ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από eirini »

Με στεναχωρεί που βλέπω το εαυτό μου μέσα σε όλο αυτο :-s
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν σε στενοχωρεί κάτι, μπορείς να το αλλάξεις...

κανείς δεν μπορεί να σου "φορέσει" την ζωή σου...αν το κάνεις, θα το κάνεις μόνη σου

Είναι σαν να φοράς ψηλά τακούνια και να τα ανέχεσαι, γιατί όλοι φοράνε ψηλά τακούνια...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από eirini »

Ναι αλλά για να σταματήσεις να φοράς ψηλά τακούνια, πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι το κάνεις επειδή το κάνουν και οι άλλοι..... Και αυτό σε στεναχωρεί, νομίζω, περισσότερο από τους πόνους των κάλων που έχουν δημιουργηθεί.....
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί να σε στενοχωρεί βρε Ειρηνάκι μου η συνειδητοποίηση?
Σκέψου ότι μπορεί να φοράς τακούνια σε όλη σου την ζωή και να μην έχεις πάρει είδηση τι κάνεις, παρά μόνο από τους κάλους...
Σκέψου ότι μπορεί να σταματήσεις να φοράς τακούνια, μόνο γιατί οι κάλοι έγιναν ανυπόφοροι και όχι από δική σου βούληση...
Αφήνεις δηλαδή τους κάλους μόνο να ορίζουν τι θα κάνεις...Και ίσως τότε που θα έρθει η στιγμή να μην αντέχεις πια τους κάλους και βγάλεις τα τακούνια, να είναι αργά για να περπατήσεις χωρίς αυτά...

Αυτό μόνο πρέπει να σε κάνει να χαρείς, όχι να λυπηθείς...Η κάθε συνειδητοποίηση είναι θέμα χαράς και όχι λύπης...
Αλλιώς είναι σαν να γατζώνεσαι στο παρελθόν και αυτό σε στοιχειώνει κάθε φορά...Είναι τόσο ανόητο αυτό, όσο και το να φοράς τακούνια επειδή φοράνε οι άλλοι...

γιατί να φέρνει τόσο λύπη η συνειδητοποίηση? Καταλαβαίνεις τώρα γιατί εξακολουθητικά λένε ψέματα στον Εαυτό τους οι άνθρωποι?

Αντέχουν τον πόνο μιας ζωής, για να μην βιώσουν μια στιγμή αλήθειας...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Αντέχουν τον πόνο μιας ζωής, για να μην βιώσουν μια στιγμή αλήθειας...
για λύπηση δεν είναι αυτό??? το ότι το συνειδητοποιώ τώρα, δε σημαίνει ότι έχω βρει και τον τρόπο να το αλλάξω.... εννοώ άμεσα!!! θέλει δουλειά ακόμα.... πολλή θα έλεγα γιατί σου ξεφυτρώνουν από κει που δεν το περιμένεις...κι εκεί που χαλαρώνεις....τσουυυυπ πετάγεται κάτι και σε πιάνει στον ύπνο!!

Οχι έχεις δίκιο,με λυπεί το γεγονός ότι το βλέπω έντονα σε μένα, γι'αυτό και ήταν η πρώτη μου αντίδραση αυτή, συνάμα όμως με χαροποιεί που έχω βρει την αρχή του κουβαριού..... :)
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Όταν δεν σου αρέσει κάτι, τι κάνεις Ειρηνούλα?

μπορεί να σε υποχρεώσει κάποιος να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει?


