Όρια

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Όρια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας!

Τις τελευταίες μέρες με απασχολεί το θέμα των ορίων, αυτών που βάζουμε εμείς στον εαυτό μας.

Θα φέρω ένα παράδειγμα: γνωρίζω εγώ ότι άμα βγω σε ένα μπαράκι και μου φέρεις δίπλα μου ένα μπουκάλι βότκας, θα το κατεβάσω όλο, ακόμα και εάν στο τέλος πέσω κάτω τέζα. Γνωρίζοντας αυτό λοιπόν, επιλέγω να οριοθετήσω τον εαυτό μου, απομακρύνοντας τον εαυτό μου από αυτό.

Η ερώτηση είναι η εξής: είναι αυτό λύση; Ή μήπως θα πρέπει να ψάξω μέσα μου να βρω τι μου προκαλεί μία τέτοια έλλειψη ελέγχου;

Γιατί, άμα αφεθώ, ξέρω ότι δεν θα έχω σταματημό (ναι, το έχω κάνει).

Το παραπάνω παράδειγμα είναι αληθινό και όντως μου συνέβαινε παλαιότερα. Προσπάθησα να αφεθώ, δηλαδή να δω «που θα με βγάλει» αν το κάνω, να μην σταματάω/καταπιέζω τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να πω ότι βοήθησε ιδιαίτερα… Πλέον, απλά κρατιέμαι, ακόμα και εάν αυτό σημαίνει ότι κάθε δέκα λεπτά θα πρέπει να «παλέψω» με τον εαυτό μου εσωτερικά. Όπως επίσης μου συνέβαινε και με το τσιγάρο (δεν σταματούσα μέχρι να αδειάσει το πακέτο), το οποίο και οδήγησε στην εξάρτησή μου από αυτό, μέχρις που τελικά αποφάσισα να το κόψω τελείως. Και γενικά είναι ένα μοτίβο που πάει και έρχεται στην ζωή μου… Μια απόλαυση δηλαδή που μου αρέσει, αλλά πάντα φτάνω να την κάνω κατάχρηση, χάνοντας το μέτρο και τον έλεγχο…

Απλά μερικές σκέψεις… τι έχετε να πείτε εσείς;…

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θοδωρη μηπως ομως οι συγκεκριμενες απολαυσεις(ο θεος να τις κανει)οπως το αλκοολ επειδη ειναι αυτοκαταστροφικες πηγαζουν απο κατι αλλο;
Συνηθως αυτοι οι εθισμοι ειναι απο ελειψη αγαπης στην ζωη σου @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θοδωρη μηπως ομως οι συγκεκριμενες απολαυσεις(ο θεος να τις κανει)οπως το αλκοολ επειδη ειναι αυτοκαταστροφικες πηγαζουν απο κατι αλλο;
Συνηθως αυτοι οι εθισμοι ειναι απο ελειψη αγαπης στην ζωη σου
Σ'ευχαριστώ για αυτήν σου την βοήθεια. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Να κάτι που θά'χω να σκεφτώ λοιπόν...

Έλειψη αγάπης για την ζωή μου,ε;... χμ χμ, ναι, μπορώ να πω ότι υπάρχει. Αλλά αυτοκαταστροφικά γενικώς δεν σκέφτομαι. Τουλάχιστον όχι συνειδητά.

Μάλλον πρέπει να μάθω να αγαπώ τον εαυτό μου και την ζωή μου.
Μου μυρίζει βουτιά στα βαθιά...

