ΚΟΥΙΖ. Ποιά χώρα είναι;

ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ;

ΑΓΓΛΙΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΓΑΛΛΙΑ
1
5%
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
2
11%
ΕΛΛΑΔΑ
4
21%
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
3
16%
ΙΤΑΛΙΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΙΣΠΑΝΙΑ
1
5%
ΑΜΕΡΙΚΗ
7
37%
ΔΑΝΙΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΣΟΥΗΔΙΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΚΑΝΑΔΑΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 19

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

ΚΟΥΙΖ. Ποιά χώρα είναι;

Δημοσίευση από Evoula »

Σήμερα διάβαζα ένα βιβλίο, ενός πολύ αγαπημένου μου συγγραφέα. Δεν σας λέω ποιός είναι για ευνόητους λόγους. Φτάνοντας στην σελίδα 244, έπεσα στο παρακάτω κείμενο. Ο συγγραφέας, αναφέρεται στην χώρα του και ξεδιπλώνει τις σκέψεις του, για τους λόγους που την οδήγησαν εδώ σήμερα.
Και μου ήρθε στο μυαλό, να παίξουμε, ελευθερώνοντας λίγο την σκέψη μας. Θέλω να κάνετε όλοι μια προσπάθεια να βρείτε ποιά χώρα είναι και αν μπορείτε να εξηγήσετε και πού βασίζεται το συμπέρασμά σας. Εγώ θα σας γράψω το κείμενο, παραλείποντας μερικά "κλειδιά".

Έτοιμοι;
Πάμε!


"... Και τότε δεν χάθηκε απλώς το μεγαλύτερο βιοτικό επίπεδο του κόσμου ολάκερου, αλλά χάθηκε και η συνείδηση του κόσμου αυτού. Μια παράξενη, αφελής, ντετερμινιστική πεποίθηση ότι όλα τελικά θα πάνε καλά, την έκανε _περισσότερο από κάθε άλλη χώρα- να αφεθεί ήρεμα κατά τη δεκαετία του ογδόντα στα χέρια του διεθνούς κεφαλαίου, το οποίο άρχισε να αλωνίζει ελεύθερο περισσότερο από οπουδήποτε αλλού. Στην πράξη, η αναπόδραστη κατάρρευση σήμανε απλώς τη συνέχιση της ολοκληρωτικής και σκοπούμενης κατάρρευσης -η οποία είχε ξεκινήσει την ως άνω δεκαετία -και στο σύνολο της πολιτικής διακυβέρνησης, με βασικό μοχλό τα απρόβλεπτα ξεσπάσματα του κεφαλαίου στην εποχή της πληροφορικής. Όλοι την πλήρωσαν -εκτός από τις επιχειρήσεις. Κι ενώ η χώρα πλησίαζε στο χείλος του γκρεμού που ονομαζόταν πτώχευση, οι μεγάλες επιχειρήσεις της χώρας, αύξαναν στο μέγιστο τα κέρδη τους. Το βάρος της αποπληρωμής έπεσε στα νοικοκυριά, στην υγεία, στην παιδεία, στον πολιτισμό - σε όλα αυτά που έπρεπε τελικά να πληρώσουν σχεδόν μακροπρόθεσμα τη νύφη. Η παραμικρή νύξη ότι έπρεπε και οι επιχειρήσεις να μπουν στον χορό και να πληρώσουν έστω και έναν ελάχιστο τίμημα γι' αυτά που είχαν προκαλέσει αντιμετωπιζόταν από μια ομοβροντία απειλών περί μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό.
Όλος ο κόσμος υποχρεώθηκε να σκέφτεται τα λεφτά και μόνο τα λεφτά. Η ψυχή της χώρας, διογκώθηκε, βομβαρδισμένη πανταχόθεν, από οικονομικές ιδέες, μέχρι που απέμειναν μόνο κάποιες μικρές τρύπες να γεμίσουν και στις οποίες δεν χωρούσε, φυσικά, τίποτα μακροπρόθεσμο, μόνο λαχεία, στοιχήματα και τηλεοπτικά θεάματα για τα μπάζα. Τον έρωτα ήρθαν να υποκαταστήσουν εξιδανικευμένες σαπουνόπερες από τη μια και πορνοφίλμ της καλωδιακής από την άλλη. Η έντονη επιθυμία για όποια μορφή πνευματικότητας, κορέστηκε από ταχυπακέτα New Age λύσεων, όλη η μουσική που έφτανε στον κόσμο ήταν φτιαγμένη για να πουλάει, τα ΜΜΕ έκλεψαν τη γλώσσα και έκαναν τον εαυτό τους κανόνα, η διαφήμιση έκλεψε τα συναισθήματα και τα απομάκρυνε από το πραγματικό τους αντικείμενο, η κατάχρηση ναρκωτικών άγγιξε δυσθεώρητα ύψη.