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Η αρχή της νοητικής ωριμότητας ξεκινά όταν το παιδί δεν απαιτεί να το «ταϊζουν» οι άλλοι, αλλά πιάνει το κουτάλι να «φάει» μόνο του.
Ακόμα όμως και σ’ αυτήν την φάση της ζωής του, ελέγχεται...συγκρίνεται…στο πόσο επιδέξια κρατάει το «κουτάλι», στο πόσο δεν «λερώνεται»…
Πάντα συναισθηματικά θα είναι ελλιπές, γιατί, παρ’ όλες τις προσπάθειές του να «φάει σωστά», κάποιος θα υπάρχει που θα το κάνει καλύτερα, ή κάποιος θα υπάρχει που δεν θα είναι ποτέ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, αγνοώντας κάθε του προσπάθεια…
Βάσω έγραψε:Ψάχνουν πάντα να βρουν κάποιον «καλύτερο» και όταν τον βρουν, απλά τον μετατρέπουν μέσα τους σε «χειρότερο», για να συνεχίσουν να αναζητούν τον «καλύτερο» έξω από τον Εαυτό τους…
Και έτσι η Αγάπη φτωχαίνει συνεχώς…
Και έτσι οι σχέσεις γίνονται «μισές» Αγάπες…
Και έτσι η Αλήθεια γίνεται συνεχώς ψέμα…
Βάσω έγραψε:Αντί να δρούμε συνθετικά, αντιδρούμε μονομερώς μέσα από μια πολυπλοκότητα εαυτών και έτσι παραπλανούμαστε ότι η δράση μας είναι συνθετική….
Οι πολλοί εαυτοί μας όμως δεν αποτελούν σύνθεση, αλλά έναν άθλιο διαχωρισμό στο είναι μας…Αν παρατηρήσετε όλοι οι εαυτοί που χρησιμοποιούμε, έχουν έναν ίδιον παρανομαστή…τον φόβο για την Ζωή!
Βάσω έγραψε:δεν είναι ειλικρινείς οι άνθρωποι, ούτε με τον εαυτό τους, ούτε με τους άλλους, Ιωαννάκι!
γιατί ούτε τον εαυτό τους εμπιστεύονται, ούτε τους άλλους...
γιατί ούτε τον εαυτό τους αποδέχονται, ούτε τους άλλους...
Βάσω έγραψε:Συνήθως δημιουργείται η αντίληψη ότι οι άλλοι δεν σε ακούνε...΄Ομως αυτό που γίνεται στην ουσία είναι ότι εσύ δεν ακούς τον Εαυτό σου...
Βάσω έγραψε:Γι' αυτό στην εργασία σου μπορεις να εντάξεις τα εξής ερωτήματα...
"ποιός εαυτός μου προσπαθεί να αποδεχτεί τους άλλους?"
"ποιά ανάγκη μου καλύπτει αυτή η αποδοχή?"
"ποιός εαυτός μου θυμώνει με την απόρριψη?"
"πόλα γίνονται με πιο βαθείς στόχους...
Αρκεί να μην "κουβαλάς" την καταγωγή σου, αλλά να θυμάσαι πάντα την προέλευσή σου... ποιός εαυτός μου αναγκάζεται να αντιδράσει για να γίνει αποδεκτός?"
Βάσω έγραψε:Ο άνθρωπος δίνει μεγάλη σημασία στην εικόνα του, γιατί δεν έμαθε ποτέ ότι αυτή "κινείται" μέσα από μια πνευματική οντότήτα, αφού ποτέ δεν την ένιωσε σαν δική του.
Ο θεός δίνει ζωή...κάτι έξω από αυτόν δίνει ζωή...άρα κάτι έξω από αυτόν θα τον βοηθήσει να ζήσει...
΄Ετσι αφήνει στην μοίρα την ζωή του, γιατί δεν μπορεί να νιώσει ασφαλής στην εικόνα του...
Και η αλήθεια είναι, ότι κανείς δεν μπορεί να νιώσει ασφαλής στην εικόνα του, αφού αυτή αλλάζει διαρκώς ερήμην του...
Μια εικόνα δεν μπορεί με τίποτα να επιβιώσει...
Είμαστε όμως μια εικόνα?
Αχ Βασούλα μου :x :x :x
^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ειρηνάκι μου υπέροχο το άρθρο που μοιράστηκες μαζί μας!!!
Όλοι μας λίγο πολύ βλέπουμε τον εαυτό μας μέσα σε τέτοιες καταστάσεις οι οποίες μας είναι τόσο οικίες...
Αυτό όμως θα αλλάξει με τον καιρό, γιατί τώρα αρχίζουμε και γνωρίζουμε, αποδεχόμαστε, εμπιστευόμαστε, αφουγκραζόμαστε και ακολουθούμε το φως μέσα μας...
Θέλει υπομονή, αρετή και τόλμη μια τέτοιου είδους ελευθερία...
Ένα βήμα τη φορά...
:x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Αυτό μόνο πρέπει να σε κάνει να χαρείς, όχι να λυπηθείς...Η κάθε συνειδητοποίηση είναι θέμα χαράς και όχι λύπης...
Αλλιώς είναι σαν να γατζώνεσαι στο παρελθόν και αυτό σε στοιχειώνει κάθε φορά...Είναι τόσο ανόητο αυτό, όσο και το να φοράς τακούνια επειδή φοράνε οι άλλοι...

γιατί να φέρνει τόσο λύπη η συνειδητοποίηση? Καταλαβαίνεις τώρα γιατί εξακολουθητικά λένε ψέματα στον Εαυτό τους οι άνθρωποι?

