φιλιες μεταξυ των δυο φυλων γιατι απλα υπαρχει ενα σκατοπροτυπο που λεει οτι ο αντρας και η γυναικα ελκονται!!!

Και δυο φιλες γυναικες ελκονται ερωτικα....αλλα ποια θα τολμησει να αισθανθει σεξουαλικη ελξη.......παλι λογω προτυπων!!!?
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και δυο φιλες γυναικες ελκονται ερωτικα....αλλα ποια θα τολμησει να αισθανθει σεξουαλικη ελξη.......παλι λογω προτυπων!!!?

ακριβώς Εμμανουελάκι! :x ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Στις αιώνίες "φιλίες" της ψυχής μας δεν χρειάζεται η "μάσκα" όπως πολυ σωστά εντόπισε η ΄Εμμανουέλα...γιατί η αγάπη υπάρχει έτσι κι αλλιώς! Ο χαρακτήρας των ανθρώπων όμως, που στηρίζεται στις πεποιθήσεις και τα πρότυπα, αλλιώς αξιολογεί τις ψυχικές φιλίες!!
Και δυο φιλες γυναικες ελκονται ερωτικα....αλλα ποια θα τολμησει να αισθανθει σεξουαλικη ελξη.......παλι λογω προτυπων!!!?
Συμφωνώ απόλυτα!!!
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Έτσι ακριβώς... Έγραφα κάτι παρόμοιο.
:-D
Ερωτισμός, με την ευρεία έννοια του όρου, βρίσκεται παντού και πάντα, σε (λανθάνουσα) μορφή και στις φιλίες ομοφύλων.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:x :x :x :x :x :x :x

ειναι τελειως ξεκαθαρο το πρακτικο φιλικο κομματι μεταξυ των ανθρωπων....οι αντρες θεωρουν τις γυναικειες φιλιες ανουσιες και οι γυναικες των αντρων επιφανειακες.....

οποτε με ποια βαση θα γινει αληθινη φιλια μεταξυ ενος αντρα και μιας γυναικας οταν και οι δυο εχουν ασχημη εικονα για τον τροπο που εκφραζουν τη φιλια τους.....αναγκαστικα θα καταληξει σε ερωτικο γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει εμπιστοσυνη και σεβασμος στην εννοια της φιλιας....

ακομα ενα προτυπακι που παιζει....!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”