ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΓΚΙΝΕΙ...ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΓΚΙΝΕΙ...ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Καμιά φορά τα αυτονόητα απαιτούν Θάρρος για να εκφραστούν…
Κατά την ίδια άποψη και τα ουσιώδη απαιτούν Θέληση
Είναι γιατί μάθαμε να τα ξεχνάμε και τα δύο και να θαυμάζουμε όσους τα περιέχουν, κάνοντας «ασκήσεις» για να τους μοιάσουμε…

http://youtu.be/eCHS6geSs-k

Αυτή η υλική συνείδηση, που «αρπάζει» τον κόσμο και μοιράζει την Γη, δεν θα βρει ποτέ την ευτυχία, γιατί όσα και αν κάνει, όσα και αν έχει, όσα κι αν ακόμα αποκτήσει, δεν θα μπορέσει ποτέ να γίνει ΄Ανθρωπος, αν δεν μάθει ότι η Αγάπη δεν αφορά ένα συναίσθημα, αλλά μια κατάσταση ενότητας.

Υπάρχουν πάντα ΄Ανθρωποι που θα αποδεικνύουν σ’ αυτήν την υλική συνείδηση ότι οι μορφές δεν είναι ασύνδετα ρομπότ, αλλά έχουν Ψυχές που αναπνέουν τον ίδιο αέρα με όλους…
Που θα μας προτρέπουν να μην ξεσυνεριζόμαστε την μάζα της ασυνειδησίας, αλλά να αλλάζουμε τον εαυτό μας, οραματιζόμενοι το Σύνολο…

Μέχρι εκεί που μπορούν να φτάσουν τα μάτια μας βλέπουμε τον ορίζοντα να χάνεται…
Μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει η Ψυχή μας νιώθουμε τον ορίζοντα να ενώνεται…

Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί μας έμαθαν να περιμένουμε τον παράδεισο μετά τον θάνατο και γιατί εμείς συνεχίζουμε να το αποδεικνύουμε καθημερινά αυτό το ψέμα, δημιουργώντας την κόλαση στην ζωή μας, χωρίς να το παίρνουμε είδηση…

Ας γίνουμε ΄Ανθρωποι…Τότε δεν θα υπάρχει «εχθρός», γιατί αυτό που ζητούσε από εμάς, εμείς δεν θα το έχουμε πια…

Ο καθένας ΄που νομίζει ότι είναι άνθρωπος δεν μπορεί να το τεκμηριώσει παρά μόνο έξω από τον εαυτό του...Δίνει και ζητά, ενώ δεν είναι σε θέση να πάρει τίποτα...΄Ετσι, μένει πάντα με το παράπονο...με την έλλειψη...και την Ψυχή του ανικανοποίητη...

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να τεκμηριώσει την Αγάπη αν δεν έχει αναπτυχθεί μέσα του μέχρι τον θεό...
Θα προσπαθεί, θα ονειρεύεται, θα ελπίζει, αλλά δεν θα αυτοπραγματώνεται ποτέ σαν Ανθρώπινη ΄Υπαρξη...

Πάντα θα δίνει και θα ζητάει...και δεν θα μπορεί να πάρει ποτέ τίποτα, για όλα τα περιορίζει στον ορίζοντα που βλέπει και δεν κάνει καμία προσπάθεια να νιώσει μέσα του το απεριόριστο...
΄Ολα τα διαχωρίζει σε φυλές, έθνη, θρησκειες και μοιράζει μια "ιδιοκτησία" που δεν του ανήκει, ενώ αυτό που πραγματικά του ανήκει το αναλώνει στην ευτέλεια του κοσμικού...

Φαντάσου να μην υπήρχε παράδεισος
Είναι εύκολο αν προσπαθήσεις
Χωρίς κόλαση από κάτω μας
Από πάνω μας μόνο ο ουρανός
Φαντάσου όλους τους ανθρώπους
Να ζουν για το σήμερα
Φαντάσου ότι δεν υπάρχουν χώρες
Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις
Τίποτα, για το οποίο να σκοτώσεις
Ή να πεθάνεις γι’ αυτό
Και χωρίς θρησκείες
Φαντάσου όλους τους ανθρώπους
Να ζουν την Ζωή τους ειρηνικά
Φαντάσου ότι δεν υπάρχουν ιδιοκτησίες
Αναρωτιέμαι αν μπορείς
Καμιά ανάγκη για απληστία ή πείνα
Μια αδελφοσύνη της ανθρωπότητας
Να μοιράζονται όλον τον κόσμο
Μπορείς να πεις πως είμαι ονειροπόλος,
Αλλά δεν είμαι ο μοναδικός
Ελπίζω να ενωθείς μαζί μας και τότε
Ο κόσμος θα γίνει ΕΝΑ.