:x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Εχω περασει μια βολτα θοδωρη απο εκεινες τις γειτονιες των εθισμων
@};-

Και ευχαριστω τα παιδια εδω που με στηριξαν..
Παιδακια...βασουλα μου :x :-D :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Μάλλον πρέπει να μάθω να αγαπώ τον εαυτό μου και την ζωή μου.
Μου μυρίζει βουτιά στα βαθιά...
Θοδωρή μου έτσι είναι, κατά βάθος όλοι το ξέρουμε >:d<

Μόνο που ψάχνουμε διαρκώς να βρουμε την αγάπη που ποτέ δεν
πήραμε , θέλουμε να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας και να μη νοιώθουμε απαξία γιαυτόν ,θέλουμε να τον βρούμε εκεί που τον έχουμε φυλακίσει και πολλά άλλα ,
αλλά για να γίνουν όλα αυτά , πρώτα πρέπει να τον γνωρίσουμε
από την καλή και από την ανάποδη , να τον μάθουμε καλά , να τον εμπιστευθούμε για να μπορέσουμε να τον αγαπήσουμε , για να
καταφέρουμε να βιώσουμε την Αγάπη και να ενωθούμε τον Εαυτό μας.

Αλλιώς όλο και με κάποια εξάρτηση, δεν έχει σημασία πια θάναι
αυτή "ελαφριά ή βαριά " θα προσπαθούμε να καλύψουμε την τρύπα
που έχουμε μέσα μας , για να έχουμε την ψευδαίσθηση ότι είμαστε "καλά".

Ομως κατά βάθος γνωρίζουμε και όσο πιο γρήγορα αρχίσουμε
να βουτάμε σαυτό το βάθος για να το εξερευνήσουμε , τόσο καλλίτερα . :-D >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αλλιώς όλο και με κάποια εξάρτηση, δεν έχει σημασία πια θάναι
αυτή "ελαφριά ή βαριά " θα προσπαθούμε να καλύψουμε την τρύπα
που έχουμε μέσα μας , για να έχουμε την ψευδαίσθηση ότι είμαστε "καλά".
:x :x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Θοδωρή μου , διάβασε και δω που έχουμε αναπτύξει το θέμα

οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια
viewtopic.php?t=972&start=0&postdays=0& ... highlight=

:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θοδωρή μου , διάβασε και δω που έχουμε αναπτύξει το θέμα
Αμάν βρε AXIA μου, όλο το forum απ'έξω έχεις αποστηθίσει? :P :P

Σ'ευχαριστώ για το link! Θα το διαβάσω πάραυτα!

:x >:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Τελικά η ζωή μας είναι γεμάτη εξαρτήσεις, άλλες μικρότερες και άλλες μεγαλύτερες, άλλες εμφανώς καταστροφικές και άλλες φαινομενικά ανώδυνες.

Μερικές φορές βοηθάει να πιάνεις την κουβέντα με τις εξαρτήσεις σου και, τότε ανακαλύπτεις ότι εαν τις απογυμνώσεις το μόνο που μένει είναι ένα <άδειο μπουκάλι> και ο ρόλος που ελπίζεις ότι θα παίξει στη ζωή σου.

Πόσοι μπορούν άραγε να πουν ότι εφόσον δεν πίνουν, δεν καπνίζουν κλπ, δεν είναι και εξαρτώμενοι?
Εαν χάναμε τις εξαρτήσεις μας, θα έμενε ένας ελεύθερος άνθρωπος?
Ποιός θα ήταν όμως ο καινούριος στόχος μας?
Έχουμε θέσει τον στόχο ή απλά διαλέγουμε μια καινούρια εξάρτηση?

Τι είναι τελικά αυτό που μας ωθεί να κόψουμε το ποτό, το τσιγάρο, τα ναρκωτικά?
Είναι η φωνή της Ψυχής μας ή η ανάγκη μας να ενταχθούμε στο κοινωνικό σύνολο?

Η μητέρα εξαρτάται από το παιδί της αλλά συνήθως δεν παρουσιάζει την ανάγκη να διακόψει αυτήν την εξάρτηση.
Γιατί, επειδή είναι αναμενόμενο και αποδεκτό ή μήπως γιατί δεν είναι άμεσα εμφανής η βλάβη που επιφέρει?