Αντέχουν τον πόνο μιας ζωής, για να μην βιώσουν μια στιγμή αλήθειας...
:x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από AMALIA »

γιατί να φέρνει τόσο λύπη η συνειδητοποίηση? Καταλαβαίνεις τώρα γιατί εξακολουθητικά λένε ψέματα στον Εαυτό τους οι άνθρωποι?

Αντέχουν τον πόνο μιας ζωής, για να μην βιώσουν μια στιγμή αλήθειας...
... @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από eirini »

Bασούλα μου γιατί κάθε φορά που διαβάζω κάτι δικό σου, το βλέπω και με άλλη οπτική???? Εχει να κάνει με αυτά που έχω μέσα σου κάθε φορά???
Vaso έγραψε:Όταν δεν σου αρέσει κάτι, τι κάνεις Ειρηνούλα?

μπορεί να σε υποχρεώσει κάποιος να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει?
Κοίτα...αυτή τη στιγμή μου έρχονται δύο απαντήσεις στο μυαλό που αφορούν εμένα κι όλος τυχαίως τη συγκεκριμενη περίοδο...
Η πρώτη είναι αναλόγως τη συνειδητότητα που έχεις εκείνη την στιγμή-φάση-περίοδο, δεν ξέρω!!! Πιο συγκεκριμένα δήλωσα κάτι που δε θέλω, κι ενώ το πίστευα κιόλας, δεν ξερω πώς έγιναν έτσι τα πράγματα και χωρίς να το καταλάβω το έκανα (σκατά κι απόσκατα, τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου).

Το δεύτερο που μου 'ρχεται στο μυαλό ειναι το συναίσθημα.....σίγουρα δε σε υποχρεώνει, αλλά καμιά φορά σε ζορίζει...άσε με, άσε με γιατί μου τα 'χει σκάσει τελευταία....μέχρι και στον ύπνο μου με κυνηγάει....
Και μιας και κατέληξα να λέω πάλι τα δικά μου....θυμάσαι σε ένα άλλο ποστ που μου έγραψες κάτι για ανευ όρων ότι ετοιμάζομαι κλπ κλπ???εεεε αρχίζω και το φοβάμαι!!!! προσπαθώ να βάζω λογική αλλά βαράει το συναίσθημα σε άσχετες στιγμές..... ουφ!!

Υ.Γ.δεν ξέρεις πόσο σκεφτόμουν να σου τα γράψω σήμερα όλα αυτα...σε ευχαριστώ για την ερώτηση
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από eirini »

Μανούκο μου :* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από eirini »

όοοοοοχι το πήρα απο την αρχή το ποστ και μου σκασαν κι άλλα τα οποία μου 'χουν σκάσει πρόσφατα κιόλας..συγχρονικότητα λέγεται αυτο?? :cry: (αν δε ξεσπάσω σήμερα,δεν πάω για ύπνο)
Υποκρίνονται περισσότερο ότι είναι κάτι άλλο, από αυτό που είναι

Ετσι φαίνεται ότι δρουν συνθετικά, αλλά στην ουσία αντιδρούν με διάφορα κομματιασμένα μέρη τους και ποτέ δεν έχουν ακεραιότητα στην συμπεριφορά τους.
Προστατεύονται και αμύνονται συγχρόνως, έτσι η μόνη ιδιότητα που μπορεί να ενώσει όλους αυτούς τους "εαυτούς" είναι ο φόβος, αγνοώντας φυσικά ότι ο φόβος σε κάνει μόνο να αντιδράς...
Παιδάκια συνειδητοποίησα και αυτό αυτές τις μέρες.... :cry:
Μια ζωή το παίζω κάτι άλλο απ αυτό που είμαι (που ανάθεμα αν ξέρω τι ειμαι) μόνο και μόνο από αντίδραση στα κομματιασμένα μου μέρη....Θεέ μου...Πάντα το έπαιζα σκληρή, δυναμική, αλλού για αλλού για να κρύψω την ευαισθησία μου... :cry: θεωρούσα ότι είναι ελάττωμα και ότι οι άλλοι μπορούν να σε χειριστούν.... Και όταν κάποιος όντως με θεωρούσε ότι να'ναι, παραξενευόμουν και στενεχωριόμουν κιόλας...μα καλά δε βλέπει ότι έχω και ποιότητες, και ευαισθησίες???? 8-}
Η σχιζοφρένεια η ίδια :cry:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”