Σκεπτομορφές

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Σκεπτομορφές

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σκεπτομορφές.

Τί είναι τελικά αυτές οι σκεπτομορφές;

:x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Θοδωράκο για δες εδώ
viewtopic.php?t=1176
>:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκεπτομορφές

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σ'ευχαριστω!

Δυστυχως ομως δεν βρηκα καποιον σαφη ορισμο του τι ειναι μια σκεπτομορφη...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: Σκεπτομορφές

Δημοσίευση από paolo »

Η σκεπτομορφή ειναι η μορφη που θα μπορουσε να εχει μια σκέψη αν ηταν δυνατό να την ζωγραφήσουμε. Οταν αναφερόμαστε σε σκέψεις που αντιπροσωπεύουν ενα υλικό αντικείμενο οπως ενα βάζο η ενα λουλούδι η ενα αυτοκίνητο μας ερχεται αυτόματα η εικόνα της μορφής τους [ του σχηματος του και του χρωματός του ] αλλα οταν οι σκέψεις μας αναφέρονται σε καταστάσεις που σχετίζονται με ιδεες και συναισθήματα τότε ειναι πιο περιπλοκη η εικονοποίηση στο μυαλό μας.
Θα εχεις ακουσει να λένε πχ αυτος πρασίνησε απο το κακό του η ασπρισε απο το φόβο του. Αυτο το ''πρασίνισμα'' και το ''ασπρισμα'΄ειναι το χρώμα που ''βλέπουμε'' στο μίσος και το φόβο. Αν ειχαν και σχήμα θα μπορούσαν να μοιάζουν το μεν μισος με βέλος που χτυπάει , ο δε φόβος με μια σκιά ακατάστατη.
Αυτο το πράσινο βέλος ειναι ας πούμε η σκεπρομορφή του μίσους.
Απο εκει και μετα καταλαβαίνεις οτι καθε τι που το φορτιζουμε συναισθηματικά , το στολίζουμε με εικόνες δλδ με μορφές που εχουν γεννηθει απο την σκέψη μας.
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”