Μας έχουν διδάξει να είμαστε εξαρτώμενοι και είναι αυτό που επιθυμεί η εξουσία, για να έχει την δυνατότητα πλήρους ελέγχου πάνω μας.
Εξαρτόμαστε από την κοινωνία, την θρησκεία, την οικογένεια, την εργασία, τις σχέσεις.
Από τον μόνο που δεν εξαρτόμαστε είναι από τον Εαυτό μας ......... αυτόν τον γνωστό μας ’γνωστο. @};- :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μερικές φορές βοηθάει να πιάνεις την κουβέντα με τις εξαρτήσεις σου και, τότε ανακαλύπτεις ότι εαν τις απογυμνώσεις το μόνο που μένει είναι ένα <άδειο μπουκάλι> και ο ρόλος που ελπίζεις ότι θα παίξει στη ζωή σου.
Περίεργο τί ρόλους μπορούν να παίξουν οι εξαρτήσεις στην ζωή σου.

Σίγουρα όμως πάντα καλύπτουν ένα κενό.

Αυτό το κενό είναι που καλείται να ανακαλυφθεί και να φωτηστεί.

:x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Αν υπάρχουν όρια σαν αυτά που ανέφερες, γιατί δηλαδή ξεκάθαρα δεν εμπιστέυεσαι τον εαυτό σου, τότε, για μένα, έχει να κάνει με νοητικό έλεγχο. Βάζεις τέτοια όρια μόνο επειδή φοβάσαι. Στην πραγματικότητα όμως, αν υπήρχε επικοινωνία με το "μέσα", δεν θα ανυσηχούσες για κάτι τέτοιο. Γιατί τότε θα ήξερες πω να "ακούσεις" και δεν θα "ξέφευγες", θα άκουγες το σώμα σου και θα αναγνώριζες τις πραγματικές ανάγκες σου. Ή έστω και να ξέφευγες κάπως, θα ένιωθες ασφαλής.

Αλλά υπάρχουν και όρια ως λειτουργία στις φυσικές μας δραστηριότητες... Βάζω ως όριο πως θα πληρώνομαι για την δουλειά που κάνω, αλλιώς δεν μπορώ να επιβιώσω. Βάζω όριο να μην ψάχνουν οι γονείς μου τα πράγματά μου, γιατί χρειάζομαι ιδιοτηκότητα. Βάζω όρια (ή μάλλον, πιο σωστά, όρους) που θα διεκδηκίσω γιατί διαφορετικά η ζωή μου γίνετε δυσλειτουργική. Μας χρειάζεται αυτό.

Αλλά πιστεύω πως είναι σημαντικό κανείς να νιώθει κάθε τι που ορίζει ως όριο Να μπορεί να ξέρει αν είναι δικά του ή αν του έχουν επιβληθεί, να μπορεί να νιώσει αν πραγματικά του χρειάζονται ή νομίζει ότι του χρειάζονται, να μπορεί να δει αν τον βοηθάνε στην ζωή του ή όχι...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι πολύ πιο βαθύ το θέμα των ορίων...

ο αυτο-έλεγχος προσπαθεί να επιδράσει στο συναίσθημα και δύσκολα τα καταφέρνει κανείς να επιβληθεί στις συναισθηματικές ελλείψεις του. Ασκείται κυρίως από φόβο...

η αυτο-πειθαρχία είναι μια εντελώς διαφορετική κατάσταση, γιατι εκεί συμμετέχει και το μέσα σου με την Θέληση. Ασκείται κυρίως από Αγάπη...

Στην πρώτη περίπτωση θεωρείς ότι ελέγχεις τα συναισθήματα (αδίκως βέβαια το θεωρείς), ενώ στην δεύτερη έχεις επιχειρήματα γεφύρωσης του συναισθηματικού, νοητικού και πνευματικού πεδίου.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
kalli_opi

Δημοσίευση από kalli_opi »

%-(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalli_opi την 14 Φεβ 2012 6:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου ο αυτο-έλεγχος σου ορίζει μια πλατφόρμα νοητικής πειθαρχίας, όπου δεν συμπεριλαμβάνει τα συναισθήματα που σε προκαλούν να χάνεις τον έλεγχο...Κάτι σαν αυθυποβολή...
Αυτό όμως δεν έχει διάρκεια στην εσωτερική ισορροπία σου...Θεωρητική μόνο και όπως σε κάθε θεωρητική εργασία, τα αποτελέσματα είναι βραχυπρόθεσμα...Αρκεί να γίνει κάτι για να τα ανατρέψει...