καλημέραααα :-D :-D :-D

αρκεί ένα λεπτό για να μας συγκινήσει και να αγγίξει την Ψυχή μας...
Μπορούμε να το διατηρήσουμε αυτό το αίσθημα, αν το καταγράψουμε σαν Μνήμη στην Ψυχή μας και όχι σαν λεπτό στο νου μας...

Στο χέρι μας είναι... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :-( :x :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί μας έμαθαν να περιμένουμε τον παράδεισο μετά τον θάνατο και γιατί εμείς συνεχίζουμε να το αποδεικνύουμε καθημερινά αυτό το ψέμα, δημιουργώντας την κόλαση στην ζωή μας, χωρίς να το παίρνουμε είδηση…
@};- @};- @};- @};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:-( :x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

αρκεί ένα λεπτό για να μας συγκινήσει και να αγγίξει την Ψυχή μας...
Μπορούμε να το διατηρήσουμε αυτό το αίσθημα, αν το καταγράψουμε σαν Μνήμη στην Ψυχή μας και όχι σαν λεπτό στο νου μας..
.

Σήμερα μπήκα στο φόρουμ με μια περίεργη διάθεση. Διαβάζοντας κάποια ποστ ένιωσα αυτό το μικρό άνοιγμα, αυτό το κρακ που σε αγγίζει πιο βαθιά.

:-( :-( :-( :-( :-( :-( @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί μας έμαθαν να περιμένουμε τον παράδεισο μετά τον θάνατο και γιατί εμείς συνεχίζουμε να το αποδεικνύουμε καθημερινά αυτό το ψέμα, δημιουργώντας την κόλαση στην ζωή μας, χωρίς να το παίρνουμε είδηση…
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αρκεί ένα λεπτό για να μας συγκινήσει και να αγγίξει την Ψυχή μας...
Μπορούμε να το διατηρήσουμε αυτό το αίσθημα, αν το καταγράψουμε σαν Μνήμη στην Ψυχή μας και όχι σαν λεπτό στο νου μας...

:x :x :x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Δημοσίευση από elenaki »

αυτό το κρακ που σε αγγίζει πιο βαθιά.
Και ποσο γλυκο ειναι αυτο το κρακ....
Βασω.. :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

αν δεν μάθει ότι η Αγάπη δεν αφορά ένα συναίσθημα, αλλά μια κατάσταση ενότητας.
Αγάπη είναι... @};-
Μέχρι εκεί που μπορούν να φτάσουν τα μάτια μας βλέπουμε τον ορίζοντα να χάνεται…
Μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει η Ψυχή μας νιώθουμε τον ορίζοντα να ενώνεται…
Έμπνευση είναι... @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα μου :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Καμιά φορά τα αυτονόητα απαιτούν Θάρρος για να εκφραστούν…
Κατά την ίδια άποψη και τα ουσιώδη απαιτούν Θέληση
Είναι γιατί μάθαμε να τα ξεχνάμε και τα δύο και να θαυμάζουμε όσους τα περιέχουν, κάνοντας «ασκήσεις» για να τους μοιάσουμε…
:-( :-( :-( :-( :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Το τι δονησεις μου ηρθαν οταν ειδα το τραγουδι αυτο απο το παληκαρι :-( @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Υπάρχουν πάντα ΄Ανθρωποι που θα αποδεικνύουν σ’ αυτήν την υλική συνείδηση ότι οι μορφές δεν είναι ασύνδετα ρομπότ, αλλά έχουν Ψυχές που αναπνέουν τον ίδιο αέρα με όλους…
Ας γίνουμε ΄Ανθρωποι…Τότε δεν θα υπάρχει «εχθρός», γιατί αυτό που ζητούσε από εμάς, εμείς δεν θα το έχουμε πια…
Ο καθένας ΄που νομίζει ότι είναι άνθρωπος δεν μπορεί να το τεκμηριώσει παρά μόνο έξω από τον εαυτό του...Δίνει και ζητά, ενώ δεν είναι σε θέση να πάρει τίποτα...΄Ετσι, μένει πάντα με το παράπονο...με την έλλειψη...και την Ψυχή του ανικανοποίητη...
Πόσο επίκαιρο... :x :x :x

Μπορούμε να το διατηρήσουμε αυτό το αίσθημα, αν το καταγράψουμε σαν Μνήμη στην Ψυχή μας και όχι σαν λεπτό στο νου μας...
Πόσοι δεν είμαστε εκείνοι που αναγνωρίζουμε το μεγαλείο κάποιον Ψυχών, την δύναμή τους... λέγονας πως είναι παραδείγματα προς μίμηση! Αυτό διαρκεί όσο ένα βίντεο, πριν καλά καλά διαμορφωθεί η σκέψη, το παράδειγμα είναι ήδη παρελθόν.... γιατί καταγράφουμε και αντιλαμβανόμαστε μόνο με το νου.... :? :? :?
Στο χέρι μας είναι...
Στο χέρι μας είναι... :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΓΚΙΝΕΙ...ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από eirini »

:x :x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”