Η δεκαετία του ενενήντα ήταν η εποχή που το κεφάλαιο δοκίμαζε ένα μέλλον στο οποίο οι ορδές των ισοβίως ανέργων έπρεπε να κρατιούνται καθηλωμένες για να μην εξεγερθούν. Αναισθητική ψυχαγωγία, ναρκωτικές ουσίες που δεν απαιτούσαν περίθαλψη, εθνοτικές συγκρούσεις που έστρεφαν αλλαχού την οργή, γενετική τροποποίηση για να μειωθούν μελλοντικές ανάγκες περίθαλψης και μια μόνιμη επικέντρωση στην εξισορρόπηση της μηνιαίας προσωπικής οικονομίας.
Μήπως χρειαζόταν και τίποτε άλλο για να ερειπωθεί ολοκληρωτικά η ανθρώπινη ψυχή που διαμορφώθηκε μέσα σε χιλιάδες χρόνια;
Είχαν απομείνει, άραγε, άλλα επικίνδυνα εδάφη στα οποία ένα ελεύθερο, δημιουργικό και κριτικά σκεπτόμενο μυαλό θα μπορούσε να καταπιεστεί και να ανακατευθυνθεί πριν ακόμη προλάβει να ανθίσει;"

@};- @};- @};- @};-
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κατ' αρχην Ευη η ιδεα σου ειναι σουπερ! :x

Κατα δευτερον η πρωτη μου σκεψη μολις διαβασα την περιγραφη ηταν οτι δεν μπορω να ξεχωρισω ευκολα χωρα γιατι αυτο που περιγραφεται παραπανω ειναι τοσο γενικευμενο στην Ευρωπη αλλα και στην Αμερικη που δεν ηξερα τι να πρωτο διαλεξω!πηγα λοιπον με τη μεθοδο της επαγωγης και οι πρωτες χωρες που εβγαλα εξω ειναι ο Καναδας, η Δανια, η Ισλανδια. η Σουηδια.... οι πιο κυριαρχες ειναι Ισπανια, Ιταλια, Ελλαδα...., ομως αυτο το αποσπασμα και ειδικα η χρονολογικη τοποθετηση της δεκαετιας του ογδοντα με οδηγουν να ψηφισω Ελλαδα
Μια παράξενη, αφελής, ντετερμινιστική πεποίθηση ότι όλα τελικά θα πάνε καλά, την έκανε _περισσότερο από κάθε άλλη χώρα- να αφεθεί ήρεμα κατά τη δεκαετία του ογδόντα στα χέρια του διεθνούς κεφαλαίου, το οποίο άρχισε να αλωνίζει ελεύθερο περισσότερο από οπουδήποτε αλλού. Στην πράξη, η αναπόδραστη κατάρρευση σήμανε απλώς τη συνέχιση της ολοκληρωτικής και σκοπούμενης κατάρρευσης -η οποία είχε ξεκινήσει την ως άνω δεκαετία -και στο σύνολο της πολιτικής διακυβέρνησης, με βασικό μοχλό τα απρόβλεπτα ξεσπάσματα του κεφαλαίου στην εποχή της πληροφορικής.
θεωρω πως η δεκαετια η συγκεκριμενη ηταν για τη χωρα καταστροφικη και την περασε ακριβως στο αλλο ακρο απο αυτο που επικρατουσε την εποχη της μεταπολιτευσης!ηταν η εποχη της ροδας, τσοντας και κοπανας...αν θα μπορουσα να περιγραψω ετσι πιο γενικευμενα εκεινη την εποχη..
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Ωραία Δωρούλα, καλή η βάση της σκέψης σου... για να δούμε τί θα ψηφίσουν και οι άλλοι.
Κατα δευτερον η πρωτη μου σκεψη μολις διαβασα την περιγραφη ηταν οτι δεν μπορω να ξεχωρισω ευκολα χωρα γιατι αυτο που περιγραφεται παραπανω ειναι τοσο γενικευμενο στην Ευρωπη αλλα και στην Αμερικη
Αυτό φαίνεται τώρα, ως γενικευμένο Δώρα μου. Την δεκαετία του 80 ή του 90 ή στις αρχές της νέας χιλιετίας, κανείς δεν θα το έλεγε αυτό. Όλοι μιλούσαν για τις περίφημες τεχνοκρατικές διακυβερνήσεις, το νεοφιλελεύθερο σύστημα ανάπτυξης και τον καπιταλισμό ως κινητήρια δύναμη της οικονομίας. Όλες οι αντίθετες φωνές ήταν ή κομμουνιστές ή γραφικοί.

Δυστυχώς δικαιώθηκαν τα πιο σκαιά σενάριά τους.
πηγα λοιπον με τη μεθοδο της επαγωγης και οι πρωτες χωρες που εβγαλα εξω ειναι ο Καναδας, η Δανια, η Ισλανδια. η Σουηδια.... οι πιο κυριαρχες ειναι Ισπανια, Ιταλια, Ελλαδα
Μια παρατήρηση εδώ. Την Ισλανδία, κακώς την έβγαλες έξω, γιατί ήταν από τα πρώτα θύματα της χρηματοπιστωτικής κρίσης. Κατέρρευσαν μεγάλες της τράπεζες, κατέρρευσε η οικονομία της, αντιμετώπισε μεγάλη κυβερνητική κρίση, διώκονται πολιτικοί, οι μισθοί και οι καταθέσεις εξανεμίστηκαν και είναι οι πρώτή χώρα, αν δεν κάνω λάθος, που έκανε δημοψήφισμα μέσω facebook και εξέλεξε κυβέρνηση, με εντελώς νέες διαδικασίες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Evoula την 15 Οκτ 2011 6:33 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Την δεκαετία του 80 ή του 90 ή στις αρχές της νέας χιλιετίας, κανείς δεν θα το έλεγε αυτό. Όλοι μιλούσαν για τις περίφημες τεχνοκρατικές διακυβερνήσεις, το νεοφιλελεύθερο σύστημα ανάπτυξης και τον καπιταλισμό ως κινητήρια δύναμη της οικονομίας. Όλες οι αντίθετες φωνές ήταν ή κομμουνιστές ή γραφικοί.
σωστον!! :x :x

Μια παρατήρηση εδώ. Την Ισλανδία, κακώς την έβγαλες έξω, γιατί ήταν το πρώτο θύμα της χρηματοπιστωτικής κρίσης. Κατέρρευσαν μεγάλες της τράπεζες, κατέρρευσε η οικονομία της, αντιμετώπισε μεγάλη κυβερνητική κρίση, διώκονται πολιτικοί, οι μισθοί και οι καταθέσεις εξανεμίστηκαν και είναι οι πρώτή χώρα, αν δεν κάνω λάθος, που έκανε δημοψήφισμα μέσω facebook και εξέλεξε κυβέρνηση, με εντελώς νέες διαδικασίες.
ααα αυτο δεν το γνωριζα ειναι η αληθεια! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Έυη μου καταπληκτική ιδέα.. ^:)^ ^:)^
Ψηφίζω Ελλάδα.
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Tnx Δημήτρη... ’ντε βρε παιδιά, δεν δαγκώνει... ψηφίστε!

Με τρώει να σας πω ποιά είναι, λυπηθείτε με!!!
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Πες μου τι πολίτευμα έχει,να σου πω ποία είναι!! :)) :))
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Α, Δημοκρατία είναι το πολίτευμα. Γι' αυτό δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Βλέπεις, τα μεγαλύτερα εγκλήματα, συντελούνται σε δημοκρατικά πολιτεύματα Δημήτρη μου, γιατί έχουν την επίφαση της νομιμότητας.
’σχετο, αν τους νόμους τους περνάνε στα μέτρα τους, ακριβώς για να έχουν το ατιμώρητο. Το λένε και μόνοι τους εξάλλου... Νόμιμο δεν σημαίνει πως είναι και Ηθικό. Και το λένε με αμοραλισμό, χωρίς να ντρέπονται.

Και μια μερίδα μεγάλη... υπακούει... και εξευτελίζεται καθημερινώς.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

λοιπον Ευάκι εγω ψήφισα Αμερική! :-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Εύακι πόσους αντιπροέδρους έχει η κυβέρνηση της χώρας που ψάχνουμε??? =)) =)) :)) :))
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :))

Nα σου πω και τί παράγει; Ποιό είναι το σήμα κατατεθέν της; Τί άλλο;

Ρε σεις... δεν έχει τόσο σημασία ποιά χώρα είναι... αλλά ψηφίστε και θα τα πούμε όλα μετά.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εντάξει ψήφισα...

μην μας λιώσεις κιόλας! :)) :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

παρ' όλο που πιστεύω βεβαίως βεβαίως ότι όλες οι χώρες τα ίδια "σκατά" πατάνε...

έδωσα μία προτίμηση βρε αδερφέ.... :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. :-D

Έλα και οι άλλοι....
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Ψήφισα! Στην τύχη όμως γιατί ενημερωμένη δεν είμαι.... :D
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”