΄Οταν θέλεις πχ. να κόψεις το τσιγάρο, δεν είναι η Θέληση που σε ωθεί, αλλά ο φόβος σου μήπως πεθάνεις ή μήπως αρρωστήσεις...
Ετσι κόβοντας το τσιγάρο, ισορροπείς μεν τον φόβο από το τσιγάρο, αλλά μένεις εκτεθειμένη στον φόβο της ζωής γενικά...

Η αυτο-πειθαρχία συμπεριλαμβάνει και τα συναισθήματα. Εργάζεται πάντα με στόχους πιο εσωτερικούς και όχι με τα φαινόμενα...
΄Οταν φοβάσαι δηλαδή, η αυτο-πειθαρχία θα σε βάλει στην διαδικασία να ανακαλύψεις τις ασυνείδητες συνδέσεις σου μαζί του και να μην το βάλεις στα πόδια...

Δεν προσπαθείς να θεραπεύσεις το σύμπτωμα, αλλά τις αιτίες του...
Στην θεραπεία του συμπτώματος χρειάζεται ο αυτο-έλεγχος...Πχ. θα πάρεις το χάπι σου στην συγκεκριμένη ώρα, θέλεις δεν θέλεις...γιατί αν δεν το πάρεις η ασθένειά σου θα υποτροπιάσει...

΄Οταν θέλεις να επιδράσεις όμως στις αιτίες θα χρειαστείς αυτο-πειθαρχία, γιατί τα αποτελέσματα δεν είναι άμεσα και δεν αποδεικνύονται συνήθως...

Παράδειγμα εδώ μπορώ να αναφέρω την αυτοθεραπεία με το ρέικι.
Υπάρχει, λοιπόν, μια "τεχνική" που χρειάζεται αυτο-πειθαρχία για να επιδράσει στην ολική μας θεραπεία...Κάτι που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν κάνουν σε διάρκεια, είτε γιατί τους "ξεβολεύει" από την καθημερινότητά τους, είτε γιατί τα αποτελέσματά της δεν είναι άμεσα ορατά...Το κάνουν λοιπόν μέσα από αυτοέλεγχο μέχρι 21 ημέρες και μετά στοπ.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ:

αυτο-έλεγχος = κάνω κάτι, οδηγούμενος από έναν εσωτερικό φόβο

αυτο-πειθαρχεία = κάνω κάτι, οδηγούμενος από την αλήθεια μου

Στον αυτο-έλεγχο, αισθάνεσαι ότι εγκλοβίζεσαι, κάπως σαν ένα ζώο σε ένα κλουβί. Στην αυτο-πειθαρχεία, αισθάνεσαι ότι δημιουργείς στην ζωή σου.


Υ.Γ.: Τρεις λόγοι με οδήγησαν να κόψω το τσιγάρο. Ο ένας είναι οικονομικός (το να είσαι τσιγκούνικο καρκινάκι βοηθάει τελικά :P ), καθώς μου έβγαινε γύρω στο εκατοστάρικο τον μήνα. Ο άλλος ήταν ψυχολογικός, καθώς αισθανόμουν δέσμιος μίας συνήθειας (βέβαια απεδείχθει ότι δεν ήταν η μοναδική, αλλά μάλλον η πιο προφανής). Ο άλλος ήταν λίγο... λογικός: καθώς πάντα γκρίνιαζα για την υγεία μου είπα "Θοδωρή, δεν γίνεται και να γκρινιάζεις ότι δεν αισθάνεσαι καλά και να καπνίζεις! Διάλεξε!" :P Κάπου μέσα μου με ιντρίγκαρε επίσης να κάνω κάτι που όλοι λένε ότι είναι δύσκολο και ακατόρθοτο κλπ. Και τελικά απλά απεδείχθει ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ εύκολο, σας πληροφορώ! Πολύ πιο εύκολο από μία άλλη κακή συνήθεια που θέλω τον τελευταίο χρόνο και σταματήσω και δεν μπορώ: τα σουβλάκια.... :? :